אביב מגיע – מה ללבוש?

זה לא רק, את צריכה גם את הטאצ' המיוחד

כפי שאמרתי, שני חצאים של שלם. שניהם חשובים וצריך את שניהם.

אוגלה

New member
נסיון לענות

תראי, זה כמו להגיד, שבשביל להיות אמן לא צריך ללמוד, כי זה הכל מונע מהכשרון ומהרגש, אבל לדעתי, אי אפשר להיות אמן בלי ללמוד תולדות האמנות, להתנסות בכל מיני טכניקות שלא היית מנסה (או לא יודע איך) לבד. לפני בערך עשור אותה תפיסה הייתה גם לגבי עיצוב פנים - שזה לא משהו שלומדים, זה צריך טאץ' מיוחד וכשרון מיוחד. היום השוק לגמרי שונה - מעצבי פנים, אם הם לא למדו והם לא מוכשרים בטירוף (אחדים), לא יזכו לקבל עבודה. מצד שני, כל מי שמשפץ/קונה/בונה בית היום נעזר במעצב פנים, מה שלא היה נהוג לפני עשור. כך שמובן שככל ששוק הסטיילינג מתרחב, ויש יותר דרישות ונישות בתחום (אירועי יחצנות, טלויזיה, הפקות אופנה, לקוחות פרטיות, מידות גדולות, גברים, יצירת סגנון אישי ועוד ועוד), כדאי ללמוד בשביל להבדיל בין נישה לנישה, ובעיקר בשביל ללמוד איך לא לכפות את הסגנון האישי שלך על לקוחותיך (מה שהרבה סטייליסטים נוטים לעשות). אני מאמינה, שבעוד מספר שנים תעודה בתחום תהיה יתרון משמעותי לעוסקים בתחום

../images/Emo45.gifכל כך נכון לגבי הכפייה

יש מלא שעושות/ים את זה. זה זוועה בעיניי. את רואה רפליקות של אותה סטייליסטית.

ממצו

New member
../images/Emo45.gif לגבי המשפט הראשון שלך

זה בדיוק מה שרציתי לכתוב. הוצאת לי את המילים מהמקלדת.

טוב, תשובות?

אז ככה. לומדים סטייליניג. אני למדתי לפני 7 שנים באיטליה בזמן שלמדתי איפור. נכון שהרבה מזה זה עניין של טאצ' וטעם אישי, אבל כמובן שצריך לדעת לנתק את הטעם האישי מהלקוחה. כי אני באה לפגישה בג'ינס וטישירט - אבל הלקוחה זה לא הכיוון שלה, היא אוהבת חצאיות אז אני אתאים לה מה שהיא אוהבת ובהכוונה של מה שמתאים. אני כן חושבת שיש מקום ללמוד. זה לא רק התאמת צבעים, זה לא רק טאצ' אישי. זה סוגי בדים, הרכבים, גזרות מבני גוף, טשטוש וכל מיני טריקים קטנים שאפעס צריך ללמוד. סטייליניג אישי זה תחום אחד, הפקות זה תחום אחר. גם בהפקות אופנה צריך ללמוד, אני למדתי המון על תאורה וצילום לפני שהתחלתי להתעסק בצילומים. ברור שיש כאלה שיגידו לך שאין צורך ללמוד והכל שטויות. זה לא שטויות - יש דברים שבאמת לומדים ממישהו אחר. אם זה מעצות, טיפים, קריאה... מאוד חשוב סוגי בדים והקשבה ללקוחה. לדעת איזה בד צריך גיהוץ, איזה לא למשל... זה המון. יש המון טריקים. לא כל אחת שמתהדרת בתואר הזה יודעת מה היא עושה, ומעבר לזה שלא כל אחת שמתלבשת יפה היא סטייליסטית. אני לא מאמינה שהלקוחה צריכה להתחבר לסטייל שלי, הוא שלי. אני חן, היא מישהי אחרת. זהו! זהו? נראה לי? ואגב, טייטל לא מרשים. המקצוע הזה נהיה זילות וזנות בארץ. אין על זה שום פיקוח. כמו איפור - זה הפך למסחרה ענקית. כל אחד עושה מה שבא לו ויש כאלה שלוקחים סכומי עתק (בד"כ יותר עם שם) ויש כאלה שלוקחות 30 ש"ח לשעה...זה מגוחך ומוזיל בעיניי.

אוגלה

New member
יש בשנקר לימודי תעודה

את יכולה לראות את תכנית הלימודים. בכל אופן, כמו כל דבר, כדאי ללמוד. מאבר לטאץ' האישי והכשרון, זה יפתח את הראש לדברים שלא היית מודעת להם או לא ידעת שצריכים להילקח בחשבון.

זה קשור לתפירה, לא באופן ישיר

לאיודעת מה לומדים בארץ. אני לא למדתי ממש תפירה. אלא גזרות, תיקונים והמלצות איך לתקן ואיך להסביר לתופר מה צריך לעשות עם הבגד כדי שיוציא ממנו את המיטב. אני תופרת רק שמלות קיץ בגזרת אוברסייז :) כי נוח ומאוורר

לימודי סטיילינג

בגדול,חוש סטייל וטוב טעם זה משהו מולד...אך כן ניתן לפתח אותו ולתרגל חשיבה יצירתית.יעוץ תדמית והתאמת גזרות למבני גוף שונים בהחלט ניתן ללמוד

Zorikit

New member
אני לא למדתי את זה.

התחלתי לעבוד בזה אחרי שעשיתי את זה בחינם להרבה אנשים סביבי. לקחתי אנשים לקניות, הסברתי על בדים ואיכויות, על גזרות שמתאימות למבנה הגוף, על אימומי נעליים, על תיקונים שצריך לעשות, על איפור, אקססוריז, על מה שאנחנו רוצים לשדר. בשלב מסויים חברות שלי מהתעשייה שעוסקות דווקא באיפור אמרו לי שאם יש לי את הידע והיכולות ואני כבר עושה את זה, אולי כדאי להתחיל לקחת כסף. אז התחלתי ממחירי רצפה של ממש וחלק מהמחיר היה מתוך הידיעה שאני לא למדתי את זה אז אני לא יכולה לגבות את אותם מחירים. עם הזמן כשראיתי שהלקוחות זורמות וקיבלתי כמה נזיפות שהמחירים נמוכים מידי העלתי אותם אם כי זה עדיין לא מתקרב למחירים של סטייליסטיות עם יותר ניסיון ושם. בהתחלה חשבתי על לימודים ואז ראיתי את התכניות לימודים וזה לא ממש קרץ לי בשום אופן. בדיוק כמו שלימודי איפור לא קרצו לי. מי שלמדה סטיילינג באיטליה או בניו יורק - שאפו לה והיא באמת למדה משהו שקשה ללמוד לבד. אבל מה שמציעים בתי הספר בארץ בלימודי התעודה שלהם לא מתקרב בכלל ללימודים בחו"ל(בדיוק כמו איפור) והמחירים פשוט מטורפים! ל20-25 פגישות 8,000 ש"ח! השיעורים שמתמקדים באיפור לא רלוונטיים לי בכלל, התאמת צבעים, תפירה וגזרות והתאמה למבני גוף... ומעבר לשנקר, כל סטייליסטיות פותחת "בית ספר" ומלמדת את זה... כמו באיפור, את לא תשמעי על אנשים שעשו קורס ולא עברו את המבחנים הסופיים ולא קיבלו תעודה. התחום הזה פרוץ ואין שום פיקוח על הלימודים ועל נתינת התעודה. יש סטייליסטיות שלמדו את זה והן מתלבשות ומלבישות מחריד ויש כאלו שלא למדו והן מלבישות מצויין. אמא שלי תופרת(עם תעודה דווקא) והיא לימדה אותי לתפור כבר כשהייתי בת 6 בערך ולקחה אותי המון לקניות ולחנויות בדים ולימדה אותי המון. לא תפרתי כבר שנים, אבל אני בהחלט מבינה באיכויות של בדים, גזרות, תיקונים. וב"מה מתאים למי". גם היום בעידן האינטרנטי יש המון ידע זמין למי שרק רוצה ללמוד ולדעת. אני מסיימת השנה תואר בתולדות האומנות ומתמחה בין השאר באופנה של יהודי איטליה ברנסנס מה שמחייב אותי ללמוד תולדות האופנה באירופה בעצמי ותודה לאל, אני נמצאת באחת הספריות הכי גדולות במזרח התיכון... ספרים על תולדות האופנה במאה ה 20 לא חסרים וגם על טקסטיל. ובל נשכח, אני מתעסקת רק בסטיילינג אישי. כי כמו שחן אמרה - הפקות זה משהו אחר. אם אני אחליט להתחיל לעשות הפקות(כנראה שזה לא יקרה בחיים) אני אקח את הקורס בשנקר. כל אחת ודעתה, אני מכבדת את זה שיש מי שדורש תעודה. בינתיים ללקוחות שלי אין מילה אחת רעה להגיד עליי, רק מחמאות קיבלתי מהן ולאף אחת לא היה אכפת שלא למדתי. באופן כללי אני חושבת שהיום אנחנו בעידן שהכל תלוי תעודות ולימודים כשפעם, הרבה מאוד אנשים למדו המון דברים לבד... למדתי אנגלית וספרדית לבד, למדתי לרשום,לצייר ולפסל לבד,למדתי לאפר לבד... בכל התחומים שקשורים למדעי הרוח לדעתי, יש אנשים שנולדים עם זה, יש אנשים שלומדים את זה ויש אנשים שגם אם הם ילמדו זה לא יעזור להם...

fairytale10

New member
הייתי בטוחה שלמדת איפור ../images/Emo13.gif

את מתאפרת מושלם בעיני, אני מתאפרת מגיל צעיר יחסית ולא יודעת לעשן עיניים כך...

Zorikit

New member
תודה רבה:‏‏)‏

אני מתאפרת מגיל ‏15‏ והייתה תקופה שעשיתי מעושנים כל בוקר...זה הרבה אימון...

newKiticat

New member
אני דווקא חושבת שאולי אפשר ללמוד

תחומים שונים שקרובים לזה, אבל אי אפשר ללמד סטיילינג. לא באמת. אני כל הזמן יוצאת מנקודת ההנחה של מה שאני מכירה- וכמוח שכבר אמרתי- אי אפשר ללמד עיתונאות. לא באמת. הייתה לי מרצה אחת, מדהימה. שלמדתי ממנה הכי הרבה למרות שלא לימדה יותר מדי עיתונאות. אחד מהדברים שהיא אמרה זה שהדבר הכי חשוב לעיתונאי זה ללמוד כל תחום שהוא צריך. אבל לא בהכרח עיתונאות. אפשר ללמוד ולקרוא ולהתעניין- אבל סטיילינג אמיתי? אי אפשר לרכוש את זה. לא באמת. אני חושבת שגם ציירים, זה בדיוק הדוג' לזה. רוב העולם לא ניחן ביכולת לצייר באמת. ברמה הכי בסיסית שיש. וזה ממש לא משנה כמה רצון כמה לימודים אני אשקיע בזה. כל התחומים שקשורים לדעתי באסטטיקה הם פרופר- חוש, כישרון. הרבה יותר מהלימודים. (שבוודאי יכולים להוסיף, אבל רק למשהו שכבר קיים).

ממצו

New member
הדוגמא שנתת ממש לא נכונה

לגבי ציירים ולכל מי שמתעסק עם אמנות. בוודאי שכשרון זה לא משהו נרכש אלא מולד. או שיש את זה או שאין את זה. אבל, ציירים מוסיקאים ואמנים אחרים חייבים ללמוד הרבה שנים בכדי להגיע לרמה טכנית גבוהה, בכדי שהכשרון שלהם יבוא לידי ביטוי בצורה המקסימלית. לגבי סטייל מסכימה איתך חלקית. אני מאמינה שלפחות חלק ממשתתפות הפורום הזה לא תמיד ניחנו בחוש סטיילינג מפותח. כלומר, זה משהו שיכול להשתנות ולהתפתח עם השנים.

newKiticat

New member
רמה טכנית?

לא אמרתי שלימוד לא מעשיר- אדרבא, אמרתי בפירוש- שהוא בונה על הקיים. אבל אני בהחלט חושבת שלימודים חייבים להיות מאוד ממוקדים מבחינת כמות האנשים שזה מיועד אליהם. אחרת כולם הולכים ללמוד את זה ומי שבאמת מוכשר שוקע בין הברירה- כי השכר נמוך. ואני דווקא חושבת שרוב הבנות כאן, מגיעות מתוך מקום של אופנה והתמצאות לפחות חלקית. מהר מאוד את תראי בנות שמתפתחות, אבל אני חושבת שמלכתחילה הן באות עם ארגז הכלים הנכון.

למעלה