רונית טמיר (קה"ל) עלתה לשידור בגל"צ לצד מנכ"ל הרבנות

trilliane

Well-known member
מנהל
רונית טמיר (קה"ל) עלתה לשידור בגל"צ לצד מנכ"ל הרבנות

(משה דגן) בעקבות סקר שערכה הרבנות הראשית, שלפיו 98% מהיהודים מלים את ילדיהם.

שודר בשעה האחרונה בגל"צ בתוכנית "מצד שני" בהגשת יועז הנדל וניצן הורוביץ:
https://glz.co.il/גלצ/תוכניות/מצד-שני/מצד-שני28-12-2017-1101
הדיון בנושא מתחיל ב-22:36

trilliane

Well-known member
מנהל
ברית מילה, הנתונים: כמה מלים את בניהם?

בעקבות הדיון חיפשתי את נתוני הסקר, פורסם באתרים כמו "כיכר השבת":
http://www.kikar.co.il/261402.html
&nbsp
"בסקר מקצועי שנערך עבור הרבנות הראשית, ובו השתתפו 501 מרואיינים שבחמש השנים האחרונות נולד להם בן זכר, השיבו 98% מהנשאלים כי ערכו ברית מילה לבנם; 86% מתוכם אמרו כי כלל לא התלבטו בנושא והיה ברור להם כי ימולו את בנם. בקרב הורים צעירים (עד גיל 30), 96% מהנשאלים אמרו כי לא היה להם שום ספק שימולו את בנם - כך עולה מנתונים שפורסמו בכנס של הרבנות למוהלים."
&nbsp
[יש שאלות נוספות שנבדקו בסקר, הפירוט בכתבה]

trilliane

Well-known member
מנהל
אגב, 2% יהודים שלא מלים זה דווקא לא מעט במדגם מייצג

(ואם לא מדובר במדגם ואין מידע כיצד וע"ס מה נבחרו הנשאלים, לסקר אין הרבה ערך). בהנחה שהוא נעשה בצורה מקובלת ע"י מכון סקרים רציני:

ראשית, המשמעות היא שאפילו בסקר של 501 זוגות אקראיים (אני מניחה) נמצאו עשרה זוגות שלא מלו את ילדיהם וזה יפה ולא מובן מאליו.

שנית, אם ניקח את הנתונים כפשוטם, בהנחה שיש בביה"ס כמאה ילדים בשכבה, אם יהיו שני ילדים נימולים, אף אחד מהם לא יהיה "חריג"...
אבל מכיוון שמדגם מייצג אמור לכלול גם אוכלוסיות שמלות -100% כמו מסורתיים, דתיים וחרדים, המשמעות היא שאחוז המוותרים על מילה בקרב האוכלוסייה החילונית גדול יותר.

כמו כן יש להניח שהפיזור אינו אחיד והאחוזים עולים ככל שגרים ביישוב ליברלי יותר וקטנים ביישובים שמרניים יותר. הורים מספרים כיום שאפילו בקבוצה קטנה כמו גן ילדים לא נדיר להיתקל בילד שלם נוסף.

גם 14% מתלבטים זה לא רע, בעבר כולם היו עושים על אוטומט וכיום כבר לא, ושוב, יש להניח שאחוז המתלבטים באוכלוסייה החילונית גדול יותר והם מעלים את האחוזים במצב הכללי. אומנם מתוכם הרוב בחרו למול, אבל ככל שהוויתור יהפוך שגרתי וסתמי יותר זה ישתנה, וכבר רואים זאת. בפרט, אותם זוגות מתלבטים לרוב מילם בגלל לחץ סביבתי, בעיקר המשפחה; אבל הם עצמם כנראה כבר לא ילחצו על הדור הבא...

ברבנות מרוצים מהתוצאות ומברכים עליהן, אבל יש לי תחושה שעצם העובדה שטרחו בכלל לבצע את הסקר ולפרסם אותו בראש חוצות נובעת מדאגה שלהם לנוכח העלייה בכמות המוותרים...

ולמען האמת הסקר שלהם משרת היטב את האינטרסים שלנו כי הוא מציף את הנושא לתודעה ומביא איתו דיונים נוספים בתקשורת, שמאפשרים לכוחותינו (רונית, רני, ערן וכו') להשמיע את קולם.

trilliane

Well-known member
מנהל
רונית טמיר גם בתוכנית הבוקר של קשת (באדיבות רני כשר)

המגישה גלית גוטמן (אם לשתי בנות) הביעה תמיכה בעמדתה.

&nbsp
המגיש יואב לימור צידד בעמדתו של הד"ר סטיב שלמה ג'קסון, רופא מוהל (חובש כיפה). שהזכיר שאגודת רופאי הילדים האמריקנית קבעה שהיתרונות כן עולים על החסרונות (אף שהם לא ממליצים על מילת יילודים שגרתית) ושבאים אליו המון חילונים ומלים כי הם יהודים וזה מה שיהודים עושים, ברור...
&nbsp
הוא ציין שאפילו הייתה לו לקוחה שוויתרה על מילה בינקות ואחרי כמה שנים פנתה אליו וביקשה למול את בנה כי הוא לא מרגיש נוח בגן
. בסדר, פה ושם יש גם כאלה (עדיין לא סיבה למול את כולם אוטומטית, יש הרבה יותר ילדים שלמים שמרגישים סבבה בגן ומרוצים מאוד מאיברם השלם). אני תוהה עד כמה זה באמת הגיע מהילד ולא השלכה של הוריו, אולי הרגישו לא נעים מהורים אחרים או מהצוות בגן...
&nbsp
אבל בעיקר צורם לי ומצער אותי שהפתרון לאי נוחות של ילד בגן הוא סכין המנתחים. אילו הילד לא היה מרגיש נוח בגן בגלל צורת האף שלו, גם אז היו מנתחים? (מן הסתם לא בגיל גן, כי אי אפשר, אף פלסטיקאי לא היה מסכים). אז בואו ניקח דוגמה בלי התערבות רפואית: אם הוא לא היה מרוצה מהנמשים, היו שולחים אותו לגן עם מייקאפ? אם היה לא מרוצה מצבע השיער, היו צובעים לו? או שבמקרים כאלה היו מנסים לחזק את הביטחון העצמי שלו ולגרום לו להיות שלם מגופו השלם? חבל שזה לא כך גם במילה (וחבל שלא הייתה לרונית הזדמנות להתייחס לכך, כי האייטם היה די קצר, בטלוויזיה כמו בטלוויזיה).

למעלה