ענייני שפה בגוף שלישי :)

עקשנית25

New member
ענייני שפה בגוף שלישי :)

שלום :) הקטן והיחיד, בן שנתיים.

אז משום מה, יוצא לנו תמיד להגיד לו משו בסגנון כשאנחנו מדברים איתו: אתה רוצה שאמא תכין לך? שאבא יביא לך?

לא בלשון אני אביא, אני אעשה, אתה, וכאלה... אלא תמיד בלשון אמא הולכת עכשיו!

והוא ככה מדבר גם על עצמו, לא אני אביא... אלא יובל יביא :) יובל הולך...

כמה זה תקין לגיל הזה? כמה אני צריכה להשתנות? :) למישהי יש תובנות שפה? תודה!

לגמרי תקין.

אבל כן, בהחלט את יכולה להתחיל לדבר על עצמך בגוף ראשון - אני אכין לך, אני אביא לך, כדי לתת לו גם מודל כזה.
לנו היה דיבור על עצמו בגוף שני. זה היה היסטרי. "אתה מאוד שמח שאתה הבאת לך מתנה". אנשים מסביב התחרפנו מאיתנו.

זה שלב וזה עובר.

עובר את אומרת....

מתי? כי הקטנה בת 2.3 כמעט קבוע מדברת בגוף שני, היא מאוד מאוד ורבלית ומדברת המון, וכמעט תמיד בגוף שני, זה מתחיל להיות קצת מוזר, מתי ומה כדאי לעשות כדי לשפר את זה?

winterfell

New member
לא יודעת אם יעזור בגיל כזה...

אצלנו זה נמשך עד גיל מאוחר יותר (הפסיק בין 3.5-4), והיה מטופל ע"י קלינאית תקשורת.
עצה אחת שהיא נתנה ונראה לי שאפשר להעביר הלאה, היא לנסות לטפוח קלות על הכתף או החזה כשאת משתמשת בגוף ראשון/ שני ולהדגיש את המילה. למשל: "*את* (טפיחה על הכתף שלה) רוצה ש*אני* (טפיחה על החזה שלך) אעזור לך?"
לשאלה מתי כדאי לפנות לעזרה מקצועית אין לי תשובה.

אצל הבן שלי עבר מעט אחרי גיל 3

הרעיון עם הטפיחה שנתנו לך נשמע לי כיוון נחמד. בעיקר הייתי פשוט מדגישה כינויי גוף בפניה.

תודה

אני מנסה להדגיש, הבעיה שאני איתה ככ הרבה שלפעמים אני אפילו לא 'שומעת' את הגוף השני אלא ישר מבינה אותה

אני צריכה יותר לשים לב

אצלנו עבר סביב גיל שנתיים וחצי

גם אצלנו מאוד ורבלית, והיה לי מאוד קשה שלא לתקן אותה בכל פעם.
בשלב מסויים התחלתי לדבר על עצמי בגוף ראשון, בהתחלה זה היה ממש קשה כי הייתי על אוטומט עם גוף שלישי, אבל בסוף זה הפך להרגל ותוך זמן קצר גם היא התחילה לדבר בגוף ראשון.

יש גם מקרים של ילדים שמדברים במגדר הפוך: למשל ילדה שאומרת לאבא "קחי" כי זה מה שהיא שומעת שאומרים לה. גם זה בדרך כלל מסתדר מעצמו.

MotheRonit

New member
זה מתוק וגם אנחנו בדקנו שעובר - היה אומר "אתה נפלת"

כי זה מה שהיינו אומרים לו

Et tu Brute

New member
הבת שלי קצת יותר קטנה

(21 חודשים) ואני משתדלת להעלים לגמרי את ההתייחסות לעצמי בגוף שלישי (כלומר עברתי מ"תני לאמא", "אמא תעזור לך" וכדומה ל"תני לי", "אני אעזור לך"). היא כבר מבינה הכל ומדברת לא מעט, אני מרגישה שהגיעה העת לדבר איתה כמו שמדברים באמת.

עקשנית25

New member
כן, אני ממש מנסה

וגם אמרתי לכולם בבית! אבל זה נפלט לנו על אוטומט :) ואני מנסה לתקן את דרכיי :)
&nbsp
הוא אומר המון ומדבר המון פשוט לא בגוף הנכון :)
&nbsp
יובל אוכל, זה של יובל... (לא שלי, לא אני) וכאלה...
&nbsp
תודה!

Et tu Brute

New member
אני יודעת, גם אני כבר התרגלתי לגוף שלישי

אבל ברגע שהתחלתי לחזור לדבר כמו בנאדם, פתאום נשמע לי משונה לקרוא לעצמי "אמא".
בנך הולך לגן? כי שם הוא בטח נחשף לעוד אנשים שמדברים. אצלנו זה מצב קצת שונה כי אנחנו לא גרים בארץ והילדה לא נחשפת להרבה עברית...

עקשנית25

New member
כן. הוא הולך לגן ולמרות שהצוות מורכב מנשים

הוא גם מדבר רק בלשון זכר. אמא הולך, אמא יושב.
&nbsp
אני גם עושה מאמץ לעבור ל"אני". זה מצחיק :)
&nbsp
&nbsp

למעלה