הצילו אותי מ-5 בבוקר

shilaF29

New member
הצילו אותי מ-5 בבוקר

תינוק מתוק בן שנתיים, נרדם לבד בשמחה, גם בשנת הצהריים וגם בלילה, לא מתעורר באמצע הלילה.

בשבועות האחרונים התחיל להתעורר ב-5 בבוקר, מקסימום 5:40.
ניסיתי להחזיר לישון, ניסיתי לשכב לידו ושישכב חזרה, ניסיתי לאמץ טקס בוקר (בתקופות שהיה מתעורר אחרי 6 - הייתי נכנסת לחדר בצהלות בוקר טוב, עכשיו אני נכנסת בשקט ולוחשת: עוד לא בוקר).
גם כשהוא מסכים להשכב במיטה, לפעמים הוא שוכב חצי שעה, עם המוצץ והשמיכות ואני רואה שהוא פשוט לא עייף, לא מצליח להרדם.
הבעיה היא שכשהוא מתעורר ב-5 הוא הולך לישון ״צהריים״ ב-10 בבוקר ולפעמים לפני, ואז אחר הצהריים הוא שוב מאוד עייף ומסכן עד שהוא הולך לישון (ב-7 בערב).

ניסיתי להשכיב מוקדם יותר בערב, מאוחר יותר בערב, מאוחר יותר בבוקר, ניסיתי להגביל את זמן שנת הצהריים, למשוך אותו כמה שאפשר לפני שהוא הולך לישון צהריים... כלום לא עוזר

הצילו!!!

תינוק בן שנתיים?

אצלי היא בת 3, ונראה לי שהשינה שלה סופר קלה. בכל מקרה, גם היא מתעוררת מוקדם מאז שהחליפו את השעון, ולפעמים אני אומרת לה שעוד לא בוקר, והיא נשארת לשכב, ולפעמים אני כן נותנת לה לקום - איך שמתחשק לי, פחות או יותר.

לדעתי "מותר" לך לתת לו לשכב חצי שעה במיטה בלי להירדם, בלי לחוש רגשות אשם. אם זה היה נורא מפריע לו, הוא היה מראה לך את זה.

shilaF29

New member
אני מוציאה אותו מהמיטה, לא בגלל רגשות אשמה

אלא בגלל שאני דואגת שהוא יעיר גם את אחותו ב-5, ולה יש ימים ארוכים בבית הספר והיא צריכה כל דקת שינה.
מעטים מאוד הימים שהוא מוכן לשכב במיטה בשקט, בדרך כלל הוא לא מוכן להתיישב אפילו ומתחיל לבכות ולבקש בקבוק (הילד חכם, אין ספק, הוא מבקש בקבוק כי הוא יודע שישר אני ארחם עליו שהוא רעב, אבל קרו כבר כמה פעמים שהוצאתי אותו ולקח זמן עד שהוא התחיל לשתות את הבקבוק, כך שזה לא שהוא גווע ברעב)
&nbsp
קיוויתי שלמישהי יש איזה פתרון קסם איך ״פשוט״ לגרום לו להתעורר מאוחר יותר, אפילו חצי שעה, 45 דקות אחרי.
&nbsp
הנחמה היחידה היא שהוא סופר סופר חמוד בבוקר, מתעורר כולו מקשקש ונמרח עלי

יש לי משהו. תשכיבי אותו

שעה-שעה וחצי יותר מאוחר למשך כמה ימים. מה ההיגיון? מהניסיון שלי יש קורלציה גדולה בין שעות הקימה של הילדים בשני לילות עוקבים. כך שאם הלילה הוא קם ב-5 במקרה, גם בלילה הבא הוא יקום ב-5 בסיכוי לא רע, גם אם הוא הלך לישון חצי שעה קודם או אחר כך. אבל אם תצליחי לגרום לו לקום ב-6 (כי הוא כבר צריך להשלים שעות שינה והוא מת מעייפות) את עשוייה להתחיל סריה חדשה.

תשובה ל shilaf29

הילד שלך הוא ילד חכם. הוא יודע שהוא יקום ב 5:00 ויהיה לו זמן עם אמא, ועוד איזה זמן- זמן לבד! והוא עוד יודע שגם אם את אומרת לו שצריך לישון ושאמצע הלילה, אם הוא יבכה ויצרח, את כן תוציא אותו מהמיטה ...

ילדים מתמידים בהתנהגות כל עוד היא משרתת את מטרתם ולכן הוא לא יתעורר מאוחר יותר אלא אם כן הוא יבין שלא משתלם לו לקום מוקדם. שלא תבואי אליו והוא לא יצא מהמיטה.... הילדה שלך בת ה-5 אולי תתעורר כמה ימים מוקדם אבל זה המחיר שצריך לשלם עד שהוא יבין שאין לו מה לקום מוקדם. דרך אגב, לילדים הרבה פעמים יש קטע שהם לא שומעים את האחים שלהם בוכים בלילה. הם מתרגלים לזה וממשיכים לישון.
אז איך לעשות זאת?
תחליטי שזה מה שאת רוצה לעשות, שאת מבינה את התהליך ואת המחירים קצרי הטווח שלו (הילדה גדולה אולי תתעורר, קושי מול הקטנצ'יק). אם את לא בטוחה שזה מה שנכון לך עדיף שלא להתחיל עם התהליך כי אז תבלבלי את הקטן.
את יכולה לשוחח עם הגדולה לפני ולהכין אותה. ולהגיד לה שאת רוצה להרגיל את אחיה לקום מאוחר יותר ושיכול להיות שבימים הקרובים הוא יעיר אותה בבוקר.
תדברי עם הקטנציק ותכיני אותו לכך שבלילה ישנים ושמהיום את לא מוציאה אותו מהמיטה לפני שעת הבוקר
מרגע שהצהרת בפני הילד שיותר לא קמים לפני שמגיע הבוקר -אז לא לקום אליו.
אם הוא בוכה, תתני לו חיבוק ותחזירי אותו למיטה. ללא מילים וללא התייחסות נוספת.

חשוב שתפעלי מולו בעקביות, מספיק פעם אחת שכן תבואי , הוא יבין שהסבלנות שלו משתלמת ולמחרת הוא יבכה ויצרח עד שתבואי- כי הוא יידע שאמא נשברת בסןף.
לקטנטים האלה יש יתרון עלינו- הם לא מתייאשים!
החדשות הטובות הן, שילדים מתרגלים מאוד מהר, כך שאם תתמידי בלא לבוא אליו לפני 6:00 סביר שתראי שינוי מהיר מאוד.
מקווה שעזרתי ובהצלחה!!

ניצן גבאי משען- מאמנת לקריירה והורות
[URL='http://www.facebook.com/nitzanmg']www.facebook.com/nitzanmg[/URL]

סורי, אין הרבה מה לעשות

חמש זה בוקר. רבע לשש זה לגמרי בוקר. אנחנו לא קמים בשעות כאלה כי התרחקנו כבר מהטבע ומהדברים שהוא מכתיב לנו אבל ילדים הם יותר מחוברים לעולם הטבעי ומבחינתם כשהשמש זורחת זה בהחלט זמן לקום. אפשר לנסות להחשיך ממש ממש את החדר ואולי לעבוד עליו קצת. מצד שני, בן שנתיים הוא לא תינוק. הוא פעוט. אפשר לדבר איתו ולהסביר לו. אפשר להכין לו קופסת הפתעות עם צעצועים קטנים ולא מרעישים ולשים לו במיטה שישחק בשקט עד שאחותו תקום. אפשר לשים בפנים גם נשנוש קטן לבוקר. חפשי גם בגוגל את השעון עם הארנב. זה שעון שמכוונים אותו לשעה מסוימת ועד אותה שעה יש בובה של ארנב ישן. בשעה שהגדרת הארנב מתעורר. אפשר להסביר לילד שכל עוד הארנב ישן צריך להיות בשקט בשקט ומותר לקום רק כשהארנב קם.
אבל בסופו של דבר... כן. אין המון ברירות. ללמד אותו להפעיל לעצמו טלויזיה בסלון זאת גם אפשרות

את לא סוגרת לילדים את התריס בחדר?

גם אני קמה כשהשמש זורחת, אם התריס פתוח, אבל לא אם הוא סגור. וגם הילדות.

אני לא עושה הרבה דברים שאנשים נורמליים עושים

בחורף התריס טצל הילדים סגור כי קר ואי אפשר לסגור את הזכוכית בלי לסגור את התריס עד הסוף. בקיץ החלון והתריס פתוחים.
בחדר שלי התריס תמיד קצת פתוח כי אני לא מסוגלת לישון בחושך מלא.

אבל עכשיו חורף...

אצלנו, לפחות, כבר קר...

(גם אצלנו בקיץ מקפידים פחות על תריס סגור).

קצת סטינו באמת. ההנחה שלי הייתה

שהתריס אצל הילד שלה סגור - אם לא, זה גם אחד הצעדים שבהם אפשר לנקוט.

אה. עכשיו הבנתי. אבל לפעמים תריס סגור זה לא מספיק

מניחה שתלוי במבנה החדר. יכול להיות חדר שהדלת שלו מול הסלון ושם פתוח ונכנס אור. לא יודעת. לפעמים יש תריסים כאלה שלא אוטמים לגמרי ואז אפשר להוסיף וילון. בקיצור, כל מה שניסיתי להגיד הוא שאפשר לדאוג שיהיה ממש ממש חושך. אם זה כבר המצב אז... אבוד.

אה, בלבל אותי השימוש שלך במילה חושך

ולהחשיך את החדר - כי מה שמשנה הוא לא אם החדר חשוך, אלא אם רמת האור בו משתנה כשהשמש זורחת וזה מעיר אותו. הוא יכול לישון גם עם אור (אצלנו הן ישנות עם קצת אור ממנורות) - העיקר שבבוקר לא יחול שינוי ברמת האור שיעיר אותו.

אצלנו בדירה הנוכחית התריס סגור, אבל הדלתות הפנימיות מכילות חלק מזכוכית. אז כשמישהו הולך לשירותים בלילה, אם הוא עוזב את השירותים ומשאיר את הדלת פתוחה, האור חודר דרך הזכוכית ומעיר את בעלי
(הוא ישן בצד הקרוב יותר לדלת).

shilaF29

New member
ברור לי מהדיון שאתן לא קמות ב-5, כי עדיין חושך מוחלט

החדר של הילדים מוחשך והוא לא מתעורר מאור (בעיקר כי אין אור).
אני מבינה שקפץ לעיניים שקראתי לו תינוק, אבל הוא באמת בגיל שאמור להבין דיבורים על ארנב ישן / ער?
&nbsp
תודה על הרעיונות אבל באמת שניסיתי למצוא פתרונות כדי לגרום לו להתעורר מאוחר יותר, ולאו דווקא להעסיק את עצמו בשקט כדי שאני אוכל לישון יותר.
&nbsp
חייבת להגיב - אני אנסה להשכיב אותו מאוחר יותר כמה ימים ברציפות, אולי זה יעזור... אבל יהיו כמה ימים קשים אם הוא גם ילך לישון ב-20:30 ואז יקום ב-5....

אני שותפה לדעה של שושן

מאוד סביר שלא משנה מה תעשי, הוא ימשיך להתעורר מוקדם.

הבת שלי מתעוררת מוקדם מאז ומעולם. היו תקופות שהשעה 05:00 נחשבה שעת התעוררות מצוינת אצלנו.
השנה עברה לגן עיריה ואין שנ"צ, אז ההשכבות קלות יותר וההתעוררות לרוב סביב 06:00. בחלק ניכר מהלילות היא מתעוררת באמצע הלילה בגלל חלום רע, או שיעול או כל סיבה אחרת. אם היא מתקשה להירדם אחרי התעוררות כזו, אנחנו מעבירים אותה אלינו למיטה ואז בדרך כלל ההתעוררות בבוקר מאוחרת יותר.
השעון הביולוגי שלה מכוון להתעוררות מוקדמת, ואני מנסה לנחם את עצמי שמתישהו בגיל בי"ס כשכולם יריבו עם הילדים על ההשכמות, אצלנו יהיה קל.
היא ישנה תמיד עם תריס מוגף וחלון סגור, יש בחדר שלה מנורת לילה קטנה והדלת סגורה כמעט לחלוטין.
את התריס בסלון אנחנו סוגרים בתקופות שבהן השמש זורחת מוקדם, זה בהחלט עוזר.

בגיל של הבן שלך היינו מביאים אותה למיטה שלנו להתכרבלות בוקר. זה איפשר לנו להמשיך לשכב ואפילו לנמנם, והיא יכלה לשחק בינינו עם בובות או צעצועים קטנים.

אני חושבת שאני הפסקתי להגדיר את הבת שלי כתינוקת מגיל שנה, למרות שטכנית היא היתה עדיין תינוקית בגודל וביכולות התנועה (הלכה לראשונה בגיל 1.8).
הוא בן שנתיים, סביר להניח שהוא כבר מדבר, אוכל אוכל של גדולים, הולך, וכל שאר הדברים שילדים עושים. הוא כבר לא תינוק.
וכן, הוא בהחלט יכול להבין את הקונספט של שעון ארנב או כל הסבר אחר שתספקו לו, עדיף עם רכיב ויזואלי שיאפשר לו להבין מה השעה.

אני לא יודעת כמה שעות הוא ישן במהלך השנ"צ, אבל אם הפתרון של חייבת להגיב לא יעבוד, אפשר לנסות לקצר את השנ"צ בהדרגה.
הייתי מנסה להוריד 10 דקות כל יומיים או שלושה.

Arirel18

New member
תוסיפי לתקופה קצרה

שנת בוקר של חצי שעה ואז צהריים הוא ילך לישון מאוחר יותר ואז לדעתי זה יסתדר

ליאת של עדי

New member
מנהל
מנסיון של שלושה ילדים שונים

אין מה לעשות.
זה ככל הנראה תקופתי מונחה מזג אויר
בהצלחה תהיי חזקה

shilaF29

New member
עדכונון

ניצלתי סוף שבוע של 4 ימים שהיה לנו ועשיתי ערבוב של כמה עצות שקיבלתי (השכבתי מאוחר יותר בלילה, לא הוצאתי מהמיטה ישר כשהוא התעורר אלא רק מאוחר יותר - כשאני לידו). יש שיפור ואני יכולה רק לקוות שזה ימשך.
&nbsp
ההשכבה המאוחרת בעייתית בגלל הבת שלי, אבל אם זה יתן לכולנו עוד שעה בבוקר, נסתדר.
&nbsp
תודה רבה על כל העצות!

shibolet101

New member
אני באמת לא מצליחה להבין מה הבעיה

חמש זה כבר לגמרי בוקר
ואם הוא הולך לישון בכיף וישן יפה כל הלילה אז לגמרי ניצחת
חמש משאיר מלא זמן לקום בכיף
לשבת ביחד לארוחת בוקר קלה שלו וקפה רגוע שלך
ואז הגדולה מתעוררת וכולם מתארגנים בנחת עי הקטן כבר אחרי ולבוש ומוכן
נשמע לי תענוג

למעלה