מונוגמיה

מאלף שבלולים

Well-known member
עכשו תעשה את החיבור

של המטאפורה שלך לפוסט הפותח כי אני קצת איבדתי אותך ב-140 קמ"ש בכביש 6.

סיגלית 2014

New member
מנהל
כוונת המשורר

ככל הנראה היא שקיימת מין הסכמה בחברה שמונוגמיה מנצחת בזוגיות, כי "כך צריך להיות" . אך זהו מעין ענן שלא כולם אוהבים (ואולי כי הוא מסתיר את היופי המרהיב של קרני השמש). ובתכלס "רוב האנשים או חלק ניכר מהם" כפי שכתב, לא רוצים/בנויים לחיות כך. רובם דווקא היו רוצים לחוות מעבר.

לדעתי, זוהי תפיסה שחילחלה די עמוק, במיוחד לדור הנוכחי, עד כי רוב האנשים לא מאמינים שמונוגמיה בכלל אפשרית, למרות שההורים שלנו חינכו אותנו שכן.
מה שגורר (בין היתר) אחוז גירושים גבוה הרבה יותר מזה של של דור ההורים.

מאלף שבלולים

Well-known member
מונוגמיה

מה דעתכם על הנושא.
האם בנויים לזה?
האם זנ באמת נורא כל כך אם בן/בץ הזוג שלנו יהנה גם מאנשים מחוץ לזוגיות?
האם אנחנו שבויים במוסכמות חברתיות?

חביף

New member
מוסכמות תרבותיות בעיקר [ ארוך "עברית "קשה"]

יש הקוראים לזה שרידה , אבל לא גנטית, כי מונוגמיה אינה צרובה בגנים שלנו, לעומת חסידות או דורבנים או מיני פינגווינים.
אינני יודע מהו ההסבר האבולוציוני אצל בעלי החיים האלה למונוגמיה, אבל ביחס לאדפ עלו כמה וכמה תיאוריות מרתקות. החל מהציווי האלוהי, ודבק איש באשתו , המימוש הנורא של הקתולים [ שעודד כמובן את יצירת מעמד הפילגש והקורטיזנה הפריזאית, למשל ], דרך הפוליגמיה ה"קטנה" של המוסלמים וה"פרועה" של המורמונים. או ההסבר המרקסיסטי בענין אמצעי יצור, שליטה עליהם, גברים ציידים נשים לוקטות מזון, או הסברים פסיכו-ביולוגיים בדבר בחירת הנשים ושליטתן על התהליך של הרבייה.
עד העידן החדש, במאה ה- 17 לערך, עת חל המעבר הדרמטי מהקבוצה, המעמד הכלכלי או החברתי ותודעת "הקבוצה" אל היחיד שהוא "כל העולם", נפרד מאלוהים המגדיר אותו כאדם ,והיות מקור להבנת העולם [ דה-קארט], נישואים היו עסק כלכלי, פוליטי, חברתי [ עליה במעמד החברתי , כמו: גביר יהודי עשיר עם בת יפה מחתנהּ עם תלמיד חכם ומבטיח ובדר"כ עני, וכך משדרג פעמיים - הן מעמדו בקהילה והן את מעמד חתנו; חלק מהספרות האפלה האנגלית במאה ה- 18 וה- 19 קשורה בטבורה לנישואי תועלת מהסוג הזה], לנערה ולנער לא ניתן פתחון פה, כלל ועיקר . [ כיום, כידוע זה מתקיים במאה שערים ובעוד קבוצות דתיות קנאיות נוצריות, מוסלמיות ואחרות בעולם ].
הכרת היחיד כבעל תודעה המכירה את העולם, נפרד מאלוהים לחלוטין, בעל תוטדעה עצמית ושאינו זקוק ל"מבוגר מלווה" : כומר, שליט, כלומר כבעל ערך ללא הקשר הכלכלי-חברתי-פוליטי עודדה כמובן את התפתחות הרעיון הרומנטי ורעיון ה"אהבה" בראש ובראשונה [ רומיאו ויוליה, כדוגמה מובהקת בת המאה ה- 17 ]. מהר זה התגלגל לענין הבחירה החופשית בבן זוג, והסתדר מצויין עם הכלכלה הקפיטליסטית שתלויה בצריכה פרטית ובעידוד יצירת "צרכים פרטיים". ברור אני מקווה שאני מדבר על המאה העשרים במשפט האחרון, אבל תופעות הקפיטליזם קדמו כמון לתיאוריה, ולמאה העשרים.
אשר על כן
מונוגמיה הינה המצאה תרבותית-חברתית-פוליטית שמטרתה בעבר היתה שליטה על בני אדם [נשים וילדים] ושליטה על התוצר שהזכר מפיק מהאשה [ ילדים], שגם לו משמעות כלכלית [ ראו את "הכנסת כלה" של עגנון או "טוביה החולב" של שלום עליכם כדוגמה מרשימה לחסרון הכלכלי בהולדת בנות
]
כיום, ורק בעולם המערבי, בכלל לא חייבים להתחתן ע"מ לשדרג את עצמך פוליטית או אחרת או כדי להשיג כסף [ אם כי בפורומי נשים שונים, עדיין תקרא את ה Gold Digger" הקלאסית מהגגת את תשוקותיה לחתיך, אבל פוחדת כי בעלה רגיש ועדין ויש לו הרבה כסף.

מאלף שבלולים

Well-known member
נאה דרשת

רק תיקון קטן, גם אצל יהודים חרדים קיימת פוליגמיה "קטנה" וגם אצל חלק מיהודי תימן.
ריבוי נשים כפי שקיים אצל הבדואים והמוסלמים השפיע על היהיודים החיים בינהם שחיקו את המנהגים המקומיים.
רצון גואל לדוגמא.
לאור המספרים העצומים של מתגרשים לפני גיל 40, אני חוזר למחשבה שכשהתיחלה השיטה המונוגמית, בני האדם חיו כמחצית ממספר השנים כיום.

לדעתי גם ריבוי המסכים שאנו מבלים מולם תורם לא מעט, קל מדי כיום לפרוץ את המסגרת.

כל יום

New member
הסטטיסטיקה מוכיחה

שלא ממש מצליחים לעמוד במוסכמה זו. ראה מספר מקרי הגירושין, וההצלחה הכלכלית של חדרי האירוח על פי שעה.

יש כמובן צדדים לכאן ולכאן, אך על כל אחד ואחת להחליט בסופו של דבר את החלטותיהם ואופן הפשרות שהם מוכנים לעשות. לכל פעולה בין אם להישאר בלעדית במסגרת הזוגיות או לפזול מידי פעם החוצה, יש את המחיר שלה, וההחלטה נתונה בידיו או בידיה של היחידים.

מאלף שבלולים

Well-known member
אכן כן

אל תקנא בבעלי הצימרים לפי שעה. מצבם לא בשמיים, המדינה משתדלת להתחלק איתם ברווחים, הכל בשחור, ללא כרטיסי אשראי.
רבים גם נסגרים.

La Milagrosa

New member
כששאלה כזאת באה מאחד כמוך

זה ברור שאתה פשוט מנסה להרגיש קצת פחות רע עם הזוגיות ה"נפלאה" וה"נאמנה" שלך.

La Milagrosa

New member
כשאלוהים חילק קרניים לגברים, אתה עמדת ראשון בתור

ולכן עד היום אתה מקורנן ככה, שאני בכלל לא מבינה איך אתה עוד מצליח לעבור במשקוף.

1precious1

New member
מונוגמיה היא כמו דמוקרטיה

אולי היא לא הצורה המושלמת, אבל בתכלס ובהסתכלות על כל ההשלכות שלה והמטרות של הדבר הזה שנקרא זוגיות, היא הכי טובה שיש.

אני מעדיף מונוגמיה עם אופציה למעידות פעם בכמה שנים על כל אלטנרטיבה לכל החיים.

מאלף שבלולים

Well-known member
דמוקרטיה מועדת

אם גם אתה וגם זוגתך מועדים אחת ל.. באיזה חטא קטן ומרענן, מבחינתי הכל בסדר,
לא שאתה צריך ממני אישורים אבל הייתי מכנה את המצב הזה כדמואנרכיה.
והכי חשוב זה שכולם מרוצים.

למעלה