חידת היגיון רס"ה

• פותח הנושא amri
  • פורסם בתאריך

amri

New member
חידת היגיון רס"ה

נכנסתי לראות מה נשמע וראיתי שמסורת חידות ההגיון נמשכת, אז החלטתי להעיז ולתרום אחת נוספת (נדמה לי שבמפעם האחרונה עשיתי זאת לפני כשנתיים או שלוש...). מקווה שלא קשה מדי. 5 אותיות.
.Nuntempe pli ol sufiche en la chielo

מיכי 10

Member
עוד לא פתרון, רק ניחוש כיוון, ושאלה.

חשבתי שהפתרון צריך להיות קשור לאסטרופיזיקה. חשבתי גם על גורמים לא טבעיים, כמו זיהום אור, לווינים, מעבורות חלל וכד'.
אבל הבעיה אם בכלל תרגמתי נכון, כי אם לא, אז כל החשיבה שלי מוטעית...
תרגמתי ל-: נכון לעכשיו יותר מאשר מספיק בשמיים.

השאלה שלי, אם זו חידה במובן של חידת היגיון (עם אגפים).

מיכי 10

Member
הפניתי את השאלה לתגובה של עצמי, כדי לא לפתוח את הפתרונות

שלכם.

מבקשת רמז: האם הפתרון קשור לאסטרופיזיקה?
כי בינתיים חשבתי כבר על כל גרמי השמיים הטבעיים, ועל כל הגופים המלאכותיים שנשלחים מעלה, ועל דברים נוספים שקשורים - כך או אחרת - לשמיים. ולא מצאתי.

מיכי 10

Member
אלדד, אני יודעת שאתה רוצה מאד שאפתור, אבל לא הולך

לי עם החידה הזאת. רשמתי מילים שונות שיכולות להיות קשורות, ולא עזר כלום.
חוץ מהרשימה שלהלן בתמונה, כתבתי גם את המילים 'איתני הטבע', 'תבל', והתרגום לאספרנטו לא התאים לי.
ובאספרנטו - את המילה ĵus, כמקבילה ל-nuntempe.

[לא כתבתי רק מילים בנות 5 אותיות, כנדרש, אלא מילים שמתוכן אולי אוכל לצרף 5 אותיות כפתרון].

אז הנה רשימת המילים שבהן ניסיתי להיעזר, ולא עלה בידי, והחלטתי להפסיק לנסות:

Eldad S

New member
מיכל,

למרבה הפלא (ממש לא, אני מתלוצץ - זה היה צפוי), אחת המילים שכתבת בטור הזה היא בהחלט חלק מהפתרון. ומדובר במילה הכי פשוטה, שהיה צפוי שתעלי עליה.

עכשיו את צריכה לחשוב איך המילה הזאת היא חלק מפתרון החידה, שעונה על האגף השני במשוואה - en la ĉielo.

זה מאוד פשוט - אין קשר לאסטרופיזיקה, או ללוויינות, או למשהו מסובך כלשהו. זאת מילה שיש מילה שכמעט זהה לה בעברית - באספרנטו היא מעט קצרה יותר.

DoronModan

New member
רמז

אני רואה שעמרי לא מגיב על פתרונות לאחר פרסום החידה, לכן אני מרשה לעצמי. באגף הראשון לא צרמך למצוא בדיוק מילה נרדפת, אלא אלמנט שמביע nuntempe.

מיכי 10

Member
יתכן שהוא שכח בכלל ששלח את החידה.

תודה על הרמז. אבל חשבתי המון ודי והותר על החידה, וקיבלתי גם רמזים שונים מאלדד, והתייאשתי כבר.
עכשיו אכנס לפתרונות של שניכם, כי אני לא רואה את עצמי עולה על הפתרון בכלל.

amri

New member
לא שכחתי, רציתי דווקא לשלוח לכם רמז אבל

בימים האחרונים אני עסוק בתגלית המרעישה שפורסמה בתקשורת אתמול בערב. מצרף את המאמר ב"הארץ" המתפרסם היום, שסייעתי בהכנתו. וגם זה בעצם רמז, למרות שראיתי שכולם כבר פתרו או ראו את הפתרון...

מיכי 10

Member
תודה, עמרי. שמרתי את הכתבה על שולחן העבודה במחשב שלי.

בינתיים קראתי הכל ברפרוף, אבל את כל הקטעים שבהם אתה מצוטט, קראתי בעיון

אגב, אתה האחרון שממנו הייתי מצפה שיכתוב בחידה שכאלה (=כוכבים) יש יותר מדי בשמיים. אם כבר, הייתי חושבת שתכתוב שיש פחות מדי כאלה.
אז זה היה קטע מבלבל!

amri

New member
יותר מדי, בשמיים

מיכל, נראה לי שעדיין לא הבנת לגמרי את החידה:
לא כתבתי שיש יותר מדי כוכבים בשמים, אלא שהתשובה מורכבת משני חלקים:
הראשון - (nuntempe (as
והשני - (pli ol sufiche (tro
והכל נמצא en la chielo
אגב, astro זה לא חייב להיות כוכב, אלא גרם שמיים. יכול למשל להיות גם שביט, ערפילית, גלקסיה או כוכב לכת, ומכאן הרמז שהמאמר בהארץ היה יכול לספק.
&nbsp

מיכי 10

Member
תודה, עמרי.

אבל בינתיים כבר מזמן הבנתי. המצחיק הוא שהמילה astro היתה בין הראשונות שרשמתי לעצמי, יחד עם שאר גרמי השמיים. אבל פסלתי את כולם, במחשבה שבשבילך, כאסטרופיזיקאי, כל אלה בוודאי אינם "יותר מדי".

גם על המילה tro חשבתי בשלב מוקדם מאד.

מה שלא עלה בדעתי בכלל, זה שבמילה nuntempe אתה מתכוון ל-as-.
זה פשוט פרח מזכרוני לגמרי.

ואת מה שכתבת כאן: "astro זה לא חייב להיות כוכב, אלא גרם שמיים. יכול למשל להיות גם שביט, ערפילית, גלקסיה או כוכב לכת", לא ידעתי, ולומדת עכשיו מדבריך. :)

מיכי 10

Member
נכנסתי זה עתה לפתרונות שלכם.

מילת הפתרון, היתה לי בין המילים הראשונות ברשימה הארוכה ביותר בכתב ידי, שאותה לא הבאתי לכאן.
אבל אין ספק שלא הייתי מקשרת בינה ובין פתרון החידה. כי חלקה הראשון של המילה, לא התקשר לי כלל. כאילו לא ראיתי אותו במשמעותו בחידה.

Eldad S

New member
אהבתי מאוד

כשראיתי pli ol sufiche, חשבתי מיד על "יותר מדי", קרי tro.
לא כל כך הסתדרתי עם nuntempe, כי אני לא מכיר באספרנטו מילה נוספת ל-nun שיש בה שתי אותיות.

ואז ניגשתי לאגף השני במשוואה, שאומר "בשמיים". אז ניסיתי לחשוב מה יש בשמיים שמכיל tro. מיד קפץ לו ה"אסטרו". ואז היה ברור שה-nuntempe מתייחס לזמן הווה בפעלים, as.

שאפו על החידה!

amri

New member
dankon!

אגב, חשבתי שמקצועו של מחבר החידה הוא כבר רמז עבה...

Eldad S

New member
כן, אבל לא לכולם

לפעמים חושבים על תחומים לשוניים ולאו דווקא על תחום התמחותו של החדאי :)

למעלה