המלצה על שמנים לרכב, Motul - Eurol לטויוטה אוריס

daniel22001

New member
המלצה על שמנים לרכב, Motul - Eurol לטויוטה אוריס

שלום

רכב טויוטה אוריס 2013 בנזין. 132 כ"ס. 1.6 ליטר. דגם מנוע -1ZR
מה השמן המומלץ?
ובגדול מה ההבדל בין החברות המוזכרות בכותרת?
האם שמן יקר יותר הוא בהכרח איכותי יותר?
גם אצל יורול וגם אצל מוטול יש לא מעט סוגי שמנים גם כשמדובר באותה רמת צמיגות, מה ההבדלים בעצם?

תודה

מנחם231

New member
נתחיל לאט

אם נראה לך שהשאלה שלך קלה אז טעית.ובמיוחד בטויוטה. יש לטויוטה שמן משלהם עם הלוגו שאותו הם ממליצים לשימוש. אני חושב שלבן אדם רגיל זה צריך להספיק.
ברכב שגילו 3+ כדאי להמשיך עם השמן שהוכנס מקודם. לא כדאי לערבב .
בכל מקרה אני אישית בעד שמן סינטתי מלא .5X30. יש כל מיני המלצות כמו
קסטרול אדג' .
יש באמת הפרשים גדולים במחיר שמן מעולה מחברה טובה .זה נובע מעיבוד טוב יותר ותוספים למיניהם .
אני לא מכיר דרוג של שמן לפי ציונים .לאחרונה נשאלתי בטיפול אם אסכים שיכניסו למנוע שמן שליטר עולה מעל 95 ש"ח.הסכמתי ללא היסוס.
זה שלא ענו לך עד עכשיו זה לא מקרי.

enigo

New member
מה מיוחד ברכב בן 3+ שדווקא בו לא כדאי לערבב?

איפה נמצא מפעל השמנים של טויוטה? האם אתה יודע מי מייצר את השמן שארוז בארץ בבקבוקים עם סמל אודי עליהם? איזה עיבוד עובר שמן ומה ההבדלים בין סוגי העיבוד השונים? האם אתה ממליץ על 5W-30 לכל רכב?

גם אני לא הבנתי את עניין האי ערבוב

לבורה שהייתה לי 7 שנים הייתי קונה שמן סינטטי או חצי סינטטי
מאיזה מותג שהיה בחנות הקבועה שהייתי קונה ממנה חלפים,
בכל פעם היו מותגים אחרים .
מנוע שעשה כך 400000 ואפילו אגן השמן היה נקי כמו חדש .

enigo

New member
אין מה להבין - פשוט אמירה חסרת יסוד. אחת מיני רבות בהודעה

הזו.

WarDog

New member
ההסבר היחיד שעולה לראש זה כדי לא לערבב סוגים וצמיגויות

כלומר לא לערבב 5X30 עם 5X40 וכו' וגם לא לערבב סינטטי מלא עם חצי סינטטי(כאשר מדובר במילוי מזדמן של חוסר), בהחלפה מלאה(ניקוז מלא של השמן הישן) בטיפול שוטף באמת אין היגיון.

enigo

New member
פעם, מזמן, היתה המלצה לא לערבב מינראלי עם סינטטי או חצי

סינטטי כי התוספים הסינטטיים יכלו לגרום להקצפה או יצירת גושים בשמן המינראלי. אבל זה היה בראשית ימי התוספים הסינטטיים. מאז שיש תקנים בנושא, אחת הדרישות היא שלא תהיה בעיה לערבב.
כך שאין שום בעיה לערבב שני שמנים עם דירוגים זהים.

daniel22001

New member
יש הטוענים שבמוסך בטויוטה שמים בכלל שמן מינרלי

שלום

האם זה הגיוני? זה הרי השמן הכי פחות איכותי.
מה גם שמבחינת מחיר, הם לוקחים על השמן עצמו (בלי קשר לעבודה) 235 ש"ח ל- 4 ליטר.
גם בקטגוריה של 5W30 לכל חברה יש כמה וכמה סוגים, גם ליורול, מוטול,קסטרל.
וכמובן גם מחירים שונים, האם זה עניין של התאמה לסוג הרכב או עניין של תוספת איכות?
בנושא הערבוב, אם אכן בטויוטה שמים שמן מינרלי, לא עדיף פעם אחת ולתמיד לעבור לשמן סינטטי?

תודה

enigo

New member
שתיהן חברות מוכרות שאפשר להניח שלא משקרות בסיווגי השמן

שהן משווקות. לכן כל שמן שעומד בדרישות היצרן מבחינת צמיגות ודירוג (מופיע בדרך כלל בצירוף אותיות - למשל SM) יתאים לרכב שלך. את סיווג השמן המומלץ אפשר למצוא בספר הרכב, ולפעמים יש ציון שלו גם בתא המנוע.
אין מה להתרגש מה"שמן המקורי" - אף חברת רכב לא מייצרת שמן, וההבדלים בין שמנים בסיווג זהה שמיצרות חברות שונות (בתנאי שאלו חברות מוכרות, ולא מותג שהמציא היבואן הישראלי לשמן ממוחזר מאי שם) זניח מבחינת המנוע שלך.
שמן בסמיכות זהה יכול להיות בהרכב שונה - חצי סינטטי או סינטטי מלא, לדוגמא - ויכול להיות גם עם התאמות ספציפיות: למשל שמן המיועד למכוניות ביצועים ויש בו יותר תוספים מסוג מסוים, או שמן שמיועד למנועים שחוקים ולכן יש בו יותר תוספים מסוג אחר.
בקיצור - יש רף איכות מסוים שמעליו ההשקעה היא זריקת כסף לפח פחות או יותר. הרף הזה הוא קניית שמן בדירוג המתאים של חברה גדולה ומוכרת.

daniel22001

New member
מצ"ב צילום מ"ספר הרכב" לגבי בחירת שמן מנוע

אשמח לקבל קצת הסבר על הנתונים
במוסך שמים 10W30 (יש הטוענים שהם שמים בכלל שמן מינרלי)
ההמלצה הרווחת של האנשים כאן ובכלל, הוא על 5W30
כעת אני רואה בספר הרכב שהכי מומלץ זה 0W20. הם גם כותבים שזה טוב לחסכון בדלק.
ומה זה ה - API?
והאם עדיף סינטטי מלא או חצי סינטטי?

תודה

ההמלצה היא לפי טמפרטורות , בישראל אין מינוס 30

לפי הטבלא כל השמנים מתאימים לטמפרטורות בישראל אבל יש עוד תנאים
לבחירת השמן
זה תרגום שלא לוקח בחשבון את התנאים בישראל . ההתיחסות כאן היא לארצות קרות

מנחם231

New member
5W30

זה מה שמתאים לך. שמן 00W20 מתאים לחו"ל ושם תדירות ההחלפה יותר גבוהה.

enigo

New member
מה הקשר בין תדירות ההחלפה לבין השמן? איפה מוזכרת תדירות

החלפה בטבלה שהובאה, או בכלל בקטע הרלוונטי מספר הרכב?
שמן 0W-20 מתאים יותר לחו"ל בגלל עניין הטמפרטורות, בלי קשר לתדירות ההחלפה.
ואגב, אני עדיין מחכה לתשובות לשאלות שהפניתי אליך בהקשר לתשובה הקודמת שלך בשרשור הזה...

enigo

New member
לפי הטבלה הזו, בערך כל שמן שקיים מתאים למנוע הזה בתנאי

ארץ ישראל. מכיוון שבארץ חם יחסית, ואלא אם אתה גר ברמת הגולן טמפרטורות מתחת למינוס 7 הן דבר נדיר ביותר (בעצם גם ברמת הגולן), אז אתה יכול לבחור בכל שמן - ואני אישית הייתי מעדיף שמן בעל צמיגות גבוהה יותר בצד ה"חם" (המספר הגבוה מבין השניים), כי שמן צמיגי מגן בעיקרון טוב יותר על חלקי המנוע משחיקה. המחיר הוא, כמו שנרמז בספר הרכב, בצריכת דלק קצת יותר גבוהה. אבל אני לא יודע להגיד בכמה, והתחושה שלי היא שלא הרבה. מצד שני, שמן 15-40 אמור להיות זול משמעותית מאשר שמן 10-30, אז יש קיזוז כלשהו בעלויות.

daniel22001

New member
מעבר לעניין הצמיגות, יש שמנים בכמה רמות מחירים

גם מאותה חברה עצמה
האם שמן יקר יותר הוא טוב יותר למנוע או שלא בהכרח?
בשורה התחתונה, אני מבין שללכת על רמת צמיגות של 5W30 לתושב ירושלים, זו הבחירה הנכונה?

תודה

enigo

New member
לפי הטבלה שהבאת - גם 20-50 מתאים לתושב ירושלים...

צריך לקרוא את המפרט של השמנים שאתה מדבר עליהם כדי להבין מדוע יש הפרשי מחיר - והאם זה רלוונטי לך.
אגב, במנוע הספציפי שלך אכן הייתי הולך על שמן סינטטי בשל חשש מבוצה. אומנם זו בעיה שעשתה צרות לדור הקודם של האוטו, ולא לדור שלך, אבל מי שנכווה ברותחין...

למעלה