קניית רכב משומש-הדרכה בבקשה לגבי תשלום

שיינה19

New member
קניית רכב משומש-הדרכה בבקשה לגבי תשלום

נאמר לי שגם אם אביא צק בנקאי אין בטחון בזה היום והמוכר רוצה להבטיח שהכסף בחשבונו. אז איך אני מגינה על עצמי

מנחם231

New member
תלכו שניכם לבנק שלך.

את מפקידה כסף ואומרת לבנקאית שלך שתפקיד את הכסף בחשבונו רק לאחר
העברת בעלות וטלפון שלך שאת מאשרת את זה.

מנחם231

New member
בעיניך זה מסובך?

אי אפשר כל הזמן לחשוש שכולם נוכלים וגנבים. בנק זה מוסד מכובד האיש שמוכר רואה שיש כיסוי אז למה שיפחד?
ככה אני נוהג שנים ועוד לא קרה לי שהתאכזבתי.

oshris

New member
ניגשים לסניף שלך יחד, ושם מוציאים את הצ'ק הבנקאי

ככה הרוכש רואה שהצ'ק לא מזויף. כמובן שאת לא מוסרת לו את הצ'ק
עד רגע העברת הבעלות. אפשרות נוספת היא שהוא בודק טלפונית
מול הסניף שלך, ומוודא את האותנטיות של הצ'ק הבנקאי. צריך להבין,
צ'ק בנקאי ברגע שהוא לא מזוייף, זה כמו מזומן. אלא אם בדרך להעברת
הבעלות הבנק פשט רגל, מה שאני מניח שלא סביר שיקרה.
יש אפשרות שלישית של העברת זהב, שזו העברה בנקאית
מחשבון לחשבון, שלא ניתן לבטל. אבל היא מחייבת אמון בין שני הצדדים,
כי אי אפשר לבצע אותה באותה שניה בדיוק של העברת הבעלות. כך שסביר
להניח שאו שתבצעו אותה דקה שתיים לפני, או אחרי, ואחד מכם יהיה נתון
לחסדי השני למשך כמה דקות.
בקיצור, הצ'ק הבנקאי הוא עדיין הפתרון הטוב ביותר.

ומדוע הצ'ק הבנקאי הוא הפתרון האידיאלי?

גם צ'ק בנקאי המוכר יכול לשדוד ממנה...

אני מכרתי כמה פעמים רכבים ומה שעשינו היה הדבר הבא:
המוכר בדק הרכב והחליט לקנות.
הקנייה במזומן בלבד אבל אני לא נוגע בשטרות.
קובעים בבנק הדואר. הוא מביא השטרות ואני את הניירות של הרכב. ראשית הפקידה מקבלת את השטרות לבדיקה שאינם מזוייפים. אח"כ שומרת אותם אצלה ואיש משנינו לא נוגע בהם. היא מבררת לו שיעבוד ו/או דברים נוספים שהוא מעוניין לברר.
כשמחליט לקנות סופית אז היא מעבירה הבעלות ומייד אח"כ מפקידה את השטרות ישירות לחשבון הבנק שלי [בבנק אחר שאינו בנק הדואר] בהעברה ישירות מבנק הדואר. העלות של העברה כזאת היא קטנה מאד. סדר גודל כ30 שח על הפקדה של כ60K ש"ח. לכל הדיעות שווה את השקט הנפשי. 2 הצדדים מוגנים על פי השיטה הזאת.

oshris

New member
ואת המזומן אי אפשר לשדוד רגע לפני שנכנסו לדואר?

תמיד יכול להיות משהו שעלול להשתבש. אם הצד השני נראה כמו מישהו
שלא היית סומך עליו אפילו לא במעט, לא הייתי מוכר/קונה ממנו רכב.
בכל מקרה מומלץ לבקש מעוד מישהו להתלוות אלייך בתהליך הזה.
בלי קשר, בדיקת שעבוד ומשכון חובה לפני הקניה. את הבדיקה ברשם
המשכונות ניתן לבצע תוך דקה וחצי באתר משרד המשפטים בעלות של 12
או 15 שקל, במקום כמה עשרות שקלים בדואר. שעבוד מופיע במחשב של
הדואר, שמקושר למשרד הרישוי. רכב משועבד לא ניתן להעביר בעלות.
רכב ממשוכן לעומת זאת, יעבור בעלות בלי בעיה, ואז הרוכש בבעיה לא
פשוטה.

בוודאי שאפשר לשדוד את המזומן. אפשר גם לשדוד את הרכב

אפשר גם לרצוח. אפשר הרבה דברים וגם הרבה דברים קרו. כמעט אין סוף אופציות שליליות. ולכן הכי חשוב להחליט למי מוכרים וממי קונים. להפגש במקומות שאינם שוממים, לבדוק כהלכה ועוד.
לגבי התשלום, אני דיברתי כמוכר. אני לא הסכמתי לקבל צ'ק בנקאי אלא רק מזומן ורק בבנק הדואר. הסברתי את סדר הדברים שלדעתי מגן מאד על הקונה כי התשלום עובר אלי רק לאחר שהוא מסיים הבירורים לשיעבודים ועיקולים ורק אחרי שמעביר בעלות אבל לפני כן גם אני חייב לדאוג לביטחון העיסקה מבחינתי. ולכן את המזומן הוא מעביר לפקידת הדואר לבדיקה שהשטרות תקינים. אם לא ניתן להעביר בעלות אז היא לתזיר לו את השטרות שהם אצלה לידה בדלפק. ההפקדה לחשבוני מתבצעת על ידה רק בסיום כל העיסקה. הוא הולך ואני נשאר לידה.
להסתובב עם מזומן זה לא נעים אבל קובעים בסניף דואר שיש בו לקוחות נוספים, הכל מצולם שם כמו כל בנק. כשמכרתי האופנוע הקונה הגיע עם חבר. כשמכרתי רכב הגיעו פעם זוג חברים ופעם אחרת בעל ואשתו...

oshris

New member
ולבקש מהקונה להביא 70 או 100, או לפעמים 200 אלף שקל

זה מאוד הגיוני. נראה לך שאני כקונה יתחיל להסתובב עם ערימת מזומן
בגלל שככה נוח לך? זה אולי תקף לרכבים עם שווי נמוך, ממש לא לרכבים
בשווי של נגיד 50 אלף שקל ומעלה.

במקסימום קיבלתי 65000 במזומן שהופקדו באמצעות בנק הדואר

שמע, זה נכון שזה לא הכי נוח מבחינת הקונה. בעניין הזה אני מסכים איתך, לטעמי מי שלא נוח לו עד כדי כך אז שיקנה רכב אחר [לא נוח להסתובב עם 200,000 אבל האם נוח להסתובב עם רכב בשווי הזה? זה נשמע תמוה, לא?] או שיקנה ממישהו אחר [הרכבים שלי הם לעולם לא נמכרו בערך של 200,000. זה לא מתאים לאופי שלי וגם לא להשקפת העולם שלי. אני נגד ניכור וניקור...]
מצד שני הרכבים שלי נמכרים כמשומשים באופן מאד שמור גם חיצונית וגם פנימית. זה בד"כ קורץ לקונים הפוטנציאליים ואני בעבר סיננתי קונים פוטנציאליים מסויימים למרות שהביעו עניין רציני כי רציתי למכור למי שנראו לי נחמדים ערכיים ומנומסים יותר...

lseugy

New member
הנה מה שקרה לבת הבכירה שלי (וזו גם הצעה לשיטה).

נתחיל מזה שיש לה אפליקציה בנייד שהיא יכולה לעשות העברה בנקאית. לא צריך צ'קים או מזומן או כל פטנט אחר. מעבירים כסף מחשבון לחשבון באמצעות הנייד. אפילו ללא התערבות של נציג הבנק. מי שמקבל את הכסף יכול לבדוק אם הכסף עבר. היא אפילו יכולה להפקיד צ'קים באמצעות האפליקציה. אחרי שהסתיימה פעולת הפקדת הצ'ק והצ'ק איבד את ערכו - היא משמידה אותו.
&nbsp
הבת רצתה לקנות רכב. זו פעם ראשונה שלה וליוויתי אותה. בדקנו במכון, היה תקין, סיכמנו מחיר, המוכרת הבטיחה שאין מניעה להעברת הבעלות וניגשנו לדאר. הכנתי זכרון דברים לחתימה. סוכם שבמעמד העברת הבעלות - במקביל בתי תעשה העברה בנקאית. גם המוכרת הכירה את הפטנט הזה (לי זה היה חדש. אני זקן מדי עבור הדברים האלה).
&nbsp
במעמד העברת הבעלות (והבת שלי כבר מקישה את הפרטים באפליקציה) שאלה פקידת הדאר אם אנחנו רוצים בדיקה מול רשם המשכונות. למי שלא מתמצא - בדיקת שיעבודים ועיקולים גם מול המחשב של הרישוי וגם מול הרישום במחשב אצל רשם המשכונות (במשרד האוצר נדמה לי) - שזה הרבה יותר חשוב בהיבט המשפטי. חשוב ביותר. עולה כמה עשרות שקלים אבל שווה זהב. מנסיון. בוודאי שבקשנו. ממש לפני ה-SEND האחרון של בתי, הפקידה הודיעה שהרכב משועבד ואין אפשרות להעביר בעלות.
תסיקו את המסקנות בעצמכם. גם על השיטה וגם על התהליך והזהירות המתבקשת.
ושיהיה במזל והצלחה עם רכישת הרכב.

מנחם231

New member
איש נחמד.

אשמח לקבל את האפליקציה. כל חודש אני הולך להפקיד צ'קים של ועד הבית.
אין חניה וזה מטרד.
יש לי שכן שהבטיח להתקין לי אבל זה נשאר בגדר הבטחה.
תודה מראש.

lseugy

New member
אין לי מושג בזה. לבתי יש. אני קצת Old fation בעניינים האלה.

בבנק בטח ישמחו לעזור לך. הם בעידן מכונות במקום אנשים (טלרים וכד').

מנחם231

New member
פיקנטו תשמע.

במשפט אונס שאל השופט את העד מה ראית. ענה הבחור כבוד השופט ראיתי שהוא
מ.....ן אותה. אמר לו השופט כאן לא מדברים ככה.
תגיד בעל אותה , ידע אותה ,או דפק אותה.
קם העד וענה נכון כל מה שאמרת אבל בסוף הוא ז....ן.אותה
את OLD הבנת ? זה מה שחשוב.

lseugy

New member
אתה כמובן צודק ואני כמובן טועה ומתנצל על השגיאה.

קבל

נדיר למצוא כאן מישהו שממש יודע להודות בטעותו. אתה בטוח שאתה ישראלי? הכוונה BORN AND RAISED...?
...

אין לך כמובן על מה להצטער, לאחרונה סיפרת סיפור חשוב על מאורעות שקרו בעת רצון לרכוש רכב משומש וגם סיפורך על חוויית השירות מדגיש את החשיבות של אופן מתן השירות. הבאת אל המודעות את הסוגיות הללו...קבל ח"ח

למעלה