חידה מקדימה לחידת הגיון רצ"ו

DoronModan

New member
חידה מקדימה לחידת הגיון רצ"ו

תרנגולות רצו רצו רצו. סתם. להלן לא חידת היגיון
מה הבעיה בהגדרה של המילה gojo כפי שמופיעה ב-PIV?
goj/o (pj) Ne-judo: li havas gojan kapon, tial li ne komprenasZ.
http://vortaro.net/#gojo
למעשה ההגדרה הפריעה ליוסי שלנו, עד כדי כך שהוא טרח לכתוב לעורכי PIV המודפס

מיכי 10

Member
לא יודעת אם התכוונת, אבל מה אכפת לי לשים
.

אף פעם לא נתקלתי בבעיה הזאת, ולכן יכולה רק להניח, שיוסי לא האמין כפי שאני לא מאמינה, שיש לייחס את המשפט הלא מכבד (כלומר, הגזעני) הזה לזמנהוף.

האומנם?

ואגב, לא ידעתי תחילה מה ה-Z הגדולה שהצמדת לסוף המשפט, אך כשראיתי אותה בציטוט מ-PIV (או מפיו;)) בנפרד, למעלה ובצבע תכול, ניחשתי שהכוונה לזמנהוף. וכשעליתי על האות עם העכבר, שמחתי להיווכח שצדקתי.

DoronModan

New member
כמעט נכון

אני מאמין שהציטוט כן זמנהופי. הרי יש ביטוי יידי גוישע קופּ. אם זמנהוף תרגם משהו, אז זה לא אשמתו. הבעיה היא אחרת, ההגדרה עצמה היא גזענית, כי היא מסתמכת על דוגמה אחת ככנראה בכל הספרות הכתובה של אספרנטו. ואיך רואים שההגדרה היא גזענית, זו שאלתי? הא?

מיכי 10

Member
בדיוק מזה חששתי. כי אותן אני לא מכירה, ולכן מתעלמת מהן.

תמיד.

מיכי 10

Member
טוב, לא התעצלתי, בדקתי והבנתי:

אחרי שחיפשתי ב-PIV, באבן שושן (אין שם), בגוגל (לא מצאתי בדיוק את מה שרציתי) ובמילון אנגלי-עברי אוקספורד.

pj הוא קיצור ל-pejorative
בעברית זה תורגם ל-רספונסיבי. ניחשתי את הפירוש, אך לא הייתי בטוחה.
בתרגום מאנגלית לעברית (במילון אוקספורד) מצאתי:

של גנאי, גורע, מפחית ערך.

כלומר, גוי היא מילת גנאי.
אז זו ההגדרה הגזענית שאליה התכוון יוסי. נכון?
אני מבינה שמערכת PIV לא נענתה לו, אם זה עדיין מופיע כך אפילו במילון PIV האינטרנטי.

DoronModan

New member
נכון

תראי, לא כל כך מהר אפשר לשנות הגדרה במילון שכבר הודפס באלפי עותקים. אבל באינטרנט יותר קל אילו מישהו היה פונה אליהם.

מיכי 10

Member
נו, אז זה בדיוק מה שכתבתי: שמכיוון שבמילון PIV האינטרנטי

לא שינו, סימן שהם לא קיבלו את הבקשה של יוסי.
ברור שלא התכוונתי למילונים המודפסים. מה גם ששלי ישן, כידוע לך, אז ברור שבו לא היו יכולים לתקן.

האם מערכת PIV אינה משותפת להוצאת הספרים המודפסים ולמהדורה האינטרנטית?

*** ברור שמצאתי את הקיצור של המילון בתחילתו. אם לא הייתי יודעת שכך נהוג לעשות במילונים, לא הייתי מנסה לפתור את ה"חידה"!
כי הרי לא הייתי יכולה לנחש קיצורים כגון זה לבד. מה גם שזה מקצר מילה שאף פעם לא שמעתי קודם, ושגם כשמצאתי אותה, לקח לי זמן למצוא את פירושה.

DoronModan

New member
יפה שחיפשת ומצאת

יכולת גם לחפש בהקדמה למילון PIV, אני מאמין שזה נמצא שם, כולל מה זה הסימן Z, וסימנים אחרים

מיכי 10

Member
מה זאת אומרת? עובדה שמיד הבחנתי ולא אהבתי.

את הביטוי היידי הזה לא הכרתי, אלא רק את ההיפך ממנו, כמו למשל בַּשׁורה מתוך השיר של חיים חפר, ששר בזמנו אורי זוהר: "הראש היהודי ממציא לנו פטנטים".

אתה שואל איך רואים שההגדרה גזענית? אני חושבת שבגלל ההכללה שבה. הרי ההכללה (לא אתבטא בחריפות: שִׁקרית) ממש לא נכונה. ולא חסרות דוגמאות לכך, שגויים מבינים גם מבינים בהמוני תחומים, ובהם הם גם מצטיינים.

וסתם תחום אחד לדוגמה: מוזיקה.

DoronModan

New member
ההגדרה עצמה

היא ne-judo. היא עצמה בסדר. אבל כמו שאמרנו, הבעיה היא באותיות הקטנות. אני בטוח שאפשר היה למצוא דוגמאות אחרות בספרות באספרנטו, שסותרות את זה.
אפשר גם למצוא דוגמאות של המילה judo שבה המילה מוצגת כך או אחרת

מיכי 10

Member
באמת פתחתי מוקדם יותר את ההגדרה של PIV למילה judo, כדי

לבדוק אותה בהשוואה הפוכה למילה gojo. אבל לא מצאתי שם שום דבר מיוחד, שיוכל לענות על השאלה שלך.

מיכי 10

Member
אז אחרי המשחק המקדים, מתי חידה רצ"ו רצ"ו רצ"ו גמדים, שיחקו

במחבואים?
אפשר לא רגע לפני שבת?
אני סתם מבקשת, ובכלל לא יודעת אם יהיה לי מחר זמן, כי שוב הצטבר גל של מטלות דחופות, לצערי.

DoronModan

New member
נראה לי שבזמן האחרון

יש לך יותר הומור. או שזה רק אני, עם הטבעונות? קחח
אז אני אראה אם החידה שלי מגובשת ואז אולי אשלח ביד אשלח.

מיכי 10

Member
תודה! אבל זה לא חדש, וזה לא רק אתה.

חוש ההומור שלי מלווה אותי מאז שנולדתי. הוא עובר אצלנו במשפחה בירושה מדור לדור, בלי לדלג על אף אחד, dank al Dio.

איך אפשר לשרוד בלי
והרי "הצחוק יפה לבריאות"!

Eldad S

New member
אם הבנתי

נכון, הבעיה של יקירנו יוסי הייתה עם pj, כלומר, pejorative, "בשפה מזלזלת" או "בכינוי גנאי".

אם תאשר לי שלכך התכוונת / התכוון יוסי, אוכל גם לקרוא את הספוילרים האחרים בשרשור :)

חוץ מזה, ממתין לחידית הבאה שלך.

DoronModan

New member
בדיוק, ואף בקיצור נמרץ

החידה החדשה תינתן, עכשיו משכל הפותרים ענו נכונה, לאחר השבת.

למעלה