הורים לילדים מלאים/שמנים

רציתי לדעת איך מתמודדים עם זה

היי
אני אמא לבת 5.5 עם עודף משקל.היא גם גבוהה.
לי אישית ולה כמובן מפריע העודף משקל שלה.הבטן שלה.
איך מתמודדים?
בבית יש תזונה בריאה,בגן אין לי כל כך שליטה.
לא אוכלים שטויות.אוכלים הרבה פירות וירקות.הולכת לחוגים.
כלום לא עוזר
בדיקות רפואיות תקינות.
אשמח לעזרה וטיפים

הייבי

New member
את בטוחה שיש לה עודף משקל?

את כותבת על ילדה בריאה, שאוכלת מסודר ופעילה ושכל הבדיקות שלה תקינות. באופן טבעי יש ילדים רזים יותר ופחות זה לא בהכרח מעיד על עודף משקל. אני הייתי ילדה עגלגלה במבנה גוף ועד התיכון הכל הסתדר וגדלתי להיות מבוגר ממוצע בהחלט (לא יכולה לאכול מה שאני רוצה אבל עם אורח חיים בריא ואכילה מסודרת אני שומרת על משקל יציב ותקין). בכל מקרה הייתי בודקת דבר ראשון אם בכלל יש לה עודף משקל או רק מראה/תחושה שלכם. מכיוון שגם אצלי וגם אצל בעלי יש נטייה להשמנה במשפחה ועוד קשה לנו לדעת איזה גנים לקח הדרדס אנחנו משתדלים להקפיד כבר עכשיו על תזונה מסודרת. בלי שתייה ממותקת בבית. בלי ממתקים ונשנושים ביום יום אבל כן מאפשרים בסופי שבוע ואירועים מיוחדים כדי לא ליצור חסך ולא להפוך את זה למשהו כל כך נדיר שהוא יחוש צורך להשתולל. בנוסף מעודדים לפעילות אם זה גן שעשועים בשלב הזה (בן 3) ובהמשך דיי ברור לנו שנרשום אותו לחוג ספורט כלשהו כדי לבסס את ההרגל.

יש לה

זה לא רק נראה לנו.
יש לה בטן גדולה.
רופאת משפחה אומרת שיש לה וגם רופאת אינדוקרינולוג אמרה שיש לה השמנה קיצונית,לדעתי הגזימה.
אבל כן יש לה
וכל הקטע שהיא פעילה ואין ממתקים בבית,כמו שאמרת באירועים מיוחדים
וכלום לא עוזר...

הלכתם לתזונאית ילדים?

אצלנו הייתה הבעייה ההפוכה, אמנם, והלכנו לתזונאית והיא לא עזרה בכלל - אבל, בעיקרון, תזונאית יכולה לבנות לכם תפריט, ואולי תתייעצי איתה לגבי הגן - תביאי את התפריט (אם היא אוכלת שם צהריים) והיא אולי תוכל להדריך את הצוות.
באחד הגנים שהיינו בהם, למשל, הבת השנייה שלי כל הזמן ביקשה אוכל וכל הזמן נתנו לה. אמנם במקרה שלנו, כאמור, הן היו רזות מדי (וגם ההאכלה התמידית לא השפיעה) אבל אם גם אצלכם בגן זה מה שעושים איתה, מן הסתם זה בעייתי.
כך שבמקומך הייתי הולכת לתזונאית שתבנה תפריט (זה כולל גודל המנות, וכו'), ומביאה את המידע שיש לי לגבי הגן - ואולי מבקשת ממנה לכתוב מכתב לגן עם הדרכות כאלה ואחרות.

היינו אצל כמה תזונאיות

לא עוזר כלום!
התפריט שלהם לא שווה כי אי אפשר לאכול אותו דבר כל יום

עכשיו אנחנו בטיפול של מאמנת תזונה ,דרכי,הילדה לא יודעת ,כבר חודשיים ואין שינוי בגוף.
הרגלי תזונה השתנו ואוכלים הרבה יותר בריא
אבל פיזית אני לא רואה שיש שינוי וזה מתסכל ומבאס ברמות

התפריט לא אמור להיות זהה לכל יום -

במקומך הייתי ניגשת שוב לתזונאית ואם התפריט לא מוצא חן בעינייך - אומרת בדיוק מה שאמרת פה, שצריך תפריט יותר מגוון וכו'. אם כי, שוב, אני מודה שגם אצלנו זה לא עזר בכלל. אם היא נצמדת לתפריט (ותבדקי בגן מה המצב), ועושה פעילות גופנית (כמו שתיארת), אז נראה לי שזה המקסימום שאפשר לעשות, וזה מה יש...

אירית - איך את יודעת שהנושא מפריע לילדה?

במה זה מתבטא? היא מדברת על זה? מצביעה על הגוף? יש לה אחים? איך מבנה הגוף שלהם?

היא שואלת למה היא שמנה

בשנה שעברה בגן טרום חובה העליבו אותה מלא ואמרו שהיא שמנה וכשמספרת לי את זה בא לי למות.
יש לה אח יותר קטן ממנה,בן 3.5 והוא ממש רזה ואוכל כמו ציפור.
היא שואלת מדי פעם "אמא,למה אני שמנה והוא (אח שלה) רזה"?מה אני אמורה לענות?
היא אומרת בעצמה שהיא תאכל בריא ואז לא תהיה לה בטן
ועוד כל מיני אמירות שבא לך לקבור את עצמך.
אנחנו בבית מדברים רק בשפה של בריאות וחס וחלילה מילות גנאי וכו'

אם היא אומרת שהיא תאכל בריא,

זאת אומרת שעכשיו היא לא אוכלת בריא? אולי תפרטי מה היא אוכלת כשהיא בבית? אולי באמת כמה שינויים פשוטים יעזרו (למשל, להתרגל לנשנש ירקות, להיפטר מפיתויים שנמצאים בבית, לאכול בזמנים קבועים, וכו').

עכשיו אני מבינה יותר טוב.

נשמע שאתם עושים כל מה שאפשר מהבחינה הבריאותית-פיזית נטו. מקפידים על משטר אכילה בפיקוח ועוסקים הרבה בפעילות גופנית.
כרגע העובדה שהיא שמנה היא בגדר עובדה. ייתכן והמצב ישתנה בעתיד, אבל כרגע הייתי עובדת עם מה שיש, לא עם מה שהייתי רוצה שיהיה או שאולי יהיה בעתיד.

אז אם ככה, בואי נדבר קצת על ההיבט הרגשי.
בבסיס ההידברות בינך לבין בתך (ובין בתך לסביבה) ניצבת ההנחה התרבותית
שמן = רע, רזה = טוב.
אני חושבת שמתפקידך, כאמא שלה, לנתץ את ההנחה הזו ככל יכולתך ולהעצים אותה כמה שיותר.
הייתי אומרת לה את האמת לגבי המשקל שלה, אבל הייתי מחפשת מונח אחר מ'שמן', והייתי מסבירה שלכל אחד יש גוף אחר. למשל, אח שלה. ונותנת דוגמאות לאנשים אחרים מהסביבה הקרובה שהיא מכירה (גם לגבי שמן רזה, גם לגבי נמוך גבוה ופרמטרים נוספים).

הכי חשוב בעיני לתת לה הרגשה שהגוף שלה יפה + שאנשים שמנים הם לא פחותים ביחס לאנשים אחרים, ויכולים לעשות כל דבר. שלא תחשוב שיש לה מגבלה.

אולי כדאי להשקיע ולקנות ביחד איתה בגדים יפים ולעזור לה לטפח הופעה חיצונית שנותנת לה בטחון.

הייתי מכניסה לתמונה דמויות שניתן להיתלות בהן לצורך העצמה, מכל מיני תחומים: קומיקאים, שחקנים, מנהיגים, מדענים ועוד.

לא מזמן ראיתי בידיעות כתבה על אמא שניקדה את הפנים שלה בנקודות שחורות כי לבן שלה יש מחלה שמופיעות המון לו המון נקודות שחורות על הפנים ויש ילדים שצוחקים עליו.

אני חושבת שזה מהלך מאד מורכב ועדין, ואולי כדאי לך לפנות לאיש טיפול כדי שידריך אותך איך לעבוד נכון מול עצמך ואיתה, כדי להרחיק אותה ממקומות של תסכול ועצב ביחס לגוף שלה.
כי נשמע שאת ממוקדת מאד בנסיון לנצח את השומן. אולי כדאי לך להפנות את האנרגיות שלך לכיוון של השלמה וטיפוח, וזה יקרין גם על האופן שבו הבת שלך חווה את עצמה. כל זאת בלי לוותר, כמובן, על אורח חיים בריא.

mitmit11

New member
מילה במילה

נשמע שכל מה שאתם עושים נכון מסביב וכל מה שנותר הוא להעצים אותה ולבנות לה בטחון עצמי גבוה.

אני דווקא לא בטוחה שהם עושים נכון מבחינת

תזונה. האם אמרה שהם אוכלים "תזונה בריאה", אבל לא ברור למה בדיוק הכוונה, ואם הכמויות נכונות לילדה, וכו' (וזה לא נושא פשוט בכלל. נראה לי שכבר נתתי פה את הקישור למאמר שטען שילדים שאוכלים מגוון דווקא משמינים) - ולפעול לפי עצת התזונאיות הם לא עשו. אז עדיין ישנה אפשרות שהתזונה של הילדה כן בעייתית מהבחינה הזאת, והיא הסיבה שהילדה ממשיכה להשמין.

iameden

New member
לא חושבת שזה סותר

מה שאין אריות כאלה הציעה הוא נכון וחשוב בלי קשר לתזונה בבית.. (ואת זה רק פותחת השירשור יכולה לדעת באמת מה זה אומר תזונה בריאה ועד כמה. יכול להיות שכן ואולי לא. גם לא בטוחה עד כמה ההשמנה קיצונית כמו שהגדירה... אולי באמת יש בעיה גנטית ולא רק תזונתית ואולי זה עניין של הרגלים)

הגבתי רק לכך שמיטמיט אמרה שהם עושים נכון

(הבנתי את זה בתור עושים נכון מבחינת ספורט ותזונה). לא התייחסתי לשאלה של מה להגיד לילדה, וכו'.

iameden

New member
אם כך אני מתנצלת. יצא מהקשרו

כן יש בעיה גנטית כי אבא שלה היה מלא בילדותו

ההרגלים של הילדה די השתנו ויודעת לבחור מה יותר טוב ונכון לאכול.
לדעתי זה לא השמנה קיצונית ,כך אמרה הרופאה אנדקרינולוגית.הילדה גם גבוהה.

למעלה