ייעוץ חינוכי - דפנה זילבר ושמר ארזי

zivadina

New member
ייעוץ חינוכי - דפנה זילבר ושמר ארזי

דפנה זילבר ושמר ארזי ייעצו בפורום שלנו בכל יום ב´ בשעות 22:30- 24:00 בנושאי עזרה לתלמידים לקויי למידה במסגרת בית הספר. דפנה זילבר היא בעלת תואר M.A בחינוך מיוחד מאוניברסיטת בר-אילן ואם לילדים עם הפרעות קשב ולקויות למידה. היא משמשת כרכזת מתמטיקה במספר מתי"אות של משרד החינוך, מנחת צוותי הוראה ביחידה ללימודי חוץ של מכללת "אחווה", ומרצה בחינוך הרגיל ובחינוך המיוחד בתחומים של שילוב ילדים עם צרכים מיוחדים בכתות רגילות. כמו כן, עוסקת דפנה זילבר בפיתוח דרכי הוראה בתחומי דעת שונים, עם דגש על הוראה דרך משחקים לימודייםמוטוריים ודידקטיים, כותבת אבחונים, מיפויים וחוברות הדרכה רבות בתחום הוראת החשבון בגן ובכתות היסוד. שמר ארזי הוא בעל תואר M.A בחינוך מיוחד ואדם לקוי למידה בעצמו, אשר התמחה בטיפול תפיסתי-קוגניטיבי באוכלוסיות עם לקויות למידה והפרעות קשב בארץ ובארה"ב. הוא חלק מצוות אשר מאמין בחשיבות התהליך ההתפתחותי ובפיתוח מיומנויות התפיסה כבסיס להצלחה בלמידה ובתפקוד בחיי היומיום. בניגוד לתוכניות התערבות אחרות העוסקות ישירות בקידום יכולות אקדמיות ספציפיות כקריאה, חשבון ועוד, הגישה התפיסתית-קוגניטיבית מתייחסת ליכולות התפיסתיות כבסיס להצלחה בכל תחומי החיים. שמר ארזי הוא מנהל "מרכז העצמה למתבגר" בתיכון עירוני י"א בתל אביב, מרכז תמיכה הנותן מענה אישי לנערים עם הפרעות קשב ולקויות למידה. שניהם יענו על שאלות בתחומים הבאים: א. אבחון לקויות למידה. ב. התאמת דרכי הוראה לילדים לקוי למידה בבית הספר. ג. רתימת הצוות החינוכי בבית הספר לעזרת ילדנו., ד. בניית מערך תמיכה רב מימדי למתבגר/ת שלנו. שמר ארזי ודפנה זילבר ישמחו לקבל את תגובותיכם לתשובותיהם ולפתח דיון במהלך הייעוץ. שרשור השאלות אליהם ייפתח במוצ"ש שלפני האירוח, ואתם מוזמנים לצרף אליו את שאלותיכם על ידי לחיצה על "הוספת תגובה".

zivadina

New member
לא מצליח במבחנים/ howmi

בוקר טוב לכולם. שאלתי היא דרך הסבר, אני סטודנט ונראה לי שיש לי בעיה, אני לא יודע מהיא אבל רציתי להעלות אותה פה בתקווה לקבל כיוון.במשך כל הסמסטר לימודים נראה שאני יודע ומבין את החומר (לא משנה שבכיתה אני אף פעם לא מצליח לעקוב אחרי המרצה) אני יושב שעות בבית ולומד ומבין טוב רק שאני לבד.לקראת סוף הסמסטר יוצא שאני זה שמסביר להרבה את הבעיות שהם לא מבינים בחומר,ונראה שאני בין הסטודנטים הטובים.אבל שמגיע המבחן הכל מתהפך אני זה שעזרתי והראתי הבנה טובה יותר מהרבה אחרים בקורס, נכשל והשאר עוברים.זה קרה לי ממש עכשיו ואני ממש שבור מזה,חברים אמרו לי מה לא יכול להיות שנכשלת יכול להיות שיש לך בעיות למידה.פה אתם אלה שמבינים נכנסים לתמונה מה לעזאזל לעשות?? אולי יש חרדת מבחנים?? (שכן שאני רואה את הטעויות שלי אני מרגיש כאילו זה לא אני עשיתי את המבחן) מחכה לתגובות תודה.

לא מצליח במבחנים

שלום Howmi ! תסכול מאוד מובן ומעורר הזדהות אולם לתמונה שאתה מציג יכולות להיות סיבות שונות למשל לקות למידהת קושי רגשי ועוד אך לפני שאפשר להציע לך משהו אופרטיבי ישנם מספר פרטים חסרים. 1- האם זו תופעה חדשה או שזה משהו שנמשך גם מבית הספר? 2- האם עברת איבחון כלשהו? אל תתייאש שמר

howmi

New member
שמר ארז ולשאר

תודה על ההענות שלכם. ראשית אני הולך לעבור איבחון, ומשם אני יהיה יותר חכם. רציתי לדעת האם באבחון יכולים לזהות חרדת מבחנים? ואם בכלל יזהו למשל שאני לקוי, במה הם יכולים לעזור לי להתמודד?? המצב קצת מוזר ומביך ומביש בשבילי בכל מקרה תודה לכם.

KFIRB

New member
אני ייודע שאסור להגיב בשרשור מומחה

אך לשאלתך אני יכול להרגיעך שכן. באבחון לקויות למידה מסודר בודקים גם קשיים רגשיים מהותיים. רצוי בכל מקרה לבקש ממי שמפנה אותך לאבחון (מהמוסד האקדמי בו אתה לומד ,) שיציין גם בדיקה פסיכולוגית-רגשית שקשורה ללמידה. אני יכול להגיד לף שהאקדמיה בחלקה הגדול מאוד לקראת לקויי למידה... אני עשיתי אבחון , ווממצאיו אף הפתיעו גם אותי , מסתבר שגם אני שייך באופן לא סופי לקשיי ריכוז .. באבחון עלו גם קשיים רגשיים מהותיים , שעד לרגע כתיבת שורות אלו לט ברור כיצד עלו על הקשיים האלו... שוב קשיים כגון : "יש לי בעייה עם ההורים" כמעט סביר להניח שלא ייעלה באבחון ל"ל אם תעלה את זה שם...אך לי למשל (כנראה שזה עלה נורא חזק בפגישה שלי עם המאבחנת ...) עלה קושי חרדתי-חברתי וקושי חברתי... לעתים עולים גם קשיי רגשיים של חרדת בחינות.... בטרם תיגש לאבחון, הייתי מציע לך להיעזר במרכז הייעוצי של המוסד בו אתה לומד לשם פתרון "חרדת בחינות" במידה וקיימת, או אסטרגיות למידה שונות.... בהצלחה

zivadina

New member
קריאה בכף היד/ מורשת1

מיהו שמע על אבחנת יכולות למידה והערכתם דרך התבוננות בף היד?

קריאה בכף היד

אנסה להתנסח בזהירות אך נדמה לי שיש ניצול של מצוקת ההורים על מנת להציע דרכי קיצור המבוססות על חצאיי אמיתות. לקות למידה היא תופעה נחקרת במדע וכך יש להתייחס לכך. נכון כשיש בעיה רפואית יש כאלה שיפנו לרופא המשפחה ויש כלאה שיפנו למרפא בצמחים עלינו ההורים האחריות לבחור כיצד נכון ומתאים לעזור לילדינו שמר

zivadina

New member
אני מכירה מאבחנת מאוד רצינית

שהיא גם מאבחנת קונבנציונלית של ליקויות למידה, מורה לחינוך מיוחד ומלמדת מורים לחינוך מיוחד. ברשותך, שמר, אזמין אותה להסביר כאן על האבחון הזה. כמובן שהיא לא קוראת עתידות אלא "רק" מאבחנת לקויות למידה. לא הייתי סומכת על כל אחד שמציע לי אבחון לקויות למידה דרך כף היד, אבל עליה הייתי סומכת, בגלל ההכשרה הרצינית שלה.

אבחון לקויות למידה דרך כף היד

אין לי בעיה עם איבחון כזה או אחר השאלה מה ההשלכות שלו, על מה הוא מבוסס ? ובעיקר מה ההמלצות הטיפוליות שמר

אבחון באמצעות כף היד

אני מאבחנת דידקטית, "נורמלית". יחד עם זה אני יודעת לאבחן אישיות וליקויי למידה דרך כף היד. העיסוק המרכזי שלי הוא בלקויות הלמידה, והמתגלה חזק ביותר הוא : הפרעות הקשב ADHD. אבחון כף יד (דרמטוגליפיקס) ידוע לגנטיקאים, המאתרים מעל 60 מחלות גנטיות, ומאוששים אותן בבדיקות אחרות. המוח והיד מתפתחים באותו שלב עוברי, ולכן הגיעו למסקנה שמה שיש במוח ניתן לראות גם בכף היד. השיטה בה אני משתמשת היא שיטתו של דר' ארנולד הולצמן, שערך מחקר בבר אילן, לפני שנים רבות. המחקר נעשה בבי"ח פסיכיאטרי כשהשוו תוצאות אבחונים פסיכיאטרים לאבחונים של כף היד התוצאות היו מעניינות במיוחד. כיום אני משתמשת באבחון כף היד בעיקר כ"אבחון ממיין" כלומר, אפשר לראות שיש חוסר שקט ומהו המקור, האם לשלוח לפסיכולוג לאבחון או לאבחון דידקטי או לנוירולוג או משולב... אבחון כזה יכול לעזור בבניית אסטרטגיות מתאימות ללמידה, לראות מהיכן נובעים קשיים בלמידה. אפשר בקלות להתחיל לעבוד עם ילד ללא צורך בשיחות ארוכות. הילד לא צריך להגיד שום דבר, כף היד "זוכרת" מה שהילד לא ידע או שכח. השיטה מאד רצינית, ושימושית מבחינתי. אם יהיו עוד שאלות, אוכל לענות.

esty104

New member
בציפורניים ישנה מישהי בהרצליה

אבא שלה היה מומחה. וגם היא די טובה. ברור שהגענו אליה עקב מצוקה כפי שהוזכר כאן כי תמיד מנצלים את מצוקות האנשים. היינו רק פעם אחת וקיבלנו מידע מדוייק לגבינו. במה אנחנו טובים, מה הכישרונות שלנו, מה מתאים לנו לאכול ומה לא בריא לנו. קריאה בכף יד זו כירומנציה שזו תורה או מדעה. קראתי ספר לפני 20+ שנים וזה באמת היה נכון. ישנם חוקים שבדקנו אותם על הידיים בכתה והתאימו. למשל הייתה ילדה שעל אצבע כמו שלה הייה כתוב שזו אצבע של גנב והיא אכן הייתה לוקחת מה שהייתה רוצה מהתיקים של הילדים בזמן שהיינו מחקים בתור להיכנס לבית הספר. הייה גם ילד שתמיד הכל היה מצליח לו ובאמת "הארים" היו בדיוק מתחת לכל אצבע. אגב, הקווים בכף היד משתנים. אישית מפחדת להסתכל בכפות הידיים של הילדים שלי. אני זוכרת הרבה חוקים ומפחדת מהאמת.

zivadina

New member
בתי ספר ל-ADHDים

מספר הורים ביקשו המלצות על תיכונים ובתי ספר יסודיים ל-ADHD. האם תוכלו להמליץ?

בתי ספר ל-ADHDים

באזור תל אביב אני יכול להמליץ בחום על עירוני י"א. תיכון מכיתה עיוני מכיתה י-י"ב (כנראה בשנה הבא תפתח כיתה ט)ששם לו למטרה להוות מסגרת למענה אישי!! שמר

zivadina

New member
מבחן הסטוריה מבאס/ lolita205

המורה להיסטוריה החזריה לנו היום את המבחנים. קיבלתי 53 ידעתי שאני אקבל ציון נמוך.. אבל חשבתי בסביבות של ה-60,65 לא ציפיתי ל53... ממש התבאסתי בעיקר בגללי.. לא עניין אותי הציון, המורה, אל עניין אותי כלום. עניין אותי שקרעתי את הצורה בשביל המבחן הזה ולמדתי וסיכמתי וקראתי והייתי מוכנה ב100 % למבחן הזה.. ואז במבחן פישלתי. וזה תמיד קורה לי וזה מה שמייאש אותי.. בלשון הלך לי מעולה, גם במתמטיקה והיום בערבית.. אבל דווקא במבחנים האלה כמו היסטוריה וספרות אני תמיד נדפקת. חזרתי הביתה והתחלתי לבכות.. הייתי ממש מבואסת. הציון הזה עשה לי כל-כך רע.. כי התאמצתי והשקעתי וכלום. ואמא ואבא עשו איתי שיחות עידוד ואמא רוצה לדבר עם בי"ס, אבא קרא את התשובות ואומר שמבינחת ידע ידעתי את התשובה.. אבל המורה כנראה ציפתה לתשובה יותר עניינית ומפורטת, אז אמא רוצה לדבר איתה ולראות מה אפשר לעשות כדי לשפר את הציון.. כי המורה רואה שאני משקיעה והיא יודעת גם שקשה לי.. אז אולי אפשר לעשות משהו. יש לי גם ביום שלישי עוד אבחון.. לראות אם יש לי זכאות למבחן מותאם אישית. אם כן אז זה יעזור לי גם בהיסטוריה וגם בלשון.. אבל זה כבר נראה ביום שלישי. בקיצור פשוט ישבתי בבית ובכיתי, הרגשתי רע, עם עצמי, איכזבתי את עצמי ורק את עצמי, לא אפחד אחר! וזה מה שהכי קשה לי... שאני פוגעת בי ומאכזבת את עצמי ולא אף אחד אחר... עכשיו אני מרגישה יותר טוב (אמא לקחה אותי לקניות.. דבר שתמיד מעודד אותי) ובערב אני יוצאת עם חברים לבלות... ולגבי היסטוריה. נראה כבר. נקווה לטוב. מצטערת על המגילה פשוט הייתי חייבת לספר ופה זה נראה לי המקום המתאים.

מבחן הסטוריה מבאס

lolita205 שלום ! תחילה עלי להודות שהחזרת אותי שנים אחרונה, מכיר את הרגשת התיסכול של למידה וכישלון חוזר. אולם יש גם לזכור תמיד שאף אחד לא תמיד מצליח בהכל וכישלון הינו חלק מתהליך צמיחה כשאנו עושים פעולות. בכל מקרה על פיתיאורך יתכן וכדאי לבחון אפשרות לבחינה בעל פה או מדוע כשאת במבחן את לא עונה כפי שמצופה(יתכן מלחץ או מסיבות אחרות למשל חוסר ארגון ומיקוד. נראה שתחילה צריך לברר לעומק (באיבחון פסיכודדיקטי את נקודות החוזק והחולשה על מנת לבנות תוכנית תמיכה מותאמת נקודת אור נוספת - התיחסותם של הוריך תמסרי להם בשמי כל הכבוד !!! שמר

zivadina

New member
תווית שלילית לילד/ ronitbh1

רציתי להתייעץ איתכם לגבי מצבו של בני בכיתה. המצב הוא כזה: הילד בכיתה א' מטופל תרופתית קונצרטה 18 כמו כן מקבל טיפול רגשי באומנות, אנחנו עוברים סדנה לעיצוב התנהגות שמאוד עוזרת בבית. יש שיתוף פעולה מלא עם צוות בית הספר והוא יתחיל גם שם תוכנית עיצוב התנהגות. הבעיית העיקרית היום: מיומנויות ותקשורת חברתית ולפעמים תקריות עם המורים. מה שקרה זה שכנראה נוצרה לו כבר תווית שלילית של ילד מרביצן ומתגרה. לצערי חלק גדול מהנזק נגרם ע"י ההורים. ברור לי מה לעשות לגבי פתרון הבעיות ואנחנו התחלנו תהליך ואני אופטימית לגביו. מה שאני מתלבטת לגביו-האם לנסות להשפיע בדרך כלשהי על "דעת הקהל" של הילדים ובעיקר של ההורים שלהם, או להניח פשוט להניח לזה. אני מודה שזה ממש מטריד אותי.

תווית שלילית לילד

ronitbh1 שלום! כהורה המצוקה הגדולה ביותר היא "מה יגידו" או הסטיגמה. נראה לי שאפשר לפעול בשני מסלולים האחד המשך העבודה עם הילד ואולי סיוע בתחום המיומנויות החברתיות כמו כן עידוד קשר והזמנת חברים הביתה. בנוסף (אם התנאים מאפשרים) הייתי חושב על פתיחה הנושא בכיתה (הן ברמת התלמידים והן ברמת ההורים) בטוח שאתם לא היחדים בכיתה. אני כאבא יזמנתי הרצאה בנושא ששחררה הרבה לחצים, סטיגמות וכו' ויצרה אווירה נעימה יותר לכולם. בהצלחה שמר

zivadina

New member
אבחון דידקטי-לבגרויות?/ mory001 ו

שלום לכם. הבן שלי עבר אבחון דידקטי בדצמבר 2003, בכיתה ז'. בעקבות האבחון, ניתנו המלצות להקלות בביה"ס. (לצערנו, לא כולן מיושמות). היום (כיתה ט') קיבלנו מכתב מביה"ס, ובו צויין כי האבחון שעבר, אינו מספיק לקבלת הקלות בבחינות הבגרות. האמנם?

למעלה