ו... חצאית קלוש- שאלות אחרונות ודיווח

3תיתי

New member
ו... חצאית קלוש- שאלות אחרונות ודיווח

תפרתי חצאית. הבגד הראשון בחיים שתפרתי מאפס. אם הייתי מקבלת שקל על כל פרימה, הייתי מליונרית! אבל יצא די נקי ונראה ממש לא רע! רק שיש בעיה, כנראה עקרונית:

כשגזרתי, לא לקחתי בחשבון שוליים לתפר במותן (אבל כן במכפלת). חושבת שככה ראיתי בכמה מהסרטונים. צפיתי בעשרות. בעצם, כאילו המותן אמורה להיות רחבה יותר ממה שרציתי, כי השתמשתי בהקף לתפירה, אבל התוצאה קצת צרה על הבת, ואני לא מבינה מה עשיתי לא טוב. האם הייתי צריכה למדוד את הקף המותן עם איזה רווח יפה? אי השארת שוליים לתפר במותן היא בעצם לא שגיאה?

הדרך בה תפרתי, היא מדידת הקף המתניים, חלוקה ב6.28. סימון הרדיוס על הבד המחולק ל-4 וגזירה. כולל מהמותן ועד הסוף, לפתיחת העיגול, להכנסת רוכסן. את החגורה, לקחתי ארוכה בכ 2 ס"מ גדולה מאורך ההקף, רוחב כפול, פלוס שני ס"מ. אחר הדבקת פליזלין, קיפלתי שוליים בגיהוץ. בהקף החצאית (במותן) תפרתי תפר מנחה. תפרתי את החגורה לבד החצאית, בדיוק לפי התפר המנחה, כך שהכל נקי גם בימין וגם בשמאל. שוליים עיבדתי בתפר אוברלוק ללא גזירה, ברגל שקיבלתי עם המכונה.

תפרתי את התפר שגזרתי כשהחלק של הרוככסן- בתך הכי רחב במכונה והשאר רגיל. פיסקתי את השוליים וגיהצתי. הנחתי את הרוכסן ושמתי סיכות, ואז פתחתי את התפר הרחב, ותפרתי כמיטב יכולתי, בעזרת רגל רוכסן. אבל לא נסתר! ובעצם התפירה היא של ניסתר. זה בסדר? אפשר לתפור בלי לפתוח את התפר מראש?

מה בעצם ההבדל בין רוכסן נסתר ללא נסתר? רק מיקום שולי הבד?

אני אחשוב איך מעט להרחיב את החצאית- אולי ע"י הוספת כפתור ואי סגירת הרוכסן עד הסוף, כי מדובר בחוסר דיוק לא גדול. אני רק רוצה להשתפר וכבר קיבלתי הזמנה לחצאית נוספת מבתי.

סתם מבקרת

Active member
לא לקחת בחשבון שוליים לתפרי הצד ולכן כל מה שנכנס לתפרי הצד

ולהכנסת הרוכסן נגרע מההיקף הרצוי.
כלל אצבע שלמדתי ואני נוהגת לפיו, 2 ס"מ תוספת בכל צד של תפר מתפרי הצד.
כלומר, את החישוב עשית נכון אבל לפני הגזירה היית צריכה להוסיף תוספת תפר בצדדים.
רוכסן ניסתר הוא סוג מיוחד של רוכסן שנתפר עם רגל מיוחדת וכשמו כן הוא, נסתר וכמעט לא רואים אותו.
רוכסן רגיל אפשר לתפור כשמרכז התפר במרכז הרוכסן (כל צד מכסה חצי רוכסן) או כשצד אחד צמוד לקצה הרוכסן והצד השני מכסה את כל הרוכסן ,כלומר, הרוכסן עצמו לא ממש במרכז.
בכריות נוי, למשל, אפשר שהרוכסן יהווה קישוט ואז שני צידי הבד נתפרים לקצה הרוכסן והרוכסן עצמו נשאר גלוי.

3תיתי

New member
רק רוצה להיות בטוחה שהבנתי

אם הקף המותן נגיד 60 ס"מ, אני מחשבת את הרדיוס לפי 62 ס"מ? (למען האמת, אולי 63, כי אני לוקחת 1.5 ס"מ לתפרים). כן? ואז גם החגורה, הכל צריך להיות בהתאם?

סתם מבקרת

Active member
לא. אם המותן 60 ס"מ את מחשבת רדיוס לפי 60 ס"מ. אחרי שהגזרה

מוכנה את מוסיפה תוספות לתפרים בכל מקום בו יהיה תפר (צדדים, רוכסן, מותן לחיבור החגורה) בדרך כלל גם מכפלת מוסיפים לגיזרה הסופית אבל בעיגול, אם עושים מכפלת (ממש קטנה כי אחרת זה בעייתי) כדאי להוסיף אותה כבר בזמן שרטוט העיגול כדי שלא תלך לאיבוד נקודת הרדיוס.
גיזרה מתכננים תמיד לפי המידות האמיתיות (ויש תוספות אבל הן לא קשורות לתוספות התפרים אלא יש כללים לתוספות לכל פריט וגיזרה) ואת תוספות התפרים מוסיפים לגיזרה המוכנה.

סתם מבקרת

Active member
עוד סיבה למה התוספות לתפרים הם אחרי החישוב והשרטוט.

לא הבנתי אם עשית את החצאים מחתיכה אחת עם תפר אחד. אז אכן, אם את לוקחת 1.5 ס"מ לתפר יש לך סה"כ 3 ס"מ בתפרים.
מה אם החצאית מ2 חלקים? אחד קדמי ואחד אחורי? יש לך שני תפרים וסה"כ 6 ס"מ לתוספות תפר.
ואם החצאית מ3 חלקים? וכן הלאה, כי הרי לא תמיד יהיה לנו בד שנוכל ליצור ממנו חצאים פעמון שלם מחלק אחד.
אגב, לי יש הרגל מגונה לשרטט גיזרה קודם על נייר ולהניח אח"כ על הבד כדי לגזור. כך יש לי גזרה מוכנה אם ארצה לגזור עוד חצאיות וגם למדתי שכך יש לי הזדמנות לבחון את הגזרה ולוודא שלא עשיתי טעויות בדרך והוספתי את כל התוספות הדרושות.

3תיתי

New member
עשיתי מחתיכה אחת, וכך, אינני מבינה איך מוסיפים

את התוספת לתפרים. צפיתי בעוד סירטוהנים (יש המון סרטונים על תפירת חצאית מעיגול שלם). אף אחד לא מוסיף כלום לתפרים. בעצם כולם עושים מה שאני עשיתי! אז איך יוצא להם טוב? ולי אמור היה עוד לצאת ממש בסדר גמור, משום שבעצם עשיתי הקף גדול יותר, שכן לא הוספתי מקום לתפר. לא מובן לי הענין.

וכמובן מודה מכל הלב על התשובות והעזרה!

סתם מבקרת

Active member
עיגול שלם, כלומר בעצם ללא תפר בכלל? אבל בכל זאת הכנסת רוכסן

כך שמה שנכנס לתפר המחבר את הרוכסן נגרע מההיקף.
יכול להיות שהן תופרות את החצאית מבד סריג גמיש ולא מאריג?
בסריג אין צורך להכניס רוכסן ואם החצאית לגמרי עגולה, ללא תפר, אז באמת אין צורך בתוספות תפר. עוד משהו, סריג תופרים בד"כ באוברלוק מה שאומר תפר צר מאד שלא ממש דורש תוספת (כבר אמרנו - סריג גמיש).

3תיתי

New member
לא! אפילו ראיתי סרטון, של אחת שמדגישה,

שהיא ממש שונאת בדים גמישים בחצאיות קלוש, ושזה יוצא לא ישר, ולכן היא משתמשת לחצאיות אלה רק בבדים לא גמישים! ולא היתה שום תוספת. בעצם, הרי אי אפשר להוסיף בעיגול שלם!

הנה הסרטון, עם הסבר מדוייק איך גוזרים. וכך אני עשיתי. https://www.youtube.com/watch?v=yNA5uW0emEE

סתם מבקרת

Active member
אבל היא לא עשתה עיגול שלם. היא עשתה שני חצאי עיגול. ולתפור

ביד תפר רופף בלי רוכסן לא הייתי אומרת שזה באמת מצביע על כך שהמידה מתאימה במדויק.
חוץ מזה, עד כמה שהבחנתי, היא לא מדדה ממש צמוד אלא השאירה קצת מרווח למדידה.
אני לא מאד אוהבת את צורת העבודה שלה.
למה למדוד את האורך מקו המותן עם סרט המידה? לטעמי, למדוד את רדיוס האורך מהנקודה בקצה, ממנה מודדים את רדיוס המותן, נותנת קו מכפלת מדויק יותר.
שוב, זו אני ואלו הרגלי העבודה שלי.

סתם מבקרת

Active member
מסתבר שיש יותר משיטה אחת לחישוב. בקורס תדמיתנות למדנו

שהנוסחה היא שישית היקף מותן מינוס 1 . לי זה עבד בכל הפעמים שעבדתי לפי הנוסחה הזו.

3תיתי

New member
כמה מרווח לתפרים את משאירה? כנראה פחות מ 1.5 ס"מ

שמתיישבים ממש יפה עם רוחב הסרט של הרוכסן? אני צריכה להשאיר כנראה פחות. וגם יש לי עכשיו עוד השערה, שאולי ההקף קטן בחגורה, ולא בחצאית עצמה. לא השארתי די רווח בחגורה, כנראה. והיא אינה גמישה. בטח לא עם פליזלין!

סתם מבקרת

Active member
אני עובדת לפי הכללים שלמדתי בקורס של משרד העבודה כך שלתפרי

צד ו/או רוכסן משאירה 2 ס"מ כשמדובר באריג. בסריג, שאני תופרת באוברלוק, אני משאירה כ 0.7-0.5 ס"מ

שש שבע

New member
כן, אני משאירה 1 ס"מ, בכל מקרה כאשר רוצים

יותר חתכים ותפרים, חיבים להוסיף את התוספות לתפרים גם אם הם 1 ס"מ.
הנוסחה שאת מדברת עליה, בעצם בנויה על נוסחת הקף עיגול, שהיא קוטר כפול פאי (3.14) , כאשר את יורדת מהפינה 1 ס"מ לעולם יגדל לך ההקף ב6 ס"מ. אני לא מורידה 1 ס"מ לפי הנוסחא, בגלל התפרים, ואם המותן טיפה רחב, אני עושה מילוי, ואז בעזרתו יכולה לכוון את אופן נפילת הבד, ככה שמילוי באמצע החזית, יתן נפילה יפה בחזית, ואילו מילוי קצת יותר בצדדים, יתן נפילה יפה בצדדים, הכל לפי הדגם שאני רוצה.

סתם מבקרת

Active member
כשיש לך שני חלקים שצריכים להתחבר ואחד מהם גדול במקצת מהשני.

למשל היקף המותן של חצאית מעט גדול מהיקף החגורה המתחברת אליו או היקף ראש השרוול מעט גדול מפתח הזרוע אליו הוא מתחבר.
והעניין הוא שתופרים אותם זה לזה מבלי שיהיו כיווצים אלא מפזרים את העודף הזה, תוך כדי תפירה, ומעלימים אותו כך שהמילוי הזה לא נראה.
בחיבור שרוולים זה מקובל כדי לתת חופש תנועה לזרוע.

3תיתי

New member
אני חושבת שזה נותן את המרווח הרצוי

כי לפי מה שלמדתי בטכניון... הקף הוא פעמיים פיי כפול הרדיוס. ופעמיים פיי זה 6.28. אולי אם מחלקים רק ב-6, מקבלים הקף רדיוס טיפונת גדול יותר, שמכסה על התפרים. בקיצור, הפרופסורים בטכניון, לא תפרו חצאית קלוש!

שש שבע

New member
לא צריך ללכת לטכניון בשביל זה, זה חשבון פשוט שלומדים בכתה ז'

במסגרת שיעורי הנדסה

למעלה