תאוצת קוריוליס

R136a1

New member
תאוצת קוריוליס

שלום לכם, אשמח להסבר קטן לגבי השאלה הבאה:
על קו רוחב בזווית a זורקים גוף כלפי מעלה במהירות V. יש לחשב את הסטיה מערבה של הגוף אחרי הנפילה. על פי נתוני השאלה אפשר להניח שתאוצת הכובד g כלפי המרכז הכדור, והיא ערך קבוע.

ניסיתי לפתור את השאלה בשתי דרכים:
1) בדרך הראשונה לקחתי את ההעתק אחרי הזמן 2V/G.
2wcos(a)(v-gt)
המהירות 2wcos(a)(vt-0.5gt^2)
הדרך : 2wcos(a)(0.5vt^2-(gt^3)/6)
הצבתי כאן את הזמן שלוקח לגוף לעלות ולרדת שהוא 2v/g.
התשובה יוצאת נכונה.

2) בדרך השנייה ניסיתי לפרק את הדרך לפני שהגוף מתחיל ליפול ואחרי שהוא נפל.
כאשר הגוף עולה ,הדרך מערבה היא :
2wcos(a)(0.5vt^2-(gt^3)/6) כאשר אני מציב חצי מהזמן הקודם:v/g
ואחרי שהגוף מתחיל ליפול תאוצת קוריוליס לכיוון מזרח :gtwcos(a)
המהירות:0.5gt^2cos(a)
הדרך:gt^3/6*w*cos(a) וגם כאן אני מציב v/g
ולאחר מכן אני מחסר. בדרך השניה אני מקבל תשובה לא נכונה. אבל אני לא מבין מה אני עושה פה לא בסדר. (אני מניח שיש לי בעיה בהבנה ולא טעות חישוב).

תודה.

Schrodingers Dog

New member
ניחוש שלי

הנחת שהתנועה של הגוף היא של פרבולה ושהוא מגיע לפסגה בדיוק כעבור חצי בפרק הזמן שהוא מבלה באוויר. בפועל זה לא נכון מכיון שתאוצת קוריוליס משנה את המסלול והוא לא נראה כמו פרבולה ולכן שלב העליה ושלב הירידה לא אורכים אותו פרק זמן.

R136a1

New member
......

קודם כל תודה על התגובה המהירה.
&nbsp
לא ברור לי משהו, תאוצת קוריוליס היא בכיוון ניצב, איך היא משפיעה על מסלול העליה והירידה?

Schrodingers Dog

New member
צודק

אז ישבתי ופתרתי ויש לך טעות באינטגרציה. למעשה אנחנו מתחילים מתאוצה ועושים אינטגרציה פעמיים. מה שחשוב הם קבועי האינטגרציה - מהירות ומיקום התחלתייים. בניסיון הראשון שעשית זה קל - בכיוון המשיק אין מהירות התחלתי והמיקום ההתחלתי הוא אפס. אבל בניסיון השני ברגע שפירקת לשני קטעים אז מתי שהגוף מתחיל ליפול בשלב הזה יש לו מהירות משיקית לכיוון מערב. אם תוסיף את המהירות הזאת בתור קבוע אינטגרציה (ותוסיף את הפקטור 2 שחסר לך) תקבל שוב את אותה תשובה נכונה.

R136a1

New member
......

אוי נכון.... התיחסתי למצב כאילו שחררתי גוף ופשוט נתתי לו ליפול.....
&nbsp
תודה רבה לך.

למעלה