שרשור שאלות לדר' אבינוח מתחיל היום !

תמי29

New member
שלום לד"ר הנפלא, תודה על כל פעולותיך הברוכות

1. כמי שעדיין לפני ניתוח ברצוני לשאול. האם יהיה נכון לקבוע שככל שהמשקל ההתחלתי גבוה יותר, כך אחוז הכשלון בניתוח טבעת גבוה יותר. באומרי כשלון לעניין זה כוונתי להשמנה חוזרת או לירידה בלתי מספקת. האם גם לאדם עם בי. אם. איי. 50 ויותר מומלץ להעדיף טבעת ולא מעקף למשל. 2. באלו מקרים לא ממולצת טבעת אלא הניתוחים האחרים. 3. מה דעתך על ניתוח השרוול, ולמי היית ממליץ עליו אם בכלל. תודה על תשומת הלב לאנשים קטנים שכמונו החוששים ומתלבטים, אם נאלמים דום מול הרופא ומתביישים לשאול הכל.

לסופר שמנים BMI מעל 50

ככל ששמנים יותר כך הניתוח יעיל יותר וזה נכון לגבי כל הניתוחים. כל ניתוחי הקיבה על אותו עקרון של יצירת כיס קיבתי קטן ומעבר צר . ניתוח הטבעת יוצר את הקיבה הקטנה ביותר ומעבר צר הניתן לשליטה. השרוול עד כה אינו ניתוח עצמאי ככל הניתוחים ללא טבעות חיזוק יש להם נטיה להתרחב בטווח של שנתיים שלש ואז חזרה לאכילת יתר ועליה חוזרת במשקל. לכן ניתוחים עם טבעות (מעקף קיבה +טבעת, שרוול + טבעת + וגסטרופלסטיה + טבעת הם היעילים ביותר. יש לזכור שניתוחי הקיבה כטיפול בהשמנת יתר החלו בכריתת קיבה ( שרוולים , מעקף , ) אלו ניתוחים עתיקים שהוכחו כפחות יעילים ולכן בהמשך החלו ניתוחי הטבעות . בהתחלה טבעות בגודל קבוע ובהמשך מתכווננות. ולבסוף , לא הביישן למד לכן, תמיד יש לשאול ולברר .

ושאלה נוספת בבקשה

מה במבנה מערכת העיכול שלנו גורם לתחושת סגירה אחרת אצל כל אחד מאיתנו בזמן ההצרות? מה בעצם גורם שסגירה של 5CC הגורמת להגבלה משמעותית אצל האחד לא משפיעה באופן דומה על האחר? תודה

למרות הדמיון אנו שונים.

כמו כולנו חוש הראיה והשמיעה שונה מאדם ורגישותו משתנה . לכן, גם תאומים זהים לא ירדו במידה שווה. ולכן, גם כל סגירה יש לה השפעה שונה מאדם לאדם .

שאלת התור הבלתי נגמר...

ראשית אני רוצה להודות לך, מלאך יקר, על הטיפול בי ועל האכפתיות והמסירות שלך. אני מכירה רופאים, אבל אתה זן נדיר! הבעיה היחידה היא התור הנורא לפתיחה וסגירה. את הטבעת צריך לתחזק... לפעמים רבע CC יכול לעשות את ההבדל, אבל לא תמיד ניתן לחכות חודשים ארוכים לתור המיוחל. האם יהיה פתרון לצפיפות התור? אולי מתמחים? אולי אתה תקבל רק ליעוץ ולמקרי קצה... הרי הפתיחה והסגירה הם לא משהו שדורש התמחות מיוחדת. ד"ר אבינוח, אתה אדם מדהים! אל תפסיק את הטוב שאתה עושה לכולנו, אך מצא דרך להקל על הצפיפות שמול חדרך...

תורים וסגירות תכופות

הטבעת מיועדת להפריע במידה סבירה ולהשפיע לאורך זמן. זו טעות לחשוב שיש לסגור בתכיפות. מעבר לסגירות בשנה הראשונה וגם אז עדיף לא יותר מאשר פעם בארבע עד ששה שבועות בלבד. העיקרון שיש לשתף פעולה עם הטבעת כך שרוב הירידה נעשית באמצעות הטבעת אולם, "שיפורים " של מספר ק"ג לכאן או לכאן עדיף ללא הטבעת. שינוי בטבעת עדיף אחת למספר חדשים אם בכלל. לאחר התיצבות במשקל אין צורך להגיע למשקל יעד מספרי באדיקות מופלגת. למשל , אם גובה של מטר ושישים יש להשאר בטווח בין שישים לשבעים ק"ג ולא להקשות על מערכת העיכול וליסרה יתר על המידה. לעומת , התור והצפיפות חשוב לזכור שאולי לא לגעת בטבעת. זו זכות שעדיף לא לנצלה מדי. (זוכרים את הסיפור על הדייג ודג הזהב?)

missshin

New member
שלום רב וברוך הבא דר' אבינוח

אני בת 35, שנתיים לאחר ניתוח הטבעת. בתוך השנתיים הללו הצלחתי להיות בהריון מדהים(מס' 4) שלי וללדת תינוק מקסים. לסלק את הסכרת שהתגלתה תוך כדי הבדיקות לקראת הניתוח. לרדת במשקל 50 קילו (תוך שנה) ולשמור על משקל תקין ובריא במהלך השנה השניה. התחלתי ב BMI 46 היום אני ב BMI 24 כל זאת ללא סגירה כלל אך עם תחושת הגבלה. אני אוכלת הרבה פחות מבחינת כמות ולא מרגישה מוגבלת מבחינת סוג המזון. אני כמובן שומרת על תזונה בריאה ואיכותית כיאה לחולי סכרת שרוצים להשאר בריאים ומאוזנים. על כל הדברים הללו המון המון תודה תבורכנה הידיים. ועכשיו לשאלה. בתקופה האחרונה אני מרגישה שכמות הפעמים שאני מרגישה רעב במהלך היום גדלה וגם כאשר אני אוכלת אני מרגישה שהכמויות מעט גדלו. אני חוששת מלהתחיל בתהליכי סגירת הטבעת, כי אני פוחדת שלא תהיה דרך חזרה. כאילו שאם עד היום הצלחתי לרדת ולאכול מעט ללא סגירה כלל, מהרגע שאתחיל לסגור משהו ישתבש שם. לעת עתה בכמה החודשים האחרונים עליתי משהו כמו 2 קילו שכל הזמן משחקים למעלה ולמטה ויש לי תחושת נפיחות בבטן באופן די קבוע. אשמח לדעת מה אתה מציע מתוך הניסיון העצום שלך? ומה לדעתך יעזור לי אני חוששת מאד ממצב של "להרוס" את הניתוח. תודה מקרב לב על הכל שרון

אל חשש

טווח שינוי של מספר ק"ג לכאן או לכאן אינו צריך להפחיד . אנו בני אדם ואין צורך לשמור בקנאות על משקל של גרמים. לכן, את האפקט באיכות חיים ובבריאות הרווחת ללא חשש. גם אם תעלי מעט ותמיד יכולו שינויים בגופנו לאורך השנים ויש לקבלם באהדה. מאידך, אין לפחד משימוש בטבעת אין בכך התמכרות או מן הפגיעה בניתוח. הטבעת מיועדת לעזור ולא קל להרוס את מה שהרווחת

פתיחות וסגירות

שלום לך דר אבינוח הייתי רוצה בבקשה שתעשה לי סדר בכל עיניין הסגירות... 1- למה בסגירה הראשונה לחלק סוגרים 4, לחלק 5, על פי קובע הרופא בכמה להקטין/לנפח? 2- כל כמה זמן עליי ללכת לסגירת הטבעת? תודה רבה לך נ.ב מי המציא את הטבעת בא לי לשלוח לו מכתב תודה

סגירות

אין חשיבות אם סוגרים יותר או פחות בפעם הראשונה . חשוב המעקב והמשך הסגירות. המטרה היא ירידה במשקל ולכן הסגירות משרתות את הירידה במשקל . אין צורך לסגור אם יורדים עד כאחד ק"ג לשבוע.

חמ סה

New member
../images/Emo41.gif טבעת (אחרי) על מעקף קיבה

שלום רב לד"ר אבינוח, אשמח לשמוע על הנושא שבנדון. רקע כללי : ----------
בת 37, ללא ילדים
7 חודשים אחרי מעקף קיבה פתוח (ארוך)
מינוס 52 ק"ג (BMI התחלתי : 55, BMI עדכני : 39)
עבר ניתוחי של SRVG פתוח, ניסיון לתיקון (לפ') והוצאת הטבעת (ולמעשה ביטול "האפקט הניתוחי") בניתוח שלישי, אחרון ופתוח - כל זאת לפני 10 שנים. מבקשת לדעת פרטים נוספים ( ניתוח לפ' / פתוח, האם טבעת עלולה ליצור ביטול "אפקט המעקף" ? ועוד) אחרי שנחשפתי לכך שטבעת על מעקף היא אופציה קיימת ועובדת (ע"ע רוייקו) - על מנת למנוע הפסקת הירידה במשקל לפני הגעה אל משקל היעד ול BMI תקין. המון תודה וברכות על פועלך

מעקף קיבה

יש לך קיבה קטנה ומעבר צר . מבלי טבעת הקיבה והמעבר מתרחבים עם הזמן . ויש סכנה של אכילה חוזרת ועליה במשקל בעקבות שיפור ביכולת האכילה. הצלחת ניתוח נמדדת בטווח של למעלה משנתיים אם לא יותר לכן, כעת יש להמתין ולראות האם את ממשיכה לרדת במשקל?

אופירA

New member
מנהל
שאלות

(7 חודשים אחרי הניתוח, סגירה הדוקה של 7CC). 1. מדוע כאשר הטבעת סגורה בשעות היום, וניזונים משתיה או ממעדן, בכל זאת עלול להצטבר ריר מגעיל בפאוצ', הנפלט החוצה? כיצד למנוע תופעה זו של הקאת ריר (בלבד)? 2. מדוע בבוקר הטבעת סגורה יותר מאשר בערב (בכל רמה של הצרה)? מדוע ההבדלים בסגירה בין יום אחד למשנהו יכולים להיות קיצוניים כל כך? אני מבינה שהקיבה והוושט הם שרירים, שמושפעים מהמון פרמטרים. אבל עדיין זה לא מסביר את ההבדלים הקיצוניים בין הבוקר לבין הערב, ובין ימים מסוימים לימים אחרים. 3. אשמח לשמוע את דעתך - האם אין זה כעין "לשפוך את המים עם התינוק", כאשר השמן אינו יכול לחנך את עצמו לאכילה מסודרת בכמויות קטנטנות עפ"י כללים קבועים, אלא צריך להיות מופתע סביב שגיונותיה הבלתי קבועים של הטבעת - להימנע מאכילה שעות ארוכות (ולפעמים ימים שלמים) ופתאום להיות מסוגל לאכול הכל? (כמובן שאין לי טענות, כי מצב זה עדיף על השמנת יתר חולנית. אבל זה חיסרון גדול של הטבעת, שלכתחילה מטרתה לעזור לשמן להתגבר על תחושת רעב קיצונית הגוררת אותו לזלול).

חינוך הטבעת

הטבעת מיועדת להגביל את יכולת האכילה היא מכוונת לאכילה חד יומית . האדם לא נועד לאכול אלא, מעט ארוחות. אין צורך להעיק על מערכת העיכול יותר מפעם אחת ביום. יש להניח שכמו החיות וגם האדם הקדמון לא היה לו מקרר וזמינות אין סופית של מזון . מערכת עיכול נורמלית אמורה להתקיים על ארוחה ולא שלש ויותר ארוחות ביום. רק בתרבות המודרנית אנו מנסים להתפשר על יותר ארוחות וכמויות מעטות. הקאת ריר ושגיונות הטבעת הם מסימני סגירת יתר של הטבעת או סמני מאבק והתשת מערכת העיכול. עדיף לפתוח מעט ולתת למערכת העיכול מעט מנוח.

שלום ד"ר אבינוח

חג שמח! ברצוני לשאול על תופעה שקוראת לי כבר בפעם השניה, אני 7 חודשים לאחר הניתוח סגורה על 9.5 CC!! גם לפני ערב הפסח וראה איזה פלא גם היום לפני ערב השבועות... אני לא מרגישה חסימה - אני מצליחה לאכול כל מה שאני מנסה (חשוב לציין שאני לא מנצלת את המצב.. נו טוב, לפחות משתדלת שלא) בכל אופן, בפסח החברים בפורום הרגיעו אותי ואמרו שזה קורה, ובאמת אחרי מספר ימים חזרה הטבעת לעצמה. מתי לדעתך עלינו לדאוג במצבים מעין אלו, שמא נגרם נזק לטבעת? המחשבות הרעות מרחיקות לכת ולמרות שחויתי את הדבר בפסח אני מלאת חששות. תודה רבה, גליה

מצב הרוח (חג . מנוחה) והתנהגות הטבעת

מצבים של מתח ושל אי שקט , עומס אחריות לחץ בעבודה וכיו"ב משנים את יכולת האכילה . כך לעומת זאת מצב של חג נינוחות ורוגע משפרים את יכולת האכילה שלנו. אז , כאילו הטבעת נפתחת . מתח לעומת זאת נועל את מערכת העיכול. (מדוע משלשלים לפני בחינות?)

למעלה