הערב במועדון.

מיכי 10

Member
הערב במועדון.

היינו הערב 12 משתתפים במועדון.

כיוון שדורון חזר לאחרונה מטיול משפחתי בתאילנד, הוא סיפר לנו הערב על חוויות שלו מהטיול, בליווי מצגת.
לא אוכל, כמובן, לדווח על כל מה ששמענו וראינו בתמונות, אך כיוון שרשמתי לעצמי כמה הערות, וגם מילים חדשות לי, אוכל לשתף אתכם על קצה המזלג.
{את המילים, אפרט רק בהודעה הבאה, כדי להקל טכנית על לאה, שאוספת את הדיווחים, ולא לערבב א-ו בעברית}.

ראינו באיזו חוָה, קבוצה של ילדים מקומיים שאינם רוכבים על פיל, אלא רוחצים אותו, כשגם הם וגם הפיל נמצאים בתוך אותה בריכה רדודה. מראה משעשע.

אם אינני טועה, רוב מה שראינו, היה ממחוז צ'יאנג ראי. דורון סיפר מעט על המקדש הלבן הבודהיסטי שנמצא שם. זה בניין בעל מראה מרתק, והוא מבהיק ומרהיב בלוֹבְנוֹ, מרשים ובולט במיוחד בצורות הפיתוחים של המבנה.
אחרי זה הראה לנו בניין ענק בצבע דמוי זהב, ששייך לאותו מקדש, וביקש שננסה לנחש מה זה. לי הזכיר המבנה הזה אוניית ענק... התברר שֶׁאֵלה הם השירותים המפוארים של המקדש, כי שם השירותים מסמלים את התשוקות של האנשים.

ראינו גם קטע מ"משולש הזהב", שהוא מקום מפגש הגבולות בין שלוש הארצות: מיאנמר (בורמה), לאוס ותאילנד, עם דגלים רבים המונפים שם. דורון ציין שזה מקום שבו מבריחים סמים, כגון הירואין, ששווים זהב, ואולי זה מקור השם.

לא הבנתי איזה מקום הוא "הוּאָהִין", שדורון רק הזכיר ואמר שהוא לא אי, אבל לא שמעתי מה הוא כן.
היתה תמונה של פרי הדוריאן, אשר ריחו ידוע לשמצה במקומותינו, אבל במזרח הרחוק נחשב למלך הפירות. דורון כמובן טעם ממנו, איך לא?
ורואים בתמונה כמה הוא "נהנה", או כפי שהגדיר זאת, קיבל רק בחילה קלה.

צפינו גם בפסל בודהה בצבע זהב, במצב שכיבה. הפסל ענק, באורך 40 מטר!!
עושה רושם שבמזרח הרחוק די מחבבים את בודהה.

לבסוף היתה גם תמונה של פרי נוסף, פרי הפיטאיה. זהו פרי ורוד, שבולטים ממנו עלים ירוקים. בתוכו הוא לבן ומלא זרעים קטנטנים שחורים. דורון ציין את שמו בתאילנד, ונדמה לי שלא הכיר אותו. הוא נקרא גם פרי הדרקון.
יצא לי לטעום ממנו פעם, אבל לא זוכרת שהתלהבתי במיוחד מטעמו. לא השאיר עלי רושם או "טעם של עוד".

דורון, אם לא דייקתי בדברים, או שיבשתי משהו, אתה מוזמן לתקן ואף להוסיף כרצונך.

תודה על תוכנית הערב!

מיכי 10

Member
משתפת במילים באספרנטו, שרשמתי לעצמי הערב.

bieno - חוה (חקלאית)
akvero - טיפת מים (נראה לי שזו פשוט הלחמה של akvo + ero).
(הרי המילה ero = חלקיק, טיפה)
infero - גהינום, שאוֹל
mistrafi - לפספס, להחטיא
pensiga - גורם לחשוב
kruta - תלול
korlarĝiga - מרחיב לב
sperti - לחוות, להתנסות
fendo - סדק
aĉetejo - קַניון (כלומר, מקום או מרכז קניות)
[smeraldo - איזמרגד (אבן חן יקרה בצבע ירוק)]
talaro - גלימה

אגב, דורון, במילון מורז'ן, המילה heroino משמשת גם כ'גיבורה' וגם כ'הירואין'.
אז אולי heroeno זה חידוש של אחרי זמנהוף?

מיכי 10

Member
נזכרתי עוד בשני דברים שראינו במצגת:

שאנשים תורמים לנזירים גלימות, וגם חבילות של דברים שונים + גלימות. דורון כינה זאת על משקל "הוועד למען החייל", בשם "הוועד למען הנזיר".

וכנראה שהתורמים, אשר קונים בסכום סמלי את החבילות המוכנות עבור הנזירים, זוכים להביע את משאלותיהם בהזדמנות זו.

המאבטחים ליד השערים החשמליים (או המגנומטריים) בכניסה לקניון, אינם בודקים "בציציותיהם" של הנכנסים, ואינם מחטטים בתיקיהם, אלא פשוט עומדים בשער, ומכבדים את הנכנסים במעין הצדעה כברכת שלום.

{האם גם אנחנו נגיע אי פעם למצב כזה בארצנו הקטנטונת
).

DoronModan

New member
הילדים הרוחצים

את הפיל הם ילדים מהמשפחה שלי (+מדריכים)
אגב חווה - במחשווה שניה אני לא יודע אם bieno היא מילה מתאימה, ואני לא זוכר כרגע מה כן. bieno היא אחוזה שיש בה גם עבודות חקלאיות וחיות עם פועלים מתאימים, שחיים גם כן באחוזה אני עדיין מחפש את המילה המתאימה שכנראה ידעתי פעם אבל נשמטה מזכרוני.
את פרי הדרקון כן הכרתי מבחוץ, אבל מעולם לא טעמתי קודם. הכרתי שם גם פירות רבים נוספים, מאוד מוכרים בתאילנד, שלא הגיעו לארץ.
לגבי heroino ציינתי בעצמי שיש למילה הזו שתי משמעויות. לא אמרתי heroeno אלא heroino. כן אמרתי adrenaleno. ומסתבר שכאן טעיתי, ושהמילה הנכונה היא כצפוי adrenalino. אולי כי אין התנגשות עם צורת הנקבה, שכן לא ניתן להבין בטעות כאילו זו נקבה של adrenalo, שאין מילה כזו כמובן.
Hua Hin זו עיר גדולה יחסית, שיש בה רצועת חוף שיש בה resorts, אזורי חופשה, והמקומיים של תאילנד נופשים בה לרוב, בעיקר לאחר שהמחלך בעצמו קבע לו שם ארמון נופש. ציינתי שזה לא אי, כיוון שמטיילים רבים, בעיקר ישראלים, הולכים לנפוש באיים. כנראה שהחמצתי את הנופש באיים, אבל בשביל זה יש פעם הבאה.
ראינו בהרצאה מאזור העיר צ'אנג מאי, ומאזור העיר צ'אנג ראי, וכן מבנגקוק, על שלל מקדשיה.
העיקר: נהנית מההרצאה?

מיכי 10

Member
גם מורז'אן אישר את שתיהן.

גם הוא "היה רושם במילונו תילי תילים מילים יפות...":

bieno - אחוזה, נחלה, משק חקלאי.

farmo - משק חקלאי.

למעלה