מנוע שהלך בגלל טיימינג שלא הוחלף - אשמת המוסך?

enigo

New member
מנוע שהלך בגלל טיימינג שלא הוחלף - אשמת המוסך?

ידידה מטפלת באיביזה שלה במוסך גדול באזור מגוריה, אבל לא אחד ממוסכי הרשת של היבואן. בטיפול הקודם, כך גילתה בדיעבד, היו אמורים להחליף רצועת טיימינג - אבל זה לא נעשה. לפני יומיים, תוך כדי נסיעה, הרצועה נקרעה - והנזק למנוע כבד ודורש החלפה של המנוע כולו. בלי קשר לכך שבמוסך דרשו ממנה מחיר גבוה למדי, האם למוסך אין אחריות על הכשל? הוא לא החליף רצועת טיימינג בטיפול האחרון, ואף לא אמר לה שצריך להחליף.

© DrorZi

New member
זו התפלמסות

אם זה היה מוסך מורשה של המותג, אשמת המוסך ללא ספק שלא טיפל לפי הספר, במקרה הזה מאיפה המוסך יכל לדעת מה שגרת הטיפולים המומלצת?
על איזה בסיס תאשים את המוסך?
על איזו רשימת טיפול הסתמך המוסך בטיפול האחרון?
איך בעלת הרכב יכלה לוודא ששיגרת הטיפול היתה המומלצת לפי היצרן?

איזה שנה הרכב וכמה ק"מ

enigo

New member
בהתחשב בזה שאני יכול למצוא את שגרת הטיפולים באיביזה

ברשת תוך עשר דקות חיפוש, אני מניח שהשגרה ידועה למוסך.
ואם לא ידועה - שלא יסכים לטפל ברכב, או יזהיר את הלקוח שאין לו מושג מה צריך לעשות ברכב. גם בזה נתקלתי פעם, מוסך קטן שנבחר בגלל נוחות בגישה אליו (היה ליד העבודה) שאמר לי במפורש - "ברר מה צריך לעשות בטיפול ותביא לי רשימה".
כשאתה הולך לרופא משפחה אתה מוודא שההתמחות שלו היא באמת משפחה (כי הרבה פעמים היא לא)? אתה בודק את התרופות שרשם לך כדי לוודא שאין התנגשות בינהן?

enigo

New member
זה לא באמת קריטי לדיון

לצורך העניין, נחשף לא מזמן באחת המדיות שכ-30% מהרופאים המומחים במרפאות בפריפריה בכלל לא מחזיקים בהתמחות המתאימה, בגלל מחסור ברופאים עם התמחויות מסוימות.
הרעיון נשאר זהה - אם אין לך מושג מה אתה עושה, אל תעשה, או לפחות תבהיר שאתה רק עושה כמיטב יכולתך...

prizman

New member
אני אקצין את מה שדרור כתב-זה פלסף.

הוא (כנראה) ידע מה הוא עושה.
(כנראה) ביקשו ממנו טיפול והוא אכן ביצע טיפול.
אם היא לא הגדירה איזה טיפול זו אשמתה ואם היא לא יודעת היא צריכה ללכת למוסך מורשה
עם רשימה של מה שבוצע בעבר כי גם במורשה הם לא נביאים.

enigo

New member
א' - אין שום דבר רע בפלסף. יש אפילו אנשים שעושים מזה

קריירה - קוראים להם פילוסופים. היו תקופות שהם אפילו נחשבו לגדולי הדור.
ב' - זו שאלה מהותית. האם אדם שמכניס רכב למוסך הוא בעל הידע, או שהמוסך הוא בעל הידע. אני לא בטוח בכלל שהלך הרוח בחוק תומך בגישה שלך. הרי אפשר להגיד גם על קונה רכב שהוא צריך לדעת מה לבדוק ואיך כדי לא ליפול בפח. ועדיין - החוק דורש ממוכר הרכב לגלות כל מה שידוע לו על הרכב, גם אם לא נשאל במפורש.

prizman

New member
פילוסופיה ופלסף הם דברים שונים.

היחידים שעושים קריירה מפלסף נקראים פוליטיקאים. חלפו מזמן הימים שהם היו מגדולי הדור.
מוסכניקים הם לא נביאים. אין להם מה לגלות לבעל רכב על רכבו. אין שום קשר בין הדברים.
הבחורה ניסתה לחסוך על טיפול במוסך מורשה ולמדה שלא תמיד זה חיסכון. זה הכל.

© DrorZi

New member
מה אכפת למוסכניק מהסטורית הרכב?

אני מכניס אוטו לטיפול 120,000 ק"מ
בספר רכב כתוב - ב 120,000 להחליף רצועת תזמון
מה משנה לי הסטוריית הטיפולים של הרכב?

עכשיו השאלה איפה גבולות אחריות המוסך לדעת שרכב שנכנס לטיפול 120,000 בדגם ספציפי שצריך לעשות לו טיימינג.

prizman

New member
פשוט מאוד.

כי אם ב 110,000 החליפו רצועת טיימינג מסיבה זו או אחרת והם יחליפו שוב ב 120,000
יבוא שוב אניגו ויגיד שהם לא בסדר.

© DrorZi

New member
מקרה לא הגיוני

אם הוא כזה מלאך אז הוא מברר מול בעל הרכב בפירוש את הנושא והנושא היה עולה כך או אחרת, מה שלא עלה לפי תיאור של אניגו

enigo

New member
אתה מכיר מוסך שמחליף טיימינג בלי אישור של בעל הרכב?

אני לא. יותר מזה - זה לא חוקי.
התפקיד של המוסך, וזה בהחלט בתחום האחריות שלו, הוא להציף את העובדה שלפי הגדרות היצרן נדרשת החלפת טיימינג. מה יחליט הלקוח זה כבר עניין אחר - בדיוק כמו שבארה"ב השוטר מחוייב להודיע לחשוד בזמן המעצר שהוא לא חייב לדבר, אבל החשוד יכול לבחור כן לדבר.
ואגב, פילוסופים היו פלספנים, אלא שאז לתהות על קנקנם של דברים נחשב דבר חיובי. היום לצערי שולטת גישה כמו שאתה מציג כאן - להתעמק, לתהות, לחקור, להעלות דברים לדיון ולשקול צדדים שונים זה דבר שלילי. "חפירה", טרחנות, "זיון שכל".

prizman

New member
לא החלפתי אפפעם טיימינג

כך שלא מכיר מוסך שמבקש אישור ולא כזה שלא.
בקשר לחוקיות אני גם לא משוכנע שאתה צודק אבל בכל מקרה זה לא רלוונטי.
גם הנושא של החשוד והשוטר בארה"ב לא קשור לכלום ממה שדובר כאן, לפחות יש לך עולם אסוציאציות עשיר.

ממליץ שתקרא כרך או שניים מכתבי אפלטון ותגלה מה רב ההבדל בין השאלות שלך לפילוסופיה שלו.
אם אתה מעדיף את קאנט שיתר קרוב לתקופתינו זה גם בסדר אבל חוששני שהוא משעמם.

prizman

New member
לגמרי לא ברור.

מי שעוסק ברפואת משפחה הוא בד"כ עם התמחות בפנימית.

© DrorZi

New member
זה שיש פילים וורדים לא אומר ש:

כ-ל הפילים ורדים או שכ-ל הורודים פילים בשום צורה, רק שיש פילים וורדים.
זה שיש רופאי משפחה שההתמחות שלהם לא ברפואת משפחה לא אומרת שאין התמחות ברפואת משפחה

© DrorZi

New member
דווקא כן, זה אומר שיש לפחות אחד, ושזה לא סותר את מה שאמרתי

ואני מצטט מה שכבר כתבתי:
"זה שיש פילים וורדים לא אומר ש-כ-ל הפילים ורדים או ש-כ-ל הורודים פילים בשום צורה, רק שיש פילים וורדים."
&nbsp
אפשר שיהיו ורדים שהם דב נמלים ואפשר שיהיה פילים שהם ירוקים
זה שיש פיל ורוד שאינו סותר שום חלק מהמשפט ומההגיון ומהלוגיקה הנ"ל.
בשום מקום לא ציינתי שכל הפילים וורדים או שכל הוורדים פילים.
&nbsp
לא קבעתי שכל רופאי המשפחה עברו התמחות משפחה או שכל מתמחי המשפחה בהכרח עובדים רק ברפואת משפחה, רק קבעתי שיש התמחות ברפואה, לא סתרתי שום דבר עד כאן.

ISOKED

New member
למען הסדר הטוב בדקתי את הסטטיסטיקה:

נכון ליוני 2015 ישנם 4627 רופאים העוסקים ברפואת משפחה בקהילה. מתוכם 1901 רשומים כמומחים ברפואת המשפחה. אולי הם פילים וורודים ואולי מוטציות אבל בכל זאת הם חלק מאד משמעותי מרופאי המשפחה.....

למעלה