התייעצות טרם רכישת רכב

John Doe14

New member
התייעצות טרם רכישת רכב

שבוע טוב ומבורך לכל חברי הפורום,

מתעניין ברכישת רכב יד שניה, כשעיקר המטרה שלי היא נסיעה יומיומית לעבודה וחזור (מאזור בקעת אונו לרמת החיי"ל בת"א, וחוזר חלילה), עם נסיעות "השלמה" בסופ"ש (בעיקר לצורך קניות בתוך העיר, יחד עם נסיעה לחיפה וחזור, בשני המקרים זה אחת לסופ"ש).

מכיוון שהבנתי שבמסגרת מגבלת התקציב שלי (עד 20000 ש"ח בלבד) אין לי מה לחפש ברכבים יד 2 לרכישה מחברות ליסינג, אזי מתעניין ברכב מפרטי, יד ראשונה/שניה, עד 100000 ק"מ, שנת 2008 ומעלה, גיר אוטומט/רובוטי/טיפטרוניק, עדיפות לרכב שאינו אירופאי.

ברשותכם, יש לי מספר שאלות בנושא שאשמח מאוד להיעזר בנסיונכם ובידע המבורך שלכם בתחום:

1. אם תצרוכת הדלק בפועל והאמינות המכאנית הן הקטגוריות החשובות לי ביותר ברכב - מה דעתכם על הכדאיות לרכישה אפשרית של שברולט אופטרה למול יונדאי גטס (שתיהן מודל 2008, יד שניה, בערך 110000 ק"מ, היונדאי בעלות קודמת ליסינג, השברלוט בעלות קודמת פרטית, שתיהן מוט הילוכים אוטומטי, היונדאי יקרה יותר בכ-2000 ש"ח)?

2. גם במגבלת התקציב שלי דלעיל - אינני מתכוון לוותר על בדיקת רכב מקצועית טרם הרכישה, ולהתעקש שבעל הרכב "יתחייב" לפחות על תקינות ליבת הרכב (קרי שילדה, גיר ומנוע).
אולם, מה קורה אם בעל הרכב מסרב "להתחייב" גם על תקינות אותה ליבת הרכב (תירוצים כמו "במחיר מצחיק כמו שאני דורש לא משתלם לי להתחייב וכו'..."), מה הייתם ממליצים לעשות עם הנורה האדומה הזו?

3. האם כשטרם הבדיקה נהוג לסכם עם המוכר שההתחייבות על תקינות הגיר/שילדה/מנוע לצורך העניין, משמע השתתפות בעלות הבדיקה אם יתגלו בדיעבד ליקויים חמורים יחסית באותם חלקים? כמה נהוג להשתתף במקרים כאלו, חצי-חצי? האם נהוג לשלם מראש חצי-חצי על הבדיקה, ואח"כ להתחשבן במידה וממצאיה יצביעו סה"כ על רכב תקין?

4. וחוץ מזה, גם אם המוכר יתחייב על ליבת הרכב (קרי שילדה, גיר ומנוע), ועדיין בבדיקה יגלו תקלות חריגות יחסית בפרמטרים הללו, מה אני עושה אם המוכר ינסה להתחמק מהשתתפות בעלות הבדיקה? להתחיל לרדוף אחריו?

5. במידה ואין עמי מלווה מנוסה שמבין במכניקת רכב, וזו הפעם הראשונה שאני רוכש רכב, והמוסך שמבצע את הבדיקה מביא לי בסיומה מעין פלט של סיכום הבדיקה, מה אני עושה עם הממצאים של הבדיקה? מי עוזר לי להחליט האם ממצאי הבדיקה מראים על רכב שסה"כ סביר מבחינה מכאנית, לבין רכב שלא מומלץ להתקרב אליו? האם במסגרת הליקויים שמתגלים אני מקבל גם איזושהי "הערכת מחיר" לתיקון אפשרי של הליקויים שהתגלו?

6. האם לדעתכם ישנם פרמטרים נוספים, או פעולות נוספות, שעליי לבדוק ולבצע טרם רכישת הרכב, ושלא ציינתי פה?

7. במסגרת הערכת עלויות שנתיות לאחזקת הרכב, אשמח מאוד לחוות דעתכם על רשימת סימולציית ההוצאות שחישבתי, כדלהלן:

- עלות שנתית לביטוח מקיף = 6000 ש"ח (לסוגי הרכב שציינתי בפתיח. לקחתי בחשבון שאומנם יש לי רישיון בתוקף כעשור, אולם מאידך אני חסר עבר ביטוחי, כי לא היה ברשותי רכב מעולם).

- עלות אגרת טסט שנתית = 1000 ש"ח

- טיפולים לפני/אחרי טסט שנתי = לפחות 2000 ש"ח

- עלות תצרוכת דלק = 650 ש"ח לחודש (לפחות 3 מיכלי דלק מלאים של לפחות 35 ליטר האחד, סה"כ כ-110 ליטר בחודש, לפי עלות מעוגלת של כ-6 ש"ח לליטר, כמובן לפי צרכי הנסיעות שציינתי בפתיח לעיל).

- עלות פחת שנתי משוערת = בערך לפי חישוב של כ-300 ש"ח לחודש.

תודה רבה מראש על העזרה וההכוונה!

רק הערה לגבי החישובים שלך

הם נראים לי קצת (הרבה) מופרזים כלפי מעלה. לא כולם, אבל ביטוח ב- 6000 שקל נראה לי לא ריאלי. גם לי לא היה עבר ביטוחי ולא התקרבתי לסכום הזה. 2000 שקל לטיפולים גם נראה לי לא מדויק והניסיון שלי הוא עם צמרת השחיטה במוסך מרכזי, ששם המחירים גבוהים. כל עוד לא הלך הגיר או המנוע, בדרך כלל לא מגיעים לסכומים האלה.
עם כל השאר אני לא יכולה לעזור לך, לצערי.

John Doe14

New member
עוד יותר טוב, מקסימום טעיתי בחישוביי כלפי מעלה, ולא למטה

אתה חיב לדעת לסנן הבררה בעצמך

קבל את זה:
[URL]http://www.tapuz.co.il/forums/viewmsg/207/180747559/%D7%A1%D7%A4%D7%95%D7%A8%D7%98_%D7%95%D7%9E%D7%95%D7%98%D7%95%D7%A8%D7%99%D7%A7%D7%94/%D7%9E%D7%9B%D7%95%D7%A0%D7%99%D7%95%D7%AA[/URL]

תשתמש במנוע החיפוש המתקדם של יד 2 ותירד לרזולוציות רלוונטיות של תחום מחיר, יד וכד'.
דווקא לך כרוכש רכב משומש ענתיקה וזול כדאי במידה וקואורדינצית רגלך השמאלית היא תקינה, לשקול רכב גיר ידני אם אתה רוצה להקטין סיכונים להשקעות נוספות בתחזוקה עקב כשל במערכת הגיר האוטומטי.

John Doe14

New member
צודק לחלוטין, אך יחד עם זאת:

נניח שווידאתי שרישיון הרכב מעיד שהמוכר הוא בעל הרכב ושהוא שעומד בפניי על פי תעודה מזהה ותמונה.
&nbsp
- כיצד מומלץ עלי לנהוג אם הפוליסה העדכנית של הרכב מצביעה על ביטוח שאינו מקיף (נניח, ביטוח חובה או צד ג' בלבד)?
&nbsp
- כיצד ממולץ לבדוק את המוכר שהרכב לא עבר תאונה, ואם עבר תאונה - האם לא טופלה כהלכה?
&nbsp
- על מה באמת מעידים חוברת טיפולים חתומה ו/או קבלות על טיפול ברכב?
&nbsp
- במידה וזו הפעם הראשונה שאני רוכש רכב, ובמידה שאני די חסר ידע טכני בתחום (וגם לא צפויה לי עזרה בנושא מקור חיצוני, כמו חבר וכו'), כיצד מומלץ בכ"ז לבצע בדיקות טכניות לרכב (כגון בדיקת מיקום ונזקים אפשריים במיכסי המנוע והדלק, הימצאות נוזלים במידה הנכונה על פי קו המינימום/ מקסימום וכדומה)?

הסברתי לך מה לעשות, למה לחזור סתם

אתה נטול ידע בתחום, ככה סיפרת אז אתה הולך לפי הצ'ק ליסט. אתה לא צריך להבין למה אלא פשוט לבצע כמו תוכי. תרכוש הבנה בהמשך ובינתיים תוכל להגן על עצמך מרכישת בררה...
&nbsp
המטרה שתראה 10 רכבים. אם חסרה חוברת טיפולים וקבלות אתה נוטש. לגבי תאונה תוכל לדרוש מידע מהמוכר ומהביטוח מקיף שלו. לכן טוב שיש מקיף והיסטוריה רציפה של מקיף...
יפתחו לך 10 מיכסי מנוע ותשאל בלי בושה היכן מכסה השמן, מים, שפריצר וכד' וככה גם תאשר וגם תלמד...

דאלטון

New member
אני קניתי מחברת ליסינג את הרכב

כי לא רציתי להיפגש עם הרבה אנשים ולבדוק כל רכב
ולשלם עליו 500 שקל על כל בדיקה. לא רציתי לבזבז זמן על מיקוחים עם
מוכרים פרטיים ולעשות בדיקות לרכב עצמו.

בגלל זה הלכתי על קניה של רכב שהיה בליסיג.

אומנם שילמתי 500 לבדיקת הרכב במכון (הליקויים שהתגלו תוקנו על ידי החברה
שממנה קניתי את הרכב) וכך הסכתי זמן וטירטורים.

בינתיים אני מרוצה מהרכב שקניתי. ואני אדם שלא היה לו עבר ביטוחי כי,
בדומה לך, לא קניתי רכב מאז הוצאת הרישיון לפני 13 שנה.
בגלל שלא היה לי עבר ביטוחי שילמתי על ביטוח מקיף קרוב ל5 אלף שקל.

John Doe14

New member
התייעצות אחרונה בנושא: סוזוקי אלטו או פיג'ו 107

היי,

אשמח מאוד לחוות דעתכם בנוגע להמלצות וליתרונות מול חסרונות אפשריים ל-2 אופציות שדי "ננעלתי" עליהן סופית, כשהמחיר של שתיהן זהה:

- סוזוקי אלטו, יד 2 מפרטי, שנת 2009, גיר אוטומטי, 90K ק"מ.

- פיג'ו 107, יד 1 מפרטי, שנת 2011, גיר אוטומטי, 45K ק"מ.

תודה רבה לכולם!

enigo

New member
הפיג'ו. בטוחה יותר, קצת פחות מציקה בבין עירוני

שנתון חדש יותר והרבה פחות ק"מ. צריכת הדלק דומה.
חסרון יחיד - תיבה רובוטית שפחות חלקה ונעימה בפקקים.

John Doe14

New member
תודה רבה, ומה לגבי נוחיות ומרווח בתוך הרכב?

פשוט בתור בחור בגובה 1.85 מ' חשבתי שאולי כדאי לי לחשוב גם על נקודה זו...

enigo

New member
בשתיהן אתה תכנס. אבל שתיהן לא ממש מרווחות באופן כללי

kisona

New member
הגטס מאוד אמינה. יש לאחותי כבר שנים מ2009 ו0 תקלות

למעלה