שרשור השאלות לד"ר מנור

zivadina

New member
בבקשה לא לענות לפני ד"ר מנור.

שלום לך אמא סמבינה הפסיכולוגית. אני שמחה על השתתפותך, רק שיש לנו מנהג, לא לענות לפני ד"ר מנור בשרשור המיוחד הזה המיועד אליה. בשאר השרשורים את יכולה לענות מייד, וגם בשרשור שלה, תוכלי להגיב אחרי שהיא תענה. נשמח לראותך אתנו בהמשך. שבת שלום.

קשיים עם הילד

שלום רב. סה"כ העצה נשמעת לי טובה מאד. אוסיף רק שתי שאלות: האם הילד מטופל בטיפול תרופתי כלשהו? האם הילד עבר אבחון והערכה של מצבו הנפשי? ככלל, הטיפול להפרעת הקשב אכן מתחלק בין הטיפול התרופתי (שהוא הכרח לדעת כל החוקרים) והטיפול ההתנהגותי, שפעמים רבות גם הוא הכרח. בגיל 13, כאשר נכנסים כבר מאפייני גיל ההתבגרות, כדאי מאד להעריך את מצב הילד, ובהתאם לפעול. הטיפול חייב לכלול גם מרכיב התנהגותי, לו ולכם כהורים, ובהתאם המטפל חייב להכיר את נושא הפרעת הקשב. בברכה, ד"ר איריס מנור

zivadina

New member
דילמות/ SABI123

שלום אנחנו לאחר חודש של קונצרטה התחלנו עם 18 וסימנו את החודש עם 36 היום לאחר שיחה עם המורה היחלטנו לחזור לרטלין 20 SR אנחנו וגם המורה לא רואים שינו לטובה אלה לרע . נכון הילדה לא סגורה ויש לה חברים אבל הציונים ירדו וכמו שהיא בלי. כל כך קשה לראות את הילדה בת ה9 מנסה לשרוד אנחנו מקוים שהחלטה נכונה . כל רע לי לראות את הילדה המקסימה שלי מתאכזבת מהציוינים הנמוכים . אתם יודעם גם עם רטלין רגיל חברות היו לה.

דילמות

שלום רב. מכל מה שאת מתארת, חסר לי נתון משמעותי אחד - כמה הילדה שוקלת ובהתאם כמה ריטלין היא צריכה?? ייתכן מאד, שהיא מקבלת מינון נמוך מדי (ואני מזכירה שריטלין SR אחד הוא פחות מריטלין רגיל אחד). אני ממליצה להתייעץ עם הרופא המטפל תוך דגש על נקודה זו. בברכה, ד"ר איריס מנור

zivadina

New member
אבחון למבוגרים ADHDו /jenny7

שלום רב רק לפני שבוע הבן אובחן ורק מספר ימים הוא מקבל קונסרטה . בינתיים מוקדם לדבר על שינויים- אני מסתכלת ובודקת האם המינון מתאים לו. בנוסף התחלתי לחשוב על עצמי , ילדותי וחוויות שעברתי בחיים. אני מבינה שמספר אמהות של הפורום ( טוב אין פה כמעט אבות ) גם אובחנו ומקבלות טיפול תרופתי . רציתי לשאול מה היא הדרך למבוגרים. האם כל פסיכיאטר או נוירולוג יכול לאבחן ADHD אצל מבוגרים ואולי משהו יכול להמליץ לי (אזור מרכז והשפלה ) האם חובה לעבור TOVA הפסיכולוג של בני אמר שADHD של מבוגרים -- תחום די חדש ואולי לא כל כך מפותח כמו של ילדים וכך גם אין מספיק מודעות לגבי זה. האם אפשר ללכת לרופא שאבחן את הילד ולבקש ממנו או כדאי להפריד בין הדברים וללכת לרופא אחר.

אבחון מבוגרים

שלום רב. נושא זה של אבחון מבוגרים הוא משמעותי היות וראשית, הוא הולך ונכנס לתודעה, כאשר היום ברור שהוא משמעותי ודורש טיפול, ושנית, מכיוון שיש בארץ מעט מאד רופאים היודעים לאבחן מבוגרים ולטפל בהם. לא כל פסיכיאטר או נוירולוג מבין בזה, ולתפיסתי כן כדאי לעשות אבחון מלא. אבחון מלא כולל הערכה פסיכיאטרית (יש תחלואה נלוית), שאלונים ספציפיים של מבוגרים (יש דבר כזה) ובדיקת TOVA להערכת יעילות הטיפול והמינון הנכון. אני מזכירה כי מבוגרים זקוקים למינון נמוך משמעותית מילדים. לגבי לאן לפנות - מכיוון שגם אני עוסקת בכך, אני מנועה מלהשיב, אך אין לי ספק שחברי הפורום יוכלו להפנות אותך למספר כתובות ביניהן תוכלי לבחור. בברכה, ד"ר איריס מנור

zivadina

New member
מה כדאי לי לעשות? /peachy

קניתי את הספר "מריטת עצבים" והוא די אישר את האבחון העצמי שיש לי הפרעת קשב ללא היפראקטיביות רווב הסימפטומים מתאימים.. חולמת בהקיץ, חסרת אירגון וסדר לא ממשת את הפוטנציאל "מתבזבזת" אבל אני לא יודעת.. אולי אני סתם מחפשת אצבע מאשימה, שזו לא אשמתי, אלא אשמת חוסר איזון כימי כלשהו במוח שלי........ יש לי הרגשה, שאם הייתי מתאמצת יותר ומנסה להתרכז יותר - הייתי מצליחה כי לפעמים אני כן מצליחה. נכון לעכשיו, אני לומדת ולא עובדת כך שהאבחון יצטרך לחכות.. אני מתקשה מאוד בארגון וסדר איכשהו, החדר שלי תמיד מבולגן וכול החומר הלימודי שלי מפוזר דפים מפוזרים ברחבי הספרייה ואני לא מצליחה לארגן את הזמן שיש לי יותר עסוקה במחשבה מעשייה לא קובעת תורים לפגישות שאני צריכה לקבוע לא הולכת למקומות שאני רוצה ללכת הכול בתחושה שאין זמן אבל בעצם, יש זמן, פשוט אני לא מארגנת אותו ומערימות הדברים שאני צריכה לעשות, בסוף לא עושה כלום אשמח לכול עצה שיש לכם שתוכל לשפוך אור על מצבי תודה רבה רבה מראש

מה לעשות

שלום רב. אם כל מה שאת מתארת מציק לך (וכך זה נשמע), פני מייד לאבחון. בברכה, ד"ר איריס מנור

zivadina

New member
הוספת ריטאלין/ ויווש

הבן שלי בן 8 לוקח ריטאלין SR ב 7 בבוקר. הוא נמצא במסגרת עד 17:00. אחה"צ הוא לא רגוע, כנראה בגלל הריבאונד. היום הפסיכיאטרית המליצה לי להוסיף לו ריטאלין 10 מ"ג בשעה 13:00. האם זה לא הרבה מדי? זה לא נקרא להעמיס?. (בנוסף הוא מקבל ריספירידאל בלילה). תודה

הוספת ריטלין

שלום רב. אין בעיה להוסיף אחה"צ ריטלין היות וכזכור ריטלין נעלם מהגוף בתום השפעתו כאילו לא היה. בעצם, זה הרעיון בבסיס בקונצרטה וגם SR "למשוך" את פעולת הריטלין. האם את בטוחה לגבי שעת ההוספה (לא 15:00)?. אין מניעה לשלב ריטלין וריספרדל. בברכה, ד"ר איריס מנור

zivadina

New member
מהו סדר האבחונים המומלץ?

שלום ד"ר מנור. אני רואה גישות שונות לגבי הסדר הנכון שבו צריך לעשות אבחון של ליקויי למידה והפרעת קשב ורכוז. מאבחנים של לקויות למידה ממליצים לעשות לילד אבחון פסיכודידקטי, ואחר כך אבחון רפואי של הפרעת קשב ורכוז, לפי הצורך. לי זה נראה כמו לעשות את כל הבדיקות הרפואיות שאפשר ואחר כך להתמקד בבעיה הבוערת. מהי המלצתך המשוחדת, כפסיכיאטרית שעוסקת באבחון ילדים עם ADHD, לסדר האבחון של ילד אשר חשוד בבעיות קשב ורכוז וייתכן גם בליקויי למידה? אני מתכוונת לסדר יעיל, שיחסוך בדיקות לא רלבנטיות אבל לא יפספס את הלקויות החמורות? (כי לכל אחד יש לקויות קטנות שהוא יכול להתגבר עליהן ללא עזרה).

סדר האבחונים

שלום רב. המלצתי המשוחדת (אם כי אני מציגה אותה גם בפורומים של מאבחנים דידקטיים ולא נתקלתי בוויכוחים רבים) היא לעשות קודם את אבחון הפרעת הקשב מסיבה פשוטה: אם יש הפרעת קשב כדאי לטפל בה, ולהגיע לאבחון הדידקטי תחת טיפול. התוצאות תהיינה מדוייקות ו"נקיות" יותר, וניתן יהיה להעריך במדויק יותר את קשייו של הילד. בברכה, ד"ר איריס מנור

ריטה ב

New member
ADHD ו MBD

האם ADHD ו Minimal Brain Disfunction) MBD) זה אותו הדבר? מצד אחד, ידוע לי, ש MBD זהו שמו הקודם של ADHD. מצד שני, אני יודעת שברוסיה, למשל, הרופאים משתמשים בשני המושגים (לא כמושגים נרדפים) ומקשרים ביניהם. אם כך - מה הקשר וההבדל בין השניים?

MBD

שלום רב. MBD הוא שם ישן מאד והרבה פחות מדוייק למה שהיום נקרא ADHD, אחרי שפיצלו מתוכו לקויות שונות ופגיעה מוחית משמעותית יותר. ייתכן שברוסיה עדיין משתמשים בו, אך אני חוששת שהסיבה היא יותר חוסר עדכון ופחות מידע חדש או משהו ייחודי כתסמונת. בברכה, ד"ר אייריס מנור

ריטה ב

New member
היה ADHD ועבר?

האם היו/ישנם/ייתכנו מקרים, שילד אובחן כ ADHD ולאחר זמן מה הרופאים קובעים, שאין ADHD, אבל היה קודם? מישהי מחו"ל סיפרה לי, שזה מה שקרה לבנה (אמנם נשארו בעיות אחרות, כגון מוטוריקה וכו'). האם ייתכן?

ADHD שחלף

שלום רב. ההערכה היום היא שחלק מהמבוגרים מציגים "ADHD שארי", כלומר סבלו ממנו כילדים, אך היום נשארו מאפיינים לא מספיקים לאבחן את מלוא ההפרעה. גם על כך יש ויכוח, ואני בין אלה המאמינים כי חשיפה לתנאים הדומים לתנאים בילדות (למידה ממושכת למשל) יעלו שוב את הבעיה. מעבר לכך, מדובר בד"כ באבחנה לא נכונה לכאן או לכאן (או שלא היה קודם או שיש גם עכשיו), או לחילופין אם מדובר בתנועה בין ארצות, בהבדלי גישות ותרבויות בין אבחונים, אם כי תופעה זו הופכת נדירה יותר ויותר. בברכה, ד"ר איריס מנור

לאחר וויכוח-מהן השפעות הרטלין../images/Emo26.gif

לאחר וויכוח קצרצר בפורום "בעיות בגיל ההתבגרות",ששם היו צדדים אשר תמכו ברטלין וצדדים שטענו שזו היא תרופה "ממכרת","הורסת" ו"מסוכנת" ... הייתי חייבת להפנות אליכם,את השאלה הזו... [אני הייתי בצד התומך ברטלין,היות ואני לוקחת אותו כשנה והוא מאוד עוזר לי]
אז מה בעצם התופעות השליליות כל כך של הרטלין?
למה לא ממהרים לתת את התרופה הזו לכל אחד?
האם זו תרופה ממכרת?
והאם היא באמת מסוכנת? אודה מאוד לכל המגיבים שבת שלום

השפעות הריטלין

שלום רב. התרופה לא ממכרת ולא הורסת. מה שהורס זה אי נתינת התרופה לילדים הצריכים אותה, שאז אנו רואים תחלואה נלוית קשה ובעיות בכל התחומים מגיל ההתבגרות ואילך. התופעות של הריטלין הן דיכוי תאבון ושינה. הבעיה היא אותם ילדים שלא מגיבים לו טוב (לא מגיבים לריטלין או מפתחים תופעות לוואי לא נעימות כגון בכיינות רבה, עצבנות רבה, ריבאונד וכדומה) שאז יש הכרח להחליף תרופה. תופעות הלוואי האלו אגב נדירות, וחולפות מייד עם הפסקת הריטלין. כמו כן, צריך להיזהר מאד באבחון וחובה לשלול בעיות פסיכיאטריות מסויימות כגון דכאון ופסיכוזה. נותנים את התרופה הזו למי שצריך אותה (דוקא יש כאלה שטוענים שכן נותנים אותה לכל אחד...). היא איננה ממכרת כלל, שוב כאשר לוקחים אותה מהסיבה הנכונה, ולא בגלל תופעות הלוואי שלה (כמו נשים מסויימות שניסו לקחת אותה כדי לעשות דיאטה), וכל זמן שעונים על כללי הברזל לגבי האכילה ושעות הנטילה בגלל תופעות הלוואי היא תרופה מצויינת. בברכה, ד"ר איריס מנור

MidNight Flame

New member
אני מזועזע לשמוע!

לילד שלך תדחפי תרופות שלא צריך סתם ככה?! כל התערבות כימית בגוף היא לא רצויה ונעשית רק במידה שיש הכרח! אני לא מאמין שהתערבות כימית ולו הקטנה ביותר לא מזיקה - כמו שאת מתארת ריטלין זוהי תרופת פלא שאני צריך לרוץ לקנות לי.

zivadina

New member
מדובר על נטילת תרופה לאחר אבחון.

וגם אם תרוץ לקנות, אף אחד לא ימכור לך, כי צריך אישור רופא נוירולוג או פסיכיאטר, והם נותנים את האישור לאחר אבחון. גם אחרי מתן המרשם, נערך רישום בבית המרקחת, היות שהתרופה בפקודת הסמים.

למעלה