העברת קרן השתלמות לקרן אחרת. מה זה ניוד קופות.

שיווקי

New member
העברת קרן השתלמות לקרן אחרת. מה זה ניוד קופות.

האם בהגיעי למקום עבודה, אני יכול להעביר קרן השתלמות לאחרת?
גם באמצע עבודתי?

איך זה נעשה? אני יודע שאם אני במקום עבודה חדש אני צריך לפתוח קופה חדשה (שלא כמו בביטוחיי מנהלים).

מה אפשר להשיג בניוד קופות, והאם אפשר לבצע בכל עת?

תודה.

k-don

Well-known member
לא בדיוק ברורה השאלה, אבל גם אם פותחים קופה כל פעם שמחליפים

אז אפשר להחיל את הותק של הקופה הותיקה על החדשה.

במוסף, גם אם לא מחליפים מעביד, אפשר כל חודש )בא נגיד שיותר מפעם בשנה זה סתם כאב ראש) לפתוח קופה חדשה

שיווקי

New member
בהחלת הוותק, זה מתי שמושכים כספים.

אני משלם עמלה לקופה הוותיקה, גם אם אני לא מפריש כספים לקופה הוותיקה.
אני רוצה להוריד את העמלה בקופה הותיקה (אם יש), ולפיכך מבצע ניוד (זה מה שאמרו לי). זאת אומרת שאם נניח יש לי קופה ישנה שחברה X מנהלת, והקופה החדש - חברה Y מנהלת, אז אפשר לשייך את 2 הקופות לקופה החדשה בלבד (ולשלם את העמלות סוכן וכו' כפי שאני משלם לחברה החדשה).
אם בחברה החדשה אני משלם יותר עמלה, אין טעם לעשות את הניוד. הלוא כן?!

מה שאמרו לי שיש אפשרות לניוד קופות זה כדי להוזיל עלויות משולמות (ל-2 הקופות יחדיו).

לא יודע כמה זה נכון, ואיך ניתן לבצע זאת בפועל.
הקופה הישנה והחדשה - שניהם זה 0.8 אחוז שנתי מכל הכסף הנצבר. לא יודע אם זה הרבה או מעט, אך 0.8 על 50,000 הפקדה שנתית לדוגמה זה 400 ש"ח, וסוכנים לא ממש מוכנים לדבר על פחות מ-400 ש"ח לשנה (לא ברור לי, כי הרווח זה לא רק ממני, וגם לא הולך הכל לסוכן ...)

* בקיצור - אם יש לי קופה ישנה ותיקה (שאני משלם עמלה גבוהה), איך אפשר להוזיל זאת.

k-don

Well-known member
להתמקח, לנייד ולבחור מסלול השקעות נכון

בקרן השתלמות דמי הנהול המקסימליים הם 2% לשנה מהצבירה.

שיווקי

New member
האם 0.8 אחוז דמי ניהול לשנה זה טוב?

כמה אפשר להשיג? מה זה דמי ניהול טובים, ומה זה תשואה טובה (גם זה לא מובטח. תלוי גם במצב הבורסה, ותלוי בתמהיל). אני אישית, לא כל כך מעדיף את השוק הישראלי (לא סומך), והייתי מעדיף אפיק מנייתי בחו"ל, אם כבר.

וכן, תודה על העצה במידה ואני מפקיד מעל 1,500 ש"ח בחודש.

k-don

Well-known member
50000 בשנה זה 4000 בחודש

יש בתי השקעות עם מסלול מניות חול.
כמו שהזכרתי, אפשר גם IRA ואתה בוחר לבד את המניות והמדדים בהם אתה משקיע.
תסתכל בגמל נט לגבי דמי נהול. ייתכן שעצם זה שתגיד שבבית ההשקעות שלך, בקרן שלך, משלמים בממוצע 0.7 ואתה מעביר סכום רציני, אז את צריך לדעתך לשלם 0.6.

אתה יכול לראות לדוגמא שקרן ההשתלמות קרן חסכון צבא קבע לוקחת 0.28% דמי נהול לעמיתים (זה לפחות דמי הנהול המובטחים).
אז כמובן שאתה לא יכול להצטרף לקרן הזו, אבל זו דוגמה.

שיווקי

New member
תודה

זה לא 4000 ש"ח (אמרתי כדוגמה).

בכל מקרה, שכנעת אותי.
לא ממש משמעותי (בביטוח מנהלים זה הקריעה - כ-6%. פה זה פחות מאחוז שנתי הנחה. בממוצע ל-6 שנים זה פחות או יותר החציון של הכסף הצבור, ועל 0.8 זה 0.4 אחוז בערך מכלל הכסף. לתקרה של 1500 ש"ח בחודש, או 108K ל-6 שנים זה יוצא איזה 860 ש"ח. אפשר לחיות עם זה).

העדיפות הוא לפתוח קופות רבות (כל שנה או שנתיים) ולפדות את הנזילה (אם זה בול כמו בספר זה 6 שנים ואח"כ כל שנה, אך במציאות לא תמיד זה עקבי ממקום עבודה לאחר). בפדיית קופה מדובר בהפסד של אי-מיסוי אפשרי לעתיד, אך בהתנהלות חופשית מול שוק ההון, זה הרבה יותר משתלם.

k-don

Well-known member
לא הבנתי למה אתה מבטל את אפשרות ה IRA או מה בדיוק שכנעתי

אותך או למה למשוך את הכסף מקרן ההשתלמות ולנהל לבד יותר טוב מ IRA?
איפה הכסף ינוהל לבד? באיזה דמי נהול?

לדוגמא - אם הכסף ב IRA תוכל לקנות מניות דיבידנד ולא לשלם 25% מס על כל דיבידנד שמקבלים.

k-don

Well-known member
אפשר לראות בגמל נט את דמי הנהול הממוצעים שלקחה הקרן

בשנה האחרונה. (וגם תשואות בשנה או 3 שנים אחרונות וגם סטיית תקן או מדד שארפ)

בהפקדות שאתה מדבר עליהן (4000 לחודש) אתה בהחלט יכול לדרוש דמי נהול נמוכים מהממוצע.

אין צורך בסוכן שלך לצורך ביצוע המעבר. יוצרים קשר עם החברה אליה רוצים להעביר, והם יוציאו לך מסלקה פנסיונית ויבואו להחתים אותך על טפסי העברה וגם יתנו לך הנחה בדמי הנהול

שים לב:
1. חשוב לבחור בית השקעות נכון (זה כולל שיהיה בין המובילים, אבל גם שיתן לך שרות לקוחות סביר באינטרנט/בטלפון)
2. חשוב גם להקטין את דמי הנהול - אם עברת לקרן השתלמות שנתנה דמי נהול קטנים ב 0.1% אבל תשואה קטנה ב 1% מבית השקעות אחר אז הפסדת 0.9%.
3. חשוב לבחור מסלול השקעות מתאים. אם לדוגמא בחרת בקרן השתלמות במסלול כללי שנתנה 5% תשואה לשנה במקום בקרן מנייתית שנתנה 7% לשנה הפסדת 2% לשנה.

דוגמא - ייתכן שבאופן כללי אתה צריך להפקיד את קרן ההשתלמות שלך במסלול מנייתי (מעל 75% מניות)
אחת מהסיבות יכולה להיות בגלל שיש לך מספיק כספים במסלולים סולידיים שמשלמים מס רווחי הון, אז קרן השתלמות צריכה להיות במסלול מנייתי.
אולי בכלל אתה צריך לשים את קרן ההשתלמות ב IRA ולנהל אותה לבד.
אתה צריך להתיעץ עם יועץ השקעות שיתיחס למכלול התיק שלך (האם היועץ בבנק שאל אותך לגבי קרן ההשתלמות והמסלולים שלה כשהציע לך להשקיע X% במניות?)

k-don

Well-known member
האם אתה מודע שאת ההפרשות מעל לכ 1500 ש"ח לחודש לקרן

ההשתלמות אפשר לבקש מהמעביד (הנהלת חשבונות) להעביר ישירות לנטו?
ואז אתה מחליט לבד מה לעשות עם ה 2500 ש"ח האלה.
אם תרצה להשקיע במשהו שדומה לקרן השתלמות, תשקיע בקופת גמל להשקעה.
ההבדל : הכסף זמין בכל רגע ולא רק כל 6 שנים.
פשור ממס רווחי הון בכל מקרה אתה לא מקבל על הכסף הזה.
לשלם מס אתה משלם בכל מקרה על הכסף הזה.
אז למה לחסוך אותו בחסכון כפוי?

למעלה