חידת היגיון רע"ב

DoronModan

New member
חידת היגיון רע"ב

אלדד המליץ על יום-יומיים הפוגה, ומיכל ביקשה ואף הפצירה אישית שזה יהיה לפני שבת, ורצוי בבוקר. אז אני מקווה שיום אחרי הפתרון של אלדד עונה איכשהו על רצון כוווולם.
בסוף לא שיניתי את מספור חידת רע"ב לרעא"א, אבל אם ממש תתעקשו, נסדר גם את זה. נגיד שזה רעב לידע ולהצלחת אספרנטו.
הקדמות רבות לחידה קצרה, משל היינו ספר בישול
Neĉeestanto kiel 51 Romianoj
Du literoj

Eldad S

New member
Nekredeble

צ'ו פצילה אניגמו? אבלה...
שיינס קה צ'י פויה התעלית על עצמך בקושי של החידה...

טוב, גלגלי השיניים התחילו לעבוד כבר מעכשיו.
יום נפלא, דורון.

Eldad S

New member
אני מנסה

לחשוב... אז ככה, אם זה רק שתי אותיות, משמע - שם גוף. בהתחלה קפץ לי mi - אבל זה כמובן לא מתאים משום בחינה שהיא.

נדמה לי שאם מדובר על מישהו שלא נמצא - בעברית זה יהיה "הוא", ובאספרנטו - li. אני זוכר במעומעם שבספרות רומיות זה יהיה LI, ואכן - 51. אבל אבדוק את עצמי.

Eldad S

New member
Nekredeble

מסתבר שלרגע לא הייתי בטוח ש-L אכן מייצגת את המספר חמישים בספרות רומיות. מה שאומר שדי שכחתי את ה"ספרה" הזאת...

חידה יפה. ותודה שרעננת לי מחדש את הספרות הרומיות בזכרוני.

mucxjo

New member
אתה כנראה רע"ב לפותרים...

51 כותבים ברומית LI ומצד שני Li באספרנטו זה הוא/היא ( שלא בהכרח פה - אבל אולי שם ... )

DoronModan

New member
ברוך הבא

ונכון. אתה מוזמן להצטרף למעגל הקבוע והמובחר של הפותרים.

מיכי 10

Member
דורון, ממש תודה לך!!

אפילו ששלחת כבר בבוקר, רק עכשיו הגעתי לכאן וראיתי, כי עד עכשיו הייתי עסוקה במשהו שרציתי לעשות עבור אלדד. קשור לסרט של נדב לפיד, שאמרתי לך אמש.

ובכן, לא, עדיין לא פתרתי אותה.

החידה נראית הפעם איכשהו שונה מהאחרות, ומקורית. כנראה כי היא קצרצרונת, וגם הפתרון רק בן שתי אותיות. אז זה דווקא מאתגר ומושך אותי לנסות.

אז זאת אעשה: כיוון שהשמיים התבהרו אחרי הגשם, והשמש הפציעה
, אעתיק את החידה לפתק, אתלבש חם, ואעשה הליכה כדי להביא עיתונים לשבת, שיהיה לי מצב רוח טוב. וכך אוכל לחשוב בדרך על חידתנו החדשה. תודה!

מיכי 10

Member
עדיין לא תשובה.

יש להניח שבספרוֹת 51 לא התכוונת למספרו האטומי של היסוד הכימי אנטימון, שסימנו (בשתי אותיות) Sb כלומר, Stibium.

לא מצאתי באף מילון ובשום צורה את המילה Romianoj, אז שאלתי את אלדד אם יתכן שטעית בהקלדה, והתכוונת ל-romanaj - רומאים?
אלדד כתב לי שלא טעית וכתב איזו מילה שמתקן השגיאות של הטלפון שינה לו, אבל אולי זה דווקא לטובתי: המילה "אומים".

שמתי לב שאת אותה מילה, כתבת באות (R) גדולה, ובוודאי יש לכך סיבה.
אז מה יכול להיות NR?

חשבתי גם על 51 הכוכבים שבדגל ארה"ב - US.

בינתיים לא התייחסתי אל הלא-נוכח או הנעדר - Neĉeestanto או ה-forestanto.

אבל אם לא אעבור עכשיו מיד לעבודות הבית, לא יהיה לי אוכל לשבת, והכביסה הרטובה לא תיתלה מעצמה על החבלים. (העיקר שיש לי עיתונים:)).
שבת שלום, בינתיים.

DoronModan

New member
השכלתי, ואני בטוח שתעלי על הפתרון

מקווה שיבזיק לך.
אחרת את יודעת, שק הרמזים ממתין לשעתו.

מיכי 10

Member
מצאתי כרגע עוד משהו, שלא יודעת אם שייך:

מלון נציונלה ברומא:

Via Nazionale, 51, 00184
Roma RM

ומה שמצחיק, שאחותי וגיסי בדיוק חזרו כרגע מרומא, הם עדיין בנתב"ג. אבל ממלון אחר. בפיאצה ברבריני.

DoronModan

New member
לא אבל תראי משהו

Romanoj אכן אם מורידים את ה-anoj מתקבל השורש rom, ו-Romo זו העיר רומא.
אני כתבתי romianoj וכשמורידים את ה-anoj מתקבל השורש romi ו-Romio זה רומא מסוג אחר...

מיכי 10

Member
שבוע טוב. פתרתי. :)

LI = 51, "כמו באותיות רומיות".
ו-LI = הוא = לא נוכח, כלומר, נסתר.

היתה לי בעיה, שלא ידעתי שבאספרנטו יש הבדל בין
romo - רומא, של ימינו ו-
romio - רומא העתיקה (רומי)
והבעיה השנייה: שאומנם למדתי בביה"ס את הספרות הרומיות, אך לא זכרתי באיזו סִפרה מציינים 50 (ובאיזו ספרה מסמנים 500), ועכשיו כבר אזכור. עם שאר הספרות אין לי בעיות.

החידה הזאת מצאה חן בעיני, גם אם לא הצלחתי לפתור אותה במהירות.
קצרה וקולעת!

DoronModan

New member
כל הכבוד, מיכל

ידעתי שתגיעי לזה במהרה. אבל אילו לא היית מגיעה לזה, הרמז היה אמור להיות שאת בת של מורה למתמטיקה.
אני לא יכול כבר לחכות לחידה רע"ג! אבל בכל זאת נעשה הפסקונת.

מיכי 10

Member
תודה, דורון.

נכון, זה היה יכול להיות רמז לא רע. :)
ואני משכתי את ה-51 בהתחלה לכיוון הכימי, שלי...

למעלה