לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
77517,751 עוקבים אודות עסקים

פורום אספרנטו - שפה ותרבות

ברוכים הבאים לפורום "אספרנטו - שפה ותרבות" בארץ הקודש (או כמו שאומרים אצלנו Saluton kaj bonvenon). 
 אליעזר זמנהוף חיבר את השפה הבינלאומית אספרנטו לפני כ-120 שנה כדי שתשמש שפה שנייה לכל בני האדם ותהווה גשר בין תרבויות שונות.
עתה, בעידן האינטרנט, אנו באמת יכולים ליטול חלק בהקמת הגשר הזה, ובשימוש בו. שפת אספרנטו צמחה כמובן על רקע אידיאולוגי מסוים, והיא נושאת בחובה תרבות ורעיונות של שלום, הבנה ואחווה, ואולי מעל הכול - אמונה בטבע האנושי. אנו מאמינים בטבע האדם, ואולי לא בכל הרעיונות בהם האמין זמנהוף. לרוב, מספר הדעות כמספר האנשים. הפורום שלנו הוא פורום פלורליסטי, המזמין דיונים בשאלות אידיאולוגיות ובשאלות רעיוניות קוסמופוליטיות. אי אפשר כמעט לדבר על אספרנטו בלי לדבר על פילוסופיה של שפה, פילוסופיה של תקשורת ושל הבנה בין בני האדם. נשמח לדון כאן בנושאי תקשורת במובן הרחב, אפילו במנותק מאספרנטו - מהי בעצם תקשורת? מדוע היא כל כך חשובה לחלק מאיתנו? האם שפה היא הדרך היחידה לתקשורת? האם שני בני אדם שמדברים באותה שפה בהכרח מתקשרים טוב זה עם זה? מהי בעצם שפה? דמיינו לעצמכם עולם עתידני/דמיוני שבו היינו יכולים לתקשר בטלפתיה עם כולם ולא היה צורך בשפה... ומעבר לכל אלה, כולנו כאן כדי לעזור לכם ולמצטרפים חדשים לתהות על קנקנה של אספרנטו, לסייע בלימוד השפה, בהסברים דקדוקיים, העשרת אוצר המילים וכו'. אז נצלו את הבמה! שלכם, אלדד

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אספרנטו - שפה ותרבות

ברוכים הבאים לפורום "אספרנטו - שפה ותרבות" בארץ הקודש (או כמו שאומרים אצלנו Saluton kaj bonvenon). 
 אליעזר זמנהוף חיבר את השפה הבינלאומית אספרנטו לפני כ-120 שנה כדי שתשמש שפה שנייה לכל בני האדם ותהווה גשר בין תרבויות שונות.
עתה, בעידן האינטרנט, אנו באמת יכולים ליטול חלק בהקמת הגשר הזה, ובשימוש בו. שפת אספרנטו צמחה כמובן על רקע אידיאולוגי מסוים, והיא נושאת בחובה תרבות ורעיונות של שלום, הבנה ואחווה, ואולי מעל הכול - אמונה בטבע האנושי. אנו מאמינים בטבע האדם, ואולי לא בכל הרעיונות בהם האמין זמנהוף. לרוב, מספר הדעות כמספר האנשים. הפורום שלנו הוא פורום פלורליסטי, המזמין דיונים בשאלות אידיאולוגיות ובשאלות רעיוניות קוסמופוליטיות. אי אפשר כמעט לדבר על אספרנטו בלי לדבר על פילוסופיה של שפה, פילוסופיה של תקשורת ושל הבנה בין בני האדם. נשמח לדון כאן בנושאי תקשורת במובן הרחב, אפילו במנותק מאספרנטו - מהי בעצם תקשורת? מדוע היא כל כך חשובה לחלק מאיתנו? האם שפה היא הדרך היחידה לתקשורת? האם שני בני אדם שמדברים באותה שפה בהכרח מתקשרים טוב זה עם זה? מהי בעצם שפה? דמיינו לעצמכם עולם עתידני/דמיוני שבו היינו יכולים לתקשר בטלפתיה עם כולם ולא היה צורך בשפה... ומעבר לכל אלה, כולנו כאן כדי לעזור לכם ולמצטרפים חדשים לתהות על קנקנה של אספרנטו, לסייע בלימוד השפה, בהסברים דקדוקיים, העשרת אוצר המילים וכו'. אז נצלו את הבמה! שלכם, אלדד

לצפיה ב-'אספרנטו והמסע לפולין'
אספרנטו והמסע לפולין
<< ההודעה הנוכחית
27/02/2007 | 19:00
18
6
אני יוצאת לפולין בעוד שבוע. אני מניחה שהנושא של זמנהוף ואספרנטו יעלה במהלך המסע ולכן רציתי לקחת איתי כמה דפי הסבר על זמנהוף ואספרנטו. ראיתי פעם בפורום דפי הסבר למשלחות תלמידים שיוצאות לפולין, כדאי להדפיס מהם כמה?

ועוד שאלה, בערך על זמנהוף בויקיפדיה כתוב:

"ד"ר זמנהוף נפטר בוורשה ב-14 באפריל 1917. קברו נמצא בבית הקברות היהודי בוורשה, ומאז מותו עולים לקברו כל שנה דוברי אספרנטו ומוקיריה. ככל הנראה, זוהי אחת הסיבות שבית הקברות לא נהרס בידי הנאצים -- עקב חשש מדעת קהל בינלאומית שלילית."

נראה לי קצת מוזר שבית הקברות לא נרהס בגלל הקבר של זמנהוף, מספר האספרנטיסטים היום לא גדול עד כדי כך שיגרום להשפעה כלל עולמית, אז שהשפה היתה צעירה בטח שהיו פחות אספרנטיסטים... או שאני טועה? מישהו מכיר מקור להשערה הזו? (מצאתי את ההזכרה רק בויקי העברית ולא באנגלית והאספרנטיסית)

dankon!

אגב, ראיתי באחד האתרים שכותבים אספרנטאים ולא אספרנטיסטים
אספרנטו - שפה ותרבות >>
לצפיה ב-'עד כמה שידוע לי, הנאצים היו עויינים'
עד כמה שידוע לי, הנאצים היו עויינים
27/02/2007 | 21:24
2
1
עד כמה שידוע לי, הנאצים היו עויינים כלפי אספרנטו וכלפי ממציאה. כך שלא סביר שהם חסו על קברו.

מצד שני גם סטאלין הקומונסיט לא רחש חיבה לאספרנטו.

לכן, אולי, לא היו הרבה תמריצים ללמוד וללמד את השפה במשך שנות ה 20-60 של המאה העשרים
אספרנטו - שפה ותרבות >>
לצפיה ב-'בעבר אספרנטו הייתה יותר מדוברת'
בעבר אספרנטו הייתה יותר מדוברת
28/02/2007 | 00:38
1
1
במיוחד בין שתי מלחמות העולם אספרנטו שגשגה. עד כדי כך, שהיו לא מעט חברות שפרסמו באספרנטו.
העובדה הזו התחוורה לי בתקופת שהותי בהולנד, כשעבדתי במשרד האגודה לאספרנטו. לא זוכר מה בדיוק גרם לי להבין את זה, אולי פשוט מפגש עם אנשים מבוגרים שסיפרו שההורים שלהם, וכל החברים שלהם התעסקו באספרנטו, עיתונים ישנים, כל מני דברים הצטרפו להכרו הזו. אם כן, הייתה ירידה במספר הדוברים שהגיעה לשיאה במלחמת העולם השנייה. המגמה השלילית השתנתה לטובה במפנה האלף, כאשר המון אנשים (ביניהם את, נומיש, אני חושב) הגיעו לאספרנטו דרך האינטרנט!
לא שמעתי על כך שהנאצים כביכול חסו על קברו של זמנהוף. באמת די מדהים שהבית הקברות הזה עומד על תילו.
בעבר הוכנו עלונים בדיוק למטרה זו, שבני נוער בפולין יקראו על זמנהוף ואספרנטו, תוך התייחסות לתקופת השואה.
אני מקווה שעדיין נשארו עלונים ושתוכלי לקבלם.
אספרנטו - שפה ותרבות >>
לצפיה ב-'חבל שלא נזכרתי בזה קודם'
חבל שלא נזכרתי בזה קודם
02/03/2007 | 19:23
1
המשלחת עוד כמה ימים... מצאתי את העלון בארכיון, אני יכולה להדפיס מספר עותקים אבל זה יהיה מודפס רק מצד אחד (ומעט)...
למי אני יכולה לפנות כדי לנסות לקבל עותקים?

אני מקווה שזה לא יהיה כמו המודעות לקורס שהדפסתי, צילמתי ובסוף לא תליתי

חברות שפרסמו באספרנטו?! זה מעניין, סימן שהיו הרבה דוברים לשפה...
אספרנטו - שפה ותרבות >>
לצפיה ב-'אני מצטרף לתהייתך,'
אני מצטרף לתהייתך,
28/02/2007 | 00:36
1
אכן, ראיתי את המשפט הזה בערך על אספרנטו - לא הכרתי את הדעה/השערה הזאת לפני כן.

אני נוהג לומר "אספרנטיסטים" - אבל נתקלתי כבר במושג "אספרנטאים", נדמה לי שאצל אלון. האם זוהי מילה שטבע אלון?
אספרנטו - שפה ותרבות >>
לצפיה ב-'נומיש '
נומיש
28/02/2007 | 17:31
12
2
הצבתי שאלה בדלפק הייעוץ של הויקיפדיה - כיצד נמצא מי כתב את המשפט הבעייתי שציינת, שגם לי נשמע תמוה.
עד שנקבל תשובה אני ממליץ בחום להדפיס את דף המידע. אם את יכולה גם לצלם אותו בכמה עשרות עותקים דו-צידיים (או אפילו  כמה מאות - כמה שאת חושבת שתוכלי לחלק...).
אם תרצי את יכולה לשמור את החשבונית של עלות הצילום והאגודת לאספרנטו בישראל (אלי) תיתן לך החזר כספי, ואני כותב את זה כחבר בועד המנהל שלה.

אספרנטו - שפה ותרבות >>
לצפיה ב-'ויקיפדים טובים באמצע הדרך'
ויקיפדים טובים באמצע הדרך
28/02/2007 | 20:12
7
אתם יכולים לקרוא בדלפק הייעוץ (אני מקווה שהפעם הקישור יעבוד) כמה מגיסטר עזר לי בתשובתו המעמיקה.
בכל אופן הוא מצא שהויקיפד שכתב את המשפט הוא רענן פורשנר - שנראה שהיום כבר אינו פעיל בויקיפדיה.
לא הצלחתי לאתר דוא"ל שלו או דרך לפנות אליו. אם מישהו מוצא אז נוכל לשאול אותו מאיפה הוא הביא את המשפט אבל אם לא אז פשוט נשנה את המשפט הבעייתי.
אספרנטו - שפה ותרבות >>
לצפיה ב-'אנסה להעלות שוב'
אנסה להעלות שוב
28/02/2007 | 21:36
את הקישור לדלפק הייעוץ:
http://he.wikipedia.org/wiki/ויקיפדיה:דלפק_יעוץ

או אולי:
http://he.wikipedia.org/wiki/ויקיפדיה:דלפק_ייעוץ

זה ניסוי קטן, נראה אם הוא יעבוד.
אספרנטו - שפה ותרבות >>
לצפיה ב-'כדי לנסות לפנות לאותו רענן'
כדי לנסות לפנות לאותו רענן
28/02/2007 | 21:46
5
אפשר לנסות לשלוח לו אימייל דרך ויקיפדיה (אני מעריך שניסית, ללא הצלחה), ואפשר גם להשאיר לו הודעה בדף השיחה שלו (שראיתי שהוא ריק, מעבר להודעת קבלת הפנים). אמנם לא סביר שהוא נכנס אם הוא לא כתב המון זמן, אבל, אתה יודע, תמיד קיימת יד המקרה (ויד הגורל ).

אספרנטו - שפה ותרבות >>
לצפיה ב-'כבר אין צורך לנסות....'
כבר אין צורך לנסות....
28/02/2007 | 23:55
4
חבל על הזמן - מגיסטר הויקיפד המלך חתך את הקשר הגורדי והעיף את המשפט המעפן של רענן.

אני קורא שוב את המשפט שכתבתי לעיל וחושב שיש לו ערך אומנותי ממש. יכולים להבין אותו רק מי שהתעמקו בנבכי השרשור האחרון ממש, אבל ממש לעומק.... (-:
אספרנטו - שפה ותרבות >>
לצפיה ב-''
01/03/2007 | 00:04
כן, אני יודע שהוא העיף את המשפט - אבל אם בכל זאת נרצה להיות נאמנים להיסטוריה, כדאי לבדוק את זה (עם אותו רענן או בלעדיו). כדאי לשאול את יהושע מה יש לו לומר בעניין.
אספרנטו - שפה ותרבות >>
לצפיה ב-'מוזר... גם אני חשבתי'
מוזר... גם אני חשבתי
01/03/2007 | 00:15
2
ש"הקשר הגורדי נחתך" - ולא היא: המשפט עדיין היה שם בשלמותו. מחקתי אותו והשארתי את הערך בלעדיו, עד שיבוא מישהו ויתייחס לעניין בדף השיחה (העתקתי את המשפט המחוק לדף השיחה של הערך).
אספרנטו - שפה ותרבות >>
לצפיה ב-'צדיקים עושים את מלאכתם (-:'
צדיקים עושים את מלאכתם (-:
02/03/2007 | 16:17
1
לצפיה ב-'מעניין מי כתב את זה ולמה'
מעניין מי כתב את זה ולמה
02/03/2007 | 19:33
3
כבר הרבה זמן ששמתי לב לזה ואף פעם לא שאלתי, כנראה שהייתי צריכה לשאול קודם...

בקשר לצילום, חבל שלא נזכרתי קודם הזמן די קצר עד המשלחת ויש עוד סידורים אחרונים...

אגב, אני יכולה להעתיק לך את החתימה? לפעמים אני גולשת בפורומים אחרים ורציתי לעשות פרסום סמוי לפורום...
אספרנטו - שפה ותרבות >>
לצפיה ב-'נראה לי שאזרח ישמח מאוד'
נראה לי שאזרח ישמח מאוד
02/03/2007 | 22:52
1
אם תעתיקי את החתימה

חוץ מזה, את מוזמנת תמיד להעלות תהיות אם משפט מסוים בוויקיפדיה נראה תמוה בעינייך. למעשה, כל אחד יכול לתקן, אפילו את, אבל נשמח לתקן או לנסות לברר כדי להעמיד משפטים כאלה, או "עובדות" לכאורה כגון זו, על דיוקם.
אספרנטו - שפה ותרבות >>
לצפיה ב-'נומיש, אלדד מכיר אותי היטב '
נומיש, אלדד מכיר אותי היטב
03/03/2007 | 23:21
והוא צודק כשהוא אומר שאני אשמח מאוד אם תעתיקי את החתימה.
לכבוד הוא לי (-:
אספרנטו - שפה ותרבות >>
לצפיה ב-'יש עלונים מוכנים לתת לך'
יש עלונים מוכנים לתת לך
02/03/2007 | 23:07
האם לשלוח לך בדואר, או אולי למסור לך אישית?
אספרנטו - שפה ותרבות >>
לצפיה ב-'טוב... אני מניח ש...'
טוב... אני מניח ש...
12/03/2007 | 01:12
שכבר חזרת מפולין, או שזה יקרה בקרוב
מקווה שהחויה תרגש ותעצים. מקווה גם שהצלחת להתארגן עם חומר על זמנהוף ואספרנטו.
אנחנו כאן מחכים לשובך, ומצפים לסיפורים

אספרנטו - שפה ותרבות >>

הודעות אחרונות

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ