שאני אשפשף?

כפרקי

New member
שאני אשפשף?

ככה פתאום, בלי ששמתי לב, ליותר מחצי מהחברות שלי יש עוזרת בית.
את צלצול ההשכמה קיבלתי כשאחת סיפרה שהיא שוקלת להשתמש בשירותיה של מבשלת.
אני מודה, שזה מוזר לי.
מאיפה הגיע הקטע הזה?
לא מדובר על נשים שמרוויחות המון או עובדות בהייטק. הן מגיעות הביתה כמו רוב האימהות כדי להוציא את הילדים מהגן.
אני אפילו לא מצליחה לנסח שאלות כמו שצריך. שמח לקצת תובנות שלכן

AlicePJ

New member
לא הבנתי מה מוזר בזה. הכל שאלה

של כסף וזמן. את מעדיפה להשקיע את הזמן שלך בלנקות, הן מעדיפות להשקיע את המשאב הכי חשוב - זמן, בדברים אחרים. כנראה מעדיפות להיות עם הילדים במקום לנקות ולבשל. עניין של סדרי עדיפויות.

כפרקי

New member
אבל

אם הבנתי נכון, את הנקיונות הסיזיפיים, גם ככה הן עושות.
המנקה לא שוטפת כלים כל ערב, לא מקפלת כביסה ועדיין חייבים להעביר סמרטוט אחרי שהילדים אכלו או לשאוב אחרי הכלב.
אצל אחת החברות הבית כל כך מבולגן שאני אף פעם לא שמה לב שהעוזרת היתה באותו יום.
כאילו עוזרת הפך לסמל סטטוס, כמו ג'יפ או לטוס לחו"ל פעם בשנה.
אגב, שתיים מהן לא ויתרו על העוזרת גם כשהיו בבית כמה חודשים טובים רצוף (חופשת לידה ארוכה ואבטלה)

נשגב גם מבינתי

גם אני מהאזור (לפי פרטי המשתמש את מחיפה רבתי), וגם סביבי לחצי מהמשפחות - כולל כאלה שלא מרוויחים יותר מאתנו ולהם הוצאות דומות - מנקה.
ולגבי התשובה של אליס על סדרי עדיפויות - מדובר בלפחות 55 ש"ח לשעה בחישוב עלות שכר (ימי חופש, הפרשה לפנסיה ופיצויי פיטורין). בהנחה שנדרשות לפחות חמש שעות כדי לנקות בית שבו מסתובבים ילדים, פעמיים בחודש כדי לשמור על רמת תחזוקה סבירה - הרי שמדובר על הוצאה לא מבוטלת של 550 ש"ח בחודש או 6500 בערך לשנה. לא ענין של סדרי עדיפויות, אלא יכולת כלכלית גרידא.

Et tu Brute

New member
אבל מה נשגב מבינתך בעצם?

יש אנשים שלא רוצים לעשות משהו (לנקות) ויש להם את היכולת הכלכלית לשלם למישהו אחר שיעשה את זה בשבילם. מה בעצם יש פה להבין?
&nbsp
(ואני כותבת את זה בתור מישהי שאין לה מנקה וגם לא כסף למנקה
).

AlicePJ

New member
נו את רואה, אצלך הנקיון היום יומי הוא סיזיפי

אני למשל אוהבת אותו.
היו לי תקופות שהיתה לי מנקה, היו תקופות שלא (עכשיו לא) אבל בהחלט אני רואה יתרון גדול - חוסך המון זמן, חוסך אנרגיות כך שיש לי כוח לשחק עם הילדים, נוח בהחלט. אצלנו הבית ממש לא מתבלגן ישר כשהמנקה הלכה, למעשה אצלנו הבית מסודר יחסית כמעט כל הזמן. אגב - לנקות בחופשת לידה? מתי? איך? חודש וחצי אסור, או חודשיים אם קיסרי, ואח"כ בקושי יש זמן לשתות כוס קפה, רק לברות המזל שיש להן תינוקות שישנים כל היום בלי בעיות יש זמן. כל השאר בקושי מספיקות ללכת לשירותים.
נראה לי שאת מאוד נכנסת לבתים ולארנק של חברות שלך, לא ברור לי למה. את מקנאה בהן? זה מגיע על חשבונך? מה זה מפריע לך כל כך? אם הן מרוצות ומסתדרות, מה את פותחת עינים בכזאת קנאה וסופרת להן כל אגורה?

כפרקי

New member
ממש לא

שכל אחת תעשה כראות עיניה. אני בטוחה שיש דברים שאני עושה שגם לא נראים להן, זה בסדר.
אני מגיעה ממנטליות מסויימת ומנסה להבין מה עומד מאחורי תופעה שנתקלתי בה.
זה ה-כ-ל.
&nbsp

niki11111

New member
למה ההנחה שחייבות לנקות בעצמנו?

לא חושבת שזה סמל סטאטוס חושבת שזה משהו שמאד עוזר.
אין גבורה בלנקות לבד. סבתא שלי נורא גאה בזה שהיא עדיין בגיל שמונים יורדת לריצפה לעשות פאנלים ושאף אחת לא מנקה כמוה (מה שנכון האישה רואה גרגיר מקילומטר) אבל היום מבחינתי זו משימה מאוסה ומעצבנת שגוזלת זמן ממני ומבן זוגי ומהזמן שלנו עם הילדים.
אם זה נכנס בתקציב ואפשר להרשות לעצמנו זה הדבר הראשון שאני מורידה מעצמנו. הזמן שזה מפנה לי והעצבים שזה חוסך - שווים יותר מחופשה משפחתית לדעתי.

כפרקי

New member
אין הנחה כזו

אני גדלתי במנטליות שכמה שיותר דברים עושים לבד. רק מה שלא יודעים משלמים למישהו אחר. מעולם לא עברה בי המחשבה להשתמש בעזרה הזו, ולא כי יש לי משהו נגד זה.
אני מנסה להבין מאיפה הצורך ולמה זה נהיה כל כך נפוץ.
&nbsp
בעצם את ענית לי קצת. מבחינתך מנקה שווה יותר מחופשה בסדר העדיפויות, וזה מקובל עלי לגמרי

AlicePJ

New member
והמנטליות שלי היא שהילדים יותר חשובים מזה

והזוגיות שלי יותר חשובה, ולכן מעדיפה להשקיע בהם את האנרגיות ולא בדברים אחרים. כל אחד וסדרי העדיפויות שלו. הצורך נובע מכך שכיום אנשים רוצים לבלות יותר זמן עם המשפחה, גם הגברים רוצים להיות חלק מהמשפחה ולא רק הורים של סופי שבוע, ורוצים להיות ביחד בזמן איכות. עכשיו אין לי מנקה ואני בהחלט רואה את התרוקנות האנרגיות והמשאבים שיש לנו אחרי שאני ובעלי מנקים את הבית ואיך זה מגיע כרגע על חשבון הילדים. כרגע מבחינה כלכלית זאת ההחלטה שלנו, ברגע שמצבנו הכלכלי ישתנה אנחנו ישר נחזיר את המנקה כדי להחזיר זמן משפחה.

פריZמה

New member
לחצי מהחברות יש? לא לחצי מהמשפחות שאת מכירה?

וואלה
בעצם שאלתך ענית

כפרקי

New member
לא הבנתי אותך

עבור רוב המשפחות שאני מכירה אין לי מושג אם הן נעזרות במנקה. זה לא נושא שיחה כל כך נפוץ ולכן אין לי מידע כזה.
חוץ מזה, איך זה שהן חברות שלי אומר משהו?

1pika

New member
מבחינתי זה המותרות הראשונות שהשקעתי בהם כשהתבססנו קצת כלכלית

פעם בשבועיים הגיעה העוזרת וניקתה כמו שצריך את הדברים שלי קשה להגיע אליהם ומעצבן אותי לעשות - שירותים אמבטיה כמו שצריך, חלונות, כיריים וכו'
נכון יש את השוטף, בהחלט, וגם שירותים של הילדים ניקיתי ושטיפה בשישי בשבוע שהעוזרת לא הגיעה אבל את היסודי והמבאס היה לי מצוין לשלם למישהי שתעשה את זה.
כמו שאמרו, סדרי עדיפויות, זה לא בהכרח סמל סטטוס, בשבילי זה היה סיוע נצרך שהעדפתי להשקיע בו.
בינתיים היא נאלצה לעזוב מסיבות בריאותיות ובעלי עזב את העבודה אז לא חיפשנו חדשה והוא ממלא את תפקידה (פחות מוצלח ממנה
) אבל בהחלט נחפש עוזרת בעתיד.
&nbsp
בנוגע למבשלת שהזכרת, יכול להיות (כמובן לחלוטין בלי להכיר את הנפשות הפועלות) שבישול זה משהו שקשה לחברה שלך לעשות אבל חשוב לה שהמשפחה תאכל טוב, בריא, טעים ולכן מעדיפה לשלם למישהו בשביל זה..
&nbsp
מודה שלא ככ מבינה על מה את מתרעמת.. אלא אם זה באמת רק סמל סטטוס ואז כמו כל "שופוני" אחר זה תלוי מיקום וחברה ואכן מבאס

כפרקי

New member
אני לא מתרעמת, רק תוהה

אין לי ביקורת, רק נסיון להבין והתשובה שלך עזרה לי.
&nbsp
מבין אלה שאני מכירה מקרוב ונעזרות במנקה לא הבנתי את הצורך. במיוחד לא בזמן אבטלה או שהיה ארוכה עם תינוק בבית, שאז לא נכנס כסף ויש זמן.

1pika

New member
אההה מתנצלת, לא קראתי נכון את הטון

שמחתי לעזור

&nbsp
אני חושבת שיחסית לזמן ילדותנו, היום, לגיטימי ומקובל לעשות "אאוט סורסינג" לדברים שאנחנו לא רוצים לעשות ואולי זה קשור לנושא..

Lhuna1

New member
ואני לא מבינה איך אפשר לא להבין את זה

רוב האנשים לא אוהבים לעשות ניקיונות.
נקיונות זו לרובנו מטלה משעממת, סיזיפית, מתישה, לא כיפית, גוזלת זמן "פנוי" יקר.
איזה סיבה יש למישהו ששונא את זה, לעשות זאת בעצמו, כאשר הוא יכול כלכלית לשלם למישהו אחר?
&nbsp
אם את ממש נהניית לנקות (יש אנשים כאלו מן הסתם), אז בכיף, אבל את בטח מודעת לזה שלרוב האנשים זה עונש, לא?
&nbsp

starrynight1

New member
זה כ"כ קל לנקות כשיש לך ילדים?

שני בני זוג עובדים, צריך לפעמים להשלים עבודה מהבית, צריך לבשל, צריך להתייחס לילדים קצת? לעצמנו קצת? נשאר זמן לנקות רק בסופ"ש ולא תמיד מתחשק לכלות את הזמן בניקיון. זה לא מרומם את הנפש, זה מעייף, זה לא כיף וכשכולם בבית זה קשה פי כמה. בחופשת לידה אמא טרוטת עיניים, מתה לישון כשהתינוק ישן, מתאוששת מלידה. זה מה שחסר לה? לנקות?! לפעמים זה ממש לא מותרות אלא צורך.

Lhuna1

New member
וגם כשזה מותרות ולא "צורך", זה הגיוני, לגיטימי

ואפילו חכם, לדעתי.
הזמן שלנו על פני האדמה הוא מוגבל. כל חלק ממנו שמבלים בעשיית משהו שלא ממש אוהבים - צריך סיבה טובה.
(לדוגמה: "אין כסף לעוזרת" - סיבה טובה לנקות בעצמך. "כי אני יכולה, וככה אמא וסבתא שלי תמיד עשו" - לא סיבה טובה
)

starrynight1

New member
זה אינדיבידואלי

אם את רגילה לנקות בעצמך כל השנים, את עושה את זה מכוח האינרציה, לא מרגישה שזה חונק, מכביד- סבבה. אם זה כן חונק ומכביד ויש אפשרות כלכלית להעסיק עוזרת- זה ממש מומלץ. אגב, יש מקרים בהם זה צורך ועדיין מנקים לבד, כי אין תקציב לזה...

iris511

New member
הבעל לא גר בדירה? רק האישה צריכה לנקות?

אני מודה שאצלי התמזל אולי מזלי כי יש לי בעל חולה נקיון, מטאטא (אם צריך גם שטיפה נקודתית), את הבית כל בוקר לפני העבודה, שוטף את הכלים שהצטברו בלילה (אין לי מדיח) , מנקה ושוטף את כל הבית פעם בשבוע ביום שישי.
למרות שחמותי וגיסתי מעירות לו בכל הזדמנות ש "לכולם" יש עוזרת , הוא אומר שזה נותן לו סיפוק להיות בבית נקי שהוא ניקה.
ועדיין , יש לי מספיק עבודה עם הילדים, כי הוא רוב היום עובד מחוץ לעיר וחוזר מאוחר.
אני כרגע אני לא עובדת, עזבתי כדי לטפל בביתי הקטנה, כך שאנחנו חיים ממשכורת ממוצעת אחת, אך גם כשהרווחנו שתי משכורות , לא נצטרכנו לעוזרת.

למעלה