חידת היגיון רס"ד

DoronModan

New member
חידת היגיון רס"ד

Sesdek' da sesdekoj kaj vivo en certa loko helpas renkontigxi.
Sep literoj

Eldad S

New member
הפעם...

הפלגת לספירות גבוהות מדי... :)
אלחמד לאללה ע-סלאמה לרגל חזרתך. אני כבר מזמין...
אי-אילו aludoj. מראש...

חשבתי רק על vivo en certa loko שכרגע מביא אותי אך ורק ל- loĝo.

אין לי שמץ מה עושה כאן sesdek - ניסיתי לחשוב שהוא חלק מהתשובה, אולי בשיכול אותיות, אבל בזה יש שש אותיות, וב-sesdekoj יש שמונה, ואילו בתשובה יש שבע אותיות.

דרך אגב, השעה המוקדמת שהעלית בה את החידה מביאה אותי למחשבה על יעפת. ĉu vi ankoraŭ devas ordigi viajn dormohorojn pro la reveno enlanden, aŭ ĉu vi ĉiam tiom frue vekiĝas
?

DoronModan

New member
Jes, mi suferas de horzonozo

לא יודע מי המציא את המילה, אבל פרושה יעפת.
Kaj ja, mi vekigxis je la sesa, kio por mi estis kiel la deka

ואיך אומרין: daj mnje Bog
Ke frua vekigxo dauros, char tio utilas al la sano
Kvankam mi ja scias ke mi devos ankau enlitigxi frue rahxmanalec.
לתת כבר עכשיו את הרמז? שאתה כבר עכשיו קרוב לפתרון.

Eldad S

New member
נו, אז...

חשבתי על 3,600, ומה זה יכול להיות, ואני מניח שזה 60 דקות כפול שישים שניות, שזה שעה. חיברתי hor עם loĝo, וַאֲקבל horloĝo, שמסייע להיפגש [בזמן].
תודה על הרמזונצ'יק שהייתי בדרך הנכונה.

מיכי 10

Member
לא פתרתי, ומבקשת הבהרה.

(ספוילר אני נוהגת לשים בדרך כלל, גם אם החידה כבר פתורה. וזאת, אחרי שהבהרת לפני שנים אחדות, שצריך לשמור על החידות, למקרה שיהיו כוונות להשתמש בהן שוב בעתיד).
הבנתי שאלדד כבר פתר, אז כדי לחסוך לי זמן, ובמקום לבקש רמז רשמי:

עדיין אין לי רעיון לפתירת החידה, אבל יש בה משהו שמאד לא מובן לי, והייתי שמחה אם היית מבהיר אותו, כדי שיתאפשר לי בכלל לגשת אליה.

הכוונה למילים Sesdek' da sesdekoj.
קודם כל, לא נתקלתי בצורה של הפיכת שם מספר לרבים, ע"י הסיומת oj-. הרי 60 זה כבר רבים. וזה מסבך אותי מאד.
שנית, כדי להקל על עצמי, אני מנסה לחשוב ב'אַחֲדות' במקום בעשרות.
אז האם Ses' da sesoj - משמעו שישי משישה?

Eldad S

New member
, לשאלתך, מיכל,

המילית da היא כמָּת, כלומר, מעין "של". משמעות הביטוי, מילולית, "שישים [של] שישים", וכאן, כנראה (לאחר שפתרתי) אני מבין שיש משמעות גם לכך שהביטוי הראשון הוא 'Sesdek ולא Sesdeko.

במילים אחרות, כחלק מהפתרון יש לך כאן 60 בכמות של 60, או 60 כפול שישים.

התגובה שלי כאן היא גם על דעתו של החדאי.

מיכי 10

Member
אלדד, את משמעות המילית da אני יודעת, כמובן.

אבל את זה שהכוונה כאן היא, כפי שכתבת, 60 כפול שישים, לא הבנתי, והאמת שעדיין לא מבינה, וחשבתי בדיוק להיפך (שהכוונה אולי לַחלק השישים של שישים).

בכל אופן, תודה רבה לך על ההבהרה של תחילת החידה. ועכשיו נותר לי "רק" עוד לפתור אותה. עדיין לא רואה שום כיוון, אך אחשוב עליה מדי פעם.

Eldad S

New member
אז כן,

הכוונה בעצם היא 60 כפול שישים.
וזה רק איבר מסוים בפתרון. יש עוד איבר שצריך לחבר אותו אליו, ואז יש גם הצד השני של המשוואה :)

מיכי 10

Member
עדיין לא. אבל יש לי קצת תהיות.

חשבתי על מעגל.
ואז על סגירת מעגל כלשהי. ועל נקודת מפגש ie.

(גם חשבתי על קצר חשמלי, אבל לא הייתי קוראת לו פגישה, אז מיד פסלתי את הרעיון).

DoronModan

New member
Sesdeko-הבהרה

ראשית זה לא קשור למעגל.
שנית, מה זה duo, trio במוסיקה את יודעת? זוג, שלישייה... לכל מספר אפשר להוסיף o כדי ליצור שם עצם. Seso זה שישייה, cento זה מאייה, sesdeko אפוא זה שישימייה. שישימייה של שישימים, זה התרגום המוזר שיוצא.
החידה מופיע 'sesdek, עם גרש, וגרש מחליף רק o-.

מיכי 10

Member
תודה על ההסברים, אבל המבוכה שלי לא נעלמה, אלא עוד

התעצמה.
גם את מה שאלדד הסביר לי לא הבנתי. אבל הוא כתב שזה שישים כפול שישים.
אז בטעות מטופשת שלי, החלטתי שזה 360 (מעלות), ולכן חשבתי על מעגל, כיכר עגולה וכיו"ב.
רק כרגע נזכרתי שזה 3600. אז בכלל לא ברור לי מה מספר זה אמור להביע.

אם קודם לא הבנתי את החידה, עכשיו אני הרבה הרבה יותר לא מבינה אותה, ולא יודעת איך לגשת אליה. צר לי.

DoronModan

New member
באור לגבי החידה

חידה קלה יותר הפעם.
החלק הראשון של האגף הראשון פרושו בעברית: שישים שישימיות. אין הרבה דברים שניתן לומר עליהם שהם בקבוצות של שישים.
לדעתי החלק השני של האגף הראשון יותר קל בהרבה, ודומה להגדרה של תשבץ רגיל:vivo en certa loko
בעוד שהאגף השני קצת יותר סתום.

מיכי 10

Member
לי היא בכלל לא קלה. אז אנסה לעבוד עם הדרכה, אם אקבל

תודה על ההבהרה.
אם כך, החלטתי ללכת בעניין ה-60 על זמן. חשבתי על שנייה, אבל אולי עדיף לחשוב על שעה, כי הרי מדובר בחידה על פגישה.
אני מרגישה שמגששת באפילה: חיים בזמן מסוים (או בטוח) ובשעה מסוימת, עוזרים להיפגש.

יתכן שזה לא הגיוני, אך אין לי בינתיים רעיונות אחרים.

DoronModan

New member
מדריך כללי: ערוב אגפים (גם לאלדד) - רועץ

כוונתי היא לערוב האגפים האלה:
א'1: שישים שישימיות
א'2: חיים במקום מסוים (לא בזמן מסוים)
ב': עוזר להיפגש

את חשבת לפתןר כאילו החיים במקום מסויים עוזרים להיפגש. וכאילו ה'שישים שישימיות' קשורות איכשהו לחיים במקום מסוים. ולא היא. (ועד כדי כך ערבת, שחשבת על זמן מסוים, בזמן שהיה רשום 'מקום מסוים' בניסיון לפתור ערבת אגפים בעוד שמה שהיה עוזר לך זה דווקא לפרק לאגפים ולפתור כל אחד מהם בנפרד. ונכון שאחד האתגרים בחידות הוא לדעת איפה לשים את הגבול בין האגפים, לא תמיד זה ברור, כמו בתשבץ 'לבן' שבו צריך לשים לבד את המשבצות השחורות.

הרבה פעמים בהגדרות של חידות היגיון, שנחשבות לטובות ונחמדות, יש איזו לכידות בהגדרה. וזה יוצר רושם של משפט תקין ותמים בשפה, שבכל זאת קשה להבין את משמעותו (וזה כי אין לו משמעות, הוא בסך הכל חיבור של אגפים). הנחמה היא שזה שקשה להבין את המשמעות של המשפט, יכול לחשוף את העבודה שהמשפט מורכב מאגפים, ולהסיר את האשלייה שהחדאי יצר, כאילו זה משפט תמים שמורכב מיחידה אחת ויחידה, לכאורה.

נ.ב. אפרופו שישימיה. זו מילה מוזרה. חמישייה, שמינייה עוד אפשר להבין. מה שיותר מוזר זו מילה (במשפט מתמטי) ששמעתי פעם מיותם: k-אייה. שנהגית kejija.. כשתהיתי, הוא הסביר לי שזה כמו n-אייה. שנהגית: enija.

מיכי 10

Member
אתה יודע, לפעמים אספרנטו נראית לי שפה יותר שימושית מאחרות.

כלומר, לא רק לפעמים, אלא הרבה פעמים. אני חושבת שזמנהוף שלנו באמת היה גאון: כשמתחילים ללמוד אספרנטו, באותיות שכולנו מכירים מהשפה האנגלית, וחלקנו מכירים מגרמנית, צרפתית, איטלקית וכיו"ב, קצת מוזר לנו ההיגוי של חלק מהעיצורים. אך לאחר שמתרגלים אליהם, נהיה הכי כיף להשתמש בפונטיקה הזאת.
כמו למשל בדוגמאות של ה-kejija וה-enija שנתת. זה אפילו נראה יותר ברור מאשר בעברית שלנו.

תודה על ההסבר של עירוב האגפים בחידות. הבעיה למצוא את החלוקה הזאת, שאולי מי שרגילים לפתור תשבצי היגיון, זה לגמרי מובן להם. אני לא רגילה, ומצליחה לפתור רק חלקית בתשבצים כאלה. (אחי, למשל, במשך שנים פותר את תשבצי ההיגיון הכי קשים, והכל בע"פ, בשבת:)).

החלוקה של א'1, א'2, ב' - מזכירה קצת את החלוקה במוזיקה, של
למשל, א' - ב' - א'.

מיכי 10

Member
חשבתי עוד קצת, ויש לי *ניחוש* בלבד.

אם הוא נכון, אוכל לנסות להסביר אותו.
horloĝo

למעלה