שאלה

שאלה

כיתה א
הילד מגיע בלי שעורי בית
אתן בכל זאת פותחות את החוברת
ועוברות איתו על החומר?...

רlנית

New member
גם כאן לא

אם כי אני בד"כ פותחת את החוברת כדי לוודא שאין שיעורי בית שהוא שכח
אגב את המחברות אני לא פותחת בכלל (רק אחרי הכתבה להציץ איך הלך לו...)
הרבה פעמים אין שיעורים או שהוא השלים בכיתה או בצהרון אז אין לו בבית מה לעשות, וגם ככה, כשיש, אנחנו בקושי מוצאים לזה זמן. בעולם אידיאלי היינו מקדמים אותו בבית בחשבון ובשפה אבל פשוט לא מגיעים לזה רוב הזמן לצערי.

שירהד1

Member
מנהל
כן, יש בעיניי חשיבות רבה מבחינת פיתוח הרגלי הלמידה-

כל יום חוזרים מבית הספר, אוכלים, יש הפסקת טלויזיה, ולאחר מכן- יושבים ליד השולחן ופותחים את החומר הלימודי. אם יש שיעורים- מכינים, אם אין- אז זו הזדמנות טובה לחצי שעה של למידה- חזרה על חומר, קריאת טקטסים, בדיקת המשימות שהיו בכיתה, תרגול נוסף בחשבון/כתיבה/קריאה, קריאת ספר, או כל מלאכה אחרת שקשורה בלמידה.

הבת הגדולה נכנסה לבית הספר קוראת, כותבת, ויודעת חשבון- הכל ברמה של סוף א', וכך נהגתי- פשוט בשביל הרגלי הלמידה.
הבן עכשיו בגן חובה, וגם הוא ייכנס עם אותו ידע כמו הבת הגדולה, וגם איתו אעבוד על הרגלי הלמידה בדיוק באותה הצורה.
הבת הקטנה בת שנה, אז יש עוד זמן, אבל אנהג באותה דרך, כי אני מאמינה בזה.

זו השקעת מאמץ שמשתלמת- לכל הצדדים

שירה.

שירה דוד - מרפאה בעיסוק -
ריפוי בעיסוק והוראה מתקנת לילדים בעלי קשיים התפתחותיים ולקויות למידה.
מדריכה קלינית של מרפאות בעיסוק, מורות להוראה מתקנת וסטודנטיות.
מנהלת פורום אובדן הריון.
09-7749028

מ י כ ל10

New member
מסכימה מאוד! אבל

מאוד מאמינה בנחיצות של הרגלי למידה.
אבל -
הבת שלי נכנסה לא' קוראת שוטף (לא נגעתי. פשוט לא הפרעתי לה ולגננת
). היא הולכת לישון עם ספר / מגזין. בחשבון אנחנו משתעשעים כשהיא במצב הרוח המתאים.
&nbsp
שיעורי בית היא מכינה בצהרון. אם יש לה דברים נוספים שהיא צריכה לעשות היא אומרת.
היא אחראית מאוד (ואם תשכח משהו - לא נורא. גם מזה לומדים). היא מסדרת תיק לבד, ואם היא מבקשת אין לי בעיה לעשות זאת עבורה.
&nbsp
אני מודה שזה לא רק שאני לא פותחת את החוברת כשאין שיעורי בית, אלא שמאז תחילת השנה לא פתחתי את המחברות / היומן / החוברות שלה.
&nbsp
איך את מציעה לי לשלב בין העצמאות והאחריות המבורכות האלה להרגלי למידה (שבהחלט קיימים אצלה במידה המתאימה לשלב הזה בחיים - השבוע הייתה חולה. כשקמה בבוקר והבינה שלא תלך היום לכיתה התיישבה בשש בבוקר ומילאה את העמודים המתאימים בחוברות לפי העמודים המפורטים באותו יום במערכת השבועית). לגעת?

שירהד1

Member
מנהל
מאוד פשוט-

כל מה שתיארת נפלא ומעולה, וצריך לתת לה את כל הקרדיט על כך, ולשבח אותה על התקדמותה, אחריותה ועצמאותה.
במקביל, ולא באופן סותר, ניתן לומר לה שמאוד תשמחי אם היא תשתף אותך במה שמתרחש בכיתה מבחינה לימודית, ושתעשו לכן הרגל שבו היא תראה לך כל יום/יומיים מה הם למדו, ושתפתחו ביחד את החוברות והמחברות.

חס וחלילה לא לעשות זאת מאחורי גבה, אלא יחד איתה.

כתבת על כך שהיא קוראת שוטף. קריאה שוטפת מתייחסת לשני גורמים- דיוק ומהירות. האם היא יודעת את כל הניקוד ומקפידה לקרוא לפי הניקוד? (יש ילדים שקולטים זאת כאילו מהאויר. הגננת לא מלמדת אותם ניקוד).
כתבת על חשבון וקריאה. אך לא כתבת על יכולת הכתיבה. בשלב הזה עוד לא נדרשת הבעה בכתב, אבל כן נדרשת התייחסות לכתיבה הטכנית- מה קורה שם? האם מעצבת את האותיות בכיוון ובעיצובים הנכונים? האם שומרת על רווחים נאותים בין המילים? האם כותבת את האותיות בתוך המילה קרובות האחת לשנייה? האם משתמשת באסטרטגיה יעילה להעתקת מילה?האם כותבת בתוך השורה באותיות בגודל אחיד? האם משתמשת במחק כאשר טועה?...אם כן- מעולה. שבחי אותה על הישגיה. אם לא- תתאמנו ביחד.

מקווה שנתתי כיוון למחשבה ולביצוע:)
את מוזמנת לשאול עוד שאלות, אם את מעוניינת בכך.
שירה.

מנהלת פורום אובדן הריון.
09-7749028

מ י כ ל10

New member
תודה!

אנסה. נראה לי שיהיה נחמד לשתינו
&nbsp
שאלת אז אשתף בתשובות:
היא קוראת מהר מאוד (מאוד!). לא יודעת ניקוד (היא קוראת מצוין טקסט, ומתקשה במילים בודדות. אני יודעת שזה בעייתי)
&nbsp
אותיות היא כותבת נכון רוב הזמן (הדבר הכמעט יחיד שלימדתי אותה הוא את כיוון הכתיבה של האות "ר" וש"ר' היא אמא של הרבה אותיות (כ,י, ה וכו')". היא השתפרה בעניין הרווחים - את כל זה אני יודעת כי אני רואה אותה כותבת ברכות לימי הולדת, רשימות קניות ושאר פתקים. משתמשת במחק

שירהד1

Member
מנהל
או, קיי-

תיארתי לעצמי שהיא לא יודעת את הניקוד:)
כתבת שהיא קוראת מצויין טקסט- אבל לא כתבת איזה סוג טקסט- מה שהם קוראים בכיתה? טקסט של סיפור ברמה של סוף א'?

בכל מקרה, הקריאה שלה מתבססת על זיכרון חזותי מעולה ככל הנראה שיש לה, על ידע עולם נפלא שכנראה יש לה, ועל יכולת שפתית גבוהה שככל הנראה יש לה (אני כותבת ככל הנראה- כי אני לא מכירה אותה).

יחד עם זאת- ידע הניקוד הוא משמעותי וחשוב ביותר!!!!!!! זה כמו שתגידי לי לקרוא אנגלית בלי אותיות הניקוד. אין דבר כזה. בשנים הבאות הניקוד ישמש אותה מאוד- בקריאת התורה, בקריאת טקסטים מידעיים בנושאים שאינם מתחום הידע שלה, לצורך הבנת הוראות, הבנת שאלות ועוד ועוד. הניקוד הוא אבני היסוד של הקריאה.

כך שבהחלט בהחלט מומלץ לעקוב אחר מה שהיא לומדת במסגרת בית הספר, ולוודא שהיא יודעת היטב ושולטת היטב בניקוד שלמדו, שהיא לא מנחשת, שהיא קוראת במדויק.

לגבי הכתיבה- לא יודעת מה זה "כותבת נכון רוב הזמן". אני מתארת לעצמי שאת מתכוונת לעיצוב ולכיוון הכתיבה של האותיות. האם הם כבר התחילו לכתוב בכתב או שעדיין מצופה מהם לכתוב בדפוס? ולמה היא כותבת נכון "רוב הזמן" ולא "כל הזמן"?
את מבינה למה אני מתכוונת כשאני מדברת על מעקב יום- יומי- גם אצל תלמידים מוכשרים, נפלאים, בוגרים ואחראיים?

מנהלת פורום אובדן הריון.
09-7749028

למעלה