נוירופידבק - שאלות לד"ר ענת ברנע

anatbarnea1

New member
המון שאלות

ריטה המון שאלות. אנסה לענות על כולן. אין היום, לא ידוע שום שיטה שיכולה לרפא הפרעות קשב, כולל לא תרופות. אפשר לעזור ולשפר. אסור גם לשכוח שהפרעת קשב היא תסמונת מגוונת שפוגעת בהרבה תחומים. רצוי לטפל בכל אחד מהתחומים הפגועים, בהתם לצורך הספציפי של כל אחד. שאלה טובה בקשר להצלחה או כשלון של הטיפול- הגדרת הצלחה של טיפול (של כל טיפול לגבי כל בעייה) תלויה בציפיות של המטופל או המטפל. שיפור, כפי שנבדק במבחני קשב אוביקטיביים או שיפור כפי שההורים מעידים עליו, מבחינתי נחשב לשיפור. על הטיפול הזה יש לחזור לפחות 20 פעמים, תלוי במקרה. יש כאלו שצריכים אפילו יותר מפגשים. אין שום טיפול בעולם שעוזר למאה אחוז של הסובלים, כך שגם כאן ייתכן מצב שאין אפקט מספיק. מי עושה איבחון? אני עושה אצלי בקליניקה איבחונים, כי זה תחום ההתמחות שלי: לקויות למידה והנוירופיזיולוגיה של לקויות למידה. יש מטפלים שהם מומחים בנוירופידבק אך לא בתחום של לקויות למידה ולכן הם יזדקקו לאיבחון של מישהו נוסף יש בהחלט מקרים שבהם לא כדאי לטפל בנוירופידבק. ובהחלט אני יכולה להעיד שיש אנשים שפונים אלי ואני מציעה להם לוותר על נוירופידבק ולנסות משהו אחר. אני מקווה שעניתי על הכל. ענת

ריטה ב

New member
../images/Emo51.gif רבה והשאלות שנותרו

תודה רבה, ד"ר ברנע! תעני בבקשה לשלוש השאלות שנותרו: "הטיפול משפר את הקשב ואת מדדי האימפולסיביות". מה בקשר להיפראקטיביות (או שזה כלול במשפטך באימפולסיביות)? האם יש הבדל בטיפול ב ADHD לעומת ADD? עם איזה טיפולים נוספים מומלץ לשלב נוירופידבק (אם בכלל)?

פיונה ש

New member
בעיות אירגון

האם נוירופידבק יכול לעזור גם בבעיית אירגון שנובעת מהפרעת הקשב והריכוז?

שנטו

New member
בית ספר

בני בן ה12 add עולה בשנה הבאה לחטיבה, החטיבה אצלנו לא מתאימה לו, לדעתי ןלדעת המורים. יש לי אפשרות להעביר אותו לבית ספר אחר עם או בלי ועדת הסמה. מהם היתרונות ומהם החסרונות של ועדה זו בנוגע לרישום בית ספר אחר/ חטיבה. תודה על תשובתכם

anatbarnea1

New member
מדיטציה

הייתי שמחה מאד לקרוא את המאמר על מדיטציה ו- ADHD בהחלט טיפול שמביא רוגע והסתכלות פנימה יכול לעזור באספקטים מסוימים של החיים כולל החיים של ADHD . אני צריכה קצת זמן לקרוא את המאמר ההוא, אני מקווה שזה לא מאמר פירסומי אלא ממש כזה שהתפרסם בכתב עת מוכר

danigl

New member
צרפתי שני קישורים.

האחד, של המחקר. כלשונו. לא כפרסום. השני של אתר ישראלי בעברית, בו ניתן לקבל מעט הבנה כללית לגבי המדיטציה הטרנסנדנטלית (TM). את מוזמנת לקרוא את המחקר. יתרה על כך, באותו אתר של חקר המוח, יש משהו עמוק יותר על המחקר.

zivadina

New member
זה איננו מחקר אלא תוכנית למחקר:

בבקשה: The Brain Research Institute and the University of Missouri are planning a collaborative ADHD research project to examine the effectiveness of Transcendental Meditation in treating ADHD children.

danigl

New member
המחקר עצמו החל בחודש יוני

יכול להיות שהוא עדיין לא פורסם עם כל התוצאות שלו. בקישור הבא כתבה על תכנית המדיטציה הטרנסנדנטלית (TM) וליקויי ADHD בבית ספר בסילבר ספרינג, מרילאנד, ארה"ב. שם החל אותו מחקר.

שדונת21

New member
שלום כמה שאלות

1. אני לקויית לימדה מגיל קטן יש לי עכשיו קושי בחיפוש עבודה מכיוון לפעמים גם קושי בהבנה ואין לי בגרויות אבל יש לי 12 שנות לימוד ואישור שסיימתי צבא רציתי לדעת מה אפשר לעשות כדי שלא יהיה לי קשה למצוא עבודות רק בלגלל הדבר הספציפי הזה 2.שאלה שניה לגבי נוירופידבק, איפה יש בירושלים מה התוצאות של הבדיקה וכמה עולה טיפול כזה ולאיזה סוג של לקויי למידה זה מתאים

anatbarnea1

New member
נוירופידבק בירושלים

נוירופידבק זאת לא בדיקה אלא ממש טיפול. יש בירושלים כמה מטפלים בנוירופידבק. חלקם במגזר החרדי ויש גם רופא ילדים שמטפל גם בבוגרים , שמו ד"ר דוד וילנסקי. על השאלות האחרות ישיבו לך המומחים האחרים

חוטהשני

New member
באיזה גיל אפשר להתחיל טיפול בשיטה ? בתנו בת 5 וחצי, אובחנה לאחרונה סופית כבעלת ADD, התחלנו לטפל ברטלין (כדי שזה יקדם אותה אפילו בגן..) וב"ה אנחנו רואים שיפור. כשבחנתי את הנושא לאחרונה, ושאלתי את עצמי אם אין דרך לא כימית לטפל בבעיות קשב וריכוז, נתקלתי בתחום הביודפידבק - וזה קסם לי מאד ../images/Emo28.gif ..מה גם שבתחושות שלי לדעתי גם לי היה קושי כזה, וב"ה בלי תרופות (אולי עם קצת השקעות והוצאות אנרגיה..) סיימתי לימודים גבוהים (בציונים יפים..) ../images/Emo41.gif באיזה גיל אפשר להתחיל בטיפול כזה ? ../images/Emo41.gif מה צריכים לעשות, כדי להצליח בטיפול (הילד, ההורים וכיוצב') ? ../images/Emo51.gif../images/Emo23.gif

anatbarnea1

New member
גיל התחלת טיפול

בגיל חמש וחצי כבר בהחלט אפשר להתחיל בטיפולי נוירופידבק.

m e i r 7

New member
שלום ד"ר ברנע,

אני לומד כרגע לתואר ראשון והבעיה שלי היא שאני לא מצליח להקשיב בשיעורים. תוך כדי השיעור אני פשוט מאבד את המרצה, חושב על דברים אחרים, פשוט מאבד אותו. בבית ספר, רוב המקצועות למדתי לבד, ואת רוב המקצועות הריאליים למדתי עם מורים פרטיים. והתואר שלי הוא במחשבים ורובו ריאלי... אז זה קצת בעייתי להשלים הכל עם מורים פרטיים, מה גם שזאת הוצאה כספית גדולה. עשיתי אבחון בניצן והמאבחנת המליצה לי לפנות לנוירולוג, הנוירולוגית בדקה אותי והפנתה אותי לפסיכיאטרית שנתנה לי את הקונצרטה. הציפיות שלי היו מאוד גבוהות כשהתחלתי לקחת את הקונצרטה, אבל לצערי אחרי 3 שבועות במינון של 54 מ"ג אני לא מרגיש שינוי משמעותי. בינתיים אני צובר פער בלימודים.. ברוב השיעורים אני לא מצליח להקשיב וכתוצאה מזה אני צריך להשלים את כל החומר שהועבר בכיתה, ובנוסף אני "שורף" שעות בזה שאני "סתם" יושב בכיתה. אני לוקח קצת שיעורי עזר אבל כמה כבר זה יכול לכסות... אני בן 22, שוקל 68 ק"ג ואני חולה OCD, לדוג', אני מאוד סטרילי מבחינת ניקיון וכיום אני מטפל ב-ocd בעזרת כדורים (מרוניל) שבינתיים לא כ"כ עוזרים, אולי יש לזה קשר..? אולי בכלל הבעיה היא לא בעיית קשב, אולי בעיה אחרת..? ומה אפשר עוד לעשות בנידון, אם בכלל?? תודה, מאיר

anatbarnea1

New member
OCD , תרופות וכו'

סוכם כאן שהתפקיד שלי הוא רק לדבר על נוירופידבק ולא על דברים אחרים. בכל זאת אני מציעה לך לחזור לפסיכיאטר שלך ולדון איתו בעניין שלך. המצב נראה מוכב מדי בכדי לדון בו בפורום כזה וירטואלי

znon1

New member
בקשת עזרה רצינית. בנפשי הדבר.

שלום ד"ר ברנע, אני בחור בסוף שנות העשרים לחיי, עם "עבר" עשיר למדי בהישגים לימודיים (בתקופת נעוריי בעיקר). בגיל 18 לערך, התחלתי לסבול מקשיי ריכוז, מתפישה מאוחרת של דימויים חזותיים ואף ניסיתי לעבור ללמוד בלילה (בניסיון נואל למקד את עצמי). בשנים האחרונות המצב רק החמיר: אינני מסוגל להתרכז כלל בטקסט (קריאת עמוד ספר נמשכת מס' דקות, משום שאני נאלץ לחזור על כל פיסקה מס' פעמים, מדלג על מילים/או פשוט לא מצליח "לקלוט" את הכתוב!), אינני מסוגל לשבת בהרצאות פרונטאליות (נרדם), כמעט ולא מסוגל לבטא עצמי בע"פ (טועה במלל או שלא מצליח למצוא את המילים הראויות) וגם פעולות כתיבה צורכות ממני מאמץ גבוה יותר. בייאושי פניתי לנוירולוג, אך בדיקות דם ו-C.T מוח לא הולידו ממצאים חריגים. אנא ממך, האם תוכלי לייעץ לי מה עליי לעשות? האם קיים טיפול למצבי? העניין בנפשי, משום שפרנסתי תלויה בעבודה דידקטית! אודה לכל עצה ותודה על תשומת-הלב.

anatbarnea1

New member
לבחור הנואש

הייתי מציעה לך לפנות לייעוץ פסיכיאטרי ולא נוירולוגי. ויפה שעה אחת קודם

znon1

New member
תודה על המענה

ומדוע, אם-כך, הופניתי לנוירולוג? כלומר, מה הפסיכיאטר צריך לבדוק אצלי (הרי הפרעות נפשיות, ברוך בשם, עוד לא תקפוני) ?

znon1

New member
+פרט נוסף

בהמשך לשאלה דלעיל, האם ישנה חשיבות לכך שאמי ואחד מאחיי סבלו מהפרעות קשב? (אחי טופל בילדותו בריטלין)

למעלה