יעוץ עם דר' אריה אשכנזי, מומחה לניורולוגיית ילדים

zivadina

New member
יעוץ עם דר' אריה אשכנזי, מומחה לניורולוגיית ילדים

דר' אריה אשכנזי ייעץ בפורום במוצ"ש.
דר' אשכנזי
הוא מומחה לניורולוגיית ילדים בארץ ובארה"ב, מכהן כסגן מנהלת המכון להתפתחות הילד, בי"ח שיבא, תל השומר.
אתם מוזמנים להפנות אליו שאלות בנושאי אבחון הפרעת קשב, נוירולוגיה ואבחנה מבדלת,
על ידי הוספת תגובה להודעה זו.

zivadina

New member
הפרעת קשב או קשיי הסתגלות?/ שאלה מן הפורום

שלום רב.
בני בן 3.9, ילד מבריק, נבון מאוד, סקרן ושמח.
לפני כחצי שנה עזבנו את הארץ בעקבות רילוקיישן.
הוא נכנס למסגרת של גן, כאשר השפה האנגלית היא השפה הרשמית כאן.
בחודשים הראשונים הילד למד את השפה אך סרב לדבר, סרב לקחת חלק בפעילויות הכתה וסרב ליצור קשרים חברתיים. הצוות החינוכי טוען שלא מדובר בקשיי הסתגלות כי יש להם נסיון רב עם ילדים זרים ולכן הם חושדים בהיפראקטיביות וחוסר קשב. הומלץ על הצמדת סייעת אישית וכך עשינו. מאז השפה שלו השתפרה פלאים והוא מתקשר יפה באנגלית איתנו ועם הסייעת ועם הגננת אך עדיין מסרב ליצור קשרים חברתיים עם ילדים בגן או לקחת חלק בפעילויות. הוא כן מביע רצון שיבואו אליו חברים הביתה אך לרוב הוא לא ממש משחק איתם ולפעמים אף מציק להם. הילד מרבה לשאול שאלות ולדבר, יש לו עולם עשיר ומלא דמיון, אוהב להרכיב פאזלים ומסוגל לשחק יפה מאוד עם עצמו ועם אחיו הקטן בן 2. הוא לא תזזיתי מדיי, אך כן חורק המון שיניים בעיקר כשכועס. לפעמים חסר שקט בלילות. השאלות שלי הן כאלו:
איך אני יכולה לדעת האם יש לו הפרעת קשב או שמא אלו ביטויים של קשיי הסתגלות?
מכיוון שאנו נמצאים באפריקה אין כאן מרכזי אבחון או שרות פסיכולוגי לילד - כיצד מומלץ לנו לפעול בהקשר של אבחון הילד? הכוונה היא האם מומלץ להגיע לארץ לאבחון ולהחליט על המשך טיפול? האם ילד שמאובחן כהיפראקטיבי יכול להשתלב כרגיל במסגרת גן/בית ספר? מה הדגשים שעלינו לתת לו? האם קשיים ביצירת קשרים חברתיים הם חלק המתסימינים לכך?

ילד מסרב לדבר

אין לי תשובה פשוטה . כיוון שאין אפשרות לברר בצ"ט בדיוק במה מדובר.
יש מקום להערכה פסיכולוגית\פסיכיאטרית. ואם אינכם יכולים להשיג הערכה
שכזו באפריקה כדאי לחזור ארצה ולבדוק.
יש לשלול הפרעה תקשורתית .במקרה שכזה יהיה צורך בטיפול אינטנסיבי מורכב.
בהצלחה

ילד בן 7

שלום רב! ילד בן 7 בכיתה ב'. פער לימודי בחשבון ושפה. לא חברותי במיוחד,משחק רק עם ילד אחד. בבית לא נצפתה התנהגות מטרידה.ביל הספר המליץ על אבחון. נעשה אבחון פסיכודידקטי. עולה כי קיים קושי קשב וריכוז ורופא התפתחות המליץ על רטלין 10 מילגרם. לא מעוניינים לתת לו בשלב זה, נתחיל לטפל בהוראה מתקנת לריפוי בעיסוק. האם כדאי בכל זאת ללכת גם לנוירולוג לחווד נוספת? מרגיש לי שהאבחון לא מספיק טוב. תודה רבה!

האם לקבל המלצה לטיפול בריטלין

זוהי זכותכם לבקש הערכה נוספת של איש מקצוע הבקי ומוסמך בהפרעות קשב.

zivadina

New member
בן 13 עם ריטלין/ שאלה מן הפורום

הבן שלי בן 13, מקבל ריטלין מגיל 9. התחיל במינון של ריטלין רגיל 10 מ"ג, עבר לSR 20 מ"ג וכיום LA 30 מ"ג.
הבעיה היא שהוא מרגיש שהמינון של הריטלין נמוך מדי, והרופאה הפסיכיאטרית אומרת שהיא נותנת לו את המינון הכי גבוה היא יכולה לתת לילד בגילו (כאמור LA 30 מ"ג). אני רואה בציונים ובהערות המורים שאכן המינון לא מספיק. מדובר בילד עם מודעות גבוהה להשפעות של הריטלין.
האם זה אכן המקסימום שניתן

השפעה לא מספקת עם ריטלין LA

לפי הספרות ניתן לעלות במינון הריטלין LA
תלוי במשקל הילד . ניתן לעלות עד 1.5-2מג לקג ליום
אני מניח שהילד שוקל קרוב ל40קג כך שבהחלט יש אפשרות לעלות במינון בהתאם.
כמובן באופן הדרגתי .אין צורך לעלות ב"קפיצות" של יותר מ10מג לשבוע.

zivadina

New member
סטודנט עם נפילות ריטלין/ שאלה מן הפורום

שלום לכולם , אני בעל ADHD , מאוחן מגיל 15 כיום 90-120 מ''ג ריטלין 10. וקורה לי במהלך היום מעין "נפילות ריטלין", לא יכול להסביר אותם, הרגשה כמו נפילות סוכר, או לאחר ששותים 3-4 כוסות קפה שאתה פשוט מתרסק והמח שלך פשוט נאטם. אני לוקח ריטלין מגיל צעיר ,אני די עמידלתופעות שלו, רציתי לדעת אם עוד מישהו חווה דברים כאלו? יש איזה דבר לטפל בזה? מאכל כלשהו? אני מרגיש כאילו סוכר יעשה בדיוק ההיפך אבל לא בטוח. אשמח לעזרה.

נפילות ריטלין

בנטילת ריטלין קצר טווח ולא חשוב כמה מג בכל פעם יהיו נפילות כעבור 3-4 שעות.
לכן מומלץ לעבור לתכשיר "ריטלין" ארוך טווח כמו קונצרטה שפועל ל12 שעות וללא
נפילות. את המינון המדויק תצטרך לתאם עם הרופא שלך.

למעלה