לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
2064520,645 עוקבים אודות עסקים

פורום הפרעות קשב ADHD

שלום וברוכים הבאים, הפרעת קשב וריכוז הינה לקות מורכבת המתפרשת על תחומים רבים. הרבה "יועצים בגרוש", מיתוסים ודיעות קדומות בוחשים בקדרתה ומעכבים אותנו מלהתמודד עמה ביעילות. הפורום הוקם כדי להתמודד בדרך הרפואית-התנהגותית-חינוכית שהוכחה מחקרית. חברים בו הורים לילדים עם הפרעות קשב, מבוגרים עם הפרעות קשב, מטפלים התנהגותיים, מורים לחינוך מיוחד, נוירולוגים, פסיכיאטרים, רוקחים, מרפאים בעיסוק ותרפיסטים בגישות מגוונות המכירים באופן מקצועי את הלקות.  מנהלי ויועצי הפורום: zivadina, זיוה דינה, אמא לילדים עם ADHD ומאובחנת עם ADHD בעצמה,  ציפי קוברינסקי, מאמנת בהווה ומורה בעבר,רונן לין, מורה לחינוך גופני/חינוך מיוחד ומאמן אישי, מרב קובי, מאמנת אישית ומשפחתית, עדו בן צבי, יועץ לטכנולוגיות למידה, פזית ליפוביץ, מאבחנת ליקויי למידה, עו"ד נוגה דגן בוזגלו, יועצת לזכויות תלמידים בארגון הלה, יעל ויסוצקי, מרפאה בעיסוק, הד סולודר, מאמן אישי ומנחה סדנאות ילד-הורה.
 עוד נזכיר את מנהלות הפורום הראשונות: אפרת@הבית, מייסדת הפורום ואיתה זהבה נדליה ד אשר תרמו לעיצוב דמותו של הפורוםאנו מאמינים כי אנשים עם הפרעות קשב וריכוז ניחנו בראייה מקורית ורעננה וביחד עם זאת "לוקחים הכל ללב" ואוהבים לעזור. ברוח מיוחדת זו היינו רוצים לראות את הפורום מתנהל: אנא השתמשו בשפה אדיבה המכבדת כל דעה שונה או מנוגדת. בנוסף, הקפידו לספר על מטפל או טיפול מתוך חוייתכם האישית ולא כפרסום מסחרי. נשמח על הצטרפותכם לדיונים המרתקים של פורום הפרעות קשב ADHD.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום הפרעות קשב ADHD

שלום וברוכים הבאים, הפרעת קשב וריכוז הינה לקות מורכבת המתפרשת על תחומים רבים. הרבה "יועצים בגרוש", מיתוסים ודיעות קדומות בוחשים בקדרתה ומעכבים אותנו מלהתמודד עמה ביעילות. הפורום הוקם כדי להתמודד בדרך הרפואית-התנהגותית-חינוכית שהוכחה מחקרית. חברים בו הורים לילדים עם הפרעות קשב, מבוגרים עם הפרעות קשב, מטפלים התנהגותיים, מורים לחינוך מיוחד, נוירולוגים, פסיכיאטרים, רוקחים, מרפאים בעיסוק ותרפיסטים בגישות מגוונות המכירים באופן מקצועי את הלקות.  מנהלי ויועצי הפורום: zivadina, זיוה דינה, אמא לילדים עם ADHD ומאובחנת עם ADHD בעצמה,  ציפי קוברינסקי, מאמנת בהווה ומורה בעבר,רונן לין, מורה לחינוך גופני/חינוך מיוחד ומאמן אישי, מרב קובי, מאמנת אישית ומשפחתית, עדו בן צבי, יועץ לטכנולוגיות למידה, פזית ליפוביץ, מאבחנת ליקויי למידה, עו"ד נוגה דגן בוזגלו, יועצת לזכויות תלמידים בארגון הלה, יעל ויסוצקי, מרפאה בעיסוק, הד סולודר, מאמן אישי ומנחה סדנאות ילד-הורה.
 עוד נזכיר את מנהלות הפורום הראשונות: אפרת@הבית, מייסדת הפורום ואיתה זהבה נדליה ד אשר תרמו לעיצוב דמותו של הפורוםאנו מאמינים כי אנשים עם הפרעות קשב וריכוז ניחנו בראייה מקורית ורעננה וביחד עם זאת "לוקחים הכל ללב" ואוהבים לעזור. ברוח מיוחדת זו היינו רוצים לראות את הפורום מתנהל: אנא השתמשו בשפה אדיבה המכבדת כל דעה שונה או מנוגדת. בנוסף, הקפידו לספר על מטפל או טיפול מתוך חוייתכם האישית ולא כפרסום מסחרי. נשמח על הצטרפותכם לדיונים המרתקים של פורום הפרעות קשב ADHD.
x
הודעה מהנהלת הפורום
 כללי הפורום    ייעוץ חינוכי    ייעוץ רפואי     קישורים    בתי מרקחת  
המידע והעצות בפורום אינם תחליף לייעוץ מקצועי. תפוז אינו ערב לנכונות המידע,  ולא יהיה אחראי לנזק כתוצאה מהסתמכות עליו. 
אין להציע או לבקש תרופות בפורום!     הפרסום העצמי בפורום אסור!

בואו לגלוש אתנו!
המשך >>

לצפיה ב-'שרשור השאלות לדר' מנור'
שרשור השאלות לדר' מנור
24/02/2005 | 20:28
50
14
ד"ר איריס מנור, פסיכיאטרית לילד ולמתבגר המתמחה באבחון, טיפול וחקר ה-ADHD, תענה כאן על שאלות הגולשים בנושאים הפרעת קשב ורכוז.

נא לפתוח את ההודעה הזאת, ללחוץ על "הוספת תגובה" ולכתוב את השאלה.
אנו מזכירות לא לענות על שאלה לפני שד"ר מנור ענתה עליה.

לד"ר מנור על הקדשת הזמן, ותודה לגולשינו הנאמנים על השתתפותם.

שבת שלום!
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'אולי אלטרנטיבי ולא ריטלין?/שניקי 2'
אולי אלטרנטיבי ולא ריטלין?/שניקי 2
24/02/2005 | 20:33
1
1
שלום לכם ,
שמי שני, לפני כחודש אובחן בני בן ה7 כadhd אני מנסה בכל דרך למצא מענה ועזרה מלבד ריטלין, למרות שאני יודעת שהוא עוזר. אני לא מסוגלת לקבל את העובדה שזה הפתרון היחיד.
משיטוטי באינטרנט לא מצאתי המלצות של הורים מנסיון אישי על שיטה אלטרנטיבית שעזרה. אז לפני שאני מוציאה כספים שאיין לי, אני מקווה מאוד שמישהו יוכל להמליץ לי. אנא, בבקשה בבקשה.
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'אלטרנטיבי'
אלטרנטיבי
25/02/2005 | 19:07
4
שלום רב. לא ברור לי איך אוכל אני לתרום, פרט לכך שאין לי ניסיון טוב במיוחד עם הטיפול האלטרנטיבי. כמובן, אינני בקיאה בתחום, אך זה מה שאני שומעת גם מרופאים העוסקים יותר בתחום זה. בברכה, ד"ר איריס מנור
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'שלום/ניבה פסקל'
שלום/ניבה פסקל
24/02/2005 | 20:34
1
3
שלום אני חדשה פה ואני צריכה עזרה
ביתי בת 6 וחצי  כיתה א אובחנה כadhd ומקבלת רטלין 20 LA מ"ג שוקלת 21 קילו מזה שבוע וחצי על פניו ניראה שהרטלין עוזר לה בכיתה ובלימודים
היא ילדה מקסימה  אבל יש לה ימים שפתאום  כאילו ניכנס בה דיבוק היא מאבדת שליטה מרביצה [גם למורים] בפעם האחרונה היא זרקה כיסא על המורה ולקח כחצי שעה לבעלי [שבא בריצה לבית הספר] להרגיעה אותה
אחר כך היא נורא מצטערת  
אני מאוד חסרת עונים אצלינו בבית אין אלימות ואני לא יודעת מאיפה זה מגיע ולאן לפנות לעזרה לפי מה שהבנתי הנרולוגים לא מתעסקים עם בעיות התנהגות
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'התפרצויות'
התפרצויות
25/02/2005 | 19:09
4
שלום רב. מה שאת מתארת אכן נשמע כבעיה התנהגותית משנית לבעית הקשב והריכוז, אם כי כדאי מאד לשתף גם את הרופא המטפל ולהתייעץ איתו. מעבר לכך, מומלץ מאד להתחיל איתה בהקדם טיפול התנהגותי. בברכה, ד"ר איריס מנור
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'ירידה בקשב/פרח8'
ירידה בקשב/פרח8
24/02/2005 | 20:40
1
2
ביתי בת ה8 מקבלת ריטלין SR20מג' .
המורה טוענת, וגם אני מרגישה בכך שישנה ירידה בקשב בשיעור האחרון.
מה עושים ? האם היא לא קטנה מידי בכדי להגביר את המינון או לחילופין להוסיף עוד רבע או חצי כדור של ריטלין רגיל?

הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'ירידה בקשב'
ירידה בקשב
25/02/2005 | 19:11
2
שלום רב. כמובן אינני יכולה להמליץ על מינון או על שינויים בתרופות לגבי ילדה שלא ראיתי. אענה רק באופן כללי כי המינון הוא תלוי משקל ומטבוליזם, ובהחלט ייתכן שהמינון נמוך לגביה. אני ממליצה להתייעץ בהקדם עם הרופא המטפל. בברכה, ד"ר איריס מנור
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'ADHD בגיל ההתבגרות/מומינאמא123'
ADHD בגיל ההתבגרות/מומינאמא123
24/02/2005 | 20:42
1
2
האחינית שלי, בת 15, אובחנה לאחרונה.
אבל - זה כנראה היה קצת מאוחר מידי. היום היא לא קמה בבקרים לביה"ס, ולא ממש לוקחת רטלין, רק לפעמים אם בא לה, ככה שאפילו לא ברור לאמא שלה אם זה עוזר או לא.
המצב בינה ובין ההורים קשה מאוד, (אחרי שנים של מלחמות.. ),בעיקר עם אבא שלה. כבר היתה תקופה שהיא עזבה את הבית (לבית של סבתא, שגרה בצמידות, ובכל זאת..).
אמא שלה מנסה ומנסה אבל לא מצליחה לתקשר איתה, ולהבין מה קורה לה.
בנוסף, הילדה לא מוכנה בשום אופן ללכת לטיפול משום סוג. כשהכריחו אותה ללכת, היא פשוט ישבה שעה שלמה ושתקה. לעבור חמישים מטפלים עד שימצא זה שפתח את הדרך הם פשוט לא יכולים מבחינה כלכלית.
בקיצור -צריך עזרה ראשונה דחוף. יותר פרטים אני לא יודעת, ואמא שלה לא ממש נוטה לדבר על זה.
יש רעיונות? ואולי בתור התחלה - יש אולי ספרים לילדים בגיל הזה, על add, שתבין לפחות מה קורה לה?

הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'גיל ההתבגרות'
גיל ההתבגרות
25/02/2005 | 19:15
2
שלום רב. אין ספק שאת צודקת ובגיל הזה זו בעיה. חלק מהילדים כבר מגיעים למצב שהם מרימים ידיים ולא מוכנים להמשיך ולהילחם מה שנתפס בעיניהם כמלחמה אבודה, דהיינו ללמוד. כמו כן, היחסים עם המבוגרים בכלל וההורים בפרט גם הם כבר לא פשוטים. לכן, ההמלצה הראשונה היא קודם כל לעבוד עם ההורים ולראות איך אפשר לשנות דברים דרכם, במטרה שהם אולי יוכלו לשנות מעט את האוירה בבית ולתת לילדה יותר מקום (למשל האבא שיש לו איתה שנים של מלחמות).  אם ההורים ילמדו מה זה ADHD גם זו התחלה חשובה מבחינת הדרישות מהילדה והבנת הדרך הקשה שהיא עברה. בהמשך אין ברירה, הם יצטרכו להגיע איתה למטפל, והייתי מציעה פסיכיאטר ולא פסיכולוג, כך שהוא יוכל לשלב גם את הטיפול התרופתי וגם את העבודה עם הילדה ואינני מתכוונת דוקא לטיפול דינמי. עוד נקודה למחשבה, האם יש גם לקויות למידה לצד הפרעת הקשב והריכוז? גם הן עלולות להפריע לה מאד לתפקד. בברכה, ד"ר איריס מנור
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'האם גם אצלכם?/ דמעה שהתייבשה'
האם גם אצלכם?/ דמעה שהתייבשה
24/02/2005 | 20:43
1
1
בני בן 6 וחצי, מדבר המון על המוות. כל הזמן שואל שאלות, מנסה לקבל ממני הבטחות שלא יקרה לי כלום, ושלא יקרה לו כלום.

כל הזמן הוא משוכנע שזהו יומו האחרון.

ואני מנסה להרגיע, לא לשקר ולא לסבן אותו בסתם סיפורים. מצד שני, אומרת לו שיש לו עוד הרבה זמן, שהוא צריך לגדול, להיות אבא.

מספרת לו שבטבע ילדים גדלים, הופכים להורים ואח"כ לסבים וסבתות, ומספרת לו על גלגל החיים והמחזוריות גם אצל בעלי החיים.

והוא לא עוזב את הנושא. לפעמים ממש נכנס לדכאון מהמחשבות שלו ומהפחדים שלו, עד כדי אובדן תאבון.

גם אצלכם יש תופעות כאלו? זה נורמלי בגיל הזה?

(לא סתם שאלתי בפורום שלכם, אנחנו בשלב מעקב ובדיקות לאבחון הפרעות קשב וריכוז).
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'מוות'
מוות
25/02/2005 | 19:16
6
שלום רב. אכן בגיל הזה עיסוק במוות הוא דבר שכיח, אך נראה לי כי הילד עושה זאת בצורה מוקצנת יחסית ולכן הייתי ממליצה בחום להגיע איתו לאיש מקצוע ולקבל ייעוץ ייתכן שיש מקום לטיפול לצד הטיפול בהפרעת הקשב והריכוז (מה גם שילדי ADHD נוטים עוד יותר לפתח פחדים). בברכה, ד"ר איריס מנור
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'בעיה הניראת כבלתי פתירה/ גילזיו'
בעיה הניראת כבלתי פתירה/ גילזיו
24/02/2005 | 20:45
3
1
אני אם לשלושה ילדים. שניים מהם בגיל ההתבגרות. שניהם מאובחנים כילדים עם בעיות קשב וריכוז,הגדול שבהם כיום בכיתה י"ב מאובחן מגיל 5 ומכיתה א' מטופל בריטלין ,אני מצויה ומתמצאת בבעיה והורים רבים נעזרים בי,אלה שבני הצעיר יותר, שחוסר השקט שלו היה בולט כבר מגיל צעיר, אך לא סבל מליקויי למידה כמו אחיו הגדול התחיל טיפול רק בכיתה ז' כאשר המורים התחילו לצעוק חמס ,ברצוני לציין שהוא נחשב לתלמיד טוב ואף יותר מכך,אך הריטלין שעזר במידת מה בחודשים הראשונים הפסיק להשפיע עם הופעת סימני ההתבגרות מאז פנינו לנוירולוגים,פסיכיטרים ניסינו ריטלין,ריטלין sr,קונצרטה,ניטן,אדרל ןתרופות אלטרנטיביות ולא רק שדבר לא עזר אלה בעת לקיחת הכדורים המצב אף מחמיר.
הילד סובל מחוסר שקט בולט מקשקש ללא הפסק מקפץ ומסתובב ולא מוצא לנפשו מנוחה , הוא כועס מתוסכל וכיום גם כמעט לא מצליח לתפקד בכיתה ,המורים זורקים אותו החוצה כי הוא משגע אותם ולא מאפשר ללמד בנחת, בבית הוא משגע את כולנו בקיצור אני בחיפושים לפתרון ,אני לא טיפוס שמרים ידיים אך גם המומחים נראים כאובדי עצות.
אשמח לשמוע על משהוא שחווה חוויה דומה ומצא פתרון אמיתי ושלם , כמו כן ,אשמח לקבל פרטים על פסיכולוג המתמחה בנוער מתבגר עדיף באזור מחולון עד אשקלון.

הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'פרוט נוסף של השאלה/ גילזיו'
פרוט נוסף של השאלה/ גילזיו
24/02/2005 | 23:23
1
2
בני בן 13.7  מהובחן כADHD מגיל 12 עם כי כל חייו היה ברור כי הוא היפר אקטיבי אך ללא ליקויי למידה ובשנים הראשונות בביה"ס הוא הצליח מאוד למרות הקשיים  אחיו הגדול אף הוא מוגדר כADHD ומטופל ברטלין מכיתה א כיום הוא בי"ב.
הוא שוקל 48 ניסינו את כל המינונים האפשריים של הרטלין לסוגיו אך ללא הועיל רטלין 10 מ"ג 2-4 כדור רטליןsr כדור1-2 קונצרטה36,54,72 קונצרטה36 + רטלין10מ"ג 1-3כדורים אדרל 0.5-1.5 כדורים ,תמצית סינית שרקח לנו נטורופט. כל זאת ללא הועיל. הילד לעיתים שקט בשעתיים הראשונות ואחר כך לא רגוע מפטפט ללא הפסק מקפץ מסתובב ומאוד מאוד מתוסכל ועצבני אנחנו בקשר עם נוירולוג ופסיכיאטר אך נראה כי הם עובדי עצות. הילד כבר 10 ימים ללא טיפול והוא לא מתפקד כלל בבית הספר למעשה המורים זועקים הצילו ומרבים  לזרוק אותו מהכיתה.
אנא כווני אותי לפתרונות אפשריים ואמיתים.
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'לאור התוספת'
לאור התוספת
25/02/2005 | 19:23
4
לאור התוספת הייתי ממליצה עוד יותר בחום לעשות הערכה חוזרת, גם של מצבו הרגשי וגם של תגובתו לתרופה. כמובן, לא ניתן לעשות הערכה כזו מעל דפי האינטרנט, אבל לרופא שתגיעו אליו, אנא הכינו רשימה של מה שנטל, איך ומה קרה ואז רצוי מאד לעשות גם את המבחן האובייקטיבי. בברכה, ד"ר איריס מנור
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'בעיה בלתי פתירה'
בעיה בלתי פתירה
25/02/2005 | 19:21
4
שלום רב. קשה מאד להתייחס לילד שאינך מכיר,אך נדיר מאד למצוא בעיה בלתי פתירה. הייתי ממליצה לגשת לרופא בכל זאת, למרות כל התחנות שכבר עברתם ולדאוג שהילד יעבור אבחון מלא, כפי שפורט פה בעבר פעמים רבות, רצוי מאד כולל גם בדיקת TOVA להערכת יעילות הריטלין והמינון לו הילד זקוק. לפעמים זו פשוט שאלה של מינון לא מתאים, עד כמה שזה נשמע מצחיק. מכיוון שבתחילה הילד הגיב טוב לריטלין יש לשער שהבעיה אינה רגישות גדולה מדי לאמטמינים או חוסר תגובה לריטלין, ואין אגב כל קשר בין סימני המיו לבין נוכחות או העדר תגובה. הקשר היחיד הוא שעם סימני המין יש גם צמיחה של גובה ושרירים ובהתאם צריכה להיות צמיחה מקבילה במינון. גשו לאבחון מלא ומסודר ואל תתיאשו. אגב, יש עדיין תרופה או שתיים שניתן לנסות, אם כי להערכתי לאור התגובה בעבר לריטלין ייתכן מאד שלא תזדקקו לכך. בברכה, ד"ר איריס מנור
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'ילד בן 5'
ילד בן 5
24/02/2005 | 21:44
1
1
שלום

אני נערה בת 20, עובדת כמטפלת בפעוטון ובגן לילדים בגילאים 3-4,
וכן בצהרונים (מסגרת לאחר הגן עד 16:15) לילדים בגילאים 4.5 - 7.
אין לי נסיון רב בעבודה עם ילדים, אני עובדת מספטמבר האחרון,
ואין לי הכשרה, כלומר, מעולם לא למדתי.

בצהרון יש ילד בן חמש לערך, שהוא מקסים, וסקרן, ויש לו הפרעות קשב וריכוז. אני מתקשה מאוד להתמודד איתו. הגעתי לעבודה כאמור ללא כל ידע, אלא רק עם אהבה וגישה טבעית לילדים ואינטואיציה, ובמקרה שלו אני חוששת שזה בהחלט לא מספיק.

אני לא יודעת מה לעשות איתו. הוא משתולל בלי סוף, הוא מרביץ, הוא מציק, הילדים מתלוננים עליו בלי סוף. אני משתדלת מאוד להעסיק אותו (למשל היום נתתי לו לעזור לי לשטוף את הרצפה  - הוא היה מבסוט), ולשחק איתו, אבל אנחנו 2 מטפלות על 25 ילדים, ואין אפשרות שנהיה צמודות רק אליו במשך שעות הצהרון. אני בעיקר יושבת איתם יומיום עם יצירות - והוא ממש מתנגד לעבוד, כך שאני מתקשה מאוד, ולא יודעת איך להעסיק אותו ואיך לעזור לו.

אני משתדלת לתת לו פידבקים חיוביים בכל פעם שהוא עוזר, וזוכר לפנות אליי במקום להרביץ למשל, כשהוא עובד, וכו'... ולעומת זאת, אני מוצאת את עצמי לפעמים כועסת עליו מאוד. מהתסכול ומחוסר היכולת שלי להתמודד איתו אני פשוט מושיבה אותו על כיסא עד שיירגע, דבר שיכול להמשך גם חצי שעה ואפילו יותר. אמא שלו אמרה לי בכל פעם שהוא עושה שטויות, שאני יושיב אותו, אפילו שעה...
אני לא רוצה פשוט להושיב אותו וכך להיפתר מהבעיה, ואני לא רוצה לצעוק עליו, אבל אני לא יודעת מה לעשות.

ההורים מודעים לקשיים של הילד. ככל שאני יודעת, הוא מטופל, אך לא בטיפול תרופתי.

לפעמים מדהים אותי שהוא מוצא בחצר איזו אבן וחוט והוא יכול להעסיק את עצמו חצי שעה שלמה, פשוט הוא בשקט מוחלט, מנסה לבנות ממה שמצא כל מיני דברים. אולי יש לך רעיונות,איך אני יכולה להעסיק אותו, איך לעזור לו, ובעיקר - איך להתנהג איתו - כי לא טוב לי עם הכעס שלי כלפיו. אשמח להתייחסות.

הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'ילד בן 5'
ילד בן 5
25/02/2005 | 19:25
3
שלום רב. לגבייך הייתי ממליצה שתשבי לקרוא על הנושא, למשל בספר שלנו "לחיות עם הפרעת קשב וריכוז, שם יש פרק שלם לגבי העבודה עם ילדים במסגרות החינוכיות. אני בטוחה שיש עוד כמה ספרים טובים לא פחות. אגב, מטופל אך לא בטיפול תרופתי היא אמירה בעייתית, היות ומה לעשות, בלי טיפול תרופתי ברוב  המקרים לא ניתן להגדיר זאת טיפול. בברכה, ד"ר איריס מנור
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'הפרעת קשב וצבעי מאכל'
הפרעת קשב וצבעי מאכל
24/02/2005 | 22:26
1
1
יש הרבה פרסומים על צבעי מאכל אשר גורמים/תורמים להפרעת קשב. האם רצוי להקפיד אצל ילדים עם הפרעת קשב על הימנעות מאכילת צבעי מאכל יותר מאשר אצל ילדים אחרים?
ברור כי אנחנו נמנעים כמה שניתן לקנות מאכלים "בצבעים" מיותרים אבל עדין מפעם לפעם הילדים מבקשים ממתק בעל צבעים לא ברורים, כמה להקפיד איתם?
תודה
meivari
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'צבעי מאכל'
צבעי מאכל
25/02/2005 | 19:33
4
שלום רב. לא ידוע לי על כל קשר כזה ואינני חושבת שיש הצדקה להגביל את הילד באכילתו, ודאי לא בהקפדה מירבית. בברכה, ד"ר איריס מנור
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'בעייה מנהלתית עם קונסרטה/ ליאן113'
בעייה מנהלתית עם קונסרטה/ ליאן113
24/02/2005 | 23:07
2
בכל חודש שאני צריכה את התרופות לבני יש איזו שהיא בעיה הבעיה העיקרית היא שניתן לרכוש אותם עד יום לפני התאריך האחרון שקניתי אותו.
לדוגמא אם קניתי בחודש שעבר ב20 לחודש אוכל לרכוש אותו  יום לפני ולא דקה לפני אותו היום,כי כך החליטו במשרד הבריאות.הבעיה היא שיש חודש קצר וחודש ארוך ולעיתים קורה שאני צריכה לקנות אותו 3 ימים לפני התאריך הרשום,ואם ישנו מקרה שנפל כדור והלך לאיבוד או שחסר כדור כמו שלי קרה ומהיום אני סופרת אותם ליד הרוקח. מה עושים במצב כזה? הילד לא לוקח יומיים כדור. מה ניתן לעשות?
ד"א ישבתי יום אחד עם לוח שנה וספרתי את הימים במקביל כמובן לכמות הכדורים ויצא שבאמת תמיד יחסר לי יומיים או שלושה לקניית הכדורים.
בני לוקח גם בשבתות את הכדור וגם בחופשים.
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'גרויים חזותיים בגיל חצי שנה/ לימיצ'
גרויים חזותיים בגיל חצי שנה/ לימיצ
24/02/2005 | 23:10
1
2
בימים אלו אני כותבת הצעה לתזה במסגרת לימודי עיצוב תעשייתי בטכניון.
שאלת המחקר עדיין לא פתורה סופית, אני כרגע בחיפוש חומר, והגעתי גם לכאן, דרך גוגל ושלוחותיו ( מה שקצת מצחיק כי אני פעילה כאן במספר פורומים באופן קבוע..).
ובכן, טענתי בתזה היא (ואל תתפשו אותי בניסוח בבקשה- ממש לא סופי)- סביבת התינוק בגיל חצי שנה (דהיינו צעצועים ומשטחים למיניהם) גורמת להפרעות קשב וחוסר ריכוז אצל התינוק.

אני מחפשת מאמרים אקדמיים, תוצאות מחקרים, שנעשו בתחום הזה, בארץ ובעולם.
אני יודעת שיש לפחות 2 כאלה, הסותרים זה את זה, ושאת בגלל הנחיות טיפת חלב לאמהות לתת לילדים צעצועים צבעוניים, מה שלפני מספר שנים היה בדיוק ההיפך- אז ההנחיות היו לתת צעצועים בשחור לבן.

אם אני לא הכיוון של הפורום- אז סליחה על הטעות.
אבל אם למישהו יש רעיון איפה אני מוצאת מידע בנושא מאד מאד אשמח לשמוע!

מה שאני לא בטוחה בכלל זה, האם, ע"י כך שאוכיח התייחסות לעצם מסוים כשהוא בסביבה ויזואלית שקטה, והתעלמות מוחלטת ממנו בסביבה ויזואלית רועשת, האם יהיה זה נכון לקרוא לזה "הפרעת קשב", או "הפרעה בריכוז"....

הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'גירויים חזותיים'
גירויים חזותיים
26/02/2005 | 07:53
7
שלום רב. אני ממליצה לך לפנות למומחים לגיל הינקות כגון ד"ר מירי קרן מביה"ח "גהה" ולברר דרכם האם יש חומר בנושא זה. למיטב ידיעתי אין כל טענה מבוססת כי הפרעת קשב נוצרת כתוצאה מגירוי חזותי זה או אחר,אך יהיה מעניין לקרוא חומר בנושא זה. בברכה, ד"ר איריס מנור
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'ילד בגן/ amos היחיד'
ילד בגן/ amos היחיד
24/02/2005 | 23:12
1
יש לי ילד בגיל חמש שכרגע לפי ההסבר של רופאת התפתחות לא מאובחן כבעל הפרעת קשב אבל יש "סימנים " ההמלצה שלה לטיפול פסיכולוגי או עובדת סוציאלית . את מי להעדיף לטיפול ?
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'ילד בגן'
ילד בגן
26/02/2005 | 07:55
1
שלום רב. אם יש סימנים כדאי לגשת לאבחון מלא, ואז כדאי לגשת לרופא מומחה בתחום ולא לפסיכולוג וכדומה. מעבר לכך לא ברורה לי ההמלצה - לגשת לאיזה צורך? בברכה, ד"ר איריס מנור
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'האם ריטלין יכול לגרום להפרעות עכול?'
האם ריטלין יכול לגרום להפרעות עכול?
24/02/2005 | 23:19
1
שואלת osi babe .
ומצטרפת תפוזינה הגדולה בשאלה, אם קונסרטה יכולה לגרום לעצירויות.
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'הפרעות עיכול'
הפרעות עיכול
26/02/2005 | 07:57
2
שלום רב. ריטלין בדרך כלל לא יגרום הפרעה ממשית בעיכול. לעומת זאת הוא בהחלט יכול לגרום לזירוז פעולת המעיים היות והוא מעלה את רמת האדרנלין. כך, רבים הנוטלים ריטלין שמים לב שאחרי כחצי שעה הם גם צריכים לגשת לשירותים. עצירות לעומת זאת, אינה תופעה מוכרת לי. בברכה, ד"ר איריס מנור
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'גנטיקה, מוח, ביומטריקה'
גנטיקה, מוח, ביומטריקה
25/02/2005 | 00:54
2
4
שלום ד"ר איריס מנור.

ידוע שגנטיקאים יודעים לאבחן מעל ל-70 מחלות דרך כף היד (נכון... אחר כך הם מחזקים אבחנה זו בבדיקות אחרות).

האם ידוע לך על האפשרות של אבחון חוסר שקט (כולל ADD, ADHD, נטיה לחולמנות ועוד) דרך כף היד ?

הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'ביומטריקה וגנטיקה'
ביומטריקה וגנטיקה
26/02/2005 | 08:02
1
4
שלום רב. יש מעט מאד חומר בנושא זה ומעולם לא נתקלתי במאמר המקשר אותו להפרעות קשב וריכוז. אני מניחה שהסיבה היא שמדובר בנושא מצומצם, המוכר למעט מאד אנשים וקשה מאד להיות מדוייק בו. ידוע לי שמי שעוסק בכך ברצינות יכול ללמוד הרבה מאד דרך כף היד, וכי יש לא מעט אנשים רציניים המתענינים בכך, אך שוב, הבעיה היא שיחסית מדובר במשהו שקשה מאד לכמת אותו ולמדוד אותו מחקרית. יהיה מעניין אם תמצאי משהו בנושא ותציגי אותו כאן. בינתיים אינני מכירה חומר כזה. בברכה, ד"ר איריס מנור
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'תודה'
תודה
26/02/2005 | 13:38
אנסה למצוא מאמר, ועוד יותר מזה, מאד אשתדל לעשות על כך מחקר, מקווה.. להתחיל בקרוב.
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'שלום שאלתי היא בהקשר לריטלין LA'
שלום שאלתי היא בהקשר לריטלין LA
25/02/2005 | 07:50
3
1
האם  מוכרת לך התופעה שהכדור הנ"ל מתחיל להשפיע רק אחרי שעתיים מרגע לקיחתו, הילד לא נמצא ברמת קשב אופטימלית, האם לדעתך במקרה כזה יש צורך בהעלאת מינון?
מדובר ב LA 20 מ"ג.
תודה מראש
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'השלמת מידע... הילד בן 9.5 שוקל 27 ק'
השלמת מידע... הילד בן 9.5 שוקל 27 ק
25/02/2005 | 18:23
1
1
לצפיה ב-'השלמת מידע'
השלמת מידע
26/02/2005 | 08:04
3
שלום רב. אני ממשיכה בקו של תשובתי הקודמת. בהחלט יש מקום להתייעצות וחשיבה נוספת. בברכה, ד"ר איריס מנור
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'השפעה אחרי שעתיים'
השפעה אחרי שעתיים
26/02/2005 | 08:03
1
שלום רב. אכן נשמע לי כי מדובר בהשפעה מאוחרת ממש. אני ממליצה לגשת לרופא המטפל ולהתייעץ איתו היות וייתכן שיש מקום להתאמה במינון. כדאי לזכור שריטלין LA הוא כדור מצויין מבחינת תופעות הלוואי אך הוא חלש מאד ויש לקחת זאת בחשבון בזמן הטיפול. בברכה, ד"ר איריס מנור
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'ריטלין וקונצרטה'
ריטלין וקונצרטה
25/02/2005 | 10:36
1
3
ד"ר מנור שלום,
האם יכול להיות מצב שכאשר לוקחים קונצרטה 72 מ"ג הכל בסדר ואין תופעות לוואי ולוקחים את אותו המינון רק בהמרה שלו בריטלין, כן חשים בתופעות לוואי?
ועוד שאלה - איך אני יכולה לשלב קונצרטה וריטלין כדי שהמינון יגיע בסביבות ה-60 + מ"ג?
54 מ"ג קונצרטה זה מעט מידי ו-72 מ"ג זה הרבה....
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'ריטלין וקנצרטה'
ריטלין וקנצרטה
26/02/2005 | 08:06
6
שלום רב. אם הבנתי נכון את השאלה, בהחלט יכול להיות שקונצרטה בלבד תיצור פחות תופעות לוואי היות והיא אכן עושה פחות תופעות לוואי מאשר הריטלין הרגיל, לפחות ברוב המטופלים. לגבי שילובי מינונים, הייתי מעדיפה לא לעשות זאת מעל דפי האינטרנט, אלא בקשר ישיר יותר ואחרי שנשקלת. נראה לי נכון גם לדבר על כך ולא "לזרוק מספרים". בברכה, ד"ר איריס מנור
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'השפעת הריטלין על מערכות הקשב השונות'
השפעת הריטלין על מערכות הקשב השונות
25/02/2005 | 12:17
1
1
שמעתי הרצאה של דר לילך שלו מבורך אשר דיברה על מאפיינים קשביים של ילדים עם לקות קשב והשלכותיהם על הלמידה.

היא סיפרה על 4 מערכות קשב (מתמשך, סלקטיבי, הפנית קשב ושליטה ובקרה על קשב) כאשר לטענתה הריטלין נותן מענה רק על מערכת הקשב המתמשך (=יכולת להקשיב לאורך זמן תוך שמירה על רמה קבועה של בצוע)..
האם ריטלין לא נותן מענה לבעית קשב סלקטיבי (שבא לידי בטוי ביכולת להתעלם מגרויים מסיחים בסביבה) ולבעית מעבר של קשב מנקודה לנקודה (במיוחד בכיתה.. כאשר אם הבנתי נכון הקשב הוא כמו זרקור שצריך לעבור מנקודה לנקודה..) ובמערכת מורכבת יותר שלשליטה ובקרה בקשב שמדבר על תהליכים מתקדימים של עיבוד מידע (כמו בהתמודדות על מצבי קונפליקט כאשר יש תחרות בין תגובות..)
מנסיוני לריטלין שמעתי הרצאה של דר לילך שלו מבורך אשר דיברה על מאפיינים קשביים של ילדים עם לקות קשב והשלכותיהם על הלמידה.

היא סיפרה על 4 מערכות קשב (מתמשך, סלקטיבי, הפנית קשב ושליטה ובקרה על קשב) כאשר לטענתה הריטלין נותן מענה רק על מערכת הקשב המתמשך (=יכולת להקשיב לאורך זמן תוך שמירה על רמה קבועה של בצוע)..
האם ריטלין לא נותן מענה לבעית קשב סלקטיבי (שבא לידי בטוי ביכולת להתעלם מגרויים מסיחים בסביבה) ולבעית מעבר של קשב מנקודה לנקודה (במיוחד בכיתה.. כאשר אם הבנתי נכון הקשב הוא כמו זרקור שצריך לעבור מנקודה לנקודה..) ובמערכת מורכבת יותר שלשליטה ובקרה בקשב שמדבר על תהליכים מתקדימים של עיבוד מידע (כמו בהתמודדות על מצבי קונפליקט כאשר יש תחרות בין תגובות..)
מנסיוני לריטלין כן יש יכולת לסייע במיקוד וקשב נוסף על זה שדר מבורך ציינה.
אודה להתיחסותך
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'סוגי קשב'
סוגי קשב
26/02/2005 | 08:09
5
שלום רב. לא ידוע לי מנין ד"ר שלו מבורך הביאה נתונים אלו. יש כאן גם את הפער המסויים והבלתי נמנע בין הממצאים המחקרים-מעבדתיים (סוגי קשב) לבין בממצאים הקליניים (שהם האינטגרציה והתוצאות בשטח). למיטב ידיעתי ריטלין פועל על המכלול ומשפר את התפקוד האינטגרטיבי, כך שהשיפור נצפה בכמה תחומים ולא בסוג קשב זה או אחר. אני מניחה שאם אקרא את המאמרים הספציפיים מהם ד,ר שלו מבורך ציטטה, בעיקר אלו העוסקים בהשפעת הריטלין, אדע יותר למה היא מתכוונת ומנין שאבה זאת. בברכה, ד"ר איריס מנור
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'אילו טיפולים לדעתך עוזרים לילדה'
אילו טיפולים לדעתך עוזרים לילדה
25/02/2005 | 12:42
3
1
בת 5 ו9 ח' שיש לה הפרעת קשב (ADD) ומקבלת רטלין..

אלו טיפולים/חוגים יכולים עוד לעזור לה (חוגי תנועה וכד')

הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'התחלת טיפול ברטלין'
התחלת טיפול ברטלין
25/02/2005 | 12:57
1
1
בני בן 6 עוד חודשים ולאחר שלא אושרה קונצרטה לקנייה ע"י מכבי בגלל שהוא לא בן 6 התחלנו היום רטלין 10 מ"ג חצי כדור לשבוע ואחר כך לעלות לכדור שלם.
שאלותי:
1. לא הרגשנו שום שינוי עם חצי כדור ( הוא שוקל 22 קילו) האם זה לוקח מספר ימים או שחצי כדור זה מינון נמוך?
2. אחרי איזת תקופה עם רטלין רגיל נוכל לעבור לרטלין ארוך טווח - הוא לומד יום לימודים ארוך עד השעה 3 וגם בבית יש בעיות של הצקה לאחיו , מרדנות וויכוחים אין סוף?
3. אשמח עם תכוון אותי כיצד לתצפת על הילד או איזה שינוי אנחנו אמורים לראות עם הכדור בכדי שנגיע למקסימום תועלת.
תודה מראש
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'התחלת טיפול'
התחלת טיפול
26/02/2005 | 08:18
5
שלום רב. לא ברור לי כל כך איך נעשה האבחון והאם נקבע שריטלין עוזר (ואיך זה נקבע?). במקרה שכן, ייתכן מאד שהמינון שהוא מקבל נמוך מדי, ובהחלא יש מקום להתייעץ עם הרופא לגבי מינון גבוה יותר. אגב שימו לב, קונצרטה 18 מ"ג זה בדיוק ריטלין 5 מ"ג (חצי כדור) כך שאין טעם לבצע החלפה כזו דווקא. את השינוי צריך להרגיש מייד, או לפחות תוך מספר ימים. לגבי המעבר לריטלין ארוך טוח, ברגע ש"תתמקמו" מבחינת מינון, אין מניעה לעבור לריטלין כזה, כמובן תוך התייעצות עם הרופא המטפל. מותר בהחלט לתת גם עוד מנה אחה"צ אם הבעיות הן בבית בשעות אלו. כאן גם המקום לטיפול התנהגותי ולהדרכת הורים (הסתכלי על תשובתי הקודמת). לגבי תצפית, האידיאלי כמובן הוא לבדוק את הילד גם במבחן אובייקטיבי כך שניתן לקבל הערכה מהירה ומדוייקת של המינון. אם זה לא ניתן, צריך לבקש מהרופא המומחה שאלונים, למשל אותם כל יום, את והגננת, ולהגיע לרופא אחת לשבוע להעריך אם אכן היה שיפור אם לאו. בברכה, ד"ר איריס מנור
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'טיפולים מסייעים'
טיפולים מסייעים
26/02/2005 | 08:13
5
שלום רב. קודם כל רצוי מאד להיעזר בטיפול התנהגותי, כאשר בקבוצת גיל זו הטיפול הוא באמצעות ההורים. ההורים עוברים סדנה לטיפול התנהגותי והדרכה בנושאי קשב וריכוז ומנסיוננו זה עוזר מאד לאווירה בבית ולתפקודו של הילד במצבים שונים. מעבר לכך, רוב הטיפולים הם יותר בשוליים, במובן זה שהם משפרים תפקודים שהם "בשולי" ההפרעה, למשל רכיבה טיפולית או עבודה עם בעלי חיים, העוזרים לילדים המתקשים באספקט החברתי, בשליטה באימפולסיביות ובהכרת גבולות הגוף, טיפול בתנועה גם הוא עוסק בשליטה בגןף והכרת גבולותיו וכדומה. לפעמים הטיפול הכי טוב הוא לאפשר לילדה כיסוי תרופתי מלא (כך שהיא תתפקד היטב משך כל שעות היום) ולשלוח אותה לחוגים עם החברות שלה. בסופו של דבר המטרה של כל הטיפול היא לאפשר לילדים אלו להיות ולתפקד כילדים רגילים לכל דבר, הממצים את הפוטנציאל שלהם בכל התחומים, כולל החברתי. לכן, טיפולים הם חשובים, אבל יותר מדי טיפולים עלולים להעיק על הילד. בברכה, ד"ר איריס מנור
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'תוספת כדור'
תוספת כדור
25/02/2005 | 13:19
1
2
בני בן ה - 11 מקבל ריטלין ס.ר.  מ"ג.
בכל יום ראשון יש לו החה"צ סדנה שמתחילה בשעה 18:00.
פנתה אלי המנחה של הסדנה וסיפרה לי שהוא מפריע למהלך התקין של הסדנה, ומפריע לילדים האחרים.
הבעיה שעד שמתחילה הסדנה ההשפעה של הריטלין כבר עוברת ואיני יודעת אם ניתן לתת לו כדור נוסף.
מכיוון שכדי שאוכל לשאול את הנויורולוג על כך יעבור לפחות חודש עד שיגיע התור, וביום ראשון הקרוב הוא הולך לסדנה.
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'תוספת'
תוספת
26/02/2005 | 08:19
5
שלום רב. אין כל מניעה לתת טיפול נוסף אחה"צ, אך כמובן רק ריטלין של ארבע שעות ולא של שמונה שעות אחרת הילד לא יישן בלילה. לגבי המינון, יש להתייעץ בכל מקרה עם הרופא המומחה. איזו סדנה זו שהילד צריך להתנהג בה "יפה"? בברכה, ד"ר איריס מנור
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'מיהו הילד האמיתי?'
מיהו הילד האמיתי?
25/02/2005 | 17:40
1
2
זה עם הריטלין או זה בלי?
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'הילד האמיתי'
הילד האמיתי
26/02/2005 | 08:21
4
שלום רב. להערכתי הילד האמיתי הוא דווקא הילד תחת השפעת הריטלין היות ואז הוא פחות מגורה ונרגז, ואפשר להעריך טוב יותר את יכולתו, את התנהגותו ואת רצונו הטוב. מאידך, אכן יש מעט ילדים שתחת הריטלין חווים דיכוי מסויים של "עצמם". נראה לי שזה אופייני יותר לילדים גדולים יותר, שכבר התרגלו למאפיינים מסויימים והפנימו אותם (כמו תנועתיות קופצנות ו"טמפרמנט גבוה") וכעת קשה להם לוותר עליהם. בברכה, ד"ר איריס מנור
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'האם ריטלין מאיט את קצב הלב?'
האם ריטלין מאיט את קצב הלב?
26/02/2005 | 00:26
1
1
שלום ד"ר מנור!
אחת האמהות בפורום שלי כתבה, שהיא קראה על כך, שריטלין מאיט את קצב הלב.
האם זה נכון?
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'האטת קצב הלב'
האטת קצב הלב
26/02/2005 | 08:22
6
שלום רב. מכיוון שריטלין מעלה אדרנלין הרי שבדרך כלל הוא דווקא מעלה את קצב הלב. בכל מקרה, השינויים הם בתוך טווח הנורמה. בברכה, ד"ר איריס מנור
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'הודעה ותודה'
הודעה ותודה
<< ההודעה הנוכחית
26/02/2005 | 08:28
1
7
שלום רב. רציתי להודות לכל ממי שכבר הפגין עניין במחקר הגנטי אותו אני מנהלת, ואשמח מאד אם אנשים נוספים יצטרפו אליו. המדובר הוא בחיפוש הגנים הקשורים בהפרעת הקשב והריכוז, לצורך הבנה מלאה יותר וטיפול נכון יותר כך שהמטרה משותפת לכולנו. דוגמא לערך המחקרים האלה היא בכך, שכבר ידועים לנו כמה "חשודים" מה שעוזר להבין את המנגנון של ההפרעה, יש כבר כמה עבודות (בחו"ל) על הקשר בין גנים מסויימים לבין אזורי מוח מסויימים כפי שנצפה במחקרי הדמייה, ויש עבודות ראשונות על הקשר בין תגובה לטיפול תרופתי (בעיקר ריטלין) לגנים מסויימים. כמה שנחקור יותר נוכל לדעת יותר, והמידע הזה באמת בעל ערך. לכן, אני מודה שוב לכל מי שהביע עניין. לצערי, אין לי אפשרות להיכנס לפורום ממקום עבודתי ולכן אם תרצו, ויש לכם שאלות, אשמח לענות עליהן במהלך השבתות או בטלפון 03-9181600 אלי או לאחראית המחקר שלי. שמה שארה והיא מאד זמינה לשאלות כאלו. תודה, ד"ר איריס מנור
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'מחקר> מה מצריך מאתנו?'
מחקר> מה מצריך מאתנו?
26/02/2005 | 22:27
1
ערב טוב ושבוע טוב לך ד"ר מנור, מס' שאלות, במה זה כרוך? האם הילד יצטרך לעבור בדיקה רפואית כלשהי?? האם האבחונים יוכלו להיות אחה"צ?
תודה על התגובה ואם אפשר במסר מכוון שאני לא ליד מחשב בתקופה האחרונה.
בתודה
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'ריטלין בשעות הערב/ רונהלה3'
ריטלין בשעות הערב/ רונהלה3
26/02/2005 | 08:36
1
ראשית ,היום נחשפתי לראשונה לפורום הזה,ואני ממש מברכת את הוגי הרעיוןוהכותבים.
אני אם לנערה מתבגרת בת 14.5 ,שאובחנה לפני כשנה וחצי כ-ADHD,חייה וחיינו השתנו (לטובה כמובן) מקצה לקצה מרגע נטילת הריטלין.
שאלתי- ביתי מעוניינת להצטרף לקורס מסוים אחת לשבוע 4 שעות ,משעה 18:00 עד השעה 22:00 ,בשעות אלה הריטלין אינו משפיע,האם מומלץ בימי הקורס לתת לה כדור נוסף בערב?כיום היא לוקחת שני כדורים של 20.
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'ילד שכל הזמן רוצה להיות בחוץ'
ילד שכל הזמן רוצה להיות בחוץ
04/03/2005 | 23:56
1
יש לי ילד עוד מעט בן 12 והוא כל הזמן רוצה לשהות מחוץ לבית מהרגע שהוא מגיע מבית הספר הוא רוצה לצאת לחברים אוסתם לרדת למטה העיקר לא להיות בבית מה עלי לעשות כל מה שניסיתי לא עובד מה ניתן לעשות
הפרעות קשב ADHD >>

הודעות אחרונות

17:11 | 19.03.20 אורחים בפורום
12:40 | 13.02.20 אורחים בפורום
06:56 | 09.02.20 אורחים בפורום
19:41 | 05.02.20 אורחים בפורום
18:23 | 29.01.20 אורחים בפורום
09:37 | 27.01.20 אורחים בפורום
22:07 | 26.01.20 אורחים בפורום
18:53 | 26.01.20 אורחת120
21:51 | 17.01.20 1smile11
07:55 | 09.01.20 אורחים בפורום
16:06 | 25.12.19 אורחים בפורום

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ