לגלישה באתר בגירסה המותאמת לסלולאר
| הוספת הודעה
הגדרות תצוגה

הגדרות עץ הודעות

מאפייני צפייה

הצג טקסט בתצוגה
הצג תגובות באופן
עדכן
81678,167 עוקבים אודות עסקים

פורום אספרנטו - שפה ותרבות

ברוכים הבאים לפורום "אספרנטו - שפה ותרבות" בארץ הקודש (או כמו שאומרים אצלנו Saluton kaj bonvenon). 
 אליעזר זמנהוף חיבר את השפה הבינלאומית אספרנטו לפני כ-120 שנה כדי שתשמש שפה שנייה לכל בני האדם ותהווה גשר בין תרבויות שונות.
עתה, בעידן האינטרנט, אנו באמת יכולים ליטול חלק בהקמת הגשר הזה, ובשימוש בו. שפת אספרנטו צמחה כמובן על רקע אידיאולוגי מסוים, והיא נושאת בחובה תרבות ורעיונות של שלום, הבנה ואחווה, ואולי מעל הכול - אמונה בטבע האנושי. אנו מאמינים בטבע האדם, ואולי לא בכל הרעיונות בהם האמין זמנהוף. לרוב, מספר הדעות כמספר האנשים. הפורום שלנו הוא פורום פלורליסטי, המזמין דיונים בשאלות אידיאולוגיות ובשאלות רעיוניות קוסמופוליטיות. אי אפשר כמעט לדבר על אספרנטו בלי לדבר על פילוסופיה של שפה, פילוסופיה של תקשורת ושל הבנה בין בני האדם. נשמח לדון כאן בנושאי תקשורת במובן הרחב, אפילו במנותק מאספרנטו - מהי בעצם תקשורת? מדוע היא כל כך חשובה לחלק מאיתנו? האם שפה היא הדרך היחידה לתקשורת? האם שני בני אדם שמדברים באותה שפה בהכרח מתקשרים טוב זה עם זה? מהי בעצם שפה? דמיינו לעצמכם עולם עתידני/דמיוני שבו היינו יכולים לתקשר בטלפתיה עם כולם ולא היה צורך בשפה... ומעבר לכל אלה, כולנו כאן כדי לעזור לכם ולמצטרפים חדשים לתהות על קנקנה של אספרנטו, לסייע בלימוד השפה, בהסברים דקדוקיים, העשרת אוצר המילים וכו'. אז נצלו את הבמה! שלכם, אלדד

הנהלת הפורום:

אודות הפורום אספרנטו - שפה ותרבות

ברוכים הבאים לפורום "אספרנטו - שפה ותרבות" בארץ הקודש (או כמו שאומרים אצלנו Saluton kaj bonvenon). 
 אליעזר זמנהוף חיבר את השפה הבינלאומית אספרנטו לפני כ-120 שנה כדי שתשמש שפה שנייה לכל בני האדם ותהווה גשר בין תרבויות שונות.
עתה, בעידן האינטרנט, אנו באמת יכולים ליטול חלק בהקמת הגשר הזה, ובשימוש בו. שפת אספרנטו צמחה כמובן על רקע אידיאולוגי מסוים, והיא נושאת בחובה תרבות ורעיונות של שלום, הבנה ואחווה, ואולי מעל הכול - אמונה בטבע האנושי. אנו מאמינים בטבע האדם, ואולי לא בכל הרעיונות בהם האמין זמנהוף. לרוב, מספר הדעות כמספר האנשים. הפורום שלנו הוא פורום פלורליסטי, המזמין דיונים בשאלות אידיאולוגיות ובשאלות רעיוניות קוסמופוליטיות. אי אפשר כמעט לדבר על אספרנטו בלי לדבר על פילוסופיה של שפה, פילוסופיה של תקשורת ושל הבנה בין בני האדם. נשמח לדון כאן בנושאי תקשורת במובן הרחב, אפילו במנותק מאספרנטו - מהי בעצם תקשורת? מדוע היא כל כך חשובה לחלק מאיתנו? האם שפה היא הדרך היחידה לתקשורת? האם שני בני אדם שמדברים באותה שפה בהכרח מתקשרים טוב זה עם זה? מהי בעצם שפה? דמיינו לעצמכם עולם עתידני/דמיוני שבו היינו יכולים לתקשר בטלפתיה עם כולם ולא היה צורך בשפה... ומעבר לכל אלה, כולנו כאן כדי לעזור לכם ולמצטרפים חדשים לתהות על קנקנה של אספרנטו, לסייע בלימוד השפה, בהסברים דקדוקיים, העשרת אוצר המילים וכו'. אז נצלו את הבמה! שלכם, אלדד

לצפיה ב-'מפגש זום ביום שני'
מפגש זום ביום שני
16/06/2020 | 21:26
1
24
הנה סיכום של מפגש הזום אותו הנחיתי ביום שני, שעסק בסרטון החדש עם הביצוע של ישראלה לשיר "דצמבר" של אלתרמן ווילנסקי:
היו כ-10 משתתפים, חצי מחו"ל, ועוד אחדים שבאו והלכו. סיפרתי על אלתרמן ווילנסקי והשיר שלהם" דצמבר". סיפרתי שהשיר פורסם ב-1934, כשאלתרמן היה בן 24, ותל אביב הצעירה המתוארת בשיר היתה בת 25. כבר באותה שנה ניסה המלחין הצעיר משה ולינסקי (בן גילו של אלתרמן, ואפילו בן עירו, ורשה) להלחין את השיר, אבל ללא הצלחה. רק 46 שנים לאחר מכן, בשנת 1980, עשר שנים לאחר מותו של אלתרמן, הפיקו בגלי צה"ל "ערב שירי משוררים" ופנו לוילנסקי בבקשה להלחין את השיר, בלי לדעת שהוא ניסה ולא הצליח בעבר. אבל הפעם נחה על וילנסקי ההשראה, והביצוע של מזי כהן ודפנה ארמוני הפך לקלסיקה ישראלית.  עברתי על המילים של התרגום שלי לאספרנטו, והראיתי את הסירטון החדש שעלה לרשת עם הביצוע של ישראלה באספרנטו - אתם מוזמנים לצפות בו ב- https://youtu.be/R9GiYAFpD-Y. אחר כך סיפרתי על הציורים שבחרתי לשלב ברקע, של הצייר הישראלי אלכס לוין, וסיפרתי שהוא  נתן ברצון את אישורו לפרסום בסרטון באספרנטו, ועל הבחירה שלי בתנועה פנורמית להדגשת התנועה הבלתי פוסקת שיש במילים ובמנגינה. להצעת עמרי הקרנו שוב את הסרטון, והוא חבש את כובע מדריך התיירים שלו והסביר על מה שרואים בציורים הריאליסטיים של אלכס לוין -  על הבאוהאוס והמרפסות ורחובות תל-אביביים אופייניים והטיילת והחוף מול דן פנורמה שם נערך קונגרס 2000 - בהחלט זווית ראיה יפה. אחר כך הראיתי לקהל גם את הסרטון של "בלדה לאישה" בביצוע ישראלה (ראו באותו ערוץ של הקישור הקודם) , וסיפרתי עליו - כי המשוררת תרצה אתר היא בתו של אלתרמן. עמרי הציע להשמיע את דצמבר גם בעברית, והשמעתי את הביצוע המקורי מערב שירי משוררים של דפנה ארמוני ומזי כהן.
מכאן השיחה התפתחה בכיוון בלתי צפוי - התחילו לשאול איך אני מתרגם, הסברתי להם וסיפרתי איך התחלתי ועל ההתאמה המפתיעה של אספרנטו לתרגום שירה. מישהו שאל על בחירת המילים באספרנטו, והאם אני לא כולל ניאולוגיסמים (מילים שאולות לא רשמיות, כמו frida בתרגום זה). זו הבחנה דקה. אני באמת נמנע מהן. בקיצור דיון בהחלט אינטליגנטי. הצטרפו עוד חדשים מחו"ל והשמענו שוב את השיר. סיימנו רק ב-20:00. שעה וחצי מלאות על שירה ותרגום - בהחלט חוויה תרבותית גם לי ואני מקווה שגם לצופים.
אספרנטו - שפה ותרבות >>
לצפיה ב-'יפה מאוד.'
יפה מאוד.
<< ההודעה הנוכחית
16/06/2020 | 22:02
17
אכן, תוכנית מעניינת מאוד. 
חבל שלא יכולתי להשתתף. הפסדתי...
אספרנטו - שפה ותרבות >>

הודעות אחרונות

18:06 | 16.07.20 אגודת האספרנטו
10:34 | 16.07.20 DoronModan

חם בפורומים של תפוז

חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
חפשו אותנו גם באינסטרגם
חפשו אותנו גם...
פודי תפוז - האינסטגרם החדש כל התמונות של...
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?
בפייסבוק שלנו כבר ביקרתם?
בפייסבוק שלנו כבר...
רוצים להיות תמיד מעודכנים במה שקורה בתפוז?

מקרא סימנים

בעלת תוכן
ללא תוכן
הודעה חדשה
הודעה נעוצה
אורח בפורום
הודעה ערוכה
מכיל תמונה
מכיל וידאו
מכיל קובץ