שרשור השאלות לדר' מנור

zivadina

New member
גרויים חזותיים בגיל חצי שנה/ לימיצ

בימים אלו אני כותבת הצעה לתזה במסגרת לימודי עיצוב תעשייתי בטכניון. שאלת המחקר עדיין לא פתורה סופית, אני כרגע בחיפוש חומר, והגעתי גם לכאן, דרך גוגל ושלוחותיו ( מה שקצת מצחיק כי אני פעילה כאן במספר פורומים באופן קבוע..). ובכן, טענתי בתזה היא (ואל תתפשו אותי בניסוח בבקשה- ממש לא סופי)- סביבת התינוק בגיל חצי שנה (דהיינו צעצועים ומשטחים למיניהם) גורמת להפרעות קשב וחוסר ריכוז אצל התינוק. אני מחפשת מאמרים אקדמיים, תוצאות מחקרים, שנעשו בתחום הזה, בארץ ובעולם. אני יודעת שיש לפחות 2 כאלה, הסותרים זה את זה, ושאת בגלל הנחיות טיפת חלב לאמהות לתת לילדים צעצועים צבעוניים, מה שלפני מספר שנים היה בדיוק ההיפך- אז ההנחיות היו לתת צעצועים בשחור לבן. אם אני לא הכיוון של הפורום- אז סליחה על הטעות. אבל אם למישהו יש רעיון איפה אני מוצאת מידע בנושא מאד מאד אשמח לשמוע! מה שאני לא בטוחה בכלל זה, האם, ע"י כך שאוכיח התייחסות לעצם מסוים כשהוא בסביבה ויזואלית שקטה, והתעלמות מוחלטת ממנו בסביבה ויזואלית רועשת, האם יהיה זה נכון לקרוא לזה "הפרעת קשב", או "הפרעה בריכוז"....

גירויים חזותיים

שלום רב. אני ממליצה לך לפנות למומחים לגיל הינקות כגון ד"ר מירי קרן מביה"ח "גהה" ולברר דרכם האם יש חומר בנושא זה. למיטב ידיעתי אין כל טענה מבוססת כי הפרעת קשב נוצרת כתוצאה מגירוי חזותי זה או אחר,אך יהיה מעניין לקרוא חומר בנושא זה. בברכה, ד"ר איריס מנור

zivadina

New member
ילד בגן/ amos היחיד

יש לי ילד בגיל חמש שכרגע לפי ההסבר של רופאת התפתחות לא מאובחן כבעל הפרעת קשב אבל יש "סימנים " ההמלצה שלה לטיפול פסיכולוגי או עובדת סוציאלית . את מי להעדיף לטיפול ?

ילד בגן

שלום רב. אם יש סימנים כדאי לגשת לאבחון מלא, ואז כדאי לגשת לרופא מומחה בתחום ולא לפסיכולוג וכדומה. מעבר לכך לא ברורה לי ההמלצה - לגשת לאיזה צורך? בברכה, ד"ר איריס מנור

zivadina

New member
האם ריטלין יכול לגרום להפרעות עכול?

שואלת osi babe . ומצטרפת תפוזינה הגדולה בשאלה, אם קונסרטה יכולה לגרום לעצירויות.

הפרעות עיכול

שלום רב. ריטלין בדרך כלל לא יגרום הפרעה ממשית בעיכול. לעומת זאת הוא בהחלט יכול לגרום לזירוז פעולת המעיים היות והוא מעלה את רמת האדרנלין. כך, רבים הנוטלים ריטלין שמים לב שאחרי כחצי שעה הם גם צריכים לגשת לשירותים. עצירות לעומת זאת, אינה תופעה מוכרת לי. בברכה, ד"ר איריס מנור

גנטיקה, מוח, ביומטריקה

שלום ד"ר איריס מנור. ידוע שגנטיקאים יודעים לאבחן מעל ל-70 מחלות דרך כף היד (נכון... אחר כך הם מחזקים אבחנה זו בבדיקות אחרות). האם ידוע לך על האפשרות של אבחון חוסר שקט (כולל ADD, ADHD, נטיה לחולמנות ועוד) דרך כף היד ?

ביומטריקה וגנטיקה

שלום רב. יש מעט מאד חומר בנושא זה ומעולם לא נתקלתי במאמר המקשר אותו להפרעות קשב וריכוז. אני מניחה שהסיבה היא שמדובר בנושא מצומצם, המוכר למעט מאד אנשים וקשה מאד להיות מדוייק בו. ידוע לי שמי שעוסק בכך ברצינות יכול ללמוד הרבה מאד דרך כף היד, וכי יש לא מעט אנשים רציניים המתענינים בכך, אך שוב, הבעיה היא שיחסית מדובר במשהו שקשה מאד לכמת אותו ולמדוד אותו מחקרית. יהיה מעניין אם תמצאי משהו בנושא ותציגי אותו כאן. בינתיים אינני מכירה חומר כזה. בברכה, ד"ר איריס מנור

תודה

אנסה למצוא מאמר, ועוד יותר מזה, מאד אשתדל לעשות על כך מחקר, מקווה.. להתחיל בקרוב.

נסיכה ג

New member
שלום שאלתי היא בהקשר לריטלין LA

האם מוכרת לך התופעה שהכדור הנ"ל מתחיל להשפיע רק אחרי שעתיים מרגע לקיחתו, הילד לא נמצא ברמת קשב אופטימלית, האם לדעתך במקרה כזה יש צורך בהעלאת מינון? מדובר ב LA 20 מ"ג. תודה מראש

השלמת מידע

שלום רב. אני ממשיכה בקו של תשובתי הקודמת. בהחלט יש מקום להתייעצות וחשיבה נוספת. בברכה, ד"ר איריס מנור

השפעה אחרי שעתיים

שלום רב. אכן נשמע לי כי מדובר בהשפעה מאוחרת ממש. אני ממליצה לגשת לרופא המטפל ולהתייעץ איתו היות וייתכן שיש מקום להתאמה במינון. כדאי לזכור שריטלין LA הוא כדור מצויין מבחינת תופעות הלוואי אך הוא חלש מאד ויש לקחת זאת בחשבון בזמן הטיפול. בברכה, ד"ר איריס מנור

ריטלין וקונצרטה

ד"ר מנור שלום, האם יכול להיות מצב שכאשר לוקחים קונצרטה 72 מ"ג הכל בסדר ואין תופעות לוואי ולוקחים את אותו המינון רק בהמרה שלו בריטלין, כן חשים בתופעות לוואי? ועוד שאלה - איך אני יכולה לשלב קונצרטה וריטלין כדי שהמינון יגיע בסביבות ה-60 + מ"ג? 54 מ"ג קונצרטה זה מעט מידי ו-72 מ"ג זה הרבה....

ריטלין וקנצרטה

שלום רב. אם הבנתי נכון את השאלה, בהחלט יכול להיות שקונצרטה בלבד תיצור פחות תופעות לוואי היות והיא אכן עושה פחות תופעות לוואי מאשר הריטלין הרגיל, לפחות ברוב המטופלים. לגבי שילובי מינונים, הייתי מעדיפה לא לעשות זאת מעל דפי האינטרנט, אלא בקשר ישיר יותר ואחרי שנשקלת. נראה לי נכון גם לדבר על כך ולא "לזרוק מספרים". בברכה, ד"ר איריס מנור

השפעת הריטלין על מערכות הקשב השונות

שמעתי הרצאה של דר לילך שלו מבורך אשר דיברה על מאפיינים קשביים של ילדים עם לקות קשב והשלכותיהם על הלמידה. היא סיפרה על 4 מערכות קשב (מתמשך, סלקטיבי, הפנית קשב ושליטה ובקרה על קשב) כאשר לטענתה הריטלין נותן מענה רק על מערכת הקשב המתמשך (=יכולת להקשיב לאורך זמן תוך שמירה על רמה קבועה של בצוע).. האם ריטלין לא נותן מענה לבעית קשב סלקטיבי (שבא לידי בטוי ביכולת להתעלם מגרויים מסיחים בסביבה) ולבעית מעבר של קשב מנקודה לנקודה (במיוחד בכיתה.. כאשר אם הבנתי נכון הקשב הוא כמו זרקור שצריך לעבור מנקודה לנקודה..) ובמערכת מורכבת יותר שלשליטה ובקרה בקשב שמדבר על תהליכים מתקדימים של עיבוד מידע (כמו בהתמודדות על מצבי קונפליקט כאשר יש תחרות בין תגובות..) מנסיוני לריטלין שמעתי הרצאה של דר לילך שלו מבורך אשר דיברה על מאפיינים קשביים של ילדים עם לקות קשב והשלכותיהם על הלמידה. היא סיפרה על 4 מערכות קשב (מתמשך, סלקטיבי, הפנית קשב ושליטה ובקרה על קשב) כאשר לטענתה הריטלין נותן מענה רק על מערכת הקשב המתמשך (=יכולת להקשיב לאורך זמן תוך שמירה על רמה קבועה של בצוע).. האם ריטלין לא נותן מענה לבעית קשב סלקטיבי (שבא לידי בטוי ביכולת להתעלם מגרויים מסיחים בסביבה) ולבעית מעבר של קשב מנקודה לנקודה (במיוחד בכיתה.. כאשר אם הבנתי נכון הקשב הוא כמו זרקור שצריך לעבור מנקודה לנקודה..) ובמערכת מורכבת יותר שלשליטה ובקרה בקשב שמדבר על תהליכים מתקדימים של עיבוד מידע (כמו בהתמודדות על מצבי קונפליקט כאשר יש תחרות בין תגובות..) מנסיוני לריטלין כן יש יכולת לסייע במיקוד וקשב נוסף על זה שדר מבורך ציינה. אודה להתיחסותך

סוגי קשב

שלום רב. לא ידוע לי מנין ד"ר שלו מבורך הביאה נתונים אלו. יש כאן גם את הפער המסויים והבלתי נמנע בין הממצאים המחקרים-מעבדתיים (סוגי קשב) לבין בממצאים הקליניים (שהם האינטגרציה והתוצאות בשטח). למיטב ידיעתי ריטלין פועל על המכלול ומשפר את התפקוד האינטגרטיבי, כך שהשיפור נצפה בכמה תחומים ולא בסוג קשב זה או אחר. אני מניחה שאם אקרא את המאמרים הספציפיים מהם ד,ר שלו מבורך ציטטה, בעיקר אלו העוסקים בהשפעת הריטלין, אדע יותר למה היא מתכוונת ומנין שאבה זאת. בברכה, ד"ר איריס מנור

חוטהשני

New member
אילו טיפולים לדעתך עוזרים לילדה בת 5 ו9 ח' שיש לה הפרעת קשב (ADD) ומקבלת רטלין.. אלו טיפולים/חוגים יכולים עוד לעזור לה (חוגי תנועה וכד') ../images/Emo51.gif

liat555

New member
התחלת טיפול ברטלין

בני בן 6 עוד חודשים ולאחר שלא אושרה קונצרטה לקנייה ע"י מכבי בגלל שהוא לא בן 6 התחלנו היום רטלין 10 מ"ג חצי כדור לשבוע ואחר כך לעלות לכדור שלם. שאלותי: 1. לא הרגשנו שום שינוי עם חצי כדור ( הוא שוקל 22 קילו) האם זה לוקח מספר ימים או שחצי כדור זה מינון נמוך? 2. אחרי איזת תקופה עם רטלין רגיל נוכל לעבור לרטלין ארוך טווח - הוא לומד יום לימודים ארוך עד השעה 3 וגם בבית יש בעיות של הצקה לאחיו , מרדנות וויכוחים אין סוף? 3. אשמח עם תכוון אותי כיצד לתצפת על הילד או איזה שינוי אנחנו אמורים לראות עם הכדור בכדי שנגיע למקסימום תועלת. תודה מראש

התחלת טיפול

שלום רב. לא ברור לי כל כך איך נעשה האבחון והאם נקבע שריטלין עוזר (ואיך זה נקבע?). במקרה שכן, ייתכן מאד שהמינון שהוא מקבל נמוך מדי, ובהחלא יש מקום להתייעץ עם הרופא לגבי מינון גבוה יותר. אגב שימו לב, קונצרטה 18 מ"ג זה בדיוק ריטלין 5 מ"ג (חצי כדור) כך שאין טעם לבצע החלפה כזו דווקא. את השינוי צריך להרגיש מייד, או לפחות תוך מספר ימים. לגבי המעבר לריטלין ארוך טוח, ברגע ש"תתמקמו" מבחינת מינון, אין מניעה לעבור לריטלין כזה, כמובן תוך התייעצות עם הרופא המטפל. מותר בהחלט לתת גם עוד מנה אחה"צ אם הבעיות הן בבית בשעות אלו. כאן גם המקום לטיפול התנהגותי ולהדרכת הורים (הסתכלי על תשובתי הקודמת). לגבי תצפית, האידיאלי כמובן הוא לבדוק את הילד גם במבחן אובייקטיבי כך שניתן לקבל הערכה מהירה ומדוייקת של המינון. אם זה לא ניתן, צריך לבקש מהרופא המומחה שאלונים, למשל אותם כל יום, את והגננת, ולהגיע לרופא אחת לשבוע להעריך אם אכן היה שיפור אם לאו. בברכה, ד"ר איריס מנור

למעלה