נוזל בלמים, האם פג תוקפו?

daniel22001

New member
נוזל בלמים, האם פג תוקפו?

שלום

קניתי נוזל בלמים של רנו (דוט-4 קלאס 6)
נחשב לנוזל יקר יחסית.

מצ"ב צילום שמופיע בו תאריך

האם זה תאריך תפוגה? בהנחה וכן, איך חנות מכובדת מוכרת מוצר שכמעט פג תוקפו?
יש לזה משמעות?

תודה

prizman

New member
אל תתייחס.

התאריך המופיע הוא תאריך אחרון למכירה, לא תאריך אחרון לשימוש.
גם זה בחלק מהמקרים פיקטיבי. רושמים תאריך כי מחוייבים ע"פ חוק לציין תאריך.
אם תקנה מלח, גם עליו יהיה תאריך שאתה מכנה "פג תוקף". כידוע, מלח במארז
אטום לא יפגע לעולם אבל החוק דורש תאריך אחרון למכירה אז יש תאריך כזה.
בארה"ב יש כבר מזמן חנויות שמוכרות רק מוצרים שלאחר התאריך בהנחות גדולות,
עדיין לפי מה שידוע לי לפחות, אף אחד לא נפגע מצריכת המוצרים האלו, לכל מוצר
כמובן יש את הזמן שלו.
תשתמש ללא חשש.

be_roo

New member
DLU בצרפתית זה תאריך תפוגה, לא שיווק

ונניח שאולי זו טעות תמימה...אתה יודע בודאות שלתאריך אין חשיבות כשמדובר בנוזל בלמים כשאתה משליך ממלח (תרכובת פשוטה) לנוזל שמכיל מספר תרכובות בתהליך ייצור מורכב בהרבה, ושמשפיע על הפעולה של רכיב בטיחותי כמו מערכת הבלמים?
אתה יודע לומר שתכונותיו הפיזקליות של נוזל בלמים אינן משתנות עם הזמן?
&nbsp
&nbsp

daniel22001

New member
מה עושים? ניסיתי למצוא תשובה אצל היבואן

הפנו אותי למרכזי השירות
במרכז השירות נתנו לי לדבר עם יועץ שירות, שאמר שאינו מתמצא בזה
העבירו אותי למחסן, גם שם לא ממש התמצאו בזה
המחסנאי הלך לראות מה רשום במוצר שאצלם, ושם יש מדבקה עם תאריך ייצור, ותאריך תפוגה (תאריך התפוגה היה 2018), הוא אמר שלדעתו אין בעיה, אבל לא נראה שהוא מבין בזה.
במוצר שלי לא כתוב תאריך ייצור אלא רק תאריך תפוגה, שמסתיים בעוד חודשיים
קניתי את זה בחנות מכובדת ומוכרת, לכן התמיהה שלי.

תודה

lseugy

New member
התאוריה שלי (ולא רק שלי) בתחום הזה כמו בתחום המזון.

לא לקחת את תאריך התפוגה יותר מדי ברצינות. זה לפעמים דרישת החוק (כמו שאמרו כאן) אז תוקעים משהו לסתום למחוקק את הפה. לפעמים זה כסת"ח. בחלק מהמקרים לא כותבים "תאריך תפוגה" אלא "מומלץ להשתמש עד".
הדוגמא הקלאסית זה דבש. דבש אינו מתקלקל לעולם בגלל תכולת הסוכר הגבוהה שלו. לכן גם סוכר לא מתקלקל לעולם. נדמה לי שגם מלח לא. ויש עליהם תאריך תפוגה או איך שתקרא לזה. אז מי מתרגש מזה?
במזון בודקים. ברמה הביתית אם הריח טוב והטעם טוב אז המזון טוב ושלא יבלבלו לך את המוח עם תאריך זה או אחר. ראיתי אריזות של חומרי ניקוי (סבונים למיניהם) שיש עליהם תאריך תפוגה. בחייאתכ.
&nbsp
הרי יום לאחר מועד התפוגה, מה קורה עם החומר (מזון או שמן מנוע/נוזל בלמים וכו') - שלא קרה לו אתמול? גורנישט מיט גורנישט. כלום ושום דבר.
אצלי בבית שותים חלב "רגיל". בכל זאת אני שומר שתי קופסאות קטנות של חלב עמיד במקרר כדי לא להיתקע בלי אם לא יצא לי ללכת לסופר. פתחתי אחת אחרי יותר מחצי שנה - הטעם כמו ביום שקניתי אותה. אז זרקתי רק בגלל תאריך תפוגה? מה פתאום.
פסטה זה דבר יבש. אז כמה חודשים אחרי - זה פסול? שטויות.
&nbsp
אותו דבר עם שמני מנוע, נוזל בלמים או מי קירור. לדעתי - אל תתרגש מזה. בטח לא אחרי כמה חודשים. אחרי כמה שנים - אולי. לא נסיתי.
אמרו לך כאן נכון. נוזל בלמים נשאר ברכב שנים ללא צורך החלפה או אפילו הוספה. רק בודקים כמות למקרה של נזילה ואז הפגם לא בנוזל אלא באחד האטמים או אחת הבוכניות.
בינינו, כשאתה לוקח רכב למוסך לטיפול שוטף, החלפת שמן וכו', אתה בודק מה שמים לך שם חוץ מסוג השמן במנוע? אתה יודע מה מועד התפוגה? תאמין לי שאפילו המוסכניק לא יודע. שאל אותו והוא בטח יצחק.
בקיצור, דעתי, סע לשלום, המפתחות בפנים.

מנחם231

New member
למה להיות פסקני כל כך?

קודם כל בעניין המזון. יש הבדל כשאני קונה מזון לנכדה הקטנה אני בודק בשבע עיניים.

קח דוגמה אחרת. מהנדסים אומרים שצמיג בן 6 עדיין שמיש בתנאי שאוחסן בתנאים מצויינים
אז מי מבטיח לי שזה ככה?
אם באותו כסף אני יכול לקנות צמיג טרי אז למה לקנות ישן.?
יצרנים ממליצים להחליף נוזל בלמים כל שנתיים.והמוסכים עושים את ההחלפה
"הנוזל סופח מים או לא יש המלצה וזהו"
אם הבחור היה לו בקבוק נוזל במחסן שלו והיה שואל אם זה שמיש הייתי אומר כן.
אבל הוא קנה את זה עכשיו נכון?

lseugy

New member
לא הייתי כזה פסקני. אמרתי לא אחת שזו דעתי (ואני עומד עליה).

בוא נכניס קצת סדר והגיון.
דבש, סוכר, מלח, פסטה, שמן בישול, שמן מנוע, גריז וכו', נמצאים על הסקאלה שבין חיי מדף ארוכים מאד לבין לא מתקלקלים לעולם.
הם שונים תכלית שינוי ממזון תינוקות, מצמיג, ומפירות ואין דין אלה כדין אלה.
&nbsp
כשאני קונה - לא חשוב מה (היום גם סבונים וחומרי ניקוי - ע"ע פוסט קודם) - אני מחפש תאריך תפוגה וקונה את הכי מאוחר. זה בטח נכון כשאתה קונה לנכדה.
אני עדיין אומר שכאשר פג תוקף המוצר (בד"כ הוא פג תוקף למכירה), בכלל לא בטוח שהוא נפגם יותר ממה שהיה יום קודם. גם מזון תינוקות מריחים, טועמים, ואם הוא בסדר אז הוא בסדר. לא הייתי לוקח סיכון בתרכובות כמו מחית דוגמת גרבר כי אלה ממש רגישים. גם דגים ובשר הם בעלי מועד תפוגה קצר עד קצר מאד. לא דין אחד לכולם.
אגב, מוצרי חלב שפג תוקפם ואפילו אם החמיצו, אולי נפגם טעמם אבל הם אינם מאבדים את סגולותיהם הטבעיות. הם מעולים לבישול ובמיוחד לאפייה. מנסיון (אם לא העלו עובש או כל מיני צבעים שלא אמורים להיות שם).
לצמיג יש תאריך ייצור (לא ראיתי תפוגה) אבל אחרי 4 שנים - לא הייתי מסתכן. למה? כי צמיג, כמו כל גומי שאינו נמצא בתנועה - מתפורר. אני נזכר שהיה לי פעם זוג נעלים עם סוליית גומי. שכבו אצלי בארון באריזה המקורית - חדשות ממש. זה משהו שקיבלתי ולא היה לי צורך בו. יום אחד החלטתי לנעול אותן והלכתי לחבר. הסוליה לא החזיקה אפילו קילומטר. התפוררה לחלוטין.
לכן יש מה שנקרא - שיקול דלעת.
אגב, תופתע או לא - ממש לפני כמה ימים קראתי מאמר באינטרנט (נדמה לי בוואלה אבל אני לא בטוח) שמחקרים מצביעים על כך שתרופות יבשות (כדורים למיניהם) מחזיקים מעמד עד 15 שנה לאחר שפג תוקפן. אבל היעילות שלהם פוחתת לאחר כמה שנים. אז אפילו תרופות מסוג זה ניתנות לשימוש זמן רב אחרי שחלף מועד אחרון למכירה.

חן 1111

Active member
גם אני לא חושב שצריך לדאוג יותר מדי

הבעיה העיקרית בנוזל בלמים היא שהוא סופח מים. אם הוא בכלי סגור אין שום ירידה באיכות שלו.
כמו שכתבו, אם זה היה במחסן של המוסך והיו מוסיפים לך את זה בטיפול, בכלל לא היית יודע. ונכון שמחליפים נוזל בלמים כל שנתיים או 4 שנים לפי הוראות היצרן, אבל יש בעלים שלא מחליפים את הנוזל שנים רבות הרבה יותר, וממש לא קורה כלום. אז אם תמלא את הנוזל הזה, עד להחלפה הבאה לא צריכה להיות שום בעיה.

be_roo

New member
במקרה הספציפי הזה, שהתאריך הוא קרוב אבל עתידי, אולי

אני יצאתי נגד הקביעה שמדובר בתאריך לשיווק (בלי לבדוק), נגד הטענה הגורפת שתאריך תוקף הוא חסר משמעות כאילו מדובר במלח בישול.
&nbsp
ולגבי "לא קורה כלום", יש גם אנשים שלא מחליפים צמיגים במשך 10 שנים ולא קורה כלום, זו לא סיבה להמליץ על זה בנוהל.

חן 1111

Active member
לא המלצתי לא להחליף 10 שנים, אבל התאריך האחרון לשימוש

הוא במקרה הזה התאריך האחרון למילוי ברכב. אז אם הוא ממלא עכשיו, ובעוד שנתיים במילא יחליפו בטיפול, לא צריכה להיות עם זה שום בעיה.
כמובן, אם הוא מתכוון לשמור את זה שנים במחסן, אז עדיף לזרוק ולקנות כשיהיה צורך. זה גם לא חומר כזה יקר.

חן 1111

Active member
ויותר חשוב, למה קנית נוזל בלמים?

אם חסר, רצוי לבדוק למה ולא סתם להוסיף. בדרך כלל חסר כי רפידות הבלמים נשחקות, וכשמחליפים רפידות המפלס עולה חזרה לגובה המקורי. אם תוסיף, אז כשיחליפו רפידות זה יגלוש וזה לא רעיון טוב.
אם חסר כי יש דליפה, על אחת כמה וכמה שצריך לבדוק ולתקן.

lseugy

New member
תוספת חשובה/מעניינת. בעיקר לחסרי ידע.

בפיאט פונטו שלי גיליתי יום אחד שחסר נוזל בלמים (שקוראים לו בטעות שמן-ברקס, רק שזה בכלל לא שמן). זה לא אמור לקרות אז מילאתי והתחלתי לעקוב. אחרי כשבועיים שוב חוסר. לא גדול אבל ניכר.
נסעתי למוסך (לא של פיאט) וביקשתי שיבדוק ברקסים והסברתי למה. בדק וחזר עם תשובה. זה לא הברקסים - זה הקלאצ'. יש לדוושה שלו שתי משאבות באוטו הזה (קרא להן - עליונה ותחתונה). יש בהן נזילות והמליץ להחליף בדחיפות. עסק יקר מאד אם תלך על חלפים אוריגינאליים של פיאט. רק החלקים - לא כולל עבודה 2000 שקל +.
אז השגתי בשליש מחיר - גרמני מקורי.
מתברר שבאוטו הזה (לא יודע אם יש גם באחרים - סביר שיש לא מעט כאלה) שהקלאצ' והברקס לוקחים את הנוזל ההידראולי שלהם מאותו מיכל.

prizman

New member
אני יודע שבכלי רכב שלא הוחלף בהם נוזל בלמים

גם 5 שנים אחרי "תאריך התפוגה" לא היה שום שינוי ביכולת הבלימה.
לא מדובר על מכונית אחת או שתיים אלא על עשרות.
ואם תבדוק תגלה שכפי שכתבתי, בהבה מקרים התאריך מופיע כי החוק מחייב לציין תאריך
ולא בגלל שמתחולל איזשהו שינוי במוצר.

be_roo

New member
מה קורה ב"מקרים" כאלה או אחרים לא מעניינו כשדנים ברכיב

מהותי לבטיחות רכב.
אם אתה יודע בודאות שבנוזל בלמים אין חשיבות לתאריך, סבבה. להשליך ממקרים אחרים כאילו הם ברי השוואה זו בורות מסוכנת.

prizman

New member
כשצריך להחליט בין להוציא כסף על נוזל בלמים "פג תוקף"

מול אוכל לילד "פג תוקף" אז הבורות מתחילה להיות מסוכנת.
לאנשים בד"כ יש משאבים מוגבלים וצריך לדעת להעריך את הסיכונים נכון.

be_roo

New member
בשביל להעריך סיכונים עבור אחרים בהמלצות פומביות בפורום

צריך ידע.
את הניחושים ישמור כל אחד לעצמו.

prizman

New member
הבנתי.

חלפו לא מעט שעות ולא התגלה שום ידע.
אולי מישהו ישתף אותי מדוע יש צורך ישראלי בברברנות?

חן 1111

Active member
לפחות בשרשור הזה אתה הברברן העיקרי

הכי הרבה תגובות כאן הן שלך, עם עצות לא מקצועיות שמבוססות על ידע מוצהר, אבל לא ממש מוכח.
&nbsp

למעלה