לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
1012110,121 עוקבים אודות עסקים

פורום ניהול כלכלת משפחה

פורום זה מיועד להעלות את תחום כלכלת המשפחה המשפיע על כל איש ואישה, ילדים, מבוגרים ומשפחות.
גולשים/ות המעוניינים/ות להתייעץ או להרחיב את הידיעה וההבנה בתחום מוזמנים לשאול שאלות, להגיב ולהביע דעה. זאת, בתנאי שהדבר ייעשה בצורה מכובדת, הוגנת ותמציתית.  קריאה מהנה ומועילה לכולם.

הפורום מנוהל ע"י גיל יהלום, יועץ ומאמן לכלכלת המשפחה וחבר הנהלת איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל.

הנהלת הפורום:

אודות הפורום ניהול כלכלת משפחה

פורום זה מיועד להעלות את תחום כלכלת המשפחה המשפיע על כל איש ואישה, ילדים, מבוגרים ומשפחות.
גולשים/ות המעוניינים/ות להתייעץ או להרחיב את הידיעה וההבנה בתחום מוזמנים לשאול שאלות, להגיב ולהביע דעה. זאת, בתנאי שהדבר ייעשה בצורה מכובדת, הוגנת ותמציתית.  קריאה מהנה ומועילה לכולם.

הפורום מנוהל ע"י גיל יהלום, יועץ ומאמן לכלכלת המשפחה וחבר הנהלת איגוד היועצים והמאמנים לכלכלת המשפחה בישראל.

לצפיה ב-'חוק נתוני אשראי החדש - יתרון או חיסרון?'
חוק נתוני אשראי החדש - יתרון או חיסרון?
( לעמוד שלי בתפוז )
30/04/2019 | 17:59
37
211
חוק נתוני אשראי 2016 נכנס לתוקף החודש ( 12419 )
מטרתו העיקרית של החוק - פתיחת שוק האשראי לשחקנים חדשים מלבד הבנקים הגדולים.
האם לדעתכם דירוג האשראי החדש ייטיב עם האזרח או לא?
ניהול כלכלת משפחה >>
לצפיה ב-'הייתי מעוניינת לשמוע את דעתך המנומקת'
הייתי מעוניינת לשמוע את דעתך המנומקת
01/05/2019 | 09:38
13
91
לפני שמביעה את דעתי
ניהול כלכלת משפחה >>
( לעמוד שלי בתפוז )
01/05/2019 | 09:56
12
94
מטרתו העיקרית של החוק - הסרת החסמים בשוק האשראי.
עד היום לקוח ותיק וטוב של הבנק שיבקש לקחת אשראי יפנה רק לבנק שלו שהרי הבנק מכיר אותו שנים רבות.
אך כצרכן נבון הלקוח יבקש לבדוק בבנקים אחרים אך אלו לא מכירים אותו ויאמרו לו "בוא תפתח חשבון אצלנו, תעבוד איתנו, נכיר אותך ואחרי זה נחשוב אם לתת לך אשראי"  או שיתנו לו אשראי במחיר רבית גבוהה לפצות על חוסר ההכירות איתו. גם גופים פיננסים אחרים יתמחרו את האשראי במחיר גבוה ע"מ לפצות את חוסר ההיכרות.
יתרה מכך, הבנק שלו עצמו שיודע שמדובר בלקוח שבוי, יתמחר את האשראי במחיר גבוה יותר למרות שמדובר בלקוח טוב.
החוק החדש בא להסיר אתמחסמי המידע ולאפשר לכל נותן אשראי להכיר, בהסכמת הלקוח בלבד, את כל היסטוריית הפיננסית של הלקוח. קבלת המידע תאפשר לתמחר את האשראי במחיר נמוך יותר.
כך לפחות מקווים בבנק ישראל.
לידיעתך, הריבית הממוצעת עומדת על סך 5.78%. לומר שהיא תרד בעקבות המידע? אני לא לגמרי משוכנע.
נושא הדירוג שיכנס בעוד מספר חודשים הוא נושא בפנינעצמו שארחיב בעניין בהמשך.
ניהול כלכלת משפחה >>
לצפיה ב-'המטרה ראויה, יוזמי החוק מקווים שהחוק יועיל לצרכנים'
המטרה ראויה, יוזמי החוק מקווים שהחוק יועיל לצרכנים
01/05/2019 | 14:48
11
55
כמובן שאם החוק יביא לתוצאה המיוחלת הוא יפגע בהכנסות הקלות של הבנקים וחברות האשראי.
אבל
לא נכון להעתיק מנגנונים מהעולם לישראל בלי להתחשב ביחודיות שלה.
היחודיות של ישראל היא השאיפה לחיות ברמת חיים מערבית, אבל רמת השכר נמוכה משמעותית מרמת השכר בעולם המערבי, יוקר המחיה גבוה משמעותי מהעולם המערבי, ולצערנו רמת השירותים שהמדינה מספקת לאזרח נמוכה משמעותית ממדינות רבות בעולם המערבי והיא הולכת ומתדרדרת.
המצב היחודי הזה גורם לכך שמשפחה ממוצעת בישראל מאוד רגישה לפגיעה ברמת ההכנסות שלה או עליה ברמת ההוצאות.
אם אחד מהמפרנסים מאבד את מקום עבודתו לכמה חודשים, או חו"ח חולה במחלה משמעותית, דירוג האשראי של משפחה כזו שהיה מצויין יתדרדר מהר מאוד תוך כמה חודשים לדירוג גרוע מאוד ויקבור (פיננסית) את המשפחה הזו, החוק הזה יקשה עוד יותר על משפחה כזו לחזור למצב נורמטיבי וידון אותה לחיי עוני.
ובישראל של היום בנניגוד ללפני 30 שנים הבטחון התעסוקתי של יותר ממחצית האוכלוסיה גרוע מאוד, חלק גדול מהם אחרי גיל 45 יאבד את מקום עבודתו ולא ימצא מקום עבודה חדש או לחילופין ימצא משהו אבל בשכר הרבה יותר נמוך.

לא רואה בחוק איזשהו מנגנון לטיפול ביחודיות הישראלית.
ניהול כלכלת משפחה >>
( לעמוד שלי בתפוז )
01/05/2019 | 15:20
10
40
אני מסכים כי השכבות החלשות יפגעו מהדרוג החדש הן בסירוב מתן אשראי והן במתן אשראי יקר יותר.
צריך לקחת בחשבון שהדרוג של כל אזרח יתבצע ע"ס השוואה לממוצע של כל יתר האזרחים ולכן בסופו של יום מדובר בדירוג יחסי לסביבה שאנו חיים בה.
יתרה מכך, המחוקק נתן את דעתו למקרים של מחלה/אבטלה וכדומה ויקים קרן של 50 מיליון ש"ח בשנה לתת מענה ללקוחות שאתרע מזלם באופן זמני ובגלל הורדת הדרוג הזמנית נותני האשראי יסרבו לספק להם אשראי.
נכון שמדובר בטיפה בים אך עדיין.
הדבר היותר חשוב, לדעתי, שהחוק מציע הוא שאנשי מקצוע בתחום יעוץ כלכלת המשפחה יספקו יעוץ לאזרחים כיצד לשפר את הדרוג שלהם וכיצד לשמור על הדירוג שלא יירד. החוק הסמיך "מיופה כח בתמורה" ואת לשכות האשראי לספק יעוץ זה שלמעשה ילמד את האזרח כללי ניהול כלכלת משפחה נכונה.
ניהול כלכלת משפחה >>
לצפיה ב-'לא דיברתי על שכבות חלשות אלא על מעמד הביניים'
לא דיברתי על שכבות חלשות אלא על מעמד הביניים
01/05/2019 | 17:14
9
45
אנשים מהעשירון השביעי והשמיני,
זוג נורמלי שמגדל 2-3 ילדים ומשלם משכנתא ואיכשהו מצליח לשמור על תקציב מאוזן,
במערב זוגות שנמצאים בעשירות השביעי והשמיני אם אחד מבני הזוג מאבד את העבודה הם יוכלו לחיות ממשכורת אחת ולצוף על פני המים הרבה יותר זמן מזוג ישראלי שנמצא באותם עשירונים וצריך פתאום לחיות ממשכורת אחת.
והחוק הזה ידאג לקבור את הזוג הישראלי הרבה יותר מהר.

האופציה לפרנסה נוספת בזכות החוק הזה היא הדבר היותר חשוב לך, לא שעיני צרה בך, מצידי שתרוויח המון, אבל זה לא יותר חשוב מהאופציה שאנשים טובים שעובדים קשה יזרקו לרחוב רק בגלל שאחד מהם לא עובד 9 חודשים.
ניהול כלכלת משפחה >>
( לעמוד שלי בתפוז )
01/05/2019 | 17:25
8
42
אני לא מזלזל באבדן פרנסה של מי מבני הזוג ובוודאי זו טלטלה גדולה למשפחה מכל הבחינות לרבות בפן הכלכלי.
ניהול מקדים של סיכונים לכל שכבת אוכלוסיה למקרים כאלה תאפשר למשפחה לצוף לתקופה קצרה "מעל המים".  ישנן פעולות רבות שניתן לבצע בקרות מקרה לצורך התארגנות מתאימה שתמנע או תצמצם למינימום את הפגיעה בדירוג במקרה הצר של הנושא עליו אנו מדברים.
לכן חשיבות רבה להיעזר ביועץ כלכלת המשפחה במקרים כאלה על מנת למצוא את הדרכים לא לפגוע בדרוג.
אם אקח את ארה"ב לדוגמה, אמנם כח הקניה של המטבע חזק יותר מהארץ אבל אוכלוסיות שלמות שעובדות לא מצליחות לעמוד בנטל התשלומים.  אני לא משוכנע שמצבנו קשה יותר וגם אם לצורך הויכוח נאמר שיוקר המחיה קשה כאן ( זה לא הפרמטר היחידי ) עם זה צריך להתמודד.
הדרוג לא בודק רמת הכנסה אלא מהי ההתנהלות הפיננסית והתנהלות אפשר לייעל ולשפר בכל מצב שהוא
ניהול כלכלת משפחה >>
לצפיה ב-'אם העובדות לא משכנעות אותך בטח שאני לא אשכנע אותך'
אם העובדות לא משכנעות אותך בטח שאני לא אשכנע אותך
02/05/2019 | 09:30
7
45
שתי ההוצאות הגבוהות ביותר לקיום משפחה נורמטיבית הן דיור ותחבורה.
יש הפרש עצום בין כמה משכורות צריך להשקיע אמריקאי לבין ישראלי ברכישת דירה רכב או דלק. מדובר במכפלות, במאות אחוזים, לא סתם הפרש.
אם אל השתכנעת שהפרשים של מאות אחוזים יוצרים הבדל תהומי - אז לא השתכנעת.
ניהול כלכלת משפחה >>
( לעמוד שלי בתפוז )
03/05/2019 | 09:09
2
33
מסכים איתך לחלוטין אבל חוק נתוני אשראי החדש לא בא לגשר פערים אלא לפתוח את שוק האשראי שנשלט כיום ע"י 5 בנקים, תוך כוונה לאפשר לשחקנים חדשים להיכנס ולעודד תחרות שתוביל להורדת עלויות אשראי.
אגב בארץ יש תמיכה סוציאלית שאין בארהב ומערכת בריאות ציבורית. כמו כן לא מעט משפחות עובדות בארהב מרוויחות כל כך מעט ולא מסוגלות לשלם חשבונות בסיסיים כך שלא תמיד הדשא של השכן ירוק יותר

ניהול כלכלת משפחה >>
לצפיה ב-'אנחנו הולכים במעגלים, אני נוקבת בפגיעה אפשרית במעמד הבינוני'
אנחנו הולכים במעגלים, אני נוקבת בפגיעה אפשרית במעמד הבינוני
05/05/2019 | 15:15
1
53
ואתה במקום להתייחס לנקודה עונה לי בססמאות של כמה טוב החוק הזה.
אני לא טוענת שהחוק לא טוב, אני רק אומרת שבישראל יש מצב יחודי שיכול להיות מאוד בעייתי ולא ראיתי שקיבל התייחסות, ומסתבר שגם אתה מעדיף לא להתייחס
ניהול כלכלת משפחה >>
( לעמוד שלי בתפוז )
05/05/2019 | 17:25
24
לא נתנצח בפורום זה, דעתך חשובה מאד ואני מעריך אותה אך איני סבור שמי מאיתנו יכול לנבא מה תהיה תוצאת החוק החדש. לא אני ולא את שהרי נבואה ניתנה ל......
אני לא מגן על החוק אלא על מטרתו.  מקווה שאכן יעמוד במטרותיו
ניהול כלכלת משפחה >>
לצפיה ב-'זה כי האמריקאי מקבל משכורת כל שבוע או כל שבועיים'
זה כי האמריקאי מקבל משכורת כל שבוע או כל שבועיים
<< ההודעה הנוכחית
03/05/2019 | 18:11
3
49
אבל יש מקומות בארה"ב שבהם גם רוב המשתייכים לחמישון העליון לא יכולים לקנות שום דירה, זה נכון במיוחד בקליפורניה ובמסצ'וסטס. רכב ודלק בכל מקום בארה"ב מאז ומתמיד היו הרבה יותר זולים מבישראל.
ניהול כלכלת משפחה >>
לצפיה ב-'לא קליפורניה ומסצ'וסטס, יותר הואלי ואזור בוסטון'
לא קליפורניה ומסצ'וסטס, יותר הואלי ואזור בוסטון
05/05/2019 | 15:21
2
30
שתי מדינות ענקיות, רק באזורים מסויימים העלויות בשמיים, כך גם במרכז מנהטן.

עלויות דיור בישראל עלו ב 10 השנים האחרונות כמו שלא עלו בכל העולם ולכן משפחות רבות בישראל מהמעמד הבינוני נמצאות באי בטחון תעסוקתי - להערכתי גבוה בהרבה מחלק גדול מאוד ממדינות ה OECD.

אי אפשר לאמץ חוק אמריקאי לישראל כמעט כמו שהוא בלי שום לוקליזציה ולצפות שלא יהיו חריקות, והחריקות יכולות להיות משפחות טובות שנזרקות לרחוב.
הייתי רוצה שהמחוקק הישראלי יהיה קצת יותר חרוץ ויעשה עבודה קצת יותר טובה.
ניהול כלכלת משפחה >>
לצפיה ב-'אפשר גם לבדוק בממוצעים'
אפשר גם לבדוק בממוצעים
05/05/2019 | 15:38
1
28
היחס בין מחיר הבית הממוצע לבין ההכנסה השנתית הממוצעת למשק בית, הן בקליפורניה, הן במסצ'וסטס והן בהוואי גבוה משמעותית ממקבילו בישראל, אני מדבר ברמת הState ולא ברמת הערים שציינת.
ניהול כלכלת משפחה >>
לצפיה ב-'אתה יכול לבדוק בית בואלי מול הכנסה בואלי'
אתה יכול לבדוק בית בואלי מול הכנסה בואלי
05/05/2019 | 18:39
30
או בית בסקרמנטו מול הכנסה בסקרמנטו
ולהשוות לבית ברמת אביב ג' מול הכנסה ברמת אביב ג' או בית בקרית מלאכי מול הכנסה ממוצעת בקרית מלאכי.
ואיך שלא תבדוק, כוח הקניה של ישראלי נמוך מאוד ובמקרה של פגיעה בהכנסות הישראלי מאוד פגיע
ניהול כלכלת משפחה >>
לצפיה ב-'צריך להקשות על האזרח לקחת הלוואות ולא להקל עליו'
צריך להקשות על האזרח לקחת הלוואות ולא להקל עליו
02/05/2019 | 04:40
21
64
כי הישראלים לוקחים יותר מדי הלוואות גם ככה, וכל מי שיגיד להם לא רק יעזור להם.

ניהול כלכלת משפחה >>
( לעמוד שלי בתפוז )
02/05/2019 | 05:31
6
42
אני לא משוכנע שלהקשות זו ההגדרה הנכונה אך אני מסכים כי צריך להבחין בין לקוחות הזקוקים להלוואות לצרכים נכונים כגון משכנתה, או הלוואה למטרה לעומת אלה שלוקחים הלוואות כדי לסגור מינוס.
החוק החדש יאפשר לנותני האשראי לקבל מידע על ההתנהלות הפיננסית של כל אזרח ואזרח.
יתרה מכך וכמו שהסברתי קודם, החוק החדש הקים מנגנון יעוץ כלכלי שיאפשר לאזרח חשיבה מחדש לגבי התנהלותו הכלכלית.
ניהול כלכלת משפחה >>
לצפיה ב-'קודם כל גם "מינוס" זו הלוואה'
קודם כל גם "מינוס" זו הלוואה
02/05/2019 | 08:00
3
45
ובתנאים גרועים ביותר. אני דווקא חושב שנכון לקחת הלוואה בתנאים יותר טובים כדי לסגור את משיכת היתר. בתנאי כמובן שלא מתחילים לייצר מינוס חדש מיד עם סגירת הקודם. במקרה כזה עדיף שיחזרו הצ'קים והחשבון יוגבל.
שנית אני לא חושב שנותני האשראי עצמם מתעניינים ביכולת ההחזר של הלווה ובוודאי לא מעניינות אותם המטרות שלו. העסק שלהם הוא למכור אשראי כדי להרוויח ריבית, והסיכון שאחוז מסויים מהלווים יתקשה להחזיר נלקח בחשבון. בדיוק כמו שהירקן רוכש סחורה הוא יודע שחלק ממנה לא יימכר והוא יצטרך לזרוק אותו.
שלישית ספק גדול בעיני שהישראלים ברובם רוצים לחשוב על ההתנהלות הכלכלית שלהם. אולי כשהם כבר מעבר לפי פחת. 
עכשיו נוצרת בעיה חדשה עם הנתוני אשראי שהספקים יוכלו לספר ללווה הפוטנציאלי שלפי הנתונים שלו מאד כדאי להם להלוות לו. בלי קשר אם זה נכון. שומע אדם שנורא רוצים להלוות לו כי הוא אחלה לווה ברור שהוא ממהר ללוות. בסה"כ נתנו לספקי האשראי עוד כלי שיווקי.

ניהול כלכלת משפחה >>
( לעמוד שלי בתפוז )
02/05/2019 | 08:13
2
35
לשון החוק ברור: נותני אשראי לא יוכלו לקבל מידע על הלקוח אלא רק בהסכמתו.
המידע שייך לאזרח ולא לנותני השירות.
וזה השוני הגדול.
המידע ינתן רק לנותן אשראי ספציפי שלקוח הגיע אליו ביוזמתו לבקש אשראי ובהינתן הסכמתו המפורשת של הלקוח.
אגב, זכות כל אזרח לבקש שלא יאספו נתונים בגינו ואף לבקש למחוק נתונים שכבר נאגרו.
ניהול כלכלת משפחה >>
לצפיה ב-'בארה"ב לא השכילו לעשות זאת'
בארה"ב לא השכילו לעשות זאת
03/05/2019 | 18:31
1
38
ומי שמסרב לאשר מסירת פרטי דירוג אשראי אפילו למעסיק או לבעל דירה להשכרה יכול למצוא עצמו ללא עבודה וללא בית. מובן שמותר לסרב, אבל לא פרקטי, אולי בישראל יאסרו להפלות מי שלא מוכן לספק לכל דורש פרטים אלה. מצד שני, לרוב האמריקאים יש "חורים של מסננת" בכפות הידיים, לכן אפשר להבין את מקור ההקצנה. 
ניהול כלכלת משפחה >>
( לעמוד שלי בתפוז )
04/05/2019 | 10:37
26
חוק נתוני אשראי החדש מאפשר קבלת מידע, בהסכמת האזרח, אך ורק לנותני אשראי.
ישנן כתבות ספין, מטבע הדברים, שכדוגמת ארה"ב גם מעסיקים, בעלי דירות להשכרה ידרשו דוח ודירוג.
לפי החוק החדש זה אסור עם עיצום כספי כבד בגינו (עשרות אלפי ₪).
אני לא מנסה כאן לסנגר על החוק החדש אך מציע לתת לו הזדמנות ולבחון לאחר תקופה את השגיו או כשלונותיו.
במסגרת החוק הוקמה ועדה מייעצת לממונה על נתוני האשראי, ששניים מחבריו הם יועצים כלכליים מהציבור.
מטרת הוועדה לבחון את השפעת החוק ובבמידת הצורך להמליץ למחוקק כל תיקון החוק באם יידרש.
ניהול כלכלת משפחה >>
לצפיה ב-'ככל שקל יותר לקחת הלוואות אנשים מוכנים לשלם יותר'
ככל שקל יותר לקחת הלוואות אנשים מוכנים לשלם יותר
03/05/2019 | 18:23
1
31
וכך יוצרים כדור שלג אינפלאציוני. אם רוצים להפסיק את התופעה ההרסנית הזו צריך להקשות בהדרגה על נטילת הלוואות ולהגיע בסופו של דבר למצב שבו לא ינתנו כלל הלוואות למטרת צריכה אלא רק למטרת פעילות עסקית, כדי ליצור מקומות עבודה ולשפר את התמ"ג.
ניהול כלכלת משפחה >>
( לעמוד שלי בתפוז )
04/05/2019 | 12:50
22
מסכים לחלוטין אך איני רואה את המדינה מקשה על הגופים הפיננסים במתן האשראי.
מאידך אסור להתעלם מאחריות המשפחות בנוטלן אשראי וכאן צריך לשנות ולחנך להתנהלות כלכלית בריאה ושקולה 
ניהול כלכלת משפחה >>
לצפיה ב-'אשראי הוא כלי לגיטימי להתנהלות פיננסית'
אשראי הוא כלי לגיטימי להתנהלות פיננסית
02/05/2019 | 09:26
11
54
באותו קו מחשבה ניתן להציע למנוע מאנשים רישיון נהיגה כי יש אנשים שנוהגים בצורה פרועה,
לא עדיף להוריד מהכביש את אלו שלא מתאימים במקום להעניש את כולם?
ניהול כלכלת משפחה >>
( לעמוד שלי בתפוז )
02/05/2019 | 10:03
20
תתפלאי אך מרבית האוכלוסיה מתנהלת פיננסית באופן תקין ולטובתם נועד החוק.
עוד לא נקבעו עובדות בשטח בכדי להיות פסימיים ולומר שהחוק סוגר אפשרויות לכולם. 
מציע לחכות ולראות אם באמת ייטיב אם לאו
ניהול כלכלת משפחה >>
לצפיה ב-'אשראי הוא כלי לגיטימי, אבל תלוי מה עושים בו'
אשראי הוא כלי לגיטימי, אבל תלוי מה עושים בו
02/05/2019 | 10:52
9
37
השימוש הכי נכון באשראי הוא לבנות משהו שיכניס כסף בעצמו וישלם את ההלוואה והריבית. למשל לפתוח ולנהל עסק, בתקווה שבעתיד העסק יכניס כסף כאמור.
הבעיה שאנשים פרטיים משתמשים באשראי למימון דברים שלא יכניסו אגורה.
במקרים רבים האשראי הופך אז לא לכלי אלא למוצר צריכה.
משתמשים באשראי כדי לחיות ברמת חיים שאינה נגזרת מההכנסות, בוודאי לא בהווה וגם לא ממש בעתיד.
ובעיה נוספת שנוצרת היא שספקי אשראי מעודדים התנהגות זו. במשל שלך תתארי לך שיבואן רכבי ספורט היה מעודד אנשים לנהיגה פרועה, כי מי שיש לו רכב יותר מהיר הוא  שינצח, ואז כולם ירצו לרכוש ממנו רכבים מהירים.

ניהול כלכלת משפחה >>
( לעמוד שלי בתפוז )
03/05/2019 | 09:00
24
מסכים עם כל הביקורת על כשלי שוק האשראי ועל התנהלות הלא תקינה של משקי הבית בבואם לקחת אשראי.
68% ממשקי הבית צורכים אשראי כדי לסגור מינוס או הלוואות ישנות ולא למען מטרה טובה, דבר המעיד על התנהלות כלכלית לא תקינה או במילים אחרות: משקי הבית חיות מעבר ליכולתם.
חוק נתוני אשראי לא בא לפתור בעיה זו אלא לנסות לאפשר ליותר שחקנים להיכנס לשוק האשראי ובכך להוריד את עלויות האשראי.
יתרה מכך החוק מספק מנגנון של איזונים ובלמים הן לנותני האשראי והן לצרכני האשראי.
ימים יגידו אם המהלך יעבוד כפי שתוכנן

ניהול כלכלת משפחה >>
לצפיה ב-'רוב האשראי הפרטי בישראל הוא לטובת רכישת דירות'
רוב האשראי הפרטי בישראל הוא לטובת רכישת דירות
05/05/2019 | 15:29
7
28
רכישת דירה למגורים איננה עסק שמכניס כסף, אתה מציע שאנשים יפסיקו לרכוש דירות?
אז מי ירכוש עבורם דירות מניבות כדי שיהיה להם איפה לגור בשכירות?
ההצעה שלך לא מעשית.
גם בשאר האשראי יש הרבה ישראלים לא אחראים אבל בהשוואה לעולם המערבי הישראלי הממוצע הוא דווקא אדם אחראי ולוקח הרבה פחות אשראי לצריכה מהארופאי או האמריקאי הממוצע.
יש ישראלים שמתנהגים בצורה לא אחראית, הפתרון הוא ללמד עוד מבית הספר התנהגות כלכלית נכונה לכו-לם ולא לחנוק את האשראי לכו-לם.

ישראל היא גן עדן לעשירים שלא מחזירים אשראי, עושים "תספורת" והישראלים הפשוטים משלמים את החובות שלהם בעיקר מהפנסיות שלהם.
ניהול כלכלת משפחה >>
לצפיה ב-'ההצעה שלו מעשית'
ההצעה שלו מעשית
05/05/2019 | 15:43
4
42
זה היה המצב ברוב העולם עד שנות ה20 המאוחרות של המאה ה20. הדירות התייקרו בגלל האשראי, משכנתא היא מלכודת. אלמלא היו מתחילים לגלגל את כדור השלג הזה עדיין היה אפשר לרכוש דירות ללא משכנתאות ברוב העולם. להחזיר את המצב לקדמותו הרבה יותר קשה, אבל אפשרי.
ניהול כלכלת משפחה >>
לצפיה ב-'הדירות התייקרו כי אנשים צריכים מקום לגור'
הדירות התייקרו כי אנשים צריכים מקום לגור
05/05/2019 | 18:36
3
33
ואין מספיק דירות במקומות שאנשים רוצים/יכולים לגור.
אלף בית של כלכלה לכיתה י'.
ניהול כלכלת משפחה >>
לצפיה ב-'ביקוש והיצע זה לא רק כמויות אלא גם מחירים'
ביקוש והיצע זה לא רק כמויות אלא גם מחירים
05/05/2019 | 19:21
2
32
ככל שיותר קל להשיג אשראי אנשים מוכנים לשלם יותר. אגב, לגבי הדירות, את טועה, אין מחסור בדירות, יש המון דירות ריקות גם בערים מבוקשות, כבר מספר שנים בונים יותר דירות משיכולים למכור.

הריבית על המשכנתאות נמוכה יותר מהריבית על כל סוג אחר של הלוואה (המצב לא תמיד היה כזה) וזו הסיבה שהדירות התייקרו יותר מכל מוצרי הצריכה האחרים. התלות בין מחירי הדירות לריבית המשכנתאות ולאחוזי המימון המאושרים ע"י הבנקים הרבה יותר חזקה מהתלות בין מחירי הדירות לבין כמות הדירות ה"חסרות" (ומסתבר שלא באמת חסרות).
ניהול כלכלת משפחה >>
( לעמוד שלי בתפוז )
05/05/2019 | 19:26
1
23
מסכים עם כל מילה,
עקרונית -משכנתאות מייקרות דיור.
מעשית זה כבר קרב אבוד.

ניהול כלכלת משפחה >>
לצפיה ב-'עדיין לא אבוד'
עדיין לא אבוד
05/05/2019 | 20:07
28
אם ימשיכו לצמצם (בהדרגה) את שיעור המימון שמוכנים להעניק עד שלא ינתנו יותר הלוואות לצריכה (אלא אך ורק לפעילות עסקית) הדיור יוזל בלית ברירה. אני מסכים איתך שזה לא יקרה אבל לא כי אי אפשר אלא כי יש יותר מדי אינטרסים פוליטיים למנוע זאת.
ניהול כלכלת משפחה >>
לצפיה ב-'בהחלט מי שאין לו כסף שלו לרכוש דירה - שיגור בשכירות'
בהחלט מי שאין לו כסף שלו לרכוש דירה - שיגור בשכירות
06/05/2019 | 07:15
1
46
מבחינה כלכלית בלבד - בלי להיכנס לשיקולים רגשיים - מגורים בשכירות לא עולים יותר מרכישת דירה במשכנתא. העלות משתווה ואפילו יכולה להיות נמוכה יותר, ובלי שום סיכון כספי.
דירות ירכשו אלה שיש להם כסף שלהם ולא צריכים ללוות, ויש כאלה רבים, והם ישכירו, כי להם השכרת דירה עשויה לשאת תשואה יותר גבוהה מהשקעה בשוק ההון.
ניהול כלכלת משפחה >>
לצפיה ב-'בהחלט מי שאין לו כסף שלו לרכוש דירה - שיגור בשכירות'
בהחלט מי שאין לו כסף שלו לרכוש דירה - שיגור בשכירות
( לעמוד שלי בתפוז )
06/05/2019 | 07:27
35
בהחלט מסכים כי מהרבה בחינות שכירות עדיפה על רכישת דירת מגורים אפילו אם ניקח את עליית ערך הנדלן.

ניהול כלכלת משפחה >>
לצפיה ב-'הישראלים זהירים ביחס לאמריקאים ולקנדים'
הישראלים זהירים ביחס לאמריקאים ולקנדים
03/05/2019 | 18:18
1
49
הפתיע אותי לגלות זאת, אבל ככה זה.

אני מסכים לחלוטין שצריך להקשות על לקיחת הלוואות, אבל הישראלים לא הכי גרועים בחוסר אחריותם.

אגב, הקלות בלקיחת הלוואות מקשה על כולם כי היא גורמת לאנשים להיות מוכנים לשלם מחירים שמעבר ליכולתם ובכך מעלה את האינפלאציה (שדרך אגב, גם בארה"ב, גם בקנדה וגם בישראל, מעלימה כמעט את עלויות הדיור מהמדד בשיטות מתוחכמות)
ניהול כלכלת משפחה >>
לצפיה ב-'הישראלים זהירים ביחס לאמריקאים ולקנדים'
הישראלים זהירים ביחס לאמריקאים ולקנדים
( לעמוד שלי בתפוז )
04/05/2019 | 12:59
38
תרבות צריכת האשראי בארץ קלוקלת.
אין ספק שהמדינה הגזימה בעידוד צריכת אשראי על מנת לעזור למשק העסקי ואכן הצמיחה במשק גדלה בעיקר כתוצאה משימוש יתר באשראי ע"י משקי הבית. 
הנגידה לשעבר פרוג אף הודתה שצריכת האשראי שאמנם משמשת כמחולל צמיחה למשק אך תוצאותיו הרסניות למשקי הבית.
קשה לי לראות את המחוקק מצליח לעמוד מול לובי הבנקים החזק ו"מדכא" את שוק האשראי.
מה שנותר הוא לנו, משקי הבית, לגלות אחריות אישית ולהתנהל באופן שקול ואחראי.
קשה, ברור, הכרחי- עוד יותר ברור.
ניהול כלכלת משפחה >>
לצפיה ב-'ייטיב בהכרח, תחרות תמיד מועילה לצרכן'
ייטיב בהכרח, תחרות תמיד מועילה לצרכן
03/05/2019 | 18:19
17

מנהל/ת הפורום

אודות:
גיל יהלום, יועץ ומאמן לכלכלת המשפחה. נולדתי בניו זילנד השקטה, אך כיום אני מתגורר עם אשתי סימונה ברמת גן. אני בעל תואר במשפטים ומשפטן מזה 18 שנה. מנהל
עוד...

הודעות אחרונות

15:55 | 13.07.19 pinkys brain1
18:01 | 10.07.19 גיל יהלום
13:49 | 13.06.19 גיל יהלום
10:59 | 13.06.19 FoonMoon
19:36 | 29.05.19 גיל יהלום
12:55 | 20.05.19 גיל יהלום
10:31 | 12.05.19 אורחים בפורום
16:49 | 07.05.19 אורחים בפורום
17:59 | 30.04.19 גיל יהלום
09:50 | 14.03.19 אורחים בפורום
18:00 | 11.03.19 אורחים בפורום

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ