שאלה על רכב חברה

WarDog

New member
כן,

אבל יתכן ויבדקו נזקים כאשר הרכב יכנס לטיפול במוסך, למרות שאני לא חושב שיעשו זאת.
&nbsp
חבר השכיר רכב ולרוע מזלו היה מעורב בתאונת שרשרת(נכנסו בו ברמזור מאחור והוא הועף קדימה לרכב שלפניו, כלומר גם נזק לחלק הקדמי וגם לאחורי) ולקחו לו 2000 שקל רק פעם אחת.

חן 1111

Active member
זה נכון לשריטות ופגיעות קלות

אבל יש תאונות שחייבים לתקן אחרת אי אפשר לנסוע או לעבור טסט.

זה לא רק כסף, אבל גם

שלום
גובה המס על הרכב תלוי בגובה השכר.
מצד שני, אם הוא לא מקבל תוספת עבור הרכב, וגם מורידים לו 600 ש"ח מהברוטו, הרי שההפסד כפול.
גובה המס נקבע ע"י המדינה ע"פ סוג הרכב, והוא יזקף לו כהכנסה נוספת, שממנה לא יראה שקל, אבל ינקו לו מס. קרוב לוודאי חצי. (מדרגת מס).
זאת, ע"מ לקבל רכב שכור לבצע עמו את העבודה היומיומית. הזוי!
אני מניח שבחברות שלהן ציא שרות, זה לא הסידור.
בהרבה חברות, החברה נוקבת בשכר, + רכב שעליו יש תוספת (נניח של 2500 ש"ח). אם לא, הרי אם שכרו של העובד 15,000 ש"ח, ועליו המדינה מחשיבה את הרכב כהטבה שערכה כעוד 3,500 ש"ח, הרי שהמס יורד עבור שכר של 18,500 ש"ח בעוד שכרו היה רק 15,000 ש"ח ברוטו.
נקודה נוספת, שהיא בחזקת בעיה, שהרכב מהשכרה בד"כ לא חדש, כמו בסידור ליסינג והדגמים די בסיסיים וחבוטים. כך שהתשלום והתמורה לא מקבילים.
החישוב של האוצר, נקבע לפי רכב ליסינג שמגיע חדש, ולתקופה של 3-4 שנים.
לפני שקבלתי את הרכב חברה, נתנו לי רכב שכור לתקופת ההמתנה עד שהרכב יגיע, והרכב מהחברת השכרה היה מיושן ומרופט. הפריע לי שגבו ממני את הסכום המלא על רכב שלא היה לי נעים לנסוע בו. גם לא היתה לי ברירה...

pokemon81

New member
מיכאל אשמח להסבר

השכר המוצע הוא 8000 ש"ח ברוטו
אם לא היה מקבל רכב, היה מקבל תוספת נסיעות 600 ש"ח.
הוסבר שבנוסף לנסיעות שלא יקבל, הוא ישלם רק שווי מס,
הם נותנים לעובדים רכב יונדאי I25,
האם ניתן לחשב בדיוק כמה הוא ישלם על הרכב?
ואם הבנתי נכון... על שכר של 8000 ש"ח, משלמים מס הכנסה 14 אחוז,
אך אם מוסיפים שווי רכב זה קופץ למדרגה של 20 אחוז?

חן 1111

Active member
שווי הרכב למס הוא כמעט 3000 שקל,

כלומר יחשבו לו מס הכנסה כאילו הרוויח 11000.
עד 9000 משלמים 14%, מעל זה זה קופץ ל-20%. ומשלמים על זה גם ביטוח לאומי, נגיד עוד 10%, בקיצור הוא ישלם בערך 800-900 שקל מס וביטוח לאומי. זה יורד מהנטו. הנסיעות זה 600 ברוטו אז הוא מפסיד נגיד 400 נטו, אז בערך 1200 נטו עולה לו כל הסיפור, ותמורת זה הוא מקבל רכב צמוד עם שימוש חופשי. אם הוא יחזיק רכב פרטי זהה זה יעלה לו יותר.

pokemon81

New member
עשיתי במחשבון ברוטו לנטו

יוצא שכר לאחר ניכויים 5600 ש"ח

שכר רעב.

כלומר על הרכב יורד כ1600 ש"ח נטו,
לא נראה כזה משתלם

חן 1111

Active member
נכון, יוצר 5600, ובלי רכב 7000

שזה הפרש של 1400. נכון שזה נראה הרבה יחסית לשכר. אבל אם תעשה חשבון כמה באמת עולה אחזקת רכב, כולל ירידת ערך, ריבית, ביטוח, טסט, תיקונים וטיפולים, וכמובן דלק, תראה שזה דווקא עיסקה לא רעה.
כמובן זה משתנה. תלוי כמה ק"מ הוא נוסע לעבודה ובחזרה ובשימוש פרטי, ואיזה רכב פרטי הוא יקנה אם הוא יבחר בחלופה הזאת.
אז אם הוא גר קרוב לעבודה, נוסע מעט, ויחזיק רכב פרטי ישן וזול, הוא באמת יחסוך כמה מאות שקלים.

אני רואה שכבר חישבתם

שלום
העניין שחלק ממקומות העבודה שבהן מוצע לעובד רכב חברה (סטטוס ולא רכב שרות לביצוע העבודה!) לשכר יוסיפו סכום של כ-2,500 ש"ח או יותר בהתאם.
התמונה שמנסים חלק מהחברים לצייר, שהעסקה משתלמת בגלל שרכב פרטי יעלה יותר.
ברם, ב-8,000 ש"ח ברוטו הבעיה שגם הנטו ממילא נמוך. ולכן כאשר מורידים משם את שווי ערך בתשלום מס, נשאר עוד פחות. וזו יכולה להיות הכנסה גבולית.
הנקודה השניה, שהחברה בעצם צריכה לספק לעובד רכב ע"מ לבצע את עבודתו.
אז למה הוא צריך לשלם עליו? הרי הרכב הוא בעצם כלי עבודה.
אם המעביד היה צריך לרכוש עבור העובד כלי עבודה יקר, האם גם היו מעמיסים זאת על העובד?
כמובן שלא. הרעיון של המעביד למכור לעובד את העסקה, כרכב חברה, וזה ממש לא.
הבעיה ברעיון, שהחברה לא מאפשרת לו רכב עבודה מבלי שישלם עליו, ושלא יסע עימו הביתה בסופי שבוע או בערב. פשוט רכב שרות.
במקרה שלי, הוצע לי שכר גבוהה בהרבה מהשכר שהוזכר (פי שלוש...)
והוסיפו את שווי ערך רכב לשכר!
ובקשתי שלא לקבל רכב חברה, אלה להמשיך להגיע עם הרכב הפרטי שלי.
סרבו בטענה שהנסועה תהיה גבוהה ושזהו סמל סטטוס.
וכמו שציפיתי, מס הכנסה נגס לי בשכר והנטו היה נמוך משמעותית מהמצופה.
כמו כן, אין הפרשות לפנסיה על סעיף רכב או נסיעות. בימי חופש או מחלה אין בעיה.

pokemon81

New member
אם העובד מקבל רכב קטן וזול

נניח כמו פיקנטו,
הפרש בנטו יהיה משמעותי?
הרי שווי מס מחשבים לפי שווי הרכב כחדש

חן 1111

Active member
נכון. שווי הרכב הוא 2.5 אחוז ממחירו כחדש.

אז אם פיקנטו עולה 70 אלף, שווי הרכב למס יהיה 1750 ולא 3000 כמו בחישוב שעשינו, והמס יהיה כמעט חצי, בערך 450 שקל.

לא העובד קובע את סוג הרכב

שלום
במיוחד אם מדובר ברכב שרות.
לכן זו לא אופציה.

חן 1111

Active member
אבל במקרה הזה הוא דווקא לא משלם על הרכב

הוא משלם מס לפי החוק, ומפסיד את הנסיעות, שזה הגיוני אם הוא מקבל רכב ואין לו הוצאות נסיעה. אני לא מבין מה לא בסדר.
ברור לך שעלות הרכב למעביד היא הרבה יותר מה-600 שקל שהוא מוריד לעובד?

pokemon81

New member
עידכון

חבר שלי דיבר עם המעסיק,
ניתן לבחור רכב קטן כמו קיה פיקנטו,
ועל I25 שווי מס לדבריו 2788 ש"ח

ראיתי שעלות שווי מס לפיקנטו אוטומט מנוע 1.2 = 1950 ש"ח
לפי חישוב שעשיתי עם השכר שציינתי למעלה, ההבדל בנטו בין I25 לפיקנטו סביב ה200 ש"ח.

מה אתם אומרים?

למעלה