שאלה על רכב חברה

pokemon81

New member
שאלה על רכב חברה

חבר שלי מצא עבודה כטכנאי עם רכב צמוד לצורך עבודה.
על הרכב הוא משלם שווי מס, ובנוסף לא ישלמו לו עלות נסיעות (600 ש"ח).

עלות השתתפות עצמית במקרה של נזק לרכב ,2000 ש"ח יחול על העובד.
נזק לשמשות- אין ביטוח יחול על העובד ,(או השתתפות עצמית)
מדובר ברכב מהשכרה ולכן התנאים הם כאלו.

האם שווה לעובד לקחת רכב מהעבודה בתנאים כאלו?

חן 1111

Active member
הוא יכול בכלל לוותר על הרכב?

אני מבין שהוא חייב את הרכב לעבודה בכל מקרה. לכן אני מניח שגם אם הוא יוותר על הרכב הוא לא יקבל תמורה משמעותית על זה.
אז בתנאים האלה, ואם הרכב הוא גם לשימוש אישי, כולל דלק, וזה במקום להחזיק רכב פרטי, הייתי לוקח.

שאלה מעולה

יש כמה שאלות חשובות שיכריעו האם כדאי לו או לא.
1. אם יסרב לקחת את הרכב כרכב ת"ש האם גם אז יקבל את העבודה? כלומר ישאיר הרכב בעבודה ויגיע באוטובוס לעבודה ושם ייקח את הרכב למטרות העבודה [כפי שעושים נהגי האוטובוס למשל...] אם הוא יפסיד את העבודה אחרת אז זאת שאלה שהוא צריך להתייחס. עד כמה הוא נואש לקחת העבודה הזאת או בכלל.
ההמשך רלוונטי רק אם יכול לקחת העבודה הזאת מבלי שייקח את הרכב לעצמו בעלות של ה600 שח לחודש שמפסיד וכו' כל מה שפירטת...
2. איך הוא כנהג. אם הוא ממייצרי התאונות הסדרתיים אז זה אומר שיישלם את ה2000 שח בכל פעם שתהיה תאונה. אם מדובר בתאונות קלות אז ה2000 נותן פוטנציאל רווח לחברת ההשכרה כי הם יודעים אולי לתקן בלי לנפח עלויות...
2. אם יש לו רכב במצב טוב יותר מכפי ערכו הכלכלי אז גם כן לא כדאי לו למכור את הרכב. הוא יוכל להשתמש בריכבו לצרכיו ולמטלות העבודה להשתמש ברכב "של העבודה"

Alex19901

New member
יותר פשוט שיעשה ביטוח למה שלא מכוסה -

1 . בטוח הוא יכול להוסיף כסף לחברת הליסנג להשלמת החוסרים בביטוח

2. ביטוח חיצוני

לדעתי השתלום יהיה זניח לעומת קבלת רכב חברה !

השאלה מה מחיר ביטול ההשתתפות העצמית

אצלו ההשתתפות העצמית 2000 וזה משאיר אותו בעל מוטיבציה גבוהה שלא לנהוג מתוך זלזול כי יש לו אחריות כלכלית שלא ליצור נזקים.

אני זוכר כי ערכתי רכיבות מבחן באופנועים של סוזוקי. הם היו מבוטחים בבטוח מקיף אבל ההשתתפות העצמית שהשית עלי היבואן הייתה 10K שח. כרטיס האשראי גוהץ לפני ביצוע הרכיבה. למזלי לא ביצעתי תאונה ועל כן ביטלו את החיוב בכל פעם לאחר שחזרתי. שם מספיק שהאופנוע היה נופל גם בלי תאונה עם גורם אחר. אם הפלסטיקה או המראה היו נשברים מייד היה להם את ה10K לכסות הנזק ואף היתה נותרת להם יתרת רווח. אבל זה חוסך וויכוחים לאחר מעשה ומאד ייתכן שהם קבעו רף גבוה אף יותר מההשתתפות העצמית מטעם הביטוח.
ועל כן השאלה מה מדיניות בעל הרכב שמעניק לך את השימוש בריכבו.

© DrorZi

New member
ואם הוא לא לוקח רכב חברה, כמה מחזירים לו לכל ק"מ נסיעה?

יש פה עקיצה לדעתי

שלום
רכב צמוד לצורך עבודה אינו כמו רכב חברה. בין אם זה השכרה או ליסינג.
1. זו חזירות שהמעביד מגלגל עליו שווי מס.
2. זו חזירות שנושא ההשתתפות העצמית וכו' גם מגולגל עליו ברמה הזו.
החברה יכלה להוסיף, ולהקטין ערך השתתפות עצמית וגם לבטל אותו לחלוטין (לספוג על עצמה).
לדעתי, שיוותר על החלק של רכב מחוץ לשעות העבודה ולשלא יבלבלו לו את המוח. לא לשלם שווי מס ולא לוותר עם 600 ש"ח נסיעות.
השווי מס מגולם כ-3,500 ש"ח תוספת הכנסה עליה ישלם מס. וזה הרבה!
הנושא הזה מבחינתי, זה לגלגל כמה שיותר מסעיף הרכב על העובד, למרות שהחברה צריכה את הרכב למתן שרות. פשוט ניצול מחפיר!
זה במקום שהחברה תרכוש או תקח בליסינג על שמה וחשבונה רכב עבודה ותתן לעובד. כולל ביטוח. השתתפות עצמית גג 500 ש"ח.
ראה טכנאי שרות של הכבלים, של חברות הגז והשרות השונות של מוצרי חשמל וכו'. מי משלם שם על הרכב שרובו לצרכי עבודה?

חן 1111

Active member
שווי מס החוק מחייב.

כמו על כל תמורה אחרת שמקבלים מהמעביד. העובד יכול לא לשלם את זה אם הוא ישאיר את הרכב בסוף כל יום עבודה בחברה. אם הוא משתמש בו לשימוש אישי, הוא משלם.
כמובן, המעסיק יכול לגלם את זה, אבל זה לא יהיה שונה מכל מרכיב או תוספת שכר אחרת שהעובד יכול להתמקח עליה.
לגבי ההשתתפות העצמית, אחת הסיבות שגובים את זה היא לגרום לעובד לנהוג בזהירות ובאחריות. גם לי נראה ש-2000 שקל זה קצת גבוה, אבל אם הוא יסע בזהירות הוא לא יצטרך לשלם את זה. במקומות שעבדתי היה מקובל שאין השתתפות עצמית במקרה הראשון. רק אם יש תאונות נוספות.

ממש לא מחייב

שלום
חברה יכולה להחזיק רכבי שרות ולא לתת לעובד בסופי שבוע (חוק). אך לתת לעובד לבצע את כל הניסעות שלו.
בחברה שעבדתי היו 2 כאילו. עובדים שהיו צריכים לנסוע למטרות עבודה פשוט קבלו אחד. הבעיה היתה בסופי שבוע, והרכבים הוחזרו בשישי.
במקרה הזה, אין השתתפות עצמית.
כאשר עמדתי לקבל רכב חברה והוא עדין לא סופק, קיבלתי רכב שכור לשבועיים.
סמנכ"ל התפעול חתם על הטופס בחברת ההשכרה. לא הייתה שום חבות שלי להשתתפות עצמית, לרכב שכור!
הרעיון להעמיס רכב שרות כרכב חברה לעובד, זו חזירות נטו.

חן 1111

Active member
אז מה שהחברה עשתה זה לא חוקי

אם העובד משתמש ברכב לשימושים פרטיים, אפילו יום בשבוע, זו הטבה והיא חייבת במס כלשהו. החברה פשוט ניצלה את זה שמס הכנסה לא ממש עוקב אחרי העובדים כל יום.
כמובן, זה שונה אם העובד צריך את הרכב לצרכי עבודה גם בלילה (שירות 24 שעות, כוננות וכדומה).
לגבי השתתפות עצמית, אתה צודק, אבל שוב, זו עלות כמו כל עלות, ומישהו צריך לשלם את זה. ראית מה הוא כתב בהמשך, ביטול השתתפות עצמית תמורת 450 שקל לחודש. אז אם ישלמו לו שכר נמוך יותר ובלי השתתפות עצמית, זה יהיה בסדר? אני מניח שהוא לא מקבל שכר מינימום...
&nbsp

חוקי

שלום
עובד שגר בצפון צריך לצאת עם שחר לביצוע עבודה במעבדות חרמון בבינימינה או לתע"א במרכז. הוא לוקח את הרכב עבודה ערב קודם.
העבודה מסתימת בתשע בערב במרכז. עד שיגיע הביתה כבר ממש מאוחר. הוא יסע לביתו ויביא את הרכב למחרת חזרה למקום העבודה.
רכב לעבודות שרות הוא רכב בדיוק כזה.
השתתפות עצמית על רכב חברה - בסך 450 ש"ח - שהחברה תספוג. היא זו שמשלמת גם את הביטוח, את הדלק, את הבלאי ואת השרות. הרכב משמש ב-100% לצרכי עבודה.

the annonymous

New member
ועל רכב כזה משלמים שווי שימוש

שים לב שתקנות המס קובעות שאסוטר שמקום החנייה של הרכב יהיה בכתובת של אחד העובדים גם אם העובד גר מול העסק.

נשמעים תנאים גרועים לרכב עבודה.

הכל על העובד כולל שמשות בלי שום השתתפות של המעסיק. לפעמים לא מדובר ברשלנות של העובד. פעם נסעתי בכביש שש ואבן שניתזה ממשאית סדקה לי את השמשה הקדמית. אלה מקרים שקורים. לא נראה לי הוגן שעובד שזקוק לרכב לצרכי עבודתו אמור לשלם הכל מכיסו.
שיחפש מעסיק אחר. אין סיבה לעבוד בשביל קמצנים כאלה.

חן 1111

Active member
דווקא לי נשמעים תנאים לא רעים בכלל

צריך לבדוק את מכלול העלויות. לא רק סעיף אחד של השתתפות עצמית או ביטוח שמשות. העלויות הגדולות הן דלק, ועלות אחזקת הרכב שאתה מפסיד אם אתה לוקח רכב.
לגבי מעסיק אחר, אני מניח שאם היה מעסיק אחר שמשלם לו יותר, וגם נותן לו רכב ללא עלות בכלל, הוא כבר היה הולך על זה.

pokemon81

New member
יש לו אפשרות לקבל תפקיד במשרד

אותו השכר, תוספת נסיעות 600 ש"ח , ואין הורדת שווי מס על הרכב.

אם יחליט לקחת רכב, הרכב נשאר אצלו כל הזמן לשימושו האישי.

ביטול השתתפות עצמית ניתן לשלם 450 ש"ח בחודש .

שאלה..לא קורה לפעמים שאתם מחנים את הרכב ,חוזרים ומישהו נתן לכם מכה ברכב בלי להשאיר מספר?

חן 1111

Active member
אז אם זה במקום להחזיק רכב פרטי, זה שווה

צריך לבדוק את הפרמטרים וההעדפות האישיות שלו.
בעיקרון יוצא שהרכב יעלה לו בין 1500 ל-2000 שקל מהנטו, כולל דלק, וזה יותר זול מכל רכב פרטי שהוא יחזיק.
רק אם הוא גר במרחק הליכה מהחברה, ולא צריך בכלל רכב, אז לא כדאי.

חן 1111

Active member
ולגבי ביטול ההשתתפות העצמית, לא שווה במחיר זה

זה יוצא 5400 לשנה, כלומר כמעט שלוש פעמים השתתפות עצמית. נהגים זהירים ונורמטיביים בדרך כלל לא מעורבים בשלוש תאונות בשנה. ואם כן, יותר טוב שלא ינהג בכלל...

WarDog

New member
בנוסף בגלל שזה רכב מושכר אז יבדקו את מצבו רק פעם אחת

בהחזרה, וכל הנזקים יחשבו תאונה אחת= השתתפות עצמית בודדות.

למעלה