שאלה בנושא דיבור על מוות בין ילדים

gold452

New member
שאלה בנושא דיבור על מוות בין ילדים

שלום
בתי בת 4 וחצי , ובתחילת השנה ילדה בגילה התחילה לדבר איתה על דברים הקשורים במוות , היא אמר לה כאשר תגיעי לתקופת הלימודים אז כולם ימותו והיא תשאר לבד ( וקרוב לוודאי שזה מה שיקרה - אני חד הורית והוריי מבוגרים ומשפחה קטנה ) . אותה ילדה כל כמה זמן אומרת לבתי דברים שקשורים רק במוות ובזיקנה , וזה גורם לילדה שלי לפחדים . השבוע בתי ביקשה הסבר לדבר מה שהיא ראתה בבית , שנראה לי עדיין מוקדם להסביר לה למה מיועד הדבר מה שהיא ראתה , אז עניתי לה כשתהיי יותר גדולה אסביר לך , ואז התשובה שלה הייתה , שכאשר היא תגדל אני אמות (אז לא אוכל להסביר לה) ( לאחר ששאלתי אותה מי אמר לך זאת , אמרה לי את שמה של אותה ילדה ) . אותה ילדה בגן כל הזמן רק מדברת על מוות , נסיתי לדבר עם האמא של הילדה , ואמרה לי שאכן אמרה לה כמה דברים ממה שהזכרתי , ושלא אתערב , וסה"כ אמרתי לאמא מתוך דאגה לילדה שלה שכל הזמן מתעסקת במוות וגם לשלי . ההורים של הילדה לא כל כך צעירים .
שאלתי היא מה אני אמורה לעשות ? אני לא יודעת עד כמה הבת שלי יודעת מה משמעות המלה מוות (נתקלת במילה בסיפורי אגדות ) , מה שאני יודעת שזה מכניס את הילדה לפחדים ואני פוחדת ממהשלכות בעתיד . אני מכירה מקרוב מישהי שהייתה באותו מצב משפחתי וחוותה מוות במשפחה בגיל קטן , ובגיל ההעשרה זה השפיעה עליה נפשית לא טוב וגם לבעיות (שלא אפרט פה) .
האם עליי לדבר עם הגננת ולערב אותה ?
באיזשהו מקום קראתי שזה חלק ממהתפתחות (לי זה מרגיש לא טוב ושזה מצריך טיפול מצד הילדה שכל הזמן אומרת לבת
שלי את הדברים הנ"ל). ומה עליי לענות לילדה שלי ?
בבקשה זקוקה לייעוץ ועזרה מצדכם
תודה

iameden

New member
דיבור על מוות בגיל 4

שלום לך,

דיבור על מוות בגילה של ביתך הוא מאוד נפוץ. זהו גיל שבו המוות מאוד מעסיק ילדים.
הנושא מעלה בנו כהורים המון המון חוסר אונים וקושי. אנו מבינים שיבוא היום שנשאיר את ילדנו לבדנו ואנו לא נוכל לשמור עליהם. זה לא עניין פשוט לחשוב עליו כהורה ורוב ההורים מעדיפים להתנהג כאילו הרגע הזה לעולם לא יגיע.
הדרך הטובה ביותר שמצאתי להתמודדות עם שיחות בנושאים "קשים" ובעיקר בנושאים כמו מוות היא על ידי אמירת האמת אבל הרחקתם כמה שאפשר.
כלומר- אני פה לעוד הרבה הרבה זמן. רק אנשים ממש ממש ממש מממממשששש זקנים מתים (או נורא נורא נורא חולים ואני בריאה ושומרת על עצמי...).
אם היא שואלת שאלות, נסי לענות לה בכנות ובקצרה עד כמה שאפשר.. ושוב- להרחיק את העניין עד כמה שאפשר. מצד אחד צריך לענות לה על השאלות כדי להפחית את הפחדים אבל מצד שני, אין צורך לענות על יותר ממה ששאלה, בקצרה, בלי להוסיף מידע "מיותר" או נוסף.

gold452

New member
תודה על תגובתך אבל ....

רק להבהרה הילדה שלי כלל לא דיברה על הנושא ולא שאלה שאלות, עד שהילדה בגן דיברה איתה על כך ובעקבות כך החלה לשאול. ואיך אני יכולה להרחיק את העניין עד כמה שאפשר , כאשר אותה ילדה בגן כל שני וחמישי מדברת איתה על כך , זה קצת בעייתי .
האם בכל זאת כדאי לערב את הגננת ?
תודה

iameden

New member
הרחקה אינה דרך לא לדבר על העניין

כשאני אומרת להרחיק את הנושא ככל האשר, אני מתכוונת להרחיק אותו ככל האפשר מהמחשבה שזה דבר שיכול לקרות בכל רגע נתון (למרות שזה נכון) ולהפוך את המוות למשהו שקורה רק לאנשים נורא נורא חולים או נורא נורא נורא זקנים...
אם היא מדברת על זה והיא חרדה, היא צריכה אותך שתדברי על השברים ותראי לה שזה עוד משהו נורא רחוק. זה אכן נושא מפחיד נורא ואת יכולה לומר לה גם את זה, שזה אכן מפחיד נורא אבל....

לגבי שיחה עם הגננת- אם זה מה שאת מרגישה שאת צריכה לעשות, לכי ושוחחי עם הגננת ותשאלי לדעתה ותתייעצי איתה.

מאמר מצויין על תפיסת המוות אצל ילדים

אני ממליץ לקרוא את הלינק הבא, הנמצא ב'מאמרים' של הפורום, בעמוד הפותח:
http://www.tapuz.co.il/forums2008/articles/article.aspx?forumid=192&aId=12729
אני מבין את החששות שאת מבטאת. נראה שהחברה של בתך עסוקה בנושא המוות ועל כך אין לך שליטה.
יחד עם זאת, יש לך השפעה משמעותית על תפיסת המוות אצל בתך, ומתוך כך על הרגשתה ביחס לכך.
למשל, אחת האנלוגיות היותר מוצלחות ששמעתי, הינה על 'עלה יבש' שצונח מהעץ ויותר לא יחזור אליו מסביר היטב
את אי-ההפיכות של המוות. מתוך הידיעה שהחשיבה של בתך קונקרטית והיא זקוקה ל'מוחשי' אפשר לקחת אותה ממש
ליד עץ בקירבתכם ולראות ב'עיניים' את תהליך אי-ההפיכות של המוות.
כדאי לבטא אמפטיה לחששותיה של בתך, ולתת לגיטימציה לחששות שלה. ככל שתאפשרי לה לשוחח איתך על כך, באופן
שייעצו לך בתגובה קודמת, כך משיחה לשיחה הנושא 'יאבד עניין' מבחינתה, כי אמא מאפשרת שיתוף ברגשות, במקום המצב
הנוכחי שבו 'אמא מופעלת רגשית' בכל פעם שהיא מעלה את הנושא.

iameden

New member

ומוסיפה המלצה לספר ילדים בנושא

"סיפור מהחיים"/אלונה פרנקל.
ספר מצויין, מתאים לילדי הגן ומסייע להמחיש ולהסביר את הנושא ,הכה קשה לתפישה והבנה.
בהצלחה!

למעלה