לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
2060120,601 עוקבים אודות עסקים

פורום הפרעות קשב ADHD

שלום וברוכים הבאים, הפרעת קשב וריכוז הינה לקות מורכבת המתפרשת על תחומים רבים. הרבה "יועצים בגרוש", מיתוסים ודיעות קדומות בוחשים בקדרתה ומעכבים אותנו מלהתמודד עמה ביעילות. הפורום הוקם כדי להתמודד בדרך הרפואית-התנהגותית-חינוכית שהוכחה מחקרית. חברים בו הורים לילדים עם הפרעות קשב, מבוגרים עם הפרעות קשב, מטפלים התנהגותיים, מורים לחינוך מיוחד, נוירולוגים, פסיכיאטרים, רוקחים, מרפאים בעיסוק ותרפיסטים בגישות מגוונות המכירים באופן מקצועי את הלקות.  מנהלי ויועצי הפורום: zivadina, זיוה דינה, אמא לילדים עם ADHD ומאובחנת עם ADHD בעצמה,  ציפי קוברינסקי, מאמנת בהווה ומורה בעבר,רונן לין, מורה לחינוך גופני/חינוך מיוחד ומאמן אישי, מרב קובי, מאמנת אישית ומשפחתית, עדו בן צבי, יועץ לטכנולוגיות למידה, פזית ליפוביץ, מאבחנת ליקויי למידה, עו"ד נוגה דגן בוזגלו, יועצת לזכויות תלמידים בארגון הלה, יעל ויסוצקי, מרפאה בעיסוק, הד סולודר, מאמן אישי ומנחה סדנאות ילד-הורה.
 עוד נזכיר את מנהלות הפורום הראשונות: אפרת@הבית, מייסדת הפורום ואיתה זהבה נדליה ד אשר תרמו לעיצוב דמותו של הפורוםאנו מאמינים כי אנשים עם הפרעות קשב וריכוז ניחנו בראייה מקורית ורעננה וביחד עם זאת "לוקחים הכל ללב" ואוהבים לעזור. ברוח מיוחדת זו היינו רוצים לראות את הפורום מתנהל: אנא השתמשו בשפה אדיבה המכבדת כל דעה שונה או מנוגדת. בנוסף, הקפידו לספר על מטפל או טיפול מתוך חוייתכם האישית ולא כפרסום מסחרי. נשמח על הצטרפותכם לדיונים המרתקים של פורום הפרעות קשב ADHD.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום הפרעות קשב ADHD

שלום וברוכים הבאים, הפרעת קשב וריכוז הינה לקות מורכבת המתפרשת על תחומים רבים. הרבה "יועצים בגרוש", מיתוסים ודיעות קדומות בוחשים בקדרתה ומעכבים אותנו מלהתמודד עמה ביעילות. הפורום הוקם כדי להתמודד בדרך הרפואית-התנהגותית-חינוכית שהוכחה מחקרית. חברים בו הורים לילדים עם הפרעות קשב, מבוגרים עם הפרעות קשב, מטפלים התנהגותיים, מורים לחינוך מיוחד, נוירולוגים, פסיכיאטרים, רוקחים, מרפאים בעיסוק ותרפיסטים בגישות מגוונות המכירים באופן מקצועי את הלקות.  מנהלי ויועצי הפורום: zivadina, זיוה דינה, אמא לילדים עם ADHD ומאובחנת עם ADHD בעצמה,  ציפי קוברינסקי, מאמנת בהווה ומורה בעבר,רונן לין, מורה לחינוך גופני/חינוך מיוחד ומאמן אישי, מרב קובי, מאמנת אישית ומשפחתית, עדו בן צבי, יועץ לטכנולוגיות למידה, פזית ליפוביץ, מאבחנת ליקויי למידה, עו"ד נוגה דגן בוזגלו, יועצת לזכויות תלמידים בארגון הלה, יעל ויסוצקי, מרפאה בעיסוק, הד סולודר, מאמן אישי ומנחה סדנאות ילד-הורה.
 עוד נזכיר את מנהלות הפורום הראשונות: אפרת@הבית, מייסדת הפורום ואיתה זהבה נדליה ד אשר תרמו לעיצוב דמותו של הפורוםאנו מאמינים כי אנשים עם הפרעות קשב וריכוז ניחנו בראייה מקורית ורעננה וביחד עם זאת "לוקחים הכל ללב" ואוהבים לעזור. ברוח מיוחדת זו היינו רוצים לראות את הפורום מתנהל: אנא השתמשו בשפה אדיבה המכבדת כל דעה שונה או מנוגדת. בנוסף, הקפידו לספר על מטפל או טיפול מתוך חוייתכם האישית ולא כפרסום מסחרי. נשמח על הצטרפותכם לדיונים המרתקים של פורום הפרעות קשב ADHD.
x
הודעה מהנהלת הפורום
 כללי הפורום    ייעוץ חינוכי    ייעוץ רפואי     קישורים    בתי מרקחת  
המידע והעצות בפורום אינם תחליף לייעוץ מקצועי. תפוז אינו ערב לנכונות המידע,  ולא יהיה אחראי לנזק כתוצאה מהסתמכות עליו. 
אין להציע או לבקש תרופות בפורום!     הפרסום העצמי בפורום אסור!

בואו לגלוש אתנו!
המשך >>

לצפיה ב-'ייעוץ רפואי עם הנוירולוג ד"ר עדי אדר'
ייעוץ רפואי עם הנוירולוג ד"ר עדי אדר
09/11/2007 | 06:08
24
401
ד"ר עדי אדר, נוירולוג ילדים, ייעץ בפורום במהלך השבת 10/11/07 בנושאי אבחון וטיפול בהפרעות קשב.
ד"ר אדר הוא מומחה לאבחון וטיפול רפואיים בהפרעת קשב ורכוז, מנהל "מכון אדר" בבאר שבע אשר עובד עם כל קופות החולים.
הנכם מוזמנים לצרף את שאלתכם להודעה זו על ידי הקלקה על "הוספת תגובה".

תודה לד"ר אדר על ההקדשה מזמנו לפורום במהלך השנים. תודה לגולשינו על השתתפותם הפעילה.

הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'לא בולעת כדורים'
לא בולעת כדורים
09/11/2007 | 08:43
1
454
ד"ר אדר שלום ותודה על זמנך..
מקווה שהשאלה לא "קטנה מדי" ושאולי תוכל לעזור.

בתי בת 6.5 בכתה א' מאד היפרית.
מחוננת אך לא מגיעה להישגים גבוהים בשל חוסר השקט שלה.
היא זזה המון "מרחפת" ולא קשובה ולא עומדת במטלות
בנוסף מאד מפריעה לשאר התלמידים.

ניסיון לתת ריטאלין נכשל כל פעם מחדש. היא צורחת, היסטרית ומסרבת לבלוע.
(גם לא בתוך מעדן, ממרח שוקולד וכו') (למה אין ריטאלין בסירופ...)

האם יש פתרון.
תודה רבה

הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'לא בולעת כדורים'
לא בולעת כדורים
10/11/2007 | 13:16
445
שלום לך!  
השאלה שלך לא "קטנה" והבעיה שלכן היא גדולה....
נכון להיום אין בישראל תמיסה נוזלית של ריטלין. בארה"ב קיים פיתרון שונה והוא מדבקת ריטלין אשר בהחלט תהווה פיתרון לילדים אשר לא מסוגלים לבלוע את התרופה.
הסוגיה שאת מעלה אין לה פיתרון פשוט. ניתן להתייחס לכך גם בסוגיה בחינוך כאשר הילדה שלך מסרבת לביצוע פעולה פשוטה של בליעת תרופה מומסת ובפעמים אחרות היא תתעקש ותבדוק גבולות גם בתחומים אחרים.
יש  לנסות ולהיות יצירתיים בתחום של מתן התרופה מחד וגם אסרטיביים מאידך.
פיתרון אחר הוא, כמובן בהתיעצות עם הרופא, לעבור לתכשיר ריטלין LA  אשר יתכן והוא יהיה יותר סביל על ידה.

בברכה,
דר' עדי אדר
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'שלום לד"ר אדר ותודה'
שלום לד"ר אדר ותודה
09/11/2007 | 10:14
1
311
השאלה שלי נוגעת לבעיה אחרת: בתור מבוגר שמקבל טיפול להק"ר ודיכאון (עם הצלחה מרובה), אני  ממשיח  עדיין לסבול מימים של חוסר רצון לצאת מהבית... אין לי בעיות להגיע לעבודה, לפגישות,  לעשות עבודות בבית, אבל ברגע שאני צריך לצאת מהבית  יש לי רתיעה ענקית... האם זה קשור להק"ר או לבעיה נאחרת?
בנוסף יש לי בעיה הורמונלית  שנוצרת על בעיה בתפקוד ההיפותלמוס... עד כמה זה קשור? האם יש מישהו שמתמצא בבעיות הנבועות מ"תקלות" בהיפותלמוס?
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'שלום שלום'
שלום שלום
10/11/2007 | 14:04
196
שלום לך!
הנושא שאתה מעלה – רתיעה לצאת מהבית לא שייך להפרעות קשב ויתכן ומדובר בסוג של אגורופוביה – המהווה פחד בלתי פרופורציונלי ליציאה מהבית, לשהות במקומות ציבוריים. זהו לא תחום התמחותי וגם התאור של המצב על ידך לא ברור אך בהחלט יתכן ומצב זה קשור לדיכאון. כמובן שנושא זה צריך להבדק ולהיות מאובחן על ידי גורם מקצועי מתאים.
לגבי ההיפותלמוס- לא ברור לי על איזה הפרעה הורמונלית אתה מדבר – הפרעה היפופיזרית? בכל מקרה אם כן אז רצוי להתיעץ על הנושא עם הרופא האנדוקרינולוג אשר מטפל בך.

בברכה,
דר' עדי אדר
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'שלום ד"ר'
שלום ד"ר
09/11/2007 | 11:05
3
260
בני בן ה6 עשה במכון שלך בב"ש את איבחון TOVA, ללא התייעצות עימך בסוף האיבחון.
לאחר פגישה שלי (ושל הילד) עם מאמנת אישית לילדי ADHD מהאיזור, והשיתוף שלי איתה לגבי
טיפול אלטרנטיבי היא המליצה לי לפנות אליך, כיוון שאתה יותר "פתוח" גם לשאר סוגי הטיפולים
ולא "מקובע" כמו רוב הנוירולוגים.
לפני כחודש קיבלתי הוראה מנוירולוג של בני להעלות את המינון של קונצרטה ל36 מ"ג, מאז במשך שבוע ניסיון, עברנו מרורים, אלימות קשה וחוסר שינה- שלא נדבר. הוא לא היה נרדם עד 2-3 לפנות בוקר ובעקבות כך אתה מתאר לעצמך איך היה היום שלמחורת. שלא נדבר על אוכל- הילד פשוט לא אכל.
דיברתי עם הנוירולוג והוא אמר שאין תרופת קסמים ואין עוד סוגים של תרופות, (וזאת לאחר שניסינו כבר- SR' LA' ריטלין רגיל ובמינונים ושילובים שונים) ושעליי להמשיך כך, ואלו ההשלכות.
פניתי לרופאת המשפחה והיא הזדעזעה מהמינון, והורידה את כולו לריטלין 10 מ"ג בבוקר ו10 מ"ג ב12 בצהריים בבית הספר. אני מאוד רוצה לנסות את הריכוזית, ושמעתי עליה רבות.
רציתי לדעת אם אתה ממליץ עליה ואיך עוברים מתרופות כימיות לתרופות טבעיות..
האם במכה אחת, האם בשילוב שני התרופות עד שלב מסויים ואיך מפסיקים לגמרי בסופו של דבר ונשארים עם הריכוזית..

תודה

הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'יש! יש! יש תחליף טבעי לריטלין!!!'
יש! יש! יש תחליף טבעי לריטלין!!!
<< ההודעה הנוכחית
10/11/2007 | 14:58
1
11506
שלום לך!
אין לי ספק שהכותרת המרעישה שלי גרמה לך ולעוד רבים להכנס מיד ולקרוא מה הבשורה אותה אני עומד לחשוף בפורום. זהו טריק פשוט למשוך קהל פוטנציאלי וזה בדיוק מה שנעשה בזמנו על ידי מפיצי הריכוזית אשר יצאו בכותרות מרעישות ומתוזמנות בכל העיתונים הגדולים : יש תחליף לריטלין!". ואגב האינטרנט מלא בכתבות ובאתרים  המתיימרים להציע תחליפים לריטלין.

אולי אני מאכזב אותך אבל אני רופא מקובע מאוד!!! אני מקובע לשיטות מדעיות מוכחות, אני מקובע לטיפולים על פי מחקרים מדעיים ועל פי המלצות של ארגונים רפואיים העוסקים בתחום. אני מקובע ואני נמנע להציע חומרים, שיקויים, תמציות, צמחים – אני משאיר את התחום הזה לרופאי האליל, למכשפים, לידעונים אשר במהלך ההיסטוריה האנושית עסקו בתחומים של מגיה, כישוף קצת רפואה. אני יודע שזה נשמע חריף וציני אבל זוהי המציאות. אנשים צריכים תקווה, ביטחון, אמונה, בריאות והרפואה לא תמיד מצליחה "לספק את הסחורה". שם היא שעתם היפה של המקצועות האלטרנטיביים אשר חלקם מתוך תמימות, מתוך רצון להיטיב וחלקם מתוך תאוות בצע מציעים תקוות שבחלק  תקוות שווא לאנשים.

אין לי דבר וחצי דבר נגד החומר המכונה "ריכוזית"!  יתכן והוא שיקוי המחולל פלאים ויתכן ואף הוא שייך אותה קבוצה של חומרים אשר מבטיחים רבות בתחילה ואחר כך מתפוגגים (ועימם הכסף של המטופלים....). אני מתקומם כנגד השיטה באופן כללי של חברות המציעות חומרים המתיימרים לרפא ולהחליף תרופות קונבנציונליות וזאת ללא מחקר מדעי מסודר ומבוקר.
אני מודע למחקר של דר' מיר כץ בנושא. דר' כץ היא רופאה מכובדת והתוצאות של המחקר שלה מעניינות אם כי איני מוצא את הפרסום הרשמי של המחקר. אסור על סמך מחקר בודד לקבוע מסקנות מרחיקות לכת!!! זה לא מדעי, זה לא רציני וברור כי השיקולים הכלכליים גברו על השיקול המדעי. תהליך אישור של תרופה הוא אמנם מייגע, ארוך ויקר מאוד אך אין מנוס מכך אם אנחנו רוצים להבטיח את שלומם ובריאותם של המטופלים.

האם מישהו יכול לפרט לי באופן מדויק את ההרכב של ריכוזית, האם מישהו יכול להוכיח ששלל הצמחים המהווים את התמצית אינם גורמים לנזקים, לגידולים ממאירים, להרעלה ארוכת טווח ועוד? האם מישהו בדק את זה ? העובדה שאלו צמחים הנמצאים בשימוש זמן ארוך ברפואה הסיבית אינו מהווה בשום אופן ערובה בטוחה  מפני התפתחות נזקים לטווח הארוך כאשר אני מניח שהנושא לא נבדק.
אני מסרב להתייחס לריכוזית כאל תרופה. זוהי תמצית צמחים אשר אם יוכח באופן מדעי מבוקר וחוזר שהיא בטוחה ויעילה לשימוש אשמח מאוד להציע אותה כטיפול.

טבעי הוא בריא! האמנם ? האם כל מה שמצוי בטבע בריא? האם המריחואנה בריאה, האם הניקוטין בריא? זוהי אמונה עממית של חברות, אשר מרוויחות הון רב ממנה. הן מטפחות וגרומות לציבור הרחב לרכוש עוד ועוד מוצרים "טבעיים".

"אני לא רוצה להכניס חומרים כימיים לגוף"  - זוהי אמירה שכיחה והיא מתעלמת מכך ש"החומרים הכימיים" חוללו פלאים באיכות החיים של האדם המודרני, הקטינו את שיעור המחלות, משפרות את מערכת החיסון, הכפילו את תוחלת החיים ועוד ועוד. אין ספק שיש תופעות לוואי ב"מוצרים הכימיים" אך גם אין ספק שהתועלת עולה לאין ערוך על הנזק.

ולסיכום – אני מצטער לאכזב אבל אני בכל זאת מקובע לרפואה המדעית והאחראית ומשאיר את השטח הרחב, האפור, "הלא קונבנציונלי" ומבחינתי לא בטוח מבחינה רפואית לגורמים אחרים.

בברכה,
דר' עדי אדר
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'שאלה נוספת, גם לחברי הפורום'
שאלה נוספת, גם לחברי הפורום
11/11/2007 | 20:04
327
הי ד"ר  , ראשית אודה על תשובתך הכנה..
שנית, אני קוראת הרבה מאוד ברופום ונחשפת לשמות נוספים של תרופות, כגון סטרטרה, ועד שמות
שאינני זוכרת את שמם כעת.
רציתי לדעת מהן התרופות הללו ולמי הם מתאימים.
האם ניתנים למי שהריטלין והקונצרטה לא משפיעים עליהם??
על הבן שלי הריטלין לא ממשי מגיב, והקונצרטה משפיעה לרעה אפילו..

הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'רופאת המשפחה שלך לא מתמצאת'
רופאת המשפחה שלך לא מתמצאת
11/11/2007 | 21:44
310
לא מנוסת ולא חכמה כל כך.

אמרת שהיא הזדעזעה מכך שהילד מקבל מינון גבוה, ומקונצרטה 36, ביקשה שתעברו ל 10 מג' פעמיים ביום.

תגשי לרופאה שלך ותספרי לה, שקונצרטה 36 הוא בעצם 3 פעמים ביום 10 מג'.
הזעזוע שלה מיותר, מלחיץ ולא נכון.
יכול להיות שהקונצרטה ארוכה לו מדי, והוא לא צריך טיפול תרופתי של 12 שעות. זו החלטה שלכם, לפי מה שהילד זקוק.

ריכוזית את יכולה למצוא בקומונות, יש קומונה של ריכוזית.
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'ריטלין'
ריטלין
09/11/2007 | 14:20
1
386
שלום,
בני לקח עד לפני שבוע קונצרטה 18 מ"ג  שבמשך כל התקופה שלקח את זה היו תופעות לואי של חוסר תאבון עד הערב
וטיקים. לאחר תקופה של כמה חודשים התרופה הפסיקה להשפיעה, כלומר הוא אכל כרגיל הפסיקו והטיקים מאוד שמחנו עד שהתברר לנו שבביה"ס השמחה לא כל כך גדולה... מאוד מפריע בשעורים. העלנו את המינון ל 36 מ"ג ו.. הוא הפריע עוד יותר
חזרנו שוב ל- 18 עד שמבחינת ביה"ס אי אפשר היה להמשיך כך. עברנו לריטלין LA 20 מ"ג וגם זה לא משפיע.
הילד מאוד מאוד חכם הרבה מעל הרמה של הכתה בביה"ס מוכנים שהוא ימשיך הלאה בחומר אבל הוא אומר שיש רעש בכתה ולכן הוא לא יכול לעבוד.
הפסיכיאטרית אומרת שהיא לא נתקלה במקרה כזה והיא בעצמה לא כל כך יודעת מה לעשות.
שכחתי לציין שהוא ADHD ו SPD אנחנו ממש נואשים כל תרופה שנסינו עד היום השפיעה לכמה חודשים ואז לא השפיעה יותר.
ניסינו עד היום ריטלין 10 מ"ג, ריטלין LA 20 מ"ג אדרונקס וקונצרטה .
אני ממש פוחדת שביה"ס ירים ידיים וירצה להעביר אותו למקום אחר , אף אחד עדיין לא הזכיר זאת אבל הם אמרו שאי אפשר להמשיך כך ,שהם לא דואגים לו מאחר והוא ממש גאון אבל הם דואגים לשאר הכתה מאחר והוא מפריע.
אציין גם שהוא לא אלים, לא מקלל, מקובל בחברה, אבל מפריע בכתה.
ואני על סף התמוטטות מדאגה. תודה!
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'ריטלין'
ריטלין
10/11/2007 | 15:46
370
שלום לך!
כמדיניות אני חושב שלא נכון לתת יעוצים ספציפים תרופתיים בפורום. יש בכך פגם אתי ומדיקו-לגלי.

ולכן מבלי להיכנס ליעוץ ספציפי יש לציין כי קיימים אפשרויות תרופתיות נוספות כגון קונצרטה 27 מ"ג, שילוב של קונצרטה וריטלין רגיל וכן תרופת כגון אדרל וסטרטרה.

התגובה לטיפול תרופתי בריטלין היא סביב ה- 85% ולכן קיימת קבוצה יחסית גדולה של ילדים אשר לא מגיבים לריטלין. איני משוכנע שהילד שלך שייך לקבוצה זו מכיוון שהוא כנראה מגיב לתרופה לפרקי זמן קצרים יחסית.

חשוב המשך מעקב אצל הרופא המטפל בניסיון למצוא את הטיפול התרופתי המתאים לו.

בברכה,  
דר' עדי אדר
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'לנורולוג ילדים'
לנורולוג ילדים
09/11/2007 | 17:31
1
235
הבת שלי בת תשע היא לוקחת ריטאלין 20  והיא מאוד  שקטה אין לתרופה תופעות לוואי היא מאוד שקטה ולא רואים שהיא ילדת add אוכלת רגיל יושנת גרגיל אבל פחות קצת מבני גילה אבל בדרך כלל אין תופעות לוואי לתרופה , חוץ מזה שהיא יותר מרוכזת ויותר נכנסת לחומר הלמודי
רוצה לדעת אם זה טבעי ומה ההפרעות של התרופה במקרה הזה
היא בת 9 ועם התרופה מתפקדת טוב מאוד
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'לנוירולוג ילדים.... מה הבעיה בעצם?'
לנוירולוג ילדים.... מה הבעיה בעצם?
10/11/2007 | 15:18
256
שלום לך!

אני ממש לא נצלחתי להבין ממה את מוטרדת. את מציינת כי התרופה משפיעה לטובה על תפקודה של הילדה ואין תופעות לוואי. אז מה הבעיה? מה השאלה?האם את רוצה לדעת מה תופעות הלוואי של התרופה באופן כללי?

בברכה,
דר' עדי אדר
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'שאלה...'
שאלה...
09/11/2007 | 21:54
3
200
זה נכון שאחת ההשפעות של הרטלין, זה המון המון בכי ואי שקט?
הבת שלי לוקחת רטלין כבר מעל שנה... 10 מ'ג... השפעה של ארבע שעול..., אבל לאחרונה היא בוכה המון גם בבית הספר וגם בבית... כל דבר הכי קטן יכול להפעיל את הצרחות והבכי,שכוללים העפת חפצים...
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'תושובה....'
תושובה....
10/11/2007 | 15:25
2
218
שלום לך!  
התאור שלך קצר וחסרים בו פרטים העשויים לסייע במתן התשובה.

טיפול בריטלין יכול לגרום לעתים לתופעות של אי שקט, רגישות ורגיזות ואף נטייה לבכי. לעתים תופעות אלו מופיעות לאחר גמר השפעת התרופה ואז מדובר ברבאונד ולעתים אף במהלך שעות ההשפעה של התרופה.

עם זאת אין לשכוח כי יכולים להיות גורמים נוספים להתנהגות זו וכמובן חשוב לדעת אם דפוס התנהגותי זה מופיע רק בימים בהם היא מטופלת בתרופה או גם בימים אחרים.

ברור כי אם אכן התנהגות זו מופיעה וקשורה למתן התרופה יש להתיעץ עם הרופא המטפל ולשקול שינוי במינון או החלפת התרופה.

בברכה,
דר' עדי אדר
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'תשובה....'
תשובה....
10/11/2007 | 15:26
117
לצפיה ב-'אני מוסיפה....'
אני מוסיפה....
10/11/2007 | 16:50
136
שלום לך...
הבכי אצל הילדה, מופיעה גם בזמן השפעם הרטלין... כלומר בזמן שהיא בבית הספר. המורה אומרת שכמעט ואין למידה... היא יוצאת מהכיתה נרגעת וחוזרת לאורך השיעור...
ביום ראשון, אנחנו הולכים לשיחה עם הרופאה המטפלת, כדי לראות מה עושים...
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'רטלין LA'
רטלין LA
09/11/2007 | 22:50
1
230
שלום רב,
בני בן 6 שנים התחיל בתחילת השנה לקחת רטלין LA 20 . התרופה לא השפיעה וגרמה לו משעה 11:00 בבוקר בערך לאלימות (בועט בשולחנות, מרביץ לעצמו בפנים ועוד). בהמלצת נוירולוג הפסקנו לו את התרופה. וחיקינו ליעוץ של פסכיאטרית. אתמול היינו אצל הפסכיאטרית אשר המליצה על עליה במינון ל- LA30    (משקל גופו 21 ק"ג). בנוסף היא אמרה שיתכן שהוא קיבל תת מינון ולכן ההתפרצויות זעם ואלימות.. אני כרגע מאד מבולבלת .. האם המינון לא גבוה מידי לילד בן 6 שנים ששוקל 21 ק"ג? את הרטלין פתחנו ונתנו לו בתרכיז של סירופ פריגת - היתכן שבגלל זה יש לו תופעות לוואי והתרופה לא עובדת יותר מ- 3 שעות?  האם תופעות של אלימות נגרמות מרטלין?
לפני יומיים התחלנו רטלין LA30, בינתיים בבית לראות כיצד מגיב. הוא היה שקט מאד, ללא התפרצויות זעם אבל כמו שכולנו יודעים בבית זה לא כמו בבית הספר.

הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'רטלין LA'
רטלין LA
10/11/2007 | 15:32
234

שלום לך!

איני נוהג להעביר ביקורת בפורום לגבי מדיניות טיפולית של קולגות אך ברצוני לציין כי על פי התאור שלך הייתי נוהג כמו הפסיכיאטרית ומעלה את המינון ל- 30 מ"ג. ההסבר שלה לגבי תת מינון הוא נכון ואני חשוב שפשוט צריך להמתין בסבלנות לראות אם המינון המומלץ אכן יהיה יעיל.
יש כמובן לציין כי המינון שמקבל הילד הוא בהחלט בתחום המקובל, אמנם מעט גבוה אך לא מעבר למומלץ.

בברכה,
דר'עדי אדר

הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'תגובה משונה לריטלין'
תגובה משונה לריטלין
10/11/2007 | 07:17
1
243
ד"ר אדר שלום.
קודם כל, תודה על הנכונות לענות על שאלות.
אני אמא חד-הורית לתאומים בני כמעט שמונה, בן ובת, ששניהם מאובחנים כ ADHD (לא עשינו TOVA, אבל הילדים טופלו אצל שני נויירולוגים, האחד בכיר מאוד, שקבעו זאת חד משמעית ואמרו שמבחינתם ילדי הם TEXTBOOK ADHD)
הבן מקבל ריטלין מגן חובה והוא בכיתה ב' עכשיו. הוא החל בטיפול לאחר שבגן סבל מהתפרצויות זעם קשות, חוסר יכולת להשתתף בפעילויות בגן, אימפולסיביות, וכו'. גם הבת סובלת מאותם דברים, מינוס האלימות.
לאחרונה הציעה הנויירולוגית את האפשרות שבני הוא גם ODD. הוא אכן מראה את כל הסימנים (בשאלון שמילאתי רשמתי וי על כל אחד מהסעיפים.)
את כיתה א' עברנו איכשהו עם הריטלין. הבן קיבל 30 LA (הוא שוקל קצת מעל 30 קילו) וזה החזיק עד שתיים-שלוש. אף פעם לא יותר מזה. על הבת אפרט אחר כך.
השנה, ובאמת אני לא יודעת מדוע עשיתי את השטות הזאת (יש בי כנראה אמביוולנציה כלפי הריטלין וגם הילדים כ"כ מתעבים אותו ונלחמים בי כל בוקר, שאולי חשבתי שיהיה בסדר בלי) שלחתי את שניהם לכיתה ב' ללא ריטלין. במקרה של הילד, התוצאות היו קטסטרופליות. הוא התפרע כל היום. הגיע הביתה במצב קשה, נפשית, לאחר יום שלם של מאבקים ונסיונות להתנהג יפה. לכן חזרנו לריטלין, לפני כחודש.
אבל לפתע פתאום ה30 LA לא השפיע. בכלל! גם לא בשעות הבוקר. עברנו ל40 LA והבעייה עם זה זה שהתגובה לא יציבה. או שזה משפיע לשלוש שעות בלבד ואז ברגע אחד מפסיק והילד נכנס לטירוף מוחלט בבית הספר. (ריבאונד מתמשך???) או שזה עובד, גג עד אחת או שתיים, ואז יש או אין ריבאונד. בימים האחרונים עושה רושם שחלה איזו התייצבות. כשהוא לוקח את זה בבית זה משפיע עליו לכל היום, ואני גם יודעת לזהות את הנפילות הקטנות שמתרחשות במשך הבוקר והצהריים ולעזור לו. ברור שבבית הספר קשה יותר לעשות זאת.
לצערי, הילד לא מסוגל לבלוע כדורים ולכן טרם ניסינו את הקונצרטה. הנויירולוגית מאוד מאמינה בסטרטרה, במיוחד במקרים כמו שלו, אבל כרגע אני מעדיפה למצות את האפשרויות שלנו עם הריטלין. הריטלין הרגיל, אגב, עושה לו ריבאונד עוד יותר גרוע ולכן להוסיף לו חצי כדור בצהריים, לא אופציה.
ברור,על פי שיחות עם הנויירולוגית והפסיכיאטרית שלנו שיש לילד גם מרכיבים רגשיים חזקים שייתכן ומפריעים לריטלין לעבוד. אנחנו מתחילים עכשיו תוכנית של התערבות בבית הספר, עם מרכז מסויים במכבים שעוסק בזה, אבל אני שואלת האם ייתכן ובטווח הארוך, שימוש ממושך בריטלין עלול להחמיר התנהגויות? אני לא מוכנה לשקול תרופות ארגעה משום סוג. דברים אלטרנטיביים כן, אבל הנוירולוגים והפסיכיאטרית שלנו אומרים שמנסיונם, כמעט אין טיפול אלטרנטיבי שעוזר במקרה של ADHD עם בעיות התנהגות קשות.
הילדה, אחותו, החלה שוב לקחת ריטלין לפני כשבועיים, חצי-שלושת רבעי כדור של ריטלין רגיל. הבעייה עם זה זה שעושה רושם שמצבה הרבה יותר קשה בימים שהיא לא לוקחת, ובשעות אחר הצהריים. אני יודעת שריבאונד זה משהו חולף, ולא הגיוני שתהייה בשבת בריבאונד מריטלין שלקחה ביום חמישי, אבל עובדה. הילדה תפקדה הרבה יותר טוב (בבית, ) בלי הריטלין והיתה במצברוח הרבה יותר טוב. בבית ספר זה סיפור אחר. כנראה שזה כן עוזר לה (קצת).
האם כדאי לנסות להעביר אותה לLA 20 מ"ג בתקוה שזה לא יגרום לשינויים כאלה במצברוח דווקא כשהיא לא לוקחת? האם יש תקופת הסתגלות לריטלין, זאת אומרת, האם ראית תופעות של החמרה בהתנהגות ובמצברוח אצל ילדים שהחלו טיפול בריטלין רגיל, דווקא בשעות ובימים בהם הם לא לוקחים? ואח"כ התייצבות?
מצטערת על אורך ההודעה. שני ילדים. המון בעיות. מליון שאלות.
ועוד אחת: עיצוב התנהגות...אני שומעת על זה המון אבל אף אחד לא מצליח להמליץ לי על מישהו או משהו ספציפי, מה שאנחנו עושים כרגע, ההתערבות בבית הספר (עם הבן) הכנת תוכנית תגמולים וטבלאות למיניהן, נשמע לי קרוב אבל האם יש איש מקצוע שעובד צמוד עם הילד, לא באמצעות שיחות או PLAY THERAPY שיכול ל"אמן" אותו, בLIVE ולעזור?
תודה רבה רבה,
אמא מותשת (שמגלה, בגיל 43, שגם לא,כנראה, יש ADHD)
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'תגובה משונה לריטלין ועוד בעיות....'
תגובה משונה לריטלין ועוד בעיות....
10/11/2007 | 16:23
243
שלום לך!
אני מודה לך על המסר המפורט והמושקע.
אני אנסה לענות לנושאים השונים בצורה מסודרת :
1.    הפסקת השפעת התרופה. לעתים אנחנו רואים שלאחר הפסקת מתן של ריטלין הגוף מגיב בהמשך בצורה שונה. גם במקרים אלו יש בדרך כלל התייצבות לאחר פרק זמן מסוים ולכן יש להתאזר בסבלנות.
2.    הפרעת סרבנות (ODD) – הפרעה זו היא הפרעה קשב לטיפול ולא תמיד מגיבה היטב לריטלין. יש צורך במקרים אלו לטפל גם טיפל התנהגותי וגם טיפול תרופתי כאשר לעתים אין מנוס וצריך להשתמש בתרופות "הרגעה". טובתו ושלומו של הילד מחייבים טיפול זה!
3.    בליעת כדורים – חשוב ולנסות ללמד את הילד לבלוע כדורים. זה לעתים מכשול לא פשוט אבל ברגע שהוא ילמד לעשות זאת ניתן יהיה גם לנסות קונצרטה.
4.    מתן תרופות לבת – מכיוון שאיני מיעץ יעוץ פרטני תרופתי במסגרת הפורום אני ממליץ לפנות בנושא זה לרופאה המטפלת. בכל מקרה יתכנו מצבים של "נפילות" בהתנהגות בימים שלא בולעים את התרופה. יש לזכור כי מבחינה רפואית מותר לקחת את התרופה במשך כל השבוע וגם כל השנה!
5.    טיפול התנהגותי – ההצלחה של טפולים אלו מוגבלת אך חשוב ולנסות אותה. המרכז אליו אתם פונים הוא בהחלט מרכז המסוגל לתת טיפולים כוללניים כאלו. לגבי שמות ספציפים של מטפלים הרי שחברי הפורום יכולים להמליץ לך.
6.    אמא עם ADHD ... – איני יודע אם אכן גם לך יש הפרעת קשב אך אם כן אין ספק כי זה מופיע לקשיי ההתמודדות עם שני זאטוטים עם קשיים תפקודיים התנהגותיים כמו שאת מתארת. ילדים אלו צריכים הרבה סבלנות, אורך רוח ואלו תכונות שמבוגרים עם הפרעות קשב בדרך כלל לא נחונים בהם. לכן חשוב כמובן טיפול משפחתי אשר יעזור לכולכם התמודדות טובה יותר עם שלל הבעיות .

אני מאחל לכם הצלחה בהתמודדות היום-יומית שלכן וחשוב תמיד לשמור על אופטימיות!

בברכה,
דר' עדי אדר
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'לדר' עדי אדר שלום,'
לדר' עדי אדר שלום,
10/11/2007 | 17:52
123
קבלנו המלצה לסטרטרה ואנחנו ממתינים לאישור משרד הבריאות.
הבנתי שסטרטרה מתחילה להשפיעה כשיש רמה מסויימת בדם וזה רק לאחר שלושה עד חמישה שבועות.
השאלה היא מה עושים בינתיים, האם אפשר לקחת סטרטרה ביחד עם ריטלין LA  או קונצרטה עם סטרטרה?
תודה!
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'חלופות לריטלין'
חלופות לריטלין
10/11/2007 | 14:26
2
455
שלום ד"ר אדר. שאלתי היא לגבי ילד שהריטלין גרם לו לפחדים . הוא ניסה את כל הסוגים מרגיל ועד קונצרטה  וLA אבל ההשפעה היתה  מועטת, ונגרמו לו סיוטים ופחדים והרופא המליץ להפסיק את הטיפול התרופתי, מה שגרם לאמפולסיביות לחזור בבית הספר , ולקשיים להתחזק. מחפשים חלופה, שמענו שיש תרופות מקבילות מה יכול לבוא בחשבון?
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'הפרעת קשב וחרדות'
הפרעת קשב וחרדות
11/11/2007 | 11:24
351
יש קשר חזק מאוד בין הפרעת לחרדות. כ-50 אחוז מהסובלים מהפרעת קשב סובלים גם מחרדות (ברמה פסיכיאטרית), ובמקרים כאלה מומלץ בדרך כלל טיפול תרופתי משולב.. מצד שני, אין ספק שעצם האבחון של הפרעת קשב והטיפול בריטלין גורם לחרדות מאוד לגיטימיות וטבעיות למטופל: מה זה אומר לגבי,  מי זה אני העצמי ועוד... האבחון והטיפול התרופתי גורמים גם לא פעם לבעיות חברתיות בגלל החוסר בהבנה וחוסר היכולת להתמודד עם התופעה מבחינה חברתית- שזה יכול לנוע בין התגרות מציקה לבין הבנה  ורחמים מטרידים לא פחות.
אינני פסיכולוג, אבל למיטב הבנתי  חייבים לתת לילד הסבר מלא על ההפרעה ועל הטיפול התרופתי, מה זה גורם ומה זה עושה, להרגיע אותו לגבי חששות - יתכן ששמע שמועות מחברים או מעיתונות - ולתת לו כלים להתמודד עם הבעיה בעזרת טיפול מתאים.
הפרעות קשב ADHD >>
לצפיה ב-'זאת שאלה לפסיכיאטר'
זאת שאלה לפסיכיאטר
11/11/2007 | 20:43
219
כדאי לשאול את הפסיכיאטר לילדים ונוער ד"ר גל מאירי, אשר ייעץ כאן בסוף השבוע.
ד"ר מאירי הוא אחראי היחידה הפסיכיאטרית לגיל הרך בבית החולים סורוקה, באר שבע.
הפרעות קשב ADHD >>

הודעות אחרונות

12:40 | 13.02.20 אורחים בפורום
06:56 | 09.02.20 אורחים בפורום
19:41 | 05.02.20 אורחים בפורום
18:23 | 29.01.20 אורחים בפורום
09:37 | 27.01.20 אורחים בפורום
22:07 | 26.01.20 אורחים בפורום
18:53 | 26.01.20 אורחת120
21:51 | 17.01.20 1smile11
07:55 | 09.01.20 אורחים בפורום
16:06 | 25.12.19 אורחים בפורום
13:00 | 11.12.19 אורחים בפורום

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ