לקראת ראיון עבודה סקייפי באוניברסיטה בריטית

Abirabir

New member
לקראת ראיון עבודה סקייפי באוניברסיטה בריטית

שלום לכולם,
אני כבר לא דוקטורנט מזה שנתיים, אבל הפורום הזה זכור לי לטובה מתקופת לימודי, אז חשבתי להתייעץ איתכם לגבי הסוגייה הבאה:
לפני זמן מה עלה קול קורא למשרת מרצה באוניברסיטה בריטית במחלקה שמשלבת את תחומי העניין המחקריים שלי. לכן, למרות שאני דוקטור צעיר יחסית, שעדיין אין לו תיק פרסומים מכובד מדי, החלטתי להגיש את מועמדותי. חשוב לי לציין כי מדובר באחת האוניברסיטאות הטובות בבריטניה, והמחלקה אליה אני מתראיין היא אחת המובילות בתחום.
אתמול קיבלתי מייל ממחלקת כוח אדם של האוניברסיטה ובו אני מתבקש לציין האם אהיה פנוי לראיון סקייפי ביום חמישי הקרוב. נאמר במייל מי ישתתפו בשיחה (ראש בית הספר בדרגת פרופסור, ועוד שניים בדרגת Reader ופרופסור) - כולם לא מתחום המחקר/הוראה הספציפי שלי אלא מתחום המחקר/הוראה הכללי.
במייל נכתב במפורש שכחלק מתהליך הבחירה אני מתבקש להכין מצגת בת 15 דקות (ובנוסף זמן לשאלות) בנושא אסטרטגיית המחקר פורצת הדרך שלי ל-5 השנים הקרובות.
בנוסף, התבקשתי לציין אם אני רשאי לעבוד בבריטניה באופן חוקי.

כמובן שכל זה מרגש מאוד, אבל גם מלחיץ מאוד כי מעולם לא התראיינתי למשרה אקדמית בחו"ל. לכן אני מתלבט לגבי הדברים הבאים:
1. איך מתנהל כזה ראיון, ומה יכולים לשאול אותי?
2. איך מתכוננים לראיון כזה?
3. האם עלי להכין את המצגת שהם ביקשו לראיון עצמו או שהמועד שלה יהיה בנפרד?
4. ציינתי כבר בטופס המועמדות שאינני מחזיק בדרכון בריטי או אירופי (יש לי דרכון ישראלי ואמריקני). אם כן, מדוע הם מבקשים זאת שוב?

תודה רבה רבה לעונים

אביר

אם הבנתי נכון, כן, אתה תציג את המצגת

בתחילת הפגישה. זה נשמע כמו ג'וב טוק שבו אתה מציג את הממצאים שלך ואת התכניות להמשך. במקרה כזה, חשוב מאוד שתשלוט בכל מה שאתה מדבר עליו בצורה מלאה - כולל להכין לעצמך שאלות אפשריות ולענות עליהן. כבר צפיתי בג'וב טוקס שבהם האדם לא ידע את הפרטים של ניסוי שהוא מדבר עליו, וזה לא רק מביך, אלא גם גורם לך לאבד את המשרה. היתרון של מצגת היא שאתה שולט בשיחה - אתה קובע בעצם על מה תדברו ומה ישאלו אותך, ולכן אתה יכול לבחור לא לדבר על דברים שאתה לא שולט בהם. בשיחות הסקייפ שעשיתי לדוקטורט התכוננתי גם על התחומים והפרסומים של המרצים שהייתי אמורה לדבר איתם - אבל במקרה הזה אתה אומר שהם מתחומים אחרים לגמרי, אז אולי זה לא מאוד רלבנטי ואפשר רק להעיף מבט. יכול להיות שכן כדאי לשלוט במי האנשים בתחומך באוניברסיטה ומה הם עושים, כדי שתהיה לך תשובה סבירה לשאלה כמו "אם מי אתה מתכנן לשתף פעולה באוניברסיטה?".

כמה טיפים

קודם כל, ברכות על ההזמנה לראיון - עברת את הסינון הראשוני!
בנוסף לשאלות שקשורות למצגת עצמה, שאלות שעשויים לשאול אותך הן
- מה התרומה שלך למחלקה (בשביל זה אתה צריך להכיר את המחלקה ולהתייחס בתשובה לדברים שקורים בה)
- מה הניסיון שלך בגיוס קרנות
- על אילו פרויקטים אתה מתכוון לעבוד
- למה אתה רוצה להשתלב דווקא שם (יוקרה זה לא מספיק)
&nbsp
בנוגע למצגת, צריך להקפיד שהיא לא תהיה יותר מדי בז'רגון כדי שהמאזינים יוכלו להבין וגם על הדרך להתרשם מיכולות ההוראה והפרזנטציה שלך.
בהצלחה.

אור302

New member
מצגת בסקייפ - עם גרפיקה?

האם כוונתם להרצאה בסקייפ או לשילוב גרפיקה באמצעות שיתוף מסכים או משהו כזה?
שווה לברר. זה יכול להיות משמעותי.
&nbsp
אני מופתע אגב שעדיין משתמשים אצלכם בסקייפ. אצלנו כבר מזמן עברו לכלים הרבה יותר יעילים שלא מצריכים פתיחת חשבונות למיניהם ומתן שמות משתמש. שולחים לך לינק שנעשה פעיל בזמן שנקבע. לחיצה אחת ואתה בפנים. מצד שני כשלמתי באנגליה לפני עשר שנים עדיין הזמנתי השאלה בינספרייתית על טופס נייר. מעניין אם התקדמו מאז.
&nbsp
לגבי הדרכון, מחלקת כוח האדם מבקשת מיליון פרטים שוב ושוב. אולי רוצים לוודא ואולי מתעצלים לבדוק מה כתוב להם.
&nbsp

22ק ו ס ם

New member
אני מניח ששולחים את המצגת מראש

וככה הם יכולים לעקוב אחריה ישירות.

אין בעיה להראות מצגת בסקייפ דרך שיתוף מסך

עובד יותר טוב בעיני מאשר דרך כלים כמו Webex ו Blackboard Collaborate

אור302

New member
אצלנו עברו מ-webex ל-zoom

מה שטוב ב-zoom הוא שיש מעין "חדר המתנה" שמאפשר לך להיכנס אליו לפני התור שלך וכך לוודא שהכול עובד טרם הריאיון. וגם מן הצד המראיין: אתה רואה שהמרואיין נמצא שם ומחכה לתורו.

22ק ו ס ם

New member
יכולים לשאול המון דברים, קשה לדעת מראש

סביר שקודם תציג ואז ישאלו אותך כמה שאלות אל המצגת ובאופן כללי. יש הרבה אתרים שנותנים מושג על שאלות כלליות בראיון אקדמי. שים לב שהם יכולים לשאול גם על ההוראה אז תתכונן לשאלות בנושא כמו מה אתה יכול ללמד, איך אתה מתמודד עם בעיות בכיתה, שיטות הלימוד שלך ועוד.

הדבר הכי טוב הוא לשלוט בחומר ולחרוש את האתר של המחלקה, אבל גם של האוניברסיטה בכלל. כל המטרה שלך היא להציג מה סט היכולות הייחודי שלך יכול לתרום להם, כלומר איזה ערך מוסף יהיה להם מלקבל אותך. כך בחשבון שהמראיינים בחלקם אינם מהתחום שלך ולכן הצגת המחקר שלך צריכה להיות כללית ובלי יותר מדי זארגון.

Abirabir

New member
תודה רבה לכולם על התשובות המפורטות

בהחלט אעזר במה שרשמתם בתגובות בהכתכוננות לשיחה.

Gidi Shemer

New member
רק תוספת קטנה למה שכתבו לך

סביר שבסוף הראיון יתנו לך גם מעט זמן לשאול שאלות מהכיוון שלך. תחשוב על שאלות. לא לשאול אותם שאלות זה לא דבר טוב. אפשר גם לכוון את השאלות לטובתך. לדוגמה, לשאול מה מקובל מבחינת service ואיך הם כמחלקה חושבים שאתה תוכל לשרת ב- service באופן המוצלח ביותר

עוד נקודה, אל תשאל על תנאים כספיים וכדומה. דיבור על כסף יגיע מאוחר יותר אם זה יהיה רלבנטי

Abirabir

New member
תודה גידי. דווקא ענייני כסף די ברורים במקרה הזה

הם פירטו את טווח המשכורות שהם מציעים כך שאין סיבה לשאול.

22ק ו ס ם

New member
בבריטניה אין כמעט משא ומתן על משכורות

יש מדרגות שכר שאפשר קצת להתווכח עליהם, אבל ההפרשים לא משמעותיים. לפעמים אפשר לדרוש קצת יותר כסף למעבר, אבל גם פה יש כללים קבועים של הHR.

Gidi Shemer

New member
דווקא לא התייחסתי למשא ומתן

לפעמים אין מספר מדוייק שניתן במודעות ה״דרושים״. ללא קשר למשא ומתן, נשמע הגיוני שאנשים ישאלו על הסכום. המלצתי לא לעשות את זה בראיון הסקייפ אלא לשמור את זה לאחר כך

Abirabir

New member
אבל אם הטווח שהם מציגים הוא די רציני?

במשרה שהם פירסמו הטווח הוא 39,992 עד 58,655.
נראה לי שכאן אפשר לנהל משא ומתן.

אביר

22ק ו ס ם

New member
הם מפרסמים טווח כי יש רמות שונות של מרצים

אני לא יודע מה כתוב במודעה אבל אני מהמר שהמשרה הזו פתוחה למישהו בלי משרה אקדמית שרק סיים דוקטורט, כמו גם למרצים בכירים יותר שהם כבר באקדמיה (senior lecturer, reader). יש סקאלות שונות לכל מעמד ואם תתקבל לעבודה יציעו לך מה שמתאים למעמד שלך.

Abirabir

New member
לא בדיוק, במקרה הזה

הם פרסמו מודעת דרושים נפרדת לכל הדרגות (אחת ל-Lecturer, אחת ל-Senior Lecturer ועד לפרופסור), ובכל מודעה יש טווח שכר שספציפי לו. במקרה של המשרה שאליה אני פונה הטווח הוא 39,992-58,665.

אביר

d a p h n a

New member
עברתי לפני כמה שבועות ראיון עבודה פיזי בבריטניה

חלק מהשאלות שנשאלתי:
1. מה האימפקט של המחקר שלך, בתוך ומחוץ לאקדמיה? (חשוב להם, כי זה חלק מה-REF שלהם)
2. על הניסיון שלי בעבודה עם תלמידי מחקר, ועל הניסיון שלי בגיוס כספים, גרנטים וכו'.
3. "איך לדעתך אפשר לעודד עוד תלמידים לבחור בתחום הזה לתארים מתקדמים" (לא עניתי את התשובה האמיתית: למה שנרצה לעשות כזה דבר?!?)
4. על אסטרטגיית ההוראה שלי.
5. למה את רוצה לבוא לאוניברסיטה הזו?
6. איך המחקר שלך משתלב עם המחקר שמתנהל במחלקה?
7. במידה ותקבלי את העבודה, האם תקחי אותה (בשאלה הזו התשובה היא תמיד, וחד משמעית, "כן", גם אם בפועל התשובה היא "לא בטוח").
&nbsp
&nbsp

d a p h n a

New member
לא בטוחה שזה יהיה רלוונטי לך.

התייחסתי באופן מאוד ספציפי לאופן שבו אני עובדת עם מקורות ראשוניים.

למעלה