לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
2036420,364 עוקבים אודות עסקים

פורום הורים לפעוטות

ברוכים הבאים לפורום הורים לפעוטות!
שנת החיים הראשונה של התינוק חלפה לה ואתם ניצבים למול אתגרים חדשים...
התינוק כבר לא שוכב ב'חוסר מעש', הוא מדדה, מתרוצץ הנה והנה...דורש את עצמאותו ולפעמים אף 'חוטא' בהתקפי זעם;-)...

כיצד מתמודדים עם האתגרים החדשים? ביצירתיות רבה, בדרכים שונות ומגוונות ובטח שלא לבד!:-)

אנחנו כאן במיוחד בשבילכם. בואו להשתתף, ללמוד, לתרום ולהיתרם מסביבת הורים, שנמצאים בדיוק באותה הקלחת..

ממתינות לכולכם, 
kramerkaren ושושן בשם אחר

הנהלת הפורום:

אודות הפורום הורים לפעוטות

ברוכים הבאים לפורום הורים לפעוטות!
שנת החיים הראשונה של התינוק חלפה לה ואתם ניצבים למול אתגרים חדשים...
התינוק כבר לא שוכב ב'חוסר מעש', הוא מדדה, מתרוצץ הנה והנה...דורש את עצמאותו ולפעמים אף 'חוטא' בהתקפי זעם;-)...

כיצד מתמודדים עם האתגרים החדשים? ביצירתיות רבה, בדרכים שונות ומגוונות ובטח שלא לבד!:-)

אנחנו כאן במיוחד בשבילכם. בואו להשתתף, ללמוד, לתרום ולהיתרם מסביבת הורים, שנמצאים בדיוק באותה הקלחת..

ממתינות לכולכם, 
kramerkaren ושושן בשם אחר

x
הודעה מהנהלת הפורום

המשך >>

לצפיה ב-'אירוח בנושא ספרים, קריאה וסיפורי ילדים'
אירוח בנושא ספרים, קריאה וסיפורי ילדים
<< ההודעה הנוכחית
12/02/2012 | 21:26
87
522
ביום שלישי נארח את קרן דובקובסקי ואת נטע הרשקוביץ, מקימות אתר ארמון הספרים.

קרן , מנהלת תחום הספרים הדיגיטאליים ביוניסל בעלת נסיון של כ- 8 שנים בהורא  לילדים בכל הגילאים, עברה סדנאות רבות בנושא הקראה לילדים, סוגי ספרים לילדים ועוד.
נטע , אמא ל- 2 (7 ו 3), עורכת התוכן של אתר ארמון הספרים, עוסקת בכתיבה שנים רבות. למדה הקניית הרגלי קריאה לפעוטות ואוריינות.

באירוח הן יענו על שאלות הקשורות באיך לבחור ספרים מתאימים לילדיכם, איך להפוך ילד לאורייני, דרך להגיע ללבו של הילד באמצעות הספרים, דרך לדיאלוג עם הילדים באמצעות ספרים, טיפול בבעיות באמצעות ספרים(אח קטן, בעיות בגן, פחדים, חלומות ועוד), וכל שאלה אחרת בנושא של ספרים, קריאה וספרות לילדים.

בנימה אישית, מאד ממליצה להיכנס לאתר ולחקור אותו לעומק, יש שם המון המלצות, ביקורת, קטעי יוטיוב. כיף של אתר.
אתן מוזמנות לשרשר את השאלות לכאן!
הורים לפעוטות >>
כתובות אינטרנט מצורפות:
לצפיה ב-'קריאת ספר עם פרקים לבן ארבע'
קריאת ספר עם פרקים לבן ארבע
12/02/2012 | 22:47
1
44
שלום נטע וקרן,

בני בן ארבע ואני מרגישה שהספרים שיש לנו בבית קצת "קטנים" עליו. במסגרת "מסע" מתוכנן לחנות הספרים עלה בדעתי לקנות לו ספרים ארוכים יותר מכפי שאנחנו קוראים היום, המחולקים לפרקים, ולקרוא לו על ערב פרק או שניים.

אשמח לשמוע את דעתכן - האם זה תואם גיל? האם זה רצוי? וכיצד כדאי לעשות זאת?

תודה רבה על האירוח!
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'הי shan26'
הי shan26
14/02/2012 | 13:05
39
זה רעיון יפה! מעודד אוריינות וקריאה בהמשכים מה שמחזק אצלו ציפייה, מתח ורצון לקרוא עוד!
כשבני היה בן 4 הקראתי לו את "ג'ורג' הסקרן" שם יש חלוקה לפרקים ובכל פעם הוא בחר בפרק שרצה, זה באמת נחמד ומשאיר טעם של עוד.. כך שגם ביום למחרת, המשכנו הלאה בפרקים, יש להדגיש כי בספר הספיצי הזה (ג'ורג' הסקרן) הפרקים אינם תלוים זה בזה, אני חושבת שילדים בגיל 4 מתקשים קצת להתאפק עד קריאת הפרק הבא לכן הייתי בוחרת בספר שבו כל פרק עומד בפני עצמו או שאינו ארוך מדי ועלול לגרום לו לתסכול או התעייפות.
אין הרבה ספרים שמחולקים לפרקים בהמשכים לגיל הזה ולא בכדי, לרוב, הם מחפשים את ההתחלה, האמצע והסוף בקיראה אחת.
אבל מה לגבי סיפורי המיתולוגיה היוונית? או סיפורי התנ"ך? שוב, כל פרק עוסק בסוגיה אחרת ואינו תלוי בקודמו אבל זה נחמד שלכאורה עוברים פרק פרק , את גם יכולה לומר לו היום סיימנו את פרק 9 ומחר נקריא את פרקים 10 ו- 11 (דוגמא). אצל הבן שלי זה עבד יופי.

בהצלחה.

הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'המלצות לגיל 4 וחצי'
המלצות לגיל 4 וחצי
12/02/2012 | 22:51
11
52
מרגישה שהילד קצת מיצה את הספרים שיש לנו (מהקלאסיקות ועד לטרופותי ודומיו, 100 סיפוריםראשונים ועוד ועוד). יש לו שפה עשירה והוא מסוגל להבין גם שפה גבוהה לגילו. מחפשת ספרים שיתאימו,  אם כי גם כאלו שיתאימו לסיפור לילה טוב (לא ארוכים מדי...)
(ואם יש כאלה שגם יש בהם אבירים/שודדי ים/דינוזאורים/דרקונים, מה טוב )
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'המלצה'
המלצה
13/02/2012 | 19:32
4
69
דרקון-אין דבר כזה/ ג'ק קנט. ספר חכם שבננו בן ה-4 אוהב
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'מצטרפת להמלצה! ספר מקסים!'
מצטרפת להמלצה! ספר מקסים!
13/02/2012 | 19:37
1
30
לצפיה ב-'תודה. יש לנו אותו '
תודה. יש לנו אותו
13/02/2012 | 21:28
21
לצפיה ב-'גאלה, שתינו המלצנו על אותו ספר'
גאלה, שתינו המלצנו על אותו ספר
14/02/2012 | 10:41
44
אכן כן, ספר חכם ומקסים
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-' מומלץ'
מומלץ
14/02/2012 | 14:35
13
לצפיה ב-'שלום סוף סוף קרן אור'
שלום סוף סוף קרן אור
14/02/2012 | 10:40
3
48
יש המוני ספרים לילדים בגילו,קל וחומר לילדים בעלי שפה עשירה אני אמליץ לך כל מספר ספרים שלטעמי, יכולים להתאים.
ספרים בנושא אבירים/דרקונים וכו':
1. דרקון-אין דבר כזה מאת ג'ק קנט הוצאת עם עובד. ספר מקסים שיש בו כמובן מעבר לדרקון והחברות שלו עם גיבור הספר.
2. חנונוזאור רקס מאת ג'וליה דונלדסון. ספר משעשע אודות 2 שבטי דינוזאורים הטורפים (ע"ע הרעים) והצמחוניים (ע"ע הטובים) ומה קורה יום אחד כשבטעות ביצת דינוזאור מהצמחונים מגיעה לשבט הטורפים.
3.האביר הכי אמיץ בעולם מאת מרסר מאיר - ספר פשוט מקסים תוך שימוש בדמיון שרק ילדים יודעים להפעיל..
ללא קשר לאבירים ודרקונים:
4. משהו אחר מאת קטרין קייב. ספר על חברות וקבלת השונה
5. נומי ורוני והדב יעקב של מאיר שלו - ספר מופתי, מעודד הומור ושעשועי לשון

שיהיה בהצלחה
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'תודה!'
תודה!
14/02/2012 | 11:43
19
את שלושת הראשונים כבר יש לנו (את האביר הכי אמיץ הוא יודע בע"פ מגיל שנתיים וחצי). אלך לחפש את השניים הנוספים. תודה!
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'האביר הכי אמיץ'
האביר הכי אמיץ
14/02/2012 | 14:36
27
אצלנו זה להיט. זה סיפור מקסים, מאוייר יפהפה
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'תודה! אני הולכת לרכוש!'
תודה! אני הולכת לרכוש!
14/02/2012 | 20:30
12
לצפיה ב-'חולצת האריה - אורי אורלב'
חולצת האריה - אורי אורלב
14/02/2012 | 19:39
1
27
ככה נעשיתי שודד ים - מלינדה לונג
האגדה על השיח הקטן - אסנת ישפה
תהנו!
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'תודה!'
תודה!
15/02/2012 | 09:09
13
את "ככה נעשיתי שודד ים" יש לנו, והוא מאד אוהב. אלך לחפש את השניים האחרים.
תודה!
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'כיצד אתם בוחרים ספרים לתרגום?'
כיצד אתם בוחרים ספרים לתרגום?
13/02/2012 | 05:41
1
26
הייתי שמחה אם תפרטנה מעט על תהליך בחירת הספרים לפרסום. הן של ספרים עבריים במקור, והן במקרה של ספרים מתורגמים.

אולי גם אנצל במה זו כדי להמליץ על הספרים של Sandra Boynton כספרים מקסימים שמתאימים להקראה ממש מינקות (אנחנו התחלנו להקריא אותם לפונפונית כשהיתה בת חודש). הם בעלי חריזה נפלאה וציורים הומוריסטיים שגם מעניינים את ההורים. (במיוחד אוהבת את the going to bed book - נפלא!).
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'על בחירת ספרים '
על בחירת ספרים
14/02/2012 | 10:44
16
הי יעלה,
אני קרן,
כיום אני בוחרת בעיקר ספרי מקור.
כשאני מקבלת כתב יד, אני תמיד מסתכלת על כמה דברים:
ראשית האם הנושא יכול לדבר לילדים
אני מסתכלת על השפה, על החריזה,
ועל הרעיון.
ואני מדמיינת את האיורים שיתלוו אליו.
אני אישית מאוד אוהבת סיפורים שמתארים אינטימיות ריגשית בין הורים לילדים, או בכלל בין בני משפחה
או סיפורים בעלי מסר שחשוב להעביר אותו לילדים.

ובעיקר עובדת עם תחושת הבטן...

קרן דובקובסקי -
armonhasfarim.co.il

הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'קריאה "פעילה"'
קריאה "פעילה"
13/02/2012 | 07:38
2
42
שלום לכן,
הילדה שלי בת 3.3. מאוד אוהבת להאזין לסיפורים. היא מעורבת בסיפור (מזדהה, מחבקת דמויות, מעירה אם שינינו מילה וכו'...) ושואלת המוווון שאלות וגם חוזרת עליהן בכל הקראה.
זה כמובן חשוב שהיא תשאל שאלות, למרות שעל חלקן היא יודעת את התשובות. השאלה היא האם בכלל צריך למצוא את האיזון בין שאילת שאילות לבין הקשבה "שקטה"? האם לקטוע את השאלות בשלב כלשהו? מצד אחד זה מרגיש לי לא נכון ל"סרס" את יצר הסקרנות, אבל מצד שני לפעמים זה קצת מחרפן...היא יורה שאלות בקצב והרצף כל הזמן נקטע ויש הרגשה שזה כבר לא נובע מסקרנות גרידא (יש כמובן גם לא מעט מקרים בהם היא מאזינה בשלווה, כך שהיא מסוגלת לכך).
תודה!
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'מענה לקריאה פעילה'
מענה לקריאה פעילה
14/02/2012 | 10:51
1
27
ראשית - כל הכבוד לביתך,
ההתנהגות שלה מראה שהיא ילדה "אוריינית"
ולמה הכוונה - אחד הדברים החשובים בהקראת סיפורים לילדים הוא תהליך העירוב שלהם -
על ידי שאילת שאלות, ועל ידי השלמת משפטים וכדומה.
אני לא הייתי עוצרת אותה, כי כך תאפשרי לה לקבל את הכלי החשוב ביותר ללמידה - הבעת עניין ושאילת שאלות.
לטובת ה"וויסות"  הייתי מנסה לאתגר אותה בספרים חדשים ולראות האם עם ספרים חדשים היא שואלת פחות, או באיזה מקרים היא שואלת יותר -
ולנסות אולי לתת לה משימות הקשורות בעניין - להמציא תשובות,
לתת לה ספר - ושהיא תצייר דברים נוספים שקשורים לספר שעולים בדעתה (כלי נהדר לפיתוח הדימיון...) וכן הלאה...

קרן דובקובסקי

armonhasfarim.co.il

הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'תודה רבה!'
תודה רבה!
14/02/2012 | 11:28
11
לצפיה ב-'שאלה לגבי בחירת ספרים'
שאלה לגבי בחירת ספרים
13/02/2012 | 07:43
4
42
בני כמעט בן שנתיים ואוהב מאד ספרים, גם לקרוא וגם "להקריא". לאחרונה יש בי תהיות לגבי הספרים שיש לנו, ביניהם "הצב של אורן" ו"מעשה בחמישה בלונים", כיוון שהם ספרים שעוסקים גם באובדן. למשל, אתמול כשקראנו את "הצב של אורן" זה הסתיים בבכי שלו על אובדן הצב. הסיפור נגמר בכך שהצב הלך ולא חוזר. כנ"ל לגבי "מעשה בחמישה בלונים" שמתפוצצים ואינם. אני מוצאת את עצמי תוהה מה נכון לעשות - להמשיך ולהציג בפניו את הספרים האלה כיוון שהם עוסקים בנושאים מציאותיים כמו אובדן או לחסוך לו את זה בשלב זה כשהוא עדיין כל כך קטן ולחשוף אותו רק לסיפורים אופטימיים. ברור לי שזה לא נכון "לחסוך" ממנו לאורך זמן את המציאות כיוון שזה למעשה בלתי אפשרי, אבל אולי בגיל שנתיים זה עוד מוקדם??? פשוט קשה לי שהוא עצוב עם סוף הקריאה.
תודה מראש!!!
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'אהלן עיניים אוהבות'
אהלן עיניים אוהבות
14/02/2012 | 11:04
1
31
בעבר השתתפתי בקורס מרתק בחוג לפסיכולוגיה התפתחותית (רק השתתפתי בקורס אחד לא למדתי זאת) שעסק בין היתר, בסוגיה זאת ואחרות, האם לחשוף פעוט /ילד למצבים הפחות נעימים שבחיים, זה כולל הקראת ספרים שיש בהם אלמנט של אובדן, כאב ועצב וכמובן שבשלב מאוחר יותר גם לדברים שנחשפים אליהם בגילאים בוגרים יותר ..
ואני זוכרת שעוד בטרם הפכתי לאמא בעצמי, תהיתי איך המרצה אמר מפורשות, שלא צריך לחסוך לילד את הצדדים הפחות נעימים בחיים, ושככל שנחשוף אותם בגילאים צעירים יותר כך ייקל עליהם בהמשך להתמודד עם מצבים כאלו ואחרים-  אלא שיש לעשות זאת בצורה מבוקרת וחכמה.

אחרי שהפכתי לאמא בעצמי, כבר לא מצאתי את האמירה שלו משונה הקראתי לילדיי מרגע שהתיישבו בעצמם, לא חסכתי בטקסטים שיש בהם גם אובדן, כדברייך, ע"ע "מעשה בחמישה בלונים", ו"הצב של אורן". ראיתי שהכל תלוי באיך שאני מעבירה לילד שלי את הטקסט. אם אעקם פני ואעלה עליהן ארשת עצובה, ייתכן שזה המסר שיקלוט. אם אחייך כשאומר "בום טראח, הבלון התפוצץ הבלון נקרע" ואף אעשה מזה קטע הומוריסטי של מחיאת כף וצחוק ואולי אף דגדוג- אז ריככתי את המסר.. ומצד שני, לא התרגשתי כשבני התעצב אל ליבו בסיפור כזה או אחר, כי ידע הוא בסופו של דבר, גם שהסוף הוא טוב וגם כי אמא או אבא פה לידו ומחבקים אותו, ז"א הוא למד להתגבר.

אנחנו המתווכים! ועלינו לעשות זאת בצורה מבוקרת ונכונה, מצד אחד, לא נכון  לחשוף לכל הצרות והמכאובים שבעולמנו ויש לא מעט לצערי, בטח שלא בגיל הרך של שנתיים.. אבל הסיפורים החביבים הללו "הצב של אורן" , "מעשה בחמישה בלונים" ועוד רבים אחרים הם נהדרים לגילאים הללו.. מה גם שאפשר תמיד להוסיף פרשנות שלנו, נגיד לאחר קריאת הספר או תוך כדי, לומר לילד :"בלונים לפעמים מתפוצצים, וזה באמת קצת עצוב אבל לא נורא, כי מנפחים בלון חדש" .. ודווקא הסוף של מעשה בחמישה, הוא סוף טוב ואפטימי.
סבורה כי נכון לחשוף אותם לטקסטים שמתאימים לגילם, להרבה מאלו, למבחר, ולהאמין שגם אם נתקל הוא בקטע עצוב הוא יודע שבסופו של דבר, הסוף הוא טוב.
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'תודה רבה לך על התשובה המקסימה והמפורטת '
תודה רבה לך על התשובה המקסימה והמפורטת
14/02/2012 | 13:05
9
לצפיה ב-'ובנוסף לתשובה שקיבלת,'
ובנוסף לתשובה שקיבלת,
16/02/2012 | 13:23
1
19
אני חושב שאכן חשוב לחשוף את הילדים לאבדן, ולו רק משום שהחל מגיל שנתיים שלוש הם מתמודדים עם אבדנים כאלו ואחרים- אובדן חפץ מעבר, מעבר מבית לגן, גמילה מחיתול ו/או מוצץ ו/או אצבע ועוד ועוד אבדנים. הם חווים אבדנים בלי שהם מסוגלים לעבד את זה בצורה נכונה, והסיפורים הללו מעבדים את זה- נכון, יש אבדן (הבלון התפוצץ, הצב מת), אבל אני (האב, האם, האח/ות, הסבא, הסבתא או כל אחד אחר) נשאר פה להגן עלייך. המסר שזה מעביר זה שכל סוף הוא התחלה, והאבדן הוא חלק מהחיים....
אח"כ, בגיל בוגר יותר, הוא יבין את המשמעות האמיתית של האבדן או המוות (וזה בערך בגיל 10, 11), אבל הבסיס לאיך הוא יעבד את כל האבדנים בדרך, ואיך הוא "יגלה" את האבדן בגיל 10, 11 תלוי באיך שאת מעבירה את המסר...

אגב, אני חושב שזה חשוב ויפה שהילד שלך בוכה על הצב. זה משהו שאני אישית הייתי מעודד אותו מצד אחד, ומצד שני הייתי נותן לו פרספקטיבה שהצב מת אבל הוא חי, ויש לו משפחה (הכל בהתאם לרמת ההבנה שלו, כן?)
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'תודה רבה לך על התגובה'
תודה רבה לך על התגובה
16/02/2012 | 13:46
8
שכנעת אותי ועזרת לי מאד
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'ספרים ופעוט בן שנתיים'
ספרים ופעוט בן שנתיים
13/02/2012 | 07:54
2
24
בוקר טוב,
מקווה שהשאלה שלי מתאימה לאירוח....
הבן שלי אוטוטו בן שנתיים. כשהיה יותר קטן ועד לפני חצי שנה בערך היה מאוד אוהב לקרוא ספרים.
אפשר היה לשבת איתו אפילו עם 6-7 ספרים ברצף והוא היה נהנה מאוד.
בתקופה של החצי שנה האחרונה הוא לא היה מוכן לקרוא בכלל.
בימים האחרונים אני שמה לב שהוא מתחיל להיות שוב פתוח לספרים("בקטנה")  והוא גם מדקלם ביחד איתי וזוכר את התכנים, אבל אני שמה לב שהוא לא מצליח לשבת בלי תזוזה.
אנחנו יושבים על הספה, אני מקריאה לו סיפור, הוא משתף פעולה אבל תוך כדי הקראה זז ימינה, זז שמאלה, נעמד, מתיישב...
השאלה שלי היא האם זה בסדר לקרוא לו ספר שהוא ככה בתזוזה ? (אני שמה לב שתוך כדי התזוזה הוא כן מרוכז בסיפור)
האם לנסות לשנות את זה או להגיד "תודה" שהוא מסכים לקרוא ספר רק שזה בדרך שלו...?

תודה.
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'ספרים ופעוט בן שנתיים '
ספרים ופעוט בן שנתיים
14/02/2012 | 11:05
29
אם תכריחי אותו לשבת בשקט בלי לזוז את עלולה לגרום לו לא לאהוב ספרים..
נראה לי מאוד טבעי שילד בגיל הזה לא ישב ב"דום מתוח"
תקריאי לו בצורה הטבעית, כשהוא בתזוזה,
כל עוד הוא מרוכז, מעוניין ונהנה זה בסדר...

קרן דובקובסקי
http://www.armonhasfarim.co.il/
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'פעוט בן שנתיים'
פעוט בן שנתיים
14/02/2012 | 11:08
16
(כתבתי לך תגובה מאוד ארוכה שמשום מה לא הועלתה...)
אז בקצרה -
אל תכריחי אותו לשבת "מתוח דום" הוא רק ילד בן שנתיים,
וזה בסדר גמור שהוא מתנועע וזז,
כל עוד הוא מעוניין, שואל ומרוכז - זה בסדר גמור ...

קרן דובקובסקי.
armonhasfarim.co.il
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'לימוד קריאה בגיל מוקדם'
לימוד קריאה בגיל מוקדם
13/02/2012 | 08:02
5
38
למרות שלרוב אני לא אמא דוחפת, הפעם אני שוקלת את זה ברצינות.
בת השלוש וחצי שולטת בכל אותיות הא-ב, יודעת לפרק צלילים, לחרוז חרוזים, להפוך הפכים, מזהה מילים ויודעת כבר לכתוב כמה (בודדות בידני ואת שמות כל מי שהיא מכירה בהקלדה).
מראה הרבה רצון לקרוא.
אני שוקלת להתחיל לקדם אותה בנושא למרות גילה הצעיר, האם יש שיטה מומלצת לפעוטות?
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'קריאה '
קריאה
14/02/2012 | 11:14
3
31
בעיקרון גם אני לא בעד "לדחוף" ילדים ללימוד קריאה בגיל מאוד צעיר.
אבל - כיוון שביתך כבר תופסת חלק מהדברים באופן טבעי והיא מגלה עניין,
הייתי ממשיכה לפתח את זה, אבל באופן מאוד עדין וכמה שיותר טבעי.
ולמה הכוונה?
כשאנו קוראים אנו לא קוראים אות-אות אלא לפי תבניות של מילים,
ולכן מה שהייתי מתחילה לחזק אצלה זה את זיהוי המילים.
דבר נוסף חשוב - בזמן שאת מקריאה לה ספר - הדגישי עם האצבע כל מילה ומילה שאת מקריאה.
על מנת שהיא תוכל לעקוב.

מידי פעם הדגישי לה מילים - תסמני לה - ביחרי כל שבוע כמה מילים שאת מעוניינת שהיא תלמד, והדגישי לה אותן בזמן הקריאה.
אפשר גם להכין משחקים פשוטים - כרטיסיות של אותיות, ולשחק בהרכבת מילים.
מה שכן - מאוד חשוב לא להפוך את זה למאוד דידקטי, אלא להשאיר כמה שיותר טבעי ומהנה עבורה ועבורך.

מקוה שעזרתי ונתתי את הכיוון הראשוני

קרן

קרן דבקובסקי

הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'תודה על התשובה!'
תודה על התשובה!
14/02/2012 | 12:19
11
לצפיה ב-'את טועה'
את טועה
15/02/2012 | 12:17
1
30
השיטה של לימוד מילים שלמות נוסתה ונחלה כישלון חרוץ (אאל"ט זה נקרא "השפה כמכלול").
דווקא הדרך הטובה יותר ללמד עברית היא באמצעות לימוד של אותיות ותנועות.
בגיל גן כדאי לשחק משחקי חריזה, לפרק מילים להברות.
אפשר לקרוא עם הילד את הספר (המוצלח לדעתי) של דתיה בן דור "ככה זה בעברית"
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'תלוי גיל ומטרה'
תלוי גיל ומטרה
15/02/2012 | 14:29
23
ילדים מזהים קודם על תבניות. הם יזהו את שמם עוד הרבה לפני שהם מזהים את האותיות של השם. יש צבניות רבות שאפשר לחשוף את הילדים אליהם ומשם הם יתחילו להסיק את המסקנות הראשונות לגבי שפה. כרטיסיות (flashcards) נמצאו כמאוד יעילות בתהליך הקריאה הצעירה.
קריאת פעוטות היא שונה מקריאה של ראשית הקריאה, במיוחד בעברית בו יש את כל נושא הניקוד שבעייתי עבור ילדים מאוד קטנים (בגלל הדמיון בין הסימנים).
כמה ש"ככה זה בעברית" הוא ספר מצוין, מהנה ומלמד - הוא בהחלט לא מלמד קריאה בשום צורה. הוא חושף להבטים אחרים של השפה.
יש המוני ספרי אותיות אחרים, אבל בלו תיארה מצב בו הילדה כבר מזהה את האותיות, מכירה ויודעת את משחקי המלים (חריזה ופירוק) היא שאלה איך להתקדם הלאה.
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'הגדולה שלי הייתה כזאת'
הגדולה שלי הייתה כזאת
15/02/2012 | 14:35
27
והאושר, ההנאה שלה מהמלים, האותיות, השפה - היו ועודנם תענוג.
ממליצה על ספרי "ספרוני" - 60 ספרונים קטנים, שמחולקים לפי התנועות. ברגע שאת מזהה את האות ואת צליל האות מובטחת לך הצלחה בקריאה וחשיפה הדרגתית לניקוד.
אגב, לנו הייתה בעיה רצינית איתה - היא מעולם לא קראה עם ניקוד, זיהוי התבניות והמלים היה כל כך מובנה אצלה, שהניקוד רק הפריע (רעש ויזואלי). היו לנו המון מריבות עם בית הספר שלא הסכימו לקדם אותה מבחינת חוברות העבודה והתעקשו על דנה נמה דנה קמה לילדה שבשלב הזה כבר קראה את הארי פוטר ואת שרה גיבורת נילי, כי היא לא הצליחה במבדקי קריאה של מילות נונסנס. טיפשים.
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'מהי הדרך הנכונה לניצול ספר עבור המסר שלו?'
מהי הדרך הנכונה לניצול ספר עבור המסר שלו?
13/02/2012 | 08:16
1
24
מעבר להקראה של הסיפור, איך מומלץ לפתח את הנושא של הספר ולהגיע לעיבוד המסר שבו?
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'מסרים בספרים'
מסרים בספרים
14/02/2012 | 11:20
25
בעיקר דרך שאילת שאלות,
הרעיון הוא גם לנסות ללמד את ילדנו - לשאול שאלות.
ניקח את הסיפור הכי בנאלי שיש - "כיפה אדומה" - המסר של כיפה אדומה הוא להיזהר מזרים ברחוב.
איך נעביר את המסר הזה:
לדוגמא כשאמה של כיפה אדומה אומרת לה ללכת ישר לבית סבתה, ולא לדבר עם אף אחד ולא לעצור בדרך,
אפשר להפנות לילד שאלה - "למה אתה חושב שאמא של כיפה אדומה מזהירה אותה ככה? "
ולתת לו לענות ולחשוב,
כשמגיע הזאב, שטורף את סבתא, חשוב לקשר את השאלה שהצגנו קודם - למה שקרה עכשיו בסיפור -
"אמא הזהירה, כי לפעמים יש חיות מסוכנות, אנשים מסוכנים, וצריך לדעת להיזהר וכדומה"

אפשר תמיד גם בסוף הסיפור לנהל שיחה קצרה עם הילד - על מה הוא הבין, ומה הוא חושב על זה, ואיך הוא יתנהג אם יקרה לו משהו דומה...

קרן דובקובסקי

הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'איך לשמור על הקראת ספרים כשהם מתחילים לקרוא'
איך לשמור על הקראת ספרים כשהם מתחילים לקרוא
13/02/2012 | 08:34
1
17
אריאל מתחיל לנסות לקרוא. נכון, זה עדיין לא ממש קריאה שתביא אותו לקרוא לבד ספר, רק כמה מלים בודדות ועיקרון... אבל כבר מפחיד אותי שהוא יבוא ויגיד "אני לבד"
יש לי חרדת נטישה חמורה. מאז שהם קטנים כל יום יש אצלנו סיפור לכל אחד... וברור לי שיש ספרים שלבד לא בהכרח יקרא אותם וכביכול יצטרך לחזור לסיפורים היותר פשוטים.
האם יש דרך לשלב? להביא לו סיפור קצר של ראשית הקריאה ואז לקרוא לו סיפור ארוך כמו שאנחנו בד"כ קוראים?

איך אפשר ללמד את הילד לספר את הסיפור בלי שזה ישמע טרחני.. אני זוכרת שזאת הייתה השיטה בה אני הפנמתי ספרים. הייתי קוראת ואז מספרת לאחותי בלילה את הסיפורים...

תודה מראש על האירוח
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'ראשית קריאה.'
ראשית קריאה.
14/02/2012 | 11:26
16
אם תהיי שם לידו בזמן שהוא מנסה לקרוא לבד - ותסייעי לו בזמן שהוא מתקשה הוא לא ירגיש לעולם לבד.
(זיכרי שגם לילדים חשוב לעשות לעיתים את דרכם באופן עצמאי, כך שזאת לא "נטישה" ...)

אני ממליצה לשלב,
לתת לו גם לקרוא לבד, (זה נורא חשוב בשביל הרגשת העצמאות שלו, והביטחון שלו)
וגם להקריא לו, וגם להתמודד ביחד - לבחור ספר שתקראו ביחד (אפשר ספר קשה יותר וארוך עם פרקים)
שבו תשלבו - את תקריאי, והוא יקריא, ותעזרי לו כשהוא צריך. (וככה גם תחזקו את הקשר ביניכם)

קרן

קרן דובקובסקי
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'רציתי עוד שאלה'
רציתי עוד שאלה
13/02/2012 | 08:45
1
10
וכמובן שכחתי לציין בשאלה הקודמת, הבן שלי בן חמש וחצי.

רציתי לשאולה לגבי חשיבות התאמת המסרים של הספרים לאמונות שלנו.
כשהייתי קטנה קראתי את כל מגוון הספרים גם כאלה בהם הייתה התנהגות לא מקובלת של הגיבור וגם התנהגות לא מקובלת של המחנכים. משום מה לא זכור לי שזה הפריע לי. בין הספרים הכי שנויים במחלוקת נמצא ספר של אגדות האחים גרים, אני כאמא בררתי היטב בספרים אותם בחרתי להכניס לביתי ועד היום אני חושבת שהמיתולגיה היוונית זה בין הספרים הבודדים שהשארתי למרות שיש לפעמים תכנים מאוד בעייתיים בעייני.
האם יש צורך לעשות את כל החשיבה הזאת או לתת לילד לבחון את הספרים השונים ולקחת מהם מה שהוא צריך?

האמת עכשיו כשכבר כמע לחצתי "שלח" נזכרתי שיש לי ספר שנוי במחלוקת בתכניו ההזויים (חתולה שמנה שאכלה את כולם, גברת שבלעה זבוב וכו') שהגיע הביתה כמתנה והפך לאחד הספרים האהובים על שני הילדים באותה תקופה (הם היו בני 3 ו-4.5) אז השאלה היא - אולי הם לא רואים את הדברים כמונו - "גברת שבלעה זבוב ...הלכה לבלי שוב"
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'מסרים בספרים 2'
מסרים בספרים 2
14/02/2012 | 11:31
8
הי,
ראשית התייחסתי לשאלה דומה על מסרים - ממליצה לך להסתכל.

מילה לגבי תכנים "הזויים" - הם מאוד מאוד חשובים לילדים בגילאים הללו -
ספרי נונסנס, דימיון ופנטזיה עוזרים לילדים לפתח את הדימיון ואת ההומור שלהם - כן הומור!!
וזה מדוע?
בגילאים הללו הם יודעים ששולחן זה שולחן, וכיסא הזה כיסא, ושזבוב הוא קטן.
ברגע שספר משנה את החפצים/החיות וכו למשהו אחר -
ראשית זה נורא מצחיק אותם ,
ושנית זה מפתח את הדימיון - כי נותן להם כלים של "חשיבה אחרת"
ולכן - מה שנראה לך לעיתים - מוזר  או לא ראוי, עבור ילדייך זה משעשע, מהנה, (ואפילו חינוכי....)
אם ילד מעונין ואוהב ספר מסויים לא הייתי מונעת ממנו לקרוא אותו  גם אם אי חושבת שהוא לא מספיק מוסרי/חינוכי וכו

קרן דובקובסקי

הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'התעמקות בספרים'
התעמקות בספרים
13/02/2012 | 08:47
5
35
בוקר טוב, תודה על האירוח, טוב שאתן כאן!
בתי רוני בת שנתיים ו-8, מאד מאד אוהבת ספרים.
יש לה אוסף ספרים לא קטן.
יש לה נטייה להתעמק בספר עד שהיא ממצה אותו.
זאת אומרת - היא מקבלת ספר חדש נניח, ויכולה לבקש שיקראו לה אותו כל ערב וכל היום, במשך שבועיים נניח. כשהיא מסיימת וממצה אותו, היא עוברת לספר הבא.
מה אומרת התעמקות כזו? האם כדאי לחזור לספר הזה אחרי תקופה מסויימת?
מיותר לציין שלנו, ההורים, עושה "חור במוח" לקרוא את אותו הספר יום אחרי יום אחרי יום! אבל לא באמת איכפת לנו
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'שבועיים? זה הכל?!'
שבועיים? זה הכל?!
13/02/2012 | 12:56
1
22
אצלנו זה כמה חודשים...
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'אותו הספר כמה חודשים? אבוי...'
אותו הספר כמה חודשים? אבוי...
13/02/2012 | 13:15
20
אבל האמת היא שאולי זה קצת יותר משבועיים, עכשיו שגרמת לי לחשוב על זה. אולי יותר קרוב לחודש...
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'שפת הסימנים של נועה ונילי תיקני לי כבר 5 חודש'
שפת הסימנים של נועה ונילי תיקני לי כבר 5 חודש
13/02/2012 | 20:23
20
לצפיה ב-'תולעת ספרים'
תולעת ספרים
14/02/2012 | 11:35
15
התעמקות זה טוב!
וחזרה זה טוב!
ילדים אוהבים חזרות על מנת להרגיש בטוחים. ולכן הבקשה לחזרה לא רק בספרים אלא בכל מיני דברים

בהחלט ממליצה לחזור לספרים אחרי תקופת צינון...
תהנו מהתקופה הזאת איתה

קרן

קרן דובקובסקי
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'חזרתיות'
חזרתיות
14/02/2012 | 15:51
14
היי, כפי שענינו כאן כבר קודם, ילדים זקוקים לחזרתיות, זה מקנה להם בטחון ורוגע.
כך גם עם סרט אהוב, או תכנית טלויזיה, הם יבקשו לצפות בזה שוב ושוב עד שאנחנו נרצה לקפוץ מהחלון
זה בסדר! זה טבעי!  וראוי לאפשר לה למצות את העניין, או פשוט להנות בכל פעם מחדש, כפי שכבר עניתי קודם, מציעה לך פשוט לעשות "עניין" מספר חדש, אחרי שהיא מסיימת בפעם ה190 לקרוא בספר שהיא אוהבת, לומר לה ש"הנה יש עוד ספר שממש רוצה שהיא תקרא בו גם", ש"מחכה רק לה" וכך לעשות ממש מדי כמה ימים. (טוב נו, כדאי שגם ההורים יהנו מהקיראה )
אין סיבה לדאגה כמובן, זה הכי טבעי ומתאים לגילה וברור שרצוי לחזור לספר אהוב אחרי זמן של אתנחתא, או אז גם מתגלים בספר המוכר כל-כך, עוד פרטים שלא שמנו לב אליהם קודם, ולפתע האיורים נראים אחרים, בעיקר אם חלפו מספר חודשים מהפעם האחרונה בו קראתם אותו.

תהנו נשמע שהילדה נהנית ואוהב ספרים
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'אשמח להמלצות לספרים לקראת אח חדש'
אשמח להמלצות לספרים לקראת אח חדש
13/02/2012 | 09:34
2
18
הקטנציק שתכף יהיה גדולציק (חח) בן 3 +
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'הי vmaya5'
הי vmaya5
14/02/2012 | 11:24
15
מצוין שאת נעזרת בספרים כדי להכין את הגדול לבוא אחיו התינוק
ראשית שיהיה בשעה טובה.
שנית, ממליצה בחום לא להתייחס לאח החדש שעומד להגיע כאל "קושי", לא לחוס על הגדול, אלא להתיחס לזה כאל מתנה גדולה לחיים
ספרים מומלצים:
1. אחלה אח - יונתן יבין הוצאת עם עובד
2. צרחמודי - סמדר שיר (האח הקטן הוא גם צרחן וגם חמודי)
3. הממלכה שמתחת לשולחן מאת חוה חבושי. הוצאת הקיבוץ המאוחד
4. אחותי הקטנה ישנה מאת דבורה בושרי
5. האח החדש של איתמר מאת דיויד גרוסמן - ספר פשוט מקסים!

שיהיה בהצלחה ובקלות.
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'אח חדש'
אח חדש
14/02/2012 | 12:17
14
מוסיפה עוד המלצה -
"האח הקטן של פספס"
ספר מקסים ונפלא

קרן דובקובסקי
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'הקראת ספרים '
הקראת ספרים
13/02/2012 | 11:35
1
13
שלום,
יש לי שני בנים הגדול 2.5 שנים והקטן 8 חודשים.
הגדול מאז ומתמיד לא ישב בשקט בזמן הקראת ספרים. עכשיו כשאני מציע להקריא לו ספר הוא רוצה "לקרוא" לבד. הוא לא נותן לי להקריא בשום אופן. לפעמים אני מנסה להקריא לקטן ושגם הגדול ישמע. אבל זה לא מצליח.
בקיצור, השאלה שלי היא איך לעניין אותו יותר בקריאה (שלי)?

אפשר המלצות על ספרים לקנאה בין אחים ( או שיתוף משחקים ) ?
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'הקראה'
הקראה
14/02/2012 | 12:33
13
הי,
השאלה הזאת קשורה יותר להתפתחות הילד והמימד הפסיכולוגי - אני אנסה לעזור....

בגיל הזה יש חשיבות עצומה לנושא העצמאות של הילד -
הוא לומד להפריד את עצמו ממך, ודורש עצמאות (כמו להתלבש לבד, להתקלח לבד וכדומה)
הייתי מאפשרת לו "להקריא לעצמו"
וגם הייתי מעודדת אותו להקריא לאח הקטן (זה עשוי להגביר את תחושת השיתוף, האחריות שלו ואת זה שהוא "האח הגדול" )

תקריאי לקטן, בסוף הגדול גם יבוא (אני מקווה.....)

מבחינת ספרים מומלצים את יכולה לנסות את:

שוקי מוקי - חנה גולדברג
זאת ההמלצה שלנו על הספר:
http://www.armonhasfarim.co.il/%D7%A9%D7%95%D7%A7%...

את גם יכולה לנסות את "האח הקטן של פספס" - שאולי יכול לתת מענה

"בארץ סין" של לאה גולדברג

http://www.armonhasfarim.co.il/%D7%91%D7%90%D7%A8%...
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'בן כמעט 3'
בן כמעט 3
13/02/2012 | 14:05
2
20
שלום קרן,
בני כמעט בן 3 (יחגוג באפריל) תמיד אהב ספרים ובכל ערב היתי מספרת לו 2-3 ספרים. יש לנו ספרייה ענקית בבית מלאה ספרים רק בשבילו (חלקם לדעתי עדיין לא מתאימים לו).
לפני 7 חודשים נכנסתי לשמירת הריון ולא הייתי בבית 3 חודשים, טקס הקראת הסיפורים הסתיים ומאז הוא לא מוכן לשמוע סיפורים יותר.
ניסיתי את כל הדרכים לנסות לשכנע אותו להקשיב לסיפורים אך הוא אינו מעוניין. ניסיתי גם לספר לאחותו (בת 4 חודשים) במטרה שהוא יתעניין ויצטרף אך גם זה לא עזר.
אני מאוד מעוניינת לספר לו סיפורים (אני והוא לבד) וזה גם חשוב מאוד שהוא יקשיב בהמלצת הקלינאית תקשורת שלו.
מה אני יכולה עוד לעשות? ואילו ספרים מתאימים כרגע לגילו....
תודה רבה
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'בן כמעט 3.. '
בן כמעט 3..
14/02/2012 | 12:47
18
הי שיראל,

שאלת שאלה כבדת משקל, שאולי מי שייתן לך מענה טוב עליה היא פסיכולוגית או יועצת..

אני יכולה לשער שבנך חש עלבון וכעס מסויימים על "העלמותך" מהבית,
וזו דרכו "להעניש" אותך.

אולי שינוי האוירה והמקום יעשו התחלה של שינוי, וכן תחושה שאת מקדישה זמן רק לו לבד.
תנסי ללכת איתו לחנות נעימה ומזמינה, כמו "צומת ספרים" בנמל - שיש שם אזור שמוקדש לספרי ילדים, עם שטיח שאפשר לשבת עליו,
ותני לו לבחור בעצמו ספר,
ותנסו לשבת שם ולקרוא ביחד,
ואחכ תקנו את הספר הביתה...

בנוגע להמלצות על ספרים - את מוזמנת להיכנס לאתר שלנו
ולקבל המלצות

קרן דובקובסקי
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'אני מקווה שהצלחתי לשלוח לך '
אני מקווה שהצלחתי לשלוח לך
14/02/2012 | 19:45
9
לצפיה ב-'איך משמרים אהבה לספרים?'
איך משמרים אהבה לספרים?
13/02/2012 | 14:49
1
17
החתלתול בן 2.1 ומת על ספרים - כל ערב אני מקריאה לו לפחות 4 ספרים, לפעמים יותר (אם הוא ממש מתעקש לא ללכת לישון ואני ממש לא מצליחה לריב איתו...). גם במשך היום הוא לעיתים קרובות יקח ספר ויבקש ממשהו להקריא לו (מי שבסביבה - לפעמים הוא אפילו דורש מאחיו או אחותו החורגים להקריא לו...). ושאלתי הראשונה - איך משמרים את האהבה הזו כשיגדל והופכים אותה לאהבה לקריאה? אני מאד לא רוצה שיהפוך לזומבי טלוויזיה שחושב שספרים זה משעמם (כמו אחותו החורגת בת ה-10.5 שחושבת שאני מענישה אותה אם אני מציעה שתקרא ספר...).

ושאלה שניה שאני לא בטוחה שקושרה לאירוח אבל אני אנסה - החתלתול גדל דו לשוני - אני ואמי מדברות איתו אנגלית ומקריאות לו ספרים באנגלית, ועברית הוא מקבל מכל יתר הסביבה. כשיתחיל כיתה א' מן הסתם ילמד לקרא ולכתוב בעברית. מתי נכון ללמד אותו לקרא ולכתוב באנגלית? אם הוא ילמד את שתי השפות במקביל זה יבלבל אותו? עדיף לנסות את האנגלית לפני שיתחיל בית-ספר, או לחכות עד שהקריאה וכתיבה בעברית יתבססו?

המון תודה!
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'אהבה לספרים '
אהבה לספרים
14/02/2012 | 15:02
13
הי,
הוא לא יהפוך לזומבי טלוויזיה אם יתרגל לעשות דברים אחרים. לתת לו כל הזמן את ההזדמנות והאפשרות לא לצפות בטלויזיה..חוגים, ספרים, משחקים, ציורים
(אם היה אפשרי הייתי ממליצה לכולם להיות בלי טלוויזיה בבית)
ולתת לו לפתח לבד את האהבה הזאת שלו ככל שהוא גדל, לעודד את הקריאה, אבל לא להכריח
למצוא ספרים בנושאים שיעניינו אותו וידברו לליבו עם השנים,
וכן הלאה...
(לגבי אי האהבה לספרים הרבה פעמים היא נובעת מבעיות קשב וריכוז, בעיות ראיה וכדומה..)

לגבי הדו לשוניות, ממש שאין לי שמץ של מושג....

קרן
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'תאומים בני שנה ושבועיים'
תאומים בני שנה ושבועיים
13/02/2012 | 19:25
1
17
אין להם סבלנות לקריאה של ספרים, בקושי מס׳ שורות בעמ׳ אחד.

תקין? ספרים למישוש וכד׳ הפכו לספרי לעיסה.

איך לגרום להם לאהוב ספרים? מאיזה גיל אפשר לקרוא ספר? איזה ספרים מומלצים מבחינת התוכן? באיזה טכניקה מומלץ להקריא לתאומים? אם אחד עלי, אז השני בדרך כלל זוחל..

תודה!
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'גיל שנה'
גיל שנה
14/02/2012 | 15:43
14
הי ויקונטס,
הם עוד מאוד צעירים וזה בסדר....
ניתן להקריא ספרים מאוד פשוטים,
עם הרבה חזרתיות,
איורים צבעוניים,
עם דברים שהם מכירים ואוהבים כמו בלונים, חיות וכדומה.
ובגיל הזה הייתי נצמדת לספרים הקשיחים.

לגבי איך מקריאים להם... אולי לנסות את שיטת ההושבה, ואת ביניהם ומקריאה ביחד
ואם הם עדיין לא מאוד מרוכזים ולא מאוד מעוניינים, לא להכריח.
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'האם לאפשר כל ערב את אותו הספר, או לגוון?'
האם לאפשר כל ערב את אותו הספר, או לגוון?
13/02/2012 | 20:46
1
16
יופי של אירוח!!
מה נכון יותר, לגוון או לזרום איתו (בן תכך שלוש)- כשרוצה כל לילה את אותו הסיפור?- השאלה היא בעיקר לאור העובדה שחלק מהספירם מכניסים לו פחדים (למשל 'טרופותי'), ורציתי קצת להוריד את המינון של הספר, אבל הוא מתעקש...

תודה!
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'הי פנדה 30'
הי פנדה 30
14/02/2012 | 11:32
17
ילדים אוהבים חזרתיות, זה מקנה להם רוגע ושלווה. הם מכירים את הספר, יודעים מה מצפה להם בהפיכת הדף, מה יקרה בסוף וזה מצוין כי כפי שכתבתי קודם, זה מעניק להם בטחון.
אולם, את צודקת לגבי הגיוון וטוב שייחשף לעוד ספרים שמן הסתם, גם אליהם יידבק בשלב זה או אחר.
הייתי מספרת לו את מה שמכיר אוהב אבל מוסיפה בכל פעם עוד ספר אחר.
אחרי שסיימנו עם הספר שמכיר ואוהב פוסקים בחיוך: "הפתעה" עוד ספר נקריא הערב  ל X
ולאט לאט יכיר עוד ויגלה עוד ועולמו הספרותי יתרחב.

לגבי נושא הפחדים בספרים, הזכרת את טרופותי,אבל זה תקף לכל ספר אחר.. זה נכון שייתכן שיצופו אצל כל ילד פחדים בעקבות קריאה בספר כזה או אחר, תפקידנו הוא לתווך ולהרגיע, לומר למשל, שזה רק בספרים וזה מה שיפה, או שטרופותי לא באמת טורף, ושגם החיה הקטנה ביותר ביער יכולה לגבור על הגדולים והחזקים - אחלה מסר לא?

הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'שאלה שמטרידה אותי הרבה זמן '
שאלה שמטרידה אותי הרבה זמן
14/02/2012 | 08:47
1
43
איך בוחרים ספר? או - מה הופך ספר למוצלח?
המבחר הוא עצום, הקלאסיקות, אלפי הספרים שמוציאים בשנה, כן מבצע, לא מבצע. באמת - זה מטורף מה שקורה בחנויות הספרים. כמות הזבל שיש שם בחוץ גם עצום, מפחיד כמה עצום. ספרים אידיוטיים, ספרים עם תכנים מטופשים במקרה הטוב, פוגעניים בשאר המקרים, ספרים מיותרים וכיוב.
כשאני נכנסת לחנות - מה השלבים שאני צריכה לעבור (בהנחה שכמו כולנו, אם יש לי 3 דקות של שקט בחנות אז זה סוג של נס), איך אני יכולה להבטיח (מן הסתם, יחסית) שספר יהיה טוב?
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'איך בוחרים ספר.. '
איך בוחרים ספר..
14/02/2012 | 12:39
37
אפשר להיעזר באתר שלנו - ארמון הספרים -
יש לנו שם המלצות וסיקורים על ספרים, וניתן לקחת משם רעיונות
של מה כדאי לקנות...

מעבר לזה - הייתי הולכת על כמה כללי בסיס -
* בתי הוצאה - בעיני עם עובד, הקיבוץ המאוחד, כתר ואגם - עושות עבודה נהדרת בספרי ילדים.
הספרים איכותיים, עם שפה עשירה וטובה וסופרים מהשורה הראשונה.
* סופרים - דויד גרוסמן, לאה גולדברג, חנה גולדברג, מאיר שליו, - כותבים נפלא להורים ולילדים - השפה שלהם עשירה, ציורית, ומלאת רבדים כך שגם הורים וגם ילדים יכולים להנות

* חריזה/שפה - לבדוק בעמוד/שניים/שלושה הראשונים את השפה , האם היא עשירה, האם תיקנית, האם מחורזת

* חזרתיות - בעיקר בגילאים הצעירים, מאוד חשובה ועוזרת
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'ועוד שאלה, אחרונה, מבטיחה.....'
ועוד שאלה, אחרונה, מבטיחה.....
14/02/2012 | 08:48
16
50
יש ארנסל של ספרי "חובה" מבחינתכן? ספרים שלא יתכן שיהיה בית בישראל בלי?
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'הי קרן.. '
הי קרן..
14/02/2012 | 11:48
15
44
יש לי קצת קושי בלהגיב כאן, לצערי, תגובות הולכות לאיבוד אבל בואי נקווה שזאת תישלח.
לגבי ספרי חובה, אז אענה בשם עצמי ואומר ללא היסוס ש-כן! יש ספרים שהם בגדר מאסט בבית, הן לילדים והן למבוגרים. למה הם מאסט? כי הן קלאסיקות וקלאסיקות ראוי שיכירו.
וכמו כל קלאסיקה (במוסיקה, בסרטים ועוד) לא נס ליחם והם נטולי זמן ומקום, הם לכל גיל ובכל מקום
למשל, הייתי רוצה שהילד שלי ידע מיהו מיץ פטל ופלוטו (מאיה פלוטו) ומאוחר יותר, מיהו אריך קסטנר.

אז להלן רשימת 10 הקלאסיקות (יש לי רשימה של יותר- אבל אזרוק פה את ה- 10 שעולים בראשי ללא חשיבות לסדר) שאני סבורה כי ראוי שיהיה בכל בית, ונא לא לכעוס עלי למי שאין את ספר כזה או אחר, זאת רק דעתי

1. מיץ פטל לחיה שנהב
2. דירה להשכיר ללאה גולדברג
3. אליעזר והגזר והמטריה הגדולה של אבא ללוין קיפניס
4. רוץ בן סוסי לביאליק (או כל ספר שירים אחר שיצאשל ביאליק)
5. בוא אלי פרפר נחמד - אסופת שירים נהדרת מאת פניה ברגשטיין
6. תירס חם למרים רות
7. איה פלוטו ללאה גולדברג
8. פו הדב לא.א.מילן
9. בגדי המלך החדשים לכריסטיאן הנדרסן
10. הזחל הרעב לאריק קרל
ויש לי רשימה ענקית לספרי נוער..אבל בפעוטות עסקינן..

הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'אני אשמח גם לרשימה של הנוער, אם אפשר....'
אני אשמח גם לרשימה של הנוער, אם אפשר....
14/02/2012 | 11:59
14
12
לצפיה ב-'גם אני אשמח'
גם אני אשמח
14/02/2012 | 12:20
12
12
לצפיה ב-'בכיף'
בכיף
14/02/2012 | 12:36
11
37
הרשימה שלי כוללת את:
1. האסופית (הראשון בסדרה וגם הבאין בתור)  - לוסי מוד מונטגומרי
2. בילבי - אסטריד לינדגרן
3. האי ברחוב הציפורים לאורי אורלב
4. ספרי אריך קסטנר (אמיל והבלשים,35 במאי, אורה הכפולה,פצפונת ואנטון ועוד כמה)
5. מסעות גוליבר  לסוויפט
6. נרניה (דברי ימי נרניה על 7 כרכיו) לקלייב סטפלס לואיס
7. פנג הלבן לג'ק לונדון
8. מטילדה רואלד דאל
9. החמישייה הסודית של אניד בלייטון
10. חסמב"ה ל יגאל מוסינזון (שאני כה שמחה שהצלחתי לשמר 4 מהסדרה, היתר, אבדו ונעלמו להם עם השנים)
11. הקוסם מארץ עוץ לפרנק באום

ויש עוד ...
אשמח לקרוא את הרשימות שלכן לספרי "החובה"
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'טוב, תיארת את אהובי...'
טוב, תיארת את אהובי...
14/02/2012 | 12:39
9
32
פחות או יותר אחד לאחד.
מוסיפה את:
הארי פוטר
נשים קטנות
יומנה של אנה פראנק
צ'ארלי והשוקולדה
ול(הרבה) יותר גדולים - את סדרת דמדומים ומשחקי הרעב, שיש בהם משהו ממכר...
ויש עוד...הרבה עוד.....
אני באמת חושבת שיש לכן את העבודה המדהימה ביותר בעולם.
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'הו כמובן! צ'ארלי והשוקולדה יש לי ב- 4 ורסיות '
הו כמובן! צ'ארלי והשוקולדה יש לי ב- 4 ורסיות
14/02/2012 | 12:42
23
בבית

וכמובן שמסמנת וי לספרים שהוספת..
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'לגבי משחקי הרעב'
לגבי משחקי הרעב
14/02/2012 | 13:39
4
22
אחרי שקראתי (בשקיקה מתמכרת) תהיתי לאיזה גיל הם מיועדים.
השלישי,לפחות, מאד מאד אלים וגם השניים הראשונים משופעים סצינות מדממות משהו...
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'עקרונית לטיינאייג'רס. '
עקרונית לטיינאייג'רס.
14/02/2012 | 14:25
3
24
קהל היעד הוא בנות ה15 כזה.
זה שאני וכל החברות שלי קראנו את הספרים ולא נשמנו במהלכם....זה כבר משהו אחר (אגב, כנ"ל דמדומים, רק ששם הם ימעט יותר נקיים, לפחות מבחינת קטעי המין. גם האלימות היא לא מקיפה כמו במשחקי הרעב).
הגדולה שלי (בת 10.5), שתולעת ספרים וקוראת הכל (כולל ספרים שלנו, ספרי מדע, תיאוריות קונספירציה והשד יודע מה) - קראה את הספרים ואמרה לי בסוף שהיא לא ידעה שיכול להיות למישהו כאב בטן של מתח מקריאת ספר. אבל אין ספק שהיא חריגה וזה לא ספר שהייתי בוחרת בשבילה (למרות שכשהשלישי יצא בעברית, זה כבר היה מסומן לה על גבי לוח שנה, עם Xים, שאלה אם היא יכולה להפסיד בי"ס בשביל לגשת לקנות אותו. קניתי לה, היא נעלמה לחדר שלה וראינו אותה שוב רק בערב אחרי שסיימה אותו והתחילה אותו שוב...).
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'מעולה'
מעולה
14/02/2012 | 14:34
2
23
קראתי את שלושת משחקי הרעב בשבוע והרגשתי כמו בת 12 .
ממליצה על דמדומים?
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'לגמרי ממליצה. '
לגמרי ממליצה.
14/02/2012 | 15:15
1
18
זה פשוט צעק לבת 16 שבתוכי.
אבל שתדעי שזו עילה להזנחת המשפחה. ראי הוזהרת.
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'פחחחח...'
פחחחח...
14/02/2012 | 15:25
13
אחרי שבוע שעבר נראה לי שהם כבר התרגלו...

(וזכיתי בהערצת האפרוח על הספק הקריאה שזה שווה כל).
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'מוסיפה לרשימה'
מוסיפה לרשימה
15/02/2012 | 14:51
2
37
את: פרחים בעליית הגג/ וי סי אנדרוס.
כמה שאני בכיתי מהספר הזה..(קראתי את כל הסדרה בגיל עשר בערך ועד היום עוברת בי צמרמורת כשאני נזכרת בה..)
וגם את
הסיפור שאינו נגמר/ מיכאל אנדה
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'אני כל הזמן בהתלבטות לגבי הספר'
אני כל הזמן בהתלבטות לגבי הספר
15/02/2012 | 14:56
1
30
(ת'אמת - אי אפשר למצוא אותו כל כךבקלות)
אני עדיין מוזעזעת מהספרים. השאירו עלי רושם מאוד עמוק. וכאוב.
חברות שלי בראה"ב באות םשנים היה איסור על הבאת הספר לבי"ס, זה היה ספר מחתרתי ואני בהחלט מבינה למה זה לא נחשב לחומר "ראוי" לבית הספר.
אבל קשה לי עם המחשבה שנעם לא תקרא אותם. אבל מצד שני עוד יותר קשה לי עם המחשבה שהיא כן תקרא אותם.
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'מבינה מאוד..'
מבינה מאוד..
15/02/2012 | 15:17
18
ספר מזעזע וזה רק הולך ומדרדר בספרי ההמשך..(דרך אגב יש אותו בסטימצקי אבל צריך להזמין במיוחד)
זה באמת ספר מחתרתי כשחושבים על זה. ועכשיו דפדפתי בו קצת לקראת הסוף ובחיי שהוא משפיע עלי עד היום באותה צורה כמו שהשפיע עלי בגיל תשע (ואם כבר אז יותר גרוע..).
חוצמזה תני לנעם גם לקרוא זה רק יגרום לה להעריך אותך יותר..:)
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'אורי, אליפים והיה עוד אחד..'
אורי, אליפים והיה עוד אחד..
14/02/2012 | 19:25
23
לצפיה ב-'הי'
הי
14/02/2012 | 14:44
17
יש לי המלצות לספרי ילדים ונוער שקראתי עם ילדיי. את מוזמנת לראות  בתפוז (בכתובת החתימה)
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'שלום לכולם'
שלום לכולם
14/02/2012 | 10:21
15
שמחות להתארח בפורום המקסים הזה

ובקרוב נענה על כל שאלה..

תודה רבה למנהלות שפתחו בפנינו את הדלת הזאת, אנחנו מאמינות כי הקניית הרגלי קריאה, אוריינות ואהבת הספר הם דברים חשובים מאד בהתפתחות הילד.

שיהיה יום מקסים
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'רציתי להודות לכן על אירוח מקסים ומלמד!'
רציתי להודות לכן על אירוח מקסים ומלמד!
14/02/2012 | 13:16
3
9
המוני תודות!!!
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'נותרו 2 שאלות ללא מענה, אל דאגה!'
נותרו 2 שאלות ללא מענה, אל דאגה!
14/02/2012 | 13:24
13
נענה על כך בהמשך, פשוט בין לביו עבודה מבטיחות לענות על הכל!

הכיף הוא גם שלנו.
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'תודה רבה וכל הכבוד על אירוח מוצלח!'
תודה רבה וכל הכבוד על אירוח מוצלח!
14/02/2012 | 15:50
13
לצפיה ב-'אירוח מצוין, '
אירוח מצוין,
14/02/2012 | 17:23
6
לצפיה ב-'מנהלות - אפשר לשמור את השרשור הזה בטאגליינס?'
מנהלות - אפשר לשמור את השרשור הזה בטאגליינס?
14/02/2012 | 14:54
2
13
מנהלות יקרות, אירוח מקסים, תודה!
אפשר לשמור את השרשור הזה בטאגליינס?
הורים לפעוטות >>
לצפיה ב-'בכיף!'
בכיף!
14/02/2012 | 15:15
7
לצפיה ב-'בטח! כבר נשמר!'
בטח! כבר נשמר!
14/02/2012 | 17:51
5
לצפיה ב-'תודה על אירוח נפלא, מקצועי, מפורט ונעים! '
תודה על אירוח נפלא, מקצועי, מפורט ונעים!
14/02/2012 | 17:52
22

הודעות אחרונות

11:40 | 21.04.19 אורחים בפורום
12:57 | 01.04.19 אורחים בפורום
16:41 | 24.03.19 ilovenoam
18:24 | 21.03.19 אורחים בפורום
15:58 | 06.03.19 אורחים בפורום
15:01 | 03.03.19 פיקוס123
12:00 | 16.02.19 אורחים בפורום
12:03 | 14.02.19 אורחים בפורום
11:48 | 13.02.19 galilit11
14:00 | 06.02.19 אורחים בפורום
10:21 | 05.02.19 בלונד23
07:21 | 02.02.19 מייחלת לרגע
14:20 | 22.01.19 אורחים בפורום

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ