השמנת ילדים

השמנה של הילדה שלי

היי,
אני בדיכאון בגלל שהילדה שלי בת 5 לא מפסיקה להשמין.
היום היינו אצל רופא אנדוקרינולוג לבדיקת גדילה ומה שהיא אמרה זה שהילדה נמצאת בהשמנה כרונית.דיכאון!
המשקל שלה הוא 35 ק"ג והגובה 126 ס"מ.
אני יודעת שאני לא צריכה להסתכל על הנתונים היבשים וכן היא ילדה מדהימה ומהממת.אבל היא שמנה.
אנחנו עכשיו עברנו לאוכל בריא ועושים ספורט.
אשמח ליעוץ

ו...? יש בעיה אנדוקרינית?

מה היא מצפה שתעשי עם המידע הכה מועיל הזה שהילדה בהשמנה כרונית? קצת כמו ללכת לרופא משפחה עם ילד עם חום, כדי שהרופא יגיד לך "יש לה חום..." מה אתה אומר...

iameden

New member
דיאטה לבת 5?

נראה לי שזה לא מושג שיתרום בגילה הצעיר.
מה שכן, הייתי מנסה לעשות מאמץ משפחתי לאכול בריא יותר. ועל זה גם אפשר לדברי מה מזין ותורם לגוף להיות חזק ולגדול ומה לא ...
אבל לא הייתי ממקדת את המאמץ בה אלא בכולם. כל האוכל בריא יותר, יותר ירקות/פירות, חלבונים, פחות פחממות, פחות חטיפים ומתוקים...
גם ספורט משפחתי זה כיף. אפשר ללכת לבריכה לשחק תופסת, מחבואים, טיול אופניים או כל דבר אחר...
אבל לדעתי זה משהו שצריך לעשות יחד ולתת דוגמא אישית כדי שיעבוד

יש לי שאלה

קודם כל בעיה רפואית היא תמיד קשה לעיכול,בעיה רפואית של ילד קשה לעיכול עוד יותר.
זה בסדר גמור שאת מרגישה דכאון, קיבלת את הבשורה רק היום, לוקח זמן להבין להפנים מציאות חדשה ולגבש תוכנית פעולה ביחס אליה.

וכאן השאלה שלי -
את כותבת עברנו לאוכל בריא ועושים ספורט, אבל גם מספרת שאת הבשורה קיבלתם היום.
אז מי זה בדיוק "עברנו"?ומתי עברתם?
האם אתם מלווים על ידי איש מקצוע בהיבט התזונתי והספורטיבי?

אנחנו מודעים למשקל יתר שלה מגיל שנתיים

ומאז ומתמיד הקפדנו על אכילה מבוקרת,אך לא מספיק כנראה.

עדיין זה די קשה לקבל כזאת בשורה בפרצוף.

בייבה7

New member
נשמע שאתם עושים נכון

&nbsp
יכולה לספר מניסיון של חברה, שהבת שלה יחסית גבוהה ומלאה. היא מקפידה איתה על תזונה וספורט ונראה שיש תוצאות.
טיפ שמאוד אהבתי לראות שתמיד תמיד היא לוקחת איתה ירקות חתוכים לכל מקום. כשהילדה מבקשת לאכול כי היא רעבה, היא פותחת באכילת ירקות ואח"כ מקבלת סנדוויץ או משהו אחר.

כפרקי

New member
הרבה סבלנות

גם אני מתמודדת עם מצב דומה, רק שעצרנו את ההשמנה בשלב מוקדם יותר.
כמה עצות:
1. תחשבי טוב טוב אם את רוצה לחשוף את הבת שלך למושג דיאטה וכל עולם המושגים והדימויים שמצטרפים אליו. מאחר והיא ילדה קטנה השליטה באוכל עדין אצלך ואין צורך אמיתי לדבר איתה על הצורך לרזות. אפשר במקום לדבר על 'בריא' לעומת 'לא בריא'.
2. השינוי צריך להיות ברמת המשפחה כולה. גם של האחים הרזים אם יש. גם הם צריכים לאכול בריא.
3. כתבי לעצמך את סדר היום של הילדה, איפה היא אוכלת וכמה. ייתכן מאוד ותצטרכי לנהל שיחה עם מנהלת הגן/צהרון. כנ"ל סבים ושאר מפנקים פוטנציאלים. לבדוק דרכים להמיר פינוקים של ממתקים בפירות או פינוק שאינו אוכל.
4. להביט למציאות בעיניים לראות מי השותפים שלך לתהליך. האם בן הזוג תומך/נייטרלי/מקור לבעיות?
5. לגמרי לגיטימי שהשינוי יהיה הדרגתי. מדובר בשינוי הרגלים של כל המשפחה. סל קניות אחר, צורת התמודדות שונה - לא פשוט בחום הזה לצאת לפעילות גופנית אחה"צ, חיתוך ירקות מצריך זמן שאין בשפע, גמילה של הילדה מהרגלים כמו נישנוש מול הטלויזיה ועוד.
6. רופא משפחה יכול לתת הפניה לתזונאית מטעם קופ"ח בעלות סמלית.

שינוי

אני חס וחלילה לא משתמשת במושג "דיאטה " מולה וגם לא בבית.אנחנו פשוט אוכלים בריא.כל המשפחה ואכם הסל קניות השתנה ואני מאושרת מזה שגיליתי את העולם הזה ושנפתחו לי עיניים למאכלים בריאים יותר.

איך עברתם את השינוי?מה עשיתם?האם התוצאות נראות לעין?

כפרקי

New member
לאט

לא ממש רואים תוצאות עדיין (עברו חודשיים), יש עוד כמה הרגלים לשנות.
יש לי קושי גדול מול הגן, ובעיקר הצהרון שממש דוחפים שם ממתקים כאמצעי לשליטה התנהגותית על הילדים (נושא לדיון אחר...)
עבדתי עם הילדה על העקרון של ממתק ליום ועכשיו היא בעצמה מווסתת. היו פעמים שהודיעה לי שמאחר וקיבלה עוגה בצהרון היא לא תבקש משהו ממני אחה"צ. בסופ"ש היא למדה לא לבקש בבית כי יהיו פינוקים (מוגבלים וידועים מראש) אצל הסבים. חטיפים מלוחים הפסקתי לקנות לגמרי, בטיולים תמיד מביאים אוכל מהבית, בכל ארוחה בבית יש צלחת ירקות ואנחנו מקפידים על דוגמה אישית.
אחת ההצלחות היתה שאם פעם היתה מבקשת חטיף או ממתק כל פעם שהיתה רעבה, היום היא כבר למדה קודם לאכול כריך או פרי. גם כמות המיץ ירדה מאוד. התחלנו להגביל לכוס ליום. היא ויתרה כמעט לגמרי ושותה מיץ (ויטמינציק) אולי פעמיים בשבוע.
המזל שלי הוא שהילדה דיי יקה-פוץ והטיעון של 'בריא' תמיד תפס ממש חזק אצלה.
אני חושבת שאצלנו מה שיקרה זה שהיא תגבה ותשאר באותו משקל (אני מקווה) וכך בפועל, תרזה.
גיסתי עשתה דיאטה של ממש לבת שלה. כולל שיח בוטה והצבת גבולות נוקשים. הילדה רזתה, אבל במחיר של טרור מצד האמא ברמה שאני לא מעוניינת בה. גם ניכר שהילדה פיתחה רגשות מעורבים לגבי אוכל ויודעת שכל הזמן מסתכלים לה בצלחת. גיל 6 זה עוד 'קצת' צעיר מבחינתי לפתח כזו מערכת יחסים עם אוכל.

מעניין

אפשר לדעת מה הגובה משקל והגיל של הבת שלך?האם עושים פעילות גופית?
אצלנו בבית מזמן אין חטיפים אבל פה ושם יש ממתקים ואני גם מתעסקת בעיצוב עוגות אז בכלל השתוללות.
אבל מאז התהליך היותר בריא יש לנו ממתקים בריאים ולא כואב לי הלב שהיא אוכלת אותם וגם אנחנו וזה מספק אותנו מבחינה הנפשית כי אוכלים מתוק ובריא.
מיצים אין לנו ,מזמן.אולי אצל סבתא מיץ ענבים בארוחת שישי.
והילדה שלי גם מפתיע כי באה עם המשפטים כמו "אכלתי כבר היום ממתק אז כבר לא אוכלת יותר" .
ונכון בצהרונים וקייטנה עכשיו אין לנו שליטה.
אבל היום בבוקר היא החליטה לקחת לעצמה יוגורט ופירות חתוכים וזה מה שתאכל בקייטנה בבוקר במקום כריך עם לחם.מקווה שאכלה רק את זה ולא גם כריך וגם יוגורט.

לא קל ....

פעילות גופנית במזגן + הערה לגבי הסתכלות בצלחת

היי אירית,
נשמע שאתן בהחלט בדרך הנכונה, אני בכ"ז הייתי הולכת להתייעץ עם רופא נוסף לגבי ההיבט הרפואי של השמנה כרונית.

לעניין השיח - אני לגמרי איתך לגבי המינוחים, ולגבי ההסתכלות בצלחת והטרור שתיארה כפרקי, אני מאד נגד.

לענייני כושר גופני באוגוסט -
1) אפשר גם בבית. אנחנו מנויים של נטפליקס, ויש שם תוכנית שקוראים לה משהו כמו go Bo עם ילדה שצריכה שהילדים מול המסך יטעינו אותה בכוחות באמצעות קפיצות במקום ושלל תרגילים גופניים. וכמובן יש עוד המון תוכניות אחרות.

2) ואם לא בא לך לערבב טלוויזיה עם כושר (אנחנו מצאנו בטעות אבל הגדולה ממש אוהבת והרבה פעמים עושה התעמלות מול הטלוויזיה) אז אפשר גם -

לשים מוזיקה ולרקוד (באופן ספונטני, בלי לקרוא לזה "לעשות כושר")
לשכוח (בכוונה) משהו למעלה ולעלות ולרדת במדרגות (של הבית/של הבניין/ בבניין הסמוך)
ולמתוח גומי בין כסאות ולקפוץ
לשחק תופסת גובה (ממש מצחיק)

באופן כללי כמה שילדים הם יותר קטנים הם יושבים פחות ומצויים בתנועה רוב הזמן. כדאי לנסות לשחזר את המצב הטבעי הזה באופן זורם וכמה שפחות מאולץ.

נשמע שאתן עושות עבודה רצינית ונכונה, ובעיני הדרך (=אימוץ הרגלי אכילה נכונים) הרבה יותר חשובה מהתוצאה (=כמות הקילוגרמים שהמשקל מראה), בוודאי בשלב הזה, אבל אולי גם בכלל.

בלונד23

New member
מנסה לעזור

אני חושבת שלא מספיק מה שנאמר עם האנדוקרינולוגית.
כדאי לערב דיאטנית ילדים שתיתן תפריט.
כי ציינת שאת מעצבת עוגות ושיש "השתוללות" סביב זה וציינת "ממתקים בריאים" שבעצם - אני לא בטוחה שיש דבר כזה, ואני לא בטוחה כמה ביום אפשר לתת לילדה שהיא כבר סובלת מעודף משקל. גם פירות זה סוכר, ויש להגביל את הפירות 2 ביום ולא יותר. אם את חושבת שפירות זה בריא, אז לא, הכול תלוי בכמות. חמותי למשל בטוחה שפירות זה בריא וזוללת 5-6 פירות ביום, התוצאה היא השמנה רצינית.
אני לא חושבת כמוך שיוגורט ופירות זה יותר טוב מכריך בגן. זה פחות ממלא וזה עתיר סוכר (במיוחד אם זה יוגורט עם פרי). זה גם שונה מכל הילדים האחרים.
&nbsp
אני חושבת שעזרה מקצועית, במיוחד במצב שבו זה כבר נהיה השמנה כרונית, תעזור מאוד ואת לא יכולה לדעת מה כן לתת ומה לא לתת בלי הכוונה מקצועית.
מוטב כעת מאשר לעולם לא, אבל היה מקום ללכת לדיאטנית לפני שנתיים שלוש כי את אומרת שאת מודעת לבעיה מגילך שנתיים - אז למה רק עכשיו?
אני כל הזמן בערך מגיל שנתיים, כשראיתי עלייה באחוזונים, עוקבת אחרי הגובה והמשקל ומנסה מאוד לא להכניס הביתה אויבים כמו יוגורט ממותק כמובן שלשתות רק מים ולא שום מיץ פירות (חוץ מכוס אחת אולי פעם בשבועיים כמו שציינת - במסיבה וכדומה), להגביל פירות, חטיפים, להגביל סוגם וכמותם ולהעדיף מלוח על פני מתוק. הכול מבוקר ותואם לתפריט מהדיאטנית ילדים. היא לימדה אותי בדיוק מה צריך לאפשר ומה לא.
גם בצהרונים וקייטנה יש שליטה מסוימת - מדברים עם הצוות.
אגב, גם המיץ ענבים אצל סבתא יכול לרדת. מדברים עם הסבתא על הצורך באורח חיים בריא. קובעים עובדות בשטח כמו למשל - כולנו שותים רק מים.
אם אני נותנת חטיף שוקולד אז מוקטן.
יש שיטות לעקוב אחרי המשקל ועדיין שהילד יהיה שמח ומאושר וללא המונח דיאטה, רק שחייבים מעקב מקצועי. בטח שבמשקל שאליו היא הגיעה - שבטוח מפריע לה.
המון בהצלחה

דיאטנית

היתה מעורבת דיאטנית בקופה ,שחוץ מתפריט לא עזרה לי בכלום .די אדישה .
היתה גם דיאטנית פרטית שרק בהתחלה חל שינוי כי הילדה גבהה ורזתה קצת אבל בהיבט לאחור לא חל שינוי .
ועכשיו אנחנו מטופלים אצל תזונאית ומאמנת וכמובן כל השינוי בתזונה בבית היא אחרי ההמלצות של התזונאית.אני עדיין לא מספיק מוסמכת כדי להחליטה לבד מה בריא יותר.
הכל במינון ופשוט התזונה יותר בריאה.פנקייק יותר בריא וטוסט יותר בריא וחטיף יותר בריא.
אני צריכה לעשות עבודה קשה ולהרגיל אותה לאוכל חדש וזו עבודה לא פשוטה.
אין חטיפים בבית ,אין ממתקין לא בריאים בבית וגם אוכל רגיל עבר יותר לתנור במקום הטיגון ופחות אוכלים בחוץ.
ויוגורט עם פירות זה לא יוגורט ממותק,זה יוגורט ביו לבן עם פירות חתוכים טריים.
אם יש לך רעיונות נוספים לארוחות בוקר ,אני אשמח לשמוע.
בצהרון דיברתי עם הצוות אבל לא סומכת עליהם שממש יקפידו לשמור על התזונה של הילדה שלי ולכן לא משקיעה בזה הרבה אנרגיות.

בלונד23

New member
יש לי רעיונות

קודם כל ההתמודדות היא באמת קשה וטוב שאת מתחילה.
&nbsp
ארוחת הבוקר הכי טובה ובריאה היא דייסת קוואקר. לוקחים כוס מים רותחים (לא חלב!!!) בתוך קלחת עם טיפה מלח, מרתיחים, כשרותח שמים 3 כפות קוואקר ומנמיכים אש למינימום, ערבוב לדקה בכף עץ. מוכן. ללא ממתיק ללא כלום בפנים.
מתרגלים לטעם. ניתן להוסיף פרי חתוך **אחד**. זה משביע מאוד. 2 כוסות מים ליד.
אם את רוצה דייסה טעימה ומתוקה ברור שאת יכולה להבין מחלב ומדבש, או עם שוקו, אבל אז מה עשית? זה משמין ביותר.
&nbsp
מה זה ממתק בריא בעינייך? את יכולה לתת דוגמה?
מה זה פנקייק יותר בריא? אם היא שמנה אז לא נותנים לה מטוגן בכלל, ופנקייק זה מטוגן. תבדילי בין בריא לבין משמין.
למשל: כל דבר מטוגן הוא משמין. כל דבר מתוק הוא עתיר סוכר. פרי נתפס כבריא בלי קשר לכמות וזו טעות. פנקייק מקמח מלא נתפס כבריא, אבל הוא עוד יותר עתיר קלוריות מפנקקיק מקמח לבן (קמח מלא הוא בריא לגוף כי יש בו סיבים, אבל הוא עתיר קלוריות).
חלבה זה בריא יחסית לממתקים תעשייתיים, אבל מי שאוכל כל יום חלבה נהיה שמן.
את מבינה - מה שנתפס בעינייך כ"בריא", אולי הוא בריא אבל הוא משמין מאוד.
את לא צריכה כרגע לחפש מה בריא אלא מה דל קלוריות.
תתחילי מזה שתמיד יהיה על השולחן ירקות חתוכים ושתייה רק מים.
&nbsp
יש שינויים שעשית שהם ממש מעולים כמו להעביר לתנור במקום לטיגון, ואני אוסיף שבבישול הכול יותר טעים עוד יותר בעיני למשל קדירת עוף בירקות עם רוטב בסיר.
דברים שאסור שיהיו בבית בכלל: מעדני חלב ממותקים, מיץ ממותק מכל סוג שהוא כולל מיצי פירות. שוקו. מילקי. גלידות. כל זה. שיהיו במקפיא ארטיקים קטנים דלי קלוריות.
פרוסת עוגה אפשר פעם בשבוע. כמה קוביות שוקולד זה נחמד מדי פעם והרבה יותר טוב מאשר כל מיני ופלים. אבל כל העוגות שאת מכינה ומתפרנסת מהן, לא לאפשר מאכל שלהן של בני המשפחה.
&nbsp

מסכימה איתך

ממתק בריא מבחינתי זה ממתק מתמרים ללא סוכר ,קקאו,שמן קוקוס ,אגוזי מלך.
פנקייק אומנם מטוגן אך עשוי מקמח כוסמין וסילאן במקום סוכר .
זה לא נחשב בריא ?מזין ?משביע?

הרי היא עדיין ילדה ויש לה חשק לדברים המתוקים.

וכן העוגות שלי כבר לא אוכלים בבית ,אלא רק להזמנה ללקוחות.

בלונד23

New member
לא בריא בכלל. זה מלא סוכר.

סילאן=סוכר שמופק מתמרים.זה סוכר לכל דבר. האמת? זה יותר מתוק מסוכר.
תביני שאדם אינו זקוק לסוכר בגופו מעבר למה שיש באוכל בטבעיות - 2 פירות ליום, ואוכל מבושל רגיל. כשהיא בדיאטה היא לא זקוקה לא לאגוזים ולא לתמרים.
הנה בדיוק שורש הבעיה שלך - שאת אומרת שילדה יש לה חשק למתוקים. זה לא חשק, זו התמכרות. לילד אין יותר מדי חשק למתוק אם לא מזינים את החשק הזה יומם ולילה. ילד ומבוגר זה אותו דבר - מה שהוא מתרגל, את זה הוא אוכל לתמיד ובלי זה הוא לא יכול. את כמו חמותי, שחושבת שסוכר זה טוב כי זה טעים ונדמה לה שפירות ללא הגבלה זה מזין.
אוכל טוב למי ששוקלת משקל כזה בגיל 5 זה חביתה וסלט וגבינה. לא פנקייק עם המתקה, לא תמרים ולא סילאן, לא כדורי שוקולד ולא עוגות מעבר לפרוסה אחת בשבוע כפינוק מיוחד. פנקייק כוסמין מטוגן זה טוב בשביל פעם בשבועיים למשפחה בריאה, לא לילדה עם השמנת יתר, ולא עם סילאן אלא עם רסק תפוחים. אין צורך להמתיק כל דבר.

מדובר בילדה

חביתה עם סלט וגבינה מספיק לארוחת ערב את ומה עם שאר הימים?

בלונד23

New member
ארוחות ערב

כתבתי ילד - התכוונתי לומר שלכל ילד יש תשוקה למתוק אם ממכרים אותו לכך - בדיוק כמו אצל מבוגר. לא משנה אם זו ילדה או ילד.
ואם לא ממכרים אותו, אז אין לו תשוקה למתוק מעבר למשהו קטנטן אח"צ וגם זה לא חובה!
&nbsp
חביתה, גבינה וסלט לבת שלי מספיק אבל מבחינת תפריט הדיאטנית אמרה שמותר גם להוסיף לחם. עדיף מקמח מלא. אפילו 2 פרוסות. העיקר לא מתוק.
מה לגבי שאר הימים? גם כן - אותה הארוחה.
או ביצה קשה.
או טונה.
כל יום אפשר לתת ביצה או טונה בערב ורעיונות נוספים: פעם מקושקשת פעם חביתה פעם קשה, פעם סלט טונה, פעם סלט יווני עם גבינה מלוחה, פעם פשטידת ירקות עם סלט, פעם טוסט. אבל רק רק רק אוכל ולא מתוקים. זה המפתח.

למעלה