תעלומת הדובוש

tofi101

New member
תעלומת הדובוש

שלום למומחים
אכלתי דובוש בחול, וחיפשתי מתכוני דובוש בארץ אך יש סתירה מוחלטת בין הוראות האפיה לבצק.
את הדובוש אכלתי בכמה מקומות ובכולם היה מעין בצק פריך פירורי שכבות שכבות וכך זה גם נראה.
כשרציתי לאפות את העוגה בבית בתמונה זה באמת נראה בצק פירורי פריך, אולם הוראות האפיה נוגדות לגמרי את הבצק הספציפי הזה.
שם כתוב שצריך את הביצים להקציף , להוסיף סוכר וכו......
בבצק הפירורי אין כלל ביצים אלא חמאה מקציפים עם סוכר ומוסיפים את היתר וכך זה יוצא פריך. אשמח אם מישהו מכיר ויודע בוודאות איך הבצק הזה נראה אני מצרפת תמונה של מה שבאמת צריך להיות . במתכון זה סותר לגמרי את אופן הכנת הבצק הזה. תודה

bali

New member
מנהל
כנראה יש כמה גרסאות לדובוש...

אבא שלי ממוצא טרנסילוואני ותרבות הונגרית היה מכין את הדובוש עם שכבות של עוגת ספוג דקה, יותר דומה לעוגה של רולדות, רק יותר דק. המרקם היה יותר עוגתי, לא של בצק פריך.

בדקתי גם בספר "פפריקה" של טומי לפיד ורות סירקיס, כי המתכונים שם לרוב מוצלחים ואותנטים - הבצק של הדובוש שם הוא בצק שבו מקציפים חלבונים בנפרד עם סוכר, מוסיפים חלמונים ואז מקפלים קמח, ומקבלים בצק שצריך למרוח לשכבה דקה ולאפות זמן יחסית קצר. הוא נראה בתמונה משהו בין ספוג לפריך.

יעזור לראות את המתכון המלא שראית, ואולי נבין למה לא יצא פריך כמו שציפית.

tofi101

New member
תודה על התשובה

מה שמדהים שהבצק נראה פירורי פריך ולא בחוש כפי שמופיע במתכון גם במתכון שראיתי מקציפים את הביצים אני יודעת שיש כמה גירסאות, אני אכלתי את הדובוש בפירוש פירורי פריך מאה אחוז , וזה היה הרבה יותר טעים מאשר הבצק הבחוש של הקצפת ביצים אין לי ספק שמה שמופיע בתמונה ומה שמופיע בהוראות זה לא אותו בצק תודה אני שוב מצרפת את הבצק

לא הבנתי איפה הבעיה

זא לא הפעם הראשונה שבארץ, עושים לוקליזציה (Localization) למאחל, ומגיירים אותו.
בכל מקרה בתמונה שלך זה לא באמת דובוש, זה דומה יותר לעוגת ברק (כמו נפוליון אבל בלי ביצים :) )
לדובוש יש ציפוי שקוף כזה שאפשר לתופף עליו את המארש של ברליוז.. (טומי לפיד ז"ל)

הנה כאן טורט דובוש או אולי כזה כמו פה

וכן אני הונגרי .....

tofi101

New member
ארתור תודה על התשובה

אני מחפשת בדיוק בצק כזה לא משנה לאיזה עוגה, ומעדיפה את הבצק הזה שאני רואה על פני בצק הדובוש כפי שהוא מופיע עם הקצפת ביצים אינני רוצה אותו.

מה שמדהים הוא שהעוגה הזאת מופיעה באינטרנט כעוגת דובוש עם הבצק הפירורי, ולעומת זאת בהוראות ההכנה זה לא הגיוני , לא יכול להיות שמקציפים ביצים מוסיפים את החומרים ויוצא בצק פריך כמו שאני רוצה, ברור שהעתיקו מחו'ל את העוגה וההוראות, אולם זה בצק אחר לגמרי ורציתי דווקא אותו דרך אגב גם בקונדיטוריות מוכרים עם בצק פירורי ולא בצק בחוש.
תודה ויום מקסים

בואי ותעשי לי סדר

במתכון של מיקי שמו (הוא כנראה לא הונגרי) עוגת ספוג (ע"ע מתכון למטה) שכבת קרם וחוזר חלילה 5 פעמים, לבסוף הוא מקשט עם פרורי עוגיות וסוכר (אמרנו שהוא לא הונגרי) וזה הפרורים שאת רואה למעלה.
את רוצה מתכון לשטרויזל? (יענו פרורים מי קמח חמאה וסוכר) אבל לדעתי זה לא יתפוס לך את הקרם זה טוב כבסיס או ציפוי למעלה (לדעתי)

אז מעט קישורים:
מיקי שמו
עוגת גבינה פרורים

שטרויזל:
300 ג"ר קמח
200 גר סוכר
1 חבילה סוכר וניל
150 גר חמאה רכה (להוציא מהמקרר כ 30 דקות לפני ההתחלה)

מכניסים הכל למעבד מזון וטוחנים בפולסים (ולא יותר מידי שלא יתתחמם) רק שיהיה אחיד.(יש את המבחן, שהבצק פרוריאבל עם מועכים ביד הוא מתגבש לכדור)
180 מעלות (התנור חומם מראש)
מפזרים בעובי אחיד על נייר אפיה,
אם העובי לא אחיד אז יהיו אזורים שרופים, ואיזורים לא מוכנים
אפיה כ 20 - 25 דקות עד שהשטרויזל בצבע זהוב אבל לה חום / חום כהה (אם שחור ומעלה עשן, לזרוק ולהתחיל מברשית).

בתאבון, ונשמח לראות איך יצא ....
גמר חטימה טובה

למעלה