מכירת רכב עם זכרון דברים ללא העברת בעלות בדואר

מכירת רכב עם זכרון דברים ללא העברת בעלות בדואר

שלום,
מכרתי לפני שעתיים רכב לסוחר.
העסקה לקחה 5 דקות, הוא שילם במזומן ונתן לי את טופס זכרון הדברים המצ"ב.
מבחינתי רציתי רק להיפטר מהרכב כי קיבלתי רכב מהעבודה והרכב שמכרתי ישן (2001) ולא משהו בלשון המעטה. אם מישהו היה מציע לי 500 שקל הייתי לוקח... הצלחתי למכור לו ב-2,000 ולכן שמחתי ורציתי לסיים את העסקה מהר.
הוא הסביר שהוא לוקח את הרכב, מנקה, צובע, משפץ בקטנה ואז מוכר אותו במגרש שלו. הוא נתן לי את הכתובת של המגרש בראשל"צ כך שהכל נראה הגיוני.
בדיעבד, אני לחוץ. אומנם הוא הראה לי את הת.ז שלו והתאמתי עם הפרטים בזכרון דברים, אבל משיטוט באינטרנט הבנתי שזכרון הדברים לא שווה משהו במידה והוא יקבל קנס/דו"ח או חס וחלילה יהיה מעורב בתאונת דרכים.
דיברתי איתו מקודם וביקשתי שנלך מחר לעשות העברה מסודרת בדואר. כסוחר ממולח הוא טען שהכל כשר והכל בסדר ושהוא מתחייב שהרכב עומד במגרש שלו ולא זז ושהמכירה תבוצע תוך 14 יום.
בדקתי במשרד התחבורה והבנתי שאפשר לבטל רישיון רכב, ככה שבכל מקרה עוד שבועיים במקרה הכי גרוע במידה ולא בוצעה העברת בעלות, אני הולך למשרד התחבורה לבטל את הרישיון.

יש למישהו עיצות / רעיונות איך להתנהל? או להרגיע אותי..?

תודה רבה

dani666

New member
*אל* תלך למשרד התחבורה לבטל את הרישיון. יש הסכם ביניכם ...

... ולפי ההסכם הרכב לא שלך. נכון שרישומית אתה יכול כי אתה עוד בעליו. אבל חוזית אתה כבר לא.
&nbsp
גש למגרש (נקווה שקיים) ושם פנים מול פנים נסה לדבר עם הסוחר. קווה לטוב ולהבא חשוב לפני ולא אחרי.

אז בעצם

זכרון הדברים כן תופס חוזית בבית משפט ואם אני מבטל את הרישיון לפני תום 14 יום, אני בבעיה. ומצד שני כל דו"ח/קנס שהוא מקבל בזמן הזה (חס וחלילה..) הבנתי שאני אצטרך לשלם? צריך לקוות שבועיים שיהיה בסדר?
איך אני בודק אם הרכב קיבל דו"ח חניה / קנס (מצלמה / משטרה) ?

זה משהו נפוץ עם סוחרים, עניין הזכרון דברים הזה בלי העברת בעלות בדואר?

תודה

dani666

New member
ברור שזכרון הדברים תופס. וגם ברור שלפי חוק ...

... הבעלים הרשום של הרכב רואים בו כאילו ביצע את העבירות.
&nbsp
ואם לצטט את משרד התחבורה -
"חובת הרישום מוטלת על המוכר, ולכן לא מומלץ למסור את הרישיון לקונה ולסמוך עליו שיבצע את ההעברה".

bnayal

New member
קניתי את הרכב שלי מסוחר,

אני לא רוצה להטעות סתם, אבל - לפי מה שאני זוכר היה לו מסמך זמני רשמי של משרד התחבורה שהרכב בבעלותו. וזה גם נשמע הגיוני, אחרת איך הוא מחליף בעלות כשמגיע קונה לרכב? זכרון דברים לא יספק את הדואר.

לא חתמנו רק על זכרון דברים

אלא גם על מסמך ייפוי כח של הדואר להעברת בעלות

החוק אומר שאתה אחראי להעברת הבעלות

כנראה שהוא לא סוחר ויעביר בעלות לקונה שלו .
אין צורך לדאוג .

mkr

Member
מה יהיה אם תהיה עבירת תנועה ?

אז ככה - ראשית, לסוחר מורשה יש יכולת להעביר בעלות על שמו . זה לא מוסיף יד אבל מקנה לו גם ביטוח. אם הוא לא עשה זאת עד עכשיו - זה או מוזר או שהוא לא סוחר מורשה.

לנושא דוחות - כפי שכבר נאמר, האחריות להעברת בעלות היא על המוכר כך שאם יהיו דוחות ולא בוצעה העברה, הם יגיעו אליך והדרך היחידה להסב אותם , תהיה במשפט.

bnayal

New member
במקרה ראיתי את הרשיון רכב הקודם שלי, אכן היה על שם הסוחר

ואינו נחשב "יד"

למעלה