פסח פסח פסח

מה החשיבות של זה לילדים?

במידה ואת מגדלת\מחנכת אותם כחילוניים לכל דבר? מבינה אולי את הצורך בהגדה ואפיקומן ושאר סממני החג אבל לא כל כך מבינה למה יש חשיבות לילדים חילוניים לאכול כשר לגמרי בארוחת הפסח <איך זה מזיק להם אם תהיה חמאה במרק או אפילו פיתה בנוסף למצות? הרי בבית חילוני לא ממש מקפידים ללמד את הילדים על ההבדל בין חלבי ובשרי והשמירה על מרווחים ביניהם ובלאו הכי בהמשך החג הם יאכלו פיתות\לחם>

חמאה במרק לא מפריע לי אבל פיתה כן כן, אני חילונית לגמרי, ואצלי בבית יש חמץ בפסח. אצל ההורים שלי לא וגם אצל חלקים משמעותיים במשפחה המורחבת שלי אין חמץ בפסח. גם אם אני חילונית, עדיין אני חלק מהעם היהודי ובערב פסח חשוב לי שמשהו מהמסורת כן ישתמר, שהילדים כן יבינו מה זה חמץ ומה זה לא חמץ, שיש משמעות מיוחדת לליל הסדר. אם זה רק "עוד ארוחת ערב חגיגית" אז בעייני פספסנו את כל הפואנטה של "והגדת לבנך" והעברת המסר מדור לדור. לדעתי המנעות מחמץ בליל הסדר זה חלק מהעניין ומהאווירה של החג עצמו. אני לא מעבירה פה ביקורת על אף אחד, שכל אחד יעשה מה שבא לו. זה מה שאני חושבת וככה זה בבית שלי, וזהו.

dasi9

New member
החשיבות היא של החג

ולא לילדים. גם אנחנו חילונים עם הורים וסבתות וסבאים חילוניים שתמיד החזיקו פיתות בפריזר בפסח אבל תמיד חגגו פסח כשר. ולמה? כי אם זה לא לפי הנוהג המסורתי אז בשביל מה לחגוג את זה בכלל? אז לא צריך הגדה כי היא לא אמיתית, וגם לא צריך מצה כי יש לחם בפריזר, וגם אפשר לעשות כדורי בשר עם פרמזן כי זה טעים..אבל את כל זה אפשר לעשות בכל יום. וכשמגיע ערב פסח אפשר פעם בשנה לנשום עמוק ואפילו רחמנא ליצלן לשמור על כשרות - אף אחד לא מת מזה גם לא חילונים. מסורת זו לא מילה גסה נכון? נ.ב: חוץ מזה שאת כל החמאות למינהן אפשר תמיד להחליף בשמן קנולה איכותי, זה ממש לא יהרוס את הטעם וגם יהיה כשר.

בּלו

New member
כי כמו דתיים, גם לחילונים יש את הזכות לבחר

הרי גם דתיים אינם מקשה אחת - כל אחד שומר קצת אחרת. מי יותר ומי פחות - בכל מיני תחומים. כנ"ל חילונים - כל אחד בוחר את דרגת המסורת המתאימה לו. והעובדה שאצלנו למשל, לא מקפידים על בשר-חלב (או אולי, כן מקפידים, אבל הפוך
), גם בליל הסדר, כמו בשאר הימים זה לחלוטין עניין פרטי שלנו, שלא נחוצות לו שום הערות ציניות. אצלנו אין חמץ על שולחן הסדר, אבל בהחלט יש פיתות במקפיא ויחד עם זאת יש לנו מסורת חג נפלאה!

העיקר שרשמת למעלה שאת לא מעבירה ביקורת....

וכן יש כאלו שיקראו לזה סדר פסח כי המשפחה המורחבת תפגש פעם בשנה לכבוד חג הפסח!!! ולא לכבוד סתם ארוחה חגיגית...והם ישירו שירי פסח ויחפשו את האפיקומן ותהיה לגמרי אווירת חג, עם מצות וחרוסת וכרפס וחלקים מההגדה ולבוש לבן והכל ועדיין ינגבו חלה עם המרק
לא מוצאת שום טעם לצחוק על כאלו או למצוא בזה שעשוע או מוזרות
לדעתי זה לא הזוי כלל, כל משפחה והמנהגים שלה, משתדלת לכבד את כולם ולא להסתכל בעין עקומה על שום סוג של "סדר".

אני לא.

אפשר לקרוא למה שאת רוצה איך שאת רוצה. קשה לי קצת להבין את העניין של "לא מוצאת שום טעם למצוא בזה שעשוע או מוזרות" יש מי שמצחיק אותו לראות אדם מתחלק על קליפת בננה ויש מי שלא. בעיני, אין שום הגיון בלעשות סדר פסח עם חלה על השולחן. איך אפשר לחגוג חג שחצי מהמשמעות שלו מתגלמת באי אכילת חמץ תוך כדי אכילת חמץ? בתכל'ס את צודקת, אם רגילים לאכול פירה חלבי עם אוכל בשרי אז זה לא משנה. אף אחד לא מודע להבדלים ולא מקפיד עליהם, וזה גם לא משהו שרואים. אבל בחג הפסח, שנקרא גם חג המצות, אי אפשר בעיני לאכול חלה ועדיין להגיד שזה סדר פסח. יש פה סתירה פנימית. ולגבי השאלה שלך להפוך עם שני ראשים על החשיבות של זה לילדים - מפריעה לי בדיוק אותה סתירה פנימית. אם את קוראת לאירוע ליל סדר ולא סתם עוד ארוחה משפחתית, אז אני מניחה שתרצי להסביר לילדים את מנהגי החג, שאי אכילת חמץ הוא חלק מהם. לפחות בליל הסדר. בשאר השבוע זה כבר משהו אחר.

כולם בסדר. זה היה בבדיחות הדעת. lighten up!

באמת שזה לא עד כדי כך אכפת לי מה אוכלים אנשים אחרים בליל הסדר (או בכלל). יש לי איזושהי חיבה לאירוניה והתייחסתי אליה. לא התכוונתי לפתח שרשורפלצת.

b o t t e n

New member
../images/Emo6.gifאני יודעת. וגם אני.

ברור לי שזה אירוני. אבל זה ממש לא מסמל לי את פסח. רק המצות והאי חמץ.

עם החמץ על שולחן הסדר אני מסכימה

ולו רק בשביל סממן החג, אחרת "הלילה הזה" הוא בדיוק כמו כל הלילות... אבל אם לא שומרים ביום יום על בשר-חלב, אז לא רואה טעם לשמור על זה דווקא בליל הסדר

POOH*

New member
אבל אבל אבל.. דווקא בגלל הילדים...

אצלנו דווקא בגלל הילדים יש חמץ כל שנה על השולחן. כי אני לא מוכנה שהם יאכלו מצות. זה עושה כאלה כאבי בטן איומים [שנה שעברה התפשרנו והסכמנו והבן שלי יומיים התפתל ובכה ולא יכולנו לעזור בכלום]. וכל שנה שאני מניקה אני לא אוכלת מצות כדי לא לגרום לסבל ליונק/ת. אז שמים משהו אחר - וזה חמץ מה לעשות. עוד לא מצאנו תחילף כשר למצות שאפשר למרוח עליו כבד קצוץ. והילדים שלי יודעים שזה חמץ. והם יודעים שיש אנשים שלא אוכלים חמץ בכלל בפסח והם גם יודעים שיש אנשים שלא נוסעים בשבת וחג ומדליקים נרות והולכים לבית כנסת ביום שישי וצמים ביום כיפור וכד' ואנחנו בוחרים אחרת. זה לא סותר בעיני את ארוחת החג והם כן יודעים את מהות החג ואת סיפור ההגדה וכו'. ואם כבר רוצים לדקדק במצוות - המצווה בחג הזה היא "והגדת לבנך" אין שום חובה לספר את כל ההגדה רק לספר את סיפור יציאת מצריים זה לא חייב להיות במילות ההגדה המדוייקות. POOH

האמ... יש לי הצעה

קודם כל, חייבת לסייג. *לך* ולילדים *שלך* מצות עושות כאבי בטן. את בוודאי יודעת שיש הרבה אנשים שלא מגיבים בצורה כזאת למצות. כמו כן, כדי לצאת ידי חובה מאכילת מצה צריך לאכול כזית ואך ורק בליל הסדר. שזה, בוודאי תסכימי, לא הרבה. לא חייבים לאכול חצי חבילה. ואחרון חביב - אפשר למנוע עצירות (אני מניחה שזה המקור לכאבי הבטן) מאכילת מצות אם מקפידים על שתיה מרובה. אבל כל זה בלי קשר. ההצעה שלי: מכיוון שממילא אתם לא מקפידים על כשרות, למה שלא תאפו מצות לבד בבית בערב פסח? הרי בסופו של דבר מצות זה קמח ומים שצריך לאפות בפחות מ-18 דקות. אני בטוחה שאפשר לארגן איזו חתיכת מתכת שתשמש לאפיה, בערך כמו התנורים שמשמשים לאפיית פיתות דרוזיות. ככה יהיו לכם גם "מצות" וגם חוויה לחג. ואת בהחלט צודקת. המצווה היא והגדת ואין שום חובה להצמד להגדה. היא נועדה לעזור למי שלא יודע איך לספר. אותי אישית הכי מרגש כשאבות / ראשי משפחה מספרים במילים שלהם.

POOH*

New member
וגם להרבה ילדים אחרים...

והילדים בהחלט יודעים מה זה מצות. ומים לא תמיד פותרים את הבעיה - את מוזמנת לנסוע פעם למיון ילדים אחרי ערב פסח ולראות את הילדים שמגיעים אומללים וסובלים בגלל המצות. POOH

ממש מוזר לי

לרגע לא מפקפקת במה שאת אומרת אבל מעולם לא נתקלתי בתופעה שאת מתארת, ואני חיה בסביבה שבה כולם אוכלים מצות כל החג, מגיל אפס בערך.... נתקלתי בעצירות, אבל בכאבים שיביאו ילד למיון?! אני תוהה ממה זה נגרם. כי הרי מצות זה לא משהו שאוכלים כל השנה שאפשר לטעון שיש קבוצות שרגילות וכאלה שלא. וזה לא כמו בשר שאם תהיי צמחונית הרבה זמן אז הגוף שלך יפסיק לייצר את האנזים שמפרק אותו ואז תכאב לך הבטן כי לא תצליחי לעכל אותו בהתחלה. אז למה? ממש ממש מוזר. ועצוב.

POOH*

New member
עצירות זה לא כאבים?

האמת שלי זה ממש לא עושה עצירות. אבל ילד בן שנתיים נניח, שיש לו עצירות כמה ימים את לא יכולה לתאר איך הכאבים האלה יביאו אותו למיון? או ילד בן פחות משנתיים? והבעיה זה לא רק העצירות נראה לי במקרה של המצות אלא הכובד הדוקר בבטן. כי לפי המלצות בטרם למשל ילד שאוכל לחם יכול לאכול גם מצות. אם כי הם כותבים שרצוי לרכך אותן וכמובן לאכול רק בישיבה ולא בתנועה. קמח מצה הוא בעייתי. אולי בסביבתך רוב האנשים עם קיבה חזקה. אני יודעת שלחלק מילדי יש קיבה רגישה אולי גם לעוד אנשים בסביבתי ולכן זה לא נראה לי מוזר או יוצא דופן אני מכירה וזוכרת גם מילדות הרבה אנשים שזה עושה להם כאבי בטן וסבל. POOH

אני הפוך עם ראש כפול... (כמו ה../images/Emo96.gifשלי) ולא הפוך עם שני ראשים...../images/Emo6.gif אבל סבבה, התרגלתי לזה שאף אחד לא מבין את הניק שלי

למעלה