אירוח בנושא ספרים, קריאה וסיפורי ילדים

kramerkaren

New member
שאלה שמטרידה אותי הרבה זמן

איך בוחרים ספר? או - מה הופך ספר למוצלח? המבחר הוא עצום, הקלאסיקות, אלפי הספרים שמוציאים בשנה, כן מבצע, לא מבצע. באמת - זה מטורף מה שקורה בחנויות הספרים. כמות הזבל שיש שם בחוץ גם עצום, מפחיד כמה עצום. ספרים אידיוטיים, ספרים עם תכנים מטופשים במקרה הטוב, פוגעניים בשאר המקרים, ספרים מיותרים וכיוב. כשאני נכנסת לחנות - מה השלבים שאני צריכה לעבור (בהנחה שכמו כולנו, אם יש לי 3 דקות של שקט בחנות אז זה סוג של נס), איך אני יכולה להבטיח (מן הסתם, יחסית) שספר יהיה טוב?

kerendob

New member
איך בוחרים ספר..

אפשר להיעזר באתר שלנו - ארמון הספרים - יש לנו שם המלצות וסיקורים על ספרים, וניתן לקחת משם רעיונות של מה כדאי לקנות... מעבר לזה - הייתי הולכת על כמה כללי בסיס - * בתי הוצאה - בעיני עם עובד, הקיבוץ המאוחד, כתר ואגם - עושות עבודה נהדרת בספרי ילדים. הספרים איכותיים, עם שפה עשירה וטובה וסופרים מהשורה הראשונה. * סופרים - דויד גרוסמן, לאה גולדברג, חנה גולדברג, מאיר שליו, - כותבים נפלא להורים ולילדים - השפה שלהם עשירה, ציורית, ומלאת רבדים כך שגם הורים וגם ילדים יכולים להנות * חריזה/שפה - לבדוק בעמוד/שניים/שלושה הראשונים את השפה , האם היא עשירה, האם תיקנית, האם מחורזת * חזרתיות - בעיקר בגילאים הצעירים, מאוד חשובה ועוזרת

kramerkaren

New member
ועוד שאלה, אחרונה, מבטיחה.....

יש ארנסל של ספרי "חובה" מבחינתכן? ספרים שלא יתכן שיהיה בית בישראל בלי?

neta2

New member
הי קרן..

יש לי קצת קושי בלהגיב כאן, לצערי, תגובות הולכות לאיבוד
אבל בואי נקווה שזאת תישלח. לגבי ספרי חובה, אז אענה בשם עצמי ואומר ללא היסוס ש-כן! יש ספרים שהם בגדר מאסט בבית, הן לילדים והן למבוגרים. למה הם מאסט? כי הן קלאסיקות וקלאסיקות ראוי שיכירו. וכמו כל קלאסיקה (במוסיקה, בסרטים ועוד) לא נס ליחם והם נטולי זמן ומקום, הם לכל גיל ובכל מקום
למשל, הייתי רוצה שהילד שלי ידע מיהו מיץ פטל ופלוטו (מאיה פלוטו) ומאוחר יותר, מיהו אריך קסטנר. אז להלן רשימת 10 הקלאסיקות (יש לי רשימה של יותר- אבל אזרוק פה את ה- 10 שעולים בראשי ללא חשיבות לסדר) שאני סבורה כי ראוי שיהיה בכל בית, ונא לא לכעוס עלי למי שאין את ספר כזה או אחר, זאת רק דעתי
1. מיץ פטל לחיה שנהב 2. דירה להשכיר ללאה גולדברג 3. אליעזר והגזר והמטריה הגדולה של אבא ללוין קיפניס 4. רוץ בן סוסי לביאליק (או כל ספר שירים אחר שיצאשל ביאליק) 5. בוא אלי פרפר נחמד - אסופת שירים נהדרת מאת פניה ברגשטיין 6. תירס חם למרים רות 7. איה פלוטו ללאה גולדברג 8. פו הדב לא.א.מילן 9. בגדי המלך החדשים לכריסטיאן הנדרסן 10. הזחל הרעב לאריק קרל ויש לי רשימה ענקית לספרי נוער..אבל בפעוטות עסקינן..

neta2

New member
בכיף

הרשימה שלי כוללת את: 1. האסופית (הראשון בסדרה וגם הבאין בתור) - לוסי מוד מונטגומרי 2. בילבי - אסטריד לינדגרן 3. האי ברחוב הציפורים לאורי אורלב 4. ספרי אריך קסטנר (אמיל והבלשים,35 במאי, אורה הכפולה,פצפונת ואנטון ועוד כמה) 5. מסעות גוליבר לסוויפט 6. נרניה (דברי ימי נרניה על 7 כרכיו) לקלייב סטפלס לואיס 7. פנג הלבן לג'ק לונדון 8. מטילדה רואלד דאל 9. החמישייה הסודית של אניד בלייטון 10. חסמב"ה ל יגאל מוסינזון (שאני כה שמחה שהצלחתי לשמר 4 מהסדרה, היתר, אבדו ונעלמו להם עם השנים) 11. הקוסם מארץ עוץ לפרנק באום ויש עוד ... אשמח לקרוא את הרשימות שלכן לספרי "החובה"

kramerkaren

New member
טוב, תיארת את אהובי...

פחות או יותר אחד לאחד. מוסיפה את: הארי פוטר נשים קטנות יומנה של אנה פראנק צ'ארלי והשוקולדה ול(הרבה) יותר גדולים - את סדרת דמדומים ומשחקי הרעב, שיש בהם משהו ממכר... ויש עוד...הרבה עוד..... אני באמת חושבת שיש לכן את העבודה המדהימה ביותר בעולם.

neta2

New member
הו כמובן! צ'ארלי והשוקולדה יש לי ב- 4 ורסיות

בבית
וכמובן שמסמנת וי לספרים שהוספת..

בּלו

New member
לגבי משחקי הרעב

אחרי שקראתי (בשקיקה מתמכרת) תהיתי לאיזה גיל הם מיועדים. השלישי,לפחות, מאד מאד אלים וגם השניים הראשונים משופעים סצינות מדממות משהו...

kramerkaren

New member
עקרונית לטיינאייג'רס.

קהל היעד הוא בנות ה15 כזה. זה שאני וכל החברות שלי קראנו את הספרים ולא נשמנו במהלכם....זה כבר משהו אחר (אגב, כנ"ל דמדומים, רק ששם הם ימעט יותר נקיים, לפחות מבחינת קטעי המין. גם האלימות היא לא מקיפה כמו במשחקי הרעב). הגדולה שלי (בת 10.5), שתולעת ספרים וקוראת הכל (כולל ספרים שלנו, ספרי מדע, תיאוריות קונספירציה והשד יודע מה) - קראה את הספרים ואמרה לי בסוף שהיא לא ידעה שיכול להיות למישהו כאב בטן של מתח מקריאת ספר. אבל אין ספק שהיא חריגה וזה לא ספר שהייתי בוחרת בשבילה (למרות שכשהשלישי יצא בעברית, זה כבר היה מסומן לה על גבי לוח שנה, עם Xים, שאלה אם היא יכולה להפסיד בי"ס בשביל לגשת לקנות אותו. קניתי לה, היא נעלמה לחדר שלה וראינו אותה שוב רק בערב אחרי שסיימה אותו והתחילה אותו שוב...).

בּלו

New member
מעולה

קראתי את שלושת משחקי הרעב בשבוע והרגשתי כמו בת 12
. ממליצה על דמדומים?

kramerkaren

New member
לגמרי ממליצה.

זה פשוט צעק לבת 16 שבתוכי. אבל שתדעי שזו עילה להזנחת המשפחה. ראי הוזהרת.

בּלו

New member
פחחחח...

אחרי שבוע שעבר נראה לי שהם כבר התרגלו...
(וזכיתי בהערצת האפרוח על הספק הקריאה שזה שווה כל).

velvet green

New member
מוסיפה לרשימה

את: פרחים בעליית הגג/ וי סי אנדרוס. כמה שאני בכיתי מהספר הזה..(קראתי את כל הסדרה בגיל עשר בערך ועד היום עוברת בי צמרמורת כשאני נזכרת בה..) וגם את הסיפור שאינו נגמר/ מיכאל אנדה

kramerkaren

New member
אני כל הזמן בהתלבטות לגבי הספר

(ת'אמת - אי אפשר למצוא אותו כל כךבקלות) אני עדיין מוזעזעת מהספרים. השאירו עלי רושם מאוד עמוק. וכאוב. חברות שלי בראה"ב באות םשנים היה איסור על הבאת הספר לבי"ס, זה היה ספר מחתרתי ואני בהחלט מבינה למה זה לא נחשב לחומר "ראוי" לבית הספר. אבל קשה לי עם המחשבה שנעם לא תקרא אותם. אבל מצד שני עוד יותר קשה לי עם המחשבה שהיא כן תקרא אותם.

velvet green

New member
מבינה מאוד..

ספר מזעזע וזה רק הולך ומדרדר בספרי ההמשך..(דרך אגב יש אותו בסטימצקי אבל צריך להזמין במיוחד) זה באמת ספר מחתרתי כשחושבים על זה. ועכשיו דפדפתי בו קצת לקראת הסוף ובחיי שהוא משפיע עלי עד היום באותה צורה כמו שהשפיע עלי בגיל תשע (ואם כבר אז יותר גרוע..). חוצמזה תני לנעם גם לקרוא זה רק יגרום לה להעריך אותך יותר..:)

טליונת1

New member
הי

יש לי המלצות לספרי ילדים ונוער שקראתי עם ילדיי. את מוזמנת לראות בתפוז (בכתובת החתימה)

neta2

New member
שלום לכולם

שמחות להתארח בפורום המקסים הזה
ובקרוב נענה על כל שאלה.. תודה רבה למנהלות שפתחו בפנינו את הדלת הזאת, אנחנו מאמינות כי הקניית הרגלי קריאה, אוריינות ואהבת הספר הם דברים חשובים מאד בהתפתחות הילד. שיהיה יום מקסים

למעלה