היי. חדשה כאן. זקוקה לתשובות מניסיון

היי. חדשה כאן. זקוקה לתשובות מניסיון

זקוקה לתשובות מניסיון.
היי. אז ככה: אני בת 34, ורק לפני חודש וחצי אובחנתי עם ADD (ללא גורם ההיפראקטיביות). התחלתי בהמלצת הנוירולוגית טיפול בריטלין קצר טווח, שהשפיע בקושי ל- 3 שעות, ולאחר מכן החלפנו טיפול לקונצרטה 54 מ"ג. יש לציין שאני די מלאה, 1.62, ושוקלת כ-80 ק"ג, כך שהמינון נראה לי מתאים מאוד. בסה"כ ההשפעה מאוד טובה, ונמשכת באמת 12 שעות. בשבועיים הראשונים סבלתי מדיכאון, אבל התגברתי איכשהו.
הבעיה הרצינית החלה לאחר 3 שבועות של טיפול: יש לי עלייה מטורפת, אבל ממש היסטרית, בחשק המיני, ברמה כזו של גירוי מתמיד, שדורש סיפוק מיידי, וגם כשהסיפוק מגיע, אחרי רגע הכול חוזר חלילה. זה ממש לא כיף, זה פשוט לעסוק בזה כל היום כמו איזו נימפומנית, וזה מפריע בעבודה ובחיי היום יום. ערכתי ניסוי: הפסקתי לכמה ימים, וזה עבר בהדרגה, ולאחר שנטלתי שוב, אחרי שעה כבר הכול חזר.
היום ניסיתי שוב לחזור לריטלין קצר הטווח, וקרה לי אותו הדבר בדיוק.
אני מאוד חוששת לעבור לאמפיטמינים, כי אני חוששת מפגיעה במע' הרבייה לטווח הארוך, ופיתוח תלות, כי יש לנו ילד אחד כרגע, טרם "סגרנו את הבסתה". מצד שני, חשוב לי מאוד, לפחות עד שניכנס להיריון, ולאחר הלידה בע"ה, לטפל בהפרעת הקשב שלי, כי זה משפיע על אורך החיים שלי ממש לרעה: החל מניהול הבית, גם מבחינת סדר וניקיון וגם מבחינת אדמיניסטרציה, ועד לתפקוד בעבודה, מה שפוגע לי בקריירה, כי אני לא מוצאת את עצמי, למרות שאני יודעת שאני כן מוכשרת. עכשיו התקבלתי למקום חדש עם תנאים מדהימים, לתפקיד שדורש המון כתיבה וניירת, וללא טיפול אהיה אבודה.
אז אחרי כל החפירה הזו, מניסיונכם: האם התופעה שאני מציינת מוכרת לכם, והאם היא חולפת?
תודה לעונים.
שנה טובה וחג שמח ��

שלום דניאלה. וחג שמח!

בכיוון שהריטלין הוא תרופה ממריצה, מעבר להמרצת פעילות המוח, לפעמים איברים אחרים מקבלית תוספת מרץ על הדרך...
מערכת העיכול, מערכת הדם [אצלי למשל לחץ הדם עולה כתוצאה משימוש בריטלין, ועוד כמה מערכות שממש לא נחמד לי שהן מומרצות]
אבל, בעוד שאצל ילדים נקבעים המינונים עפ"י המשקל, אצל מבוגרים זה לאו דוקא כך. באופן אישי, כשאני מרגישה שאני חייבת לקחת ריטלין {רגיל!} בגלל מטלות מסוימות, אני נעזרת בחצי כדור ריטלין קצר. היינו 5 מ"ג. וזה מספיק! ואני מאוד דומה לך במידות...וגם לי די חסר גורם ה-H
בקיצור, יכול להיות שמינון קטן יותר יהיה לך טוב מספיק, וגם ימתן את תופעת הלוואי המעצבנת שלך.
בנוסף, הייתי חוזרת לריטלין קצר ומשתמשת בו לפי הצורך , אפילו שהוא מחזיק מעמד בקושי שלוש שעות.
כשאת במלוא הריכוז והסדר באותן שלוש שעות, את יכולה להחזיק ראש עוד זמן אחרי סוף ההשפעה, לדוגמה, אם תכננת את היום בצורה כזו שבזמן שאת ללא השפעה תוכלי להמשיך בצורה מסודרת את העבודה, ואז כשיש צורך, לקחת עוד מנה לזמן קצר.
בהצלחה!

מירב, תודה רבה על התשובה

המושקעת ותשומת הלב אפילו לפרטים הקטנים בהודעה שלי. �� האמת שהשפעה של 3 שעות בלבד פשוט לא רלוונטית לי. אני עובדת כ-8 שעות ביום, שדורשות ריכוז מלא, ולאחר מכן חוזרת הביתה ל "משמרת שנייה", כשבעלע בעבודה, אני לבד בבית עם הקטן, צריך לקחת אותו לחוג או לגינה, להכין ארוחת ערב, מקלחת... הריטלין 10 מ"ג או אפילו 20, גרם לכך שכל 3 שעות, או אפילו פחות, יהיה לי ריבאונד מטורף של אובדן ריכוז מלא, קושי בזיכרון, עייפות ורעב כבד. אז אמנם מטעמי בריאות אני משתדלת להקפיד על אכילה כל 3 שעות בערך, אבל לא יכולה להרשות לעצמי שכל 3 שעות על השעון יהיה לי התקף טירוף של עייפות ורעב, מה גם שאת הכדור אפשר לקחת כל 4 שעות. סדר היום שלי, כמו של רבים אחרים בימינו, לא תואם לזה. לגבי המינון של הקונצרטה, בכל אופן אבדוק, ולא פוסלת את האופציה להחליף לריטלין ארוך טווח.
החשוב ביותר: יום לאחר שכתבתי את ההודעה, התופעה אמנם לא נעלמה לגמרי, אבל בהחלט החלה להתאזן. ��

אין ספק שהמשפט האחרון הוא הכי חשוב

ולאחר כל מה שכתבת גם ברור שלא כדאי להשתמש בריטלין הקצר...
אבל, אולי כדאי לך לנסות מינון נמוך יותר של קונצרטה למשל 36 ולראות אם זה יהיה יותר טוב...

אגב, לגבי מילוי צרכים / הוצאת מרץ

בתור מדריכת הורים מנוסה , אני מאמינה באפשרות של חיזוק שרירי המנוחה והשיעמום.
מה זאת אומרת- לאמא שילדיה הם היפר אקטיבים או סתם מרובי מרץ, אני ממליצה לאמן אותם במנוחה כל פעם עוד קצת- לשבת על הספה דקה אחת בלי לקום, ביום הבא שתי דקות, ובכל פעם להוסיף רק עוד קצת....זה הפוך משיטת ה"אצא איתם החוצה לארבע שעות, הם יוציאו את המרץ ואח"כ יהיו רגועים", אולי הם יוציאו את המרץ להיום, ויפלו שדודים על המיטה עוד לפני שסיימו ארוחת ערב, אבל מחר הם ירצו שוב את מנת האדרנלין שלהם בדמות "הוצאת מרץ " ארבע שעות ועוד חמש עשרה דקות בגינה...
זה ממכר !
אז איך זה קשור אלייך? אותה תופעה מעצבנת שתיארת, שמפריעה לך במשך היום , אל תאכילי אותה יותר מדי, המנעי מלעודד אותה על ידי סיפוקה- כי תמיד היא תרצה עוד, אל תגלשי למקומות ברשת שמעודדים את החשיבה על זה. זה טוב שיש שיפור בענין, אבל חשוב לדעת שככל שאנחנו משביעים את הצורך, אנחנו רעבים לעוד, וככל שאנחנו מרעיבים אותו- הוא שבע...

לילה טוב!

למעלה