תשבץ אינטראקטיבי באספרנטו!

Namiro

New member
תשבץ אינטראקטיבי באספרנטו!

היות והפורום הזה מתמחה בפענוח הגדרות וחידות ודאי תמצאו עניין בחידוש שהכנסתי לאתר verkoj.com - תשבץ אינטראקטיבי באספרנטו... באספרנטו זה נקרא krucenigmo. הדף עדיין לא פתוח לקהל הרחב אבל אתם כבר מוזמנים להתרשם ולהתנסות - http://verkoj.com/krucenigmoj/
נסו לפתור! האם זה קשה? קל? שימו לב שפותרים באתר עצמו - פשוט בוחרים משבצת וכותבים את האותיות.
הערות והצעות יתקבלו בברכה - האם נפתח אצלכם והצלחתם לפתור ובמיוחד אם לא, האם ההנחיות מספיקות, האם מועיל שאפשר לראות את הפתרון של כל מילה או שזה הקלה מוגזמת ומפחיתה מהאתגר. האם יש טעויות בהגדרות?
אודה גם על בדיקה מהטלפון הנייד - האם עובד בלי בעיות?
אם הרעיון יתקבל בברכה אוכל לפרסם תשבץ שבועי ולנסות לגבש קהילת פותרים סביבו. מה דעתכם?

מיכי 10

Member
התחלתי לנסות לפתור, באותו לילה שבו שלחת את התשבץ.

היו לי בעיות טכניות כל כך רבות, למרות נסיונות חוזרים ונשנים, שהתייאשתי. אתמול ניסיתי שוב, והבנתי שזה לא מתאים לי.
הבעיות שהכי מפריעות לי: שאני לא מצליחה לכתוב במשבצות שאני רוצה, ומה שאני מנסה לכתוב, עובר למשבצת מתחת לזו שבחרתי. והבעיה המפריעה יותר - שלא מצאתי איך אפשר למחוק מה שנכתב במקום לא נכון.
אז אלדד כתב לי שכשאני כותבת אות חדשה על משבצת, האות הקודמת נמחקת. אבל אצלי היא לא נמחקת, אלא נותנת מקום לאות השנייה, ושתיהן נמצאות באותה משבצת ביחד!

בטלפון הנייד אני בכלל לא מנסה, כי בטלפון החדש שלי, אני אפילו לא יכולה להיכנס לפורומי "תפוז". ובכלל, לפתור תשבץ שבו יש לגלול כל הזמן את ההגדרות מעלה ומטה, לא בא בחשבון מבחינתי.

בינתיים קראתי בקב' הוואטסאפ שתיקנת את עניין הגלילה, וגם איפשרת הדפסה מ-pdf, אבל אין לי אפשרות להדפיס.

כך שהתכוונתי רק להיענות ולשלוח לך משוב כלשהו, אבל אני פורשת מהנסיונות לפתור את התשבץ.

Namiro

New member
תודה - זה עוזר לי מאוד

תודה מיכל על המאמץ! הבעיות הטכניות שנתקלת בהן חשובות לי מאוד - כדי להבין מה לא עובד ומה ניתן לשפר. התוכנה היא חדשה, ובהחלט צפויות בעיות.
אז למרות התסכול שלך, נא הביני שעבורי זו הזדמנות לשפר. אודה לך אם בכל זאת תבדקי את מה שאני מבקש בשורות הבאות:
באיזה דפדפן את גולשת? האם כשאת מקלידה עם העכבר על תא הוא הופך לצהוב (וזה אומר שמה שיכתב במקלדת יכנס אליו)? האם שאר המילה (מימין ומשמאל לתא הצהוב) הופך לצבע טורקיז בהיר? (מסמן את המילה אותה אנו פותרים)
האם לחיצה כפולה על תא מסויים הופכת את כיוון הפתרון מאופקי לאנכי וחזרה?
בהקלדה במקלדת אינך צריכה להשתמש בלחצן ה-klavaro (שנועד לטלפונים ניידים), אלא פשוט להקליד במקלדת. האות המוקלדת תיכנס לתא הצהוב, והוא יזוז לאות הבאה.
האם לחיצה על מקש ה-backspace במקלדת (מעל ה-enter) אינה מזיזה את התא הצהוב אחורה (או למעלה) ומוחקת את האות האחרונה שהוקלדה?

מיכי 10

Member
או.קיי., אמיר. כיוון שברור לי שאתה מתכוון להקל על כולנו את

ההשתתפות בפתרון התשבץ הזה ואת הבאים אחריו, ואתה שואל כל כך במדויק, אנסה שוב, ואענה לך מיד.

ניסיתי, וזה לא פשוט. אז ככה:
1. אני משתמשת בגוגל כרום.
2. כן, התא שעליו אני לוחצת, הופך לצהוב, והסמוכים לו - לטורקיז בהיר.
3. אינני משתמשת בלחצן klavaro כי נוח לי להשתמש במקלדת.
4. האות לא נכנסת לתא הצהוב, אלא בד"כ לתא שמתחתיו או שמימינוֹ. ואז לרוב אי אפשר למחוק אותה, ואי אפשר לכתוב בתא הראשון, אלא במקרים יוצאי דופן. בכלל, אין לי שליטה בתשבץ, והאותיות נכתבות במקומות שונים מאשר בתאים שבהם התכוונתי לכתוב. לכן, אין לי שום הנאה בכתיבת הפתרונות, אלא רק תסכול גובר והולך.
5. לחיצה על מקש המחיקה, מוחקת לפעמים, אל לא תמיד, ולא ברור לי במה זה תלוי.

יש לי בעיה לכתוב על אותיות ממוספרות, ובכלל, לכתוב על תאים צהובים.
באמת השקעתי גם עכשיו הרבה זמן ומאמצים, ולי, לא מתאים בכלל בשלב זה.

מה שכן מצא חן בעיניי מאד, שההגדרה המבוקשת, נצבעת בטורקיז ברגע שלוחצים על המקום שלה בתשבץ.

מיכי 10

Member
כרגע נכנסתי שוב לתשבץ, והצלחתי למחוק מתוכו את כל האותיות

שהכנסתי קודם.
ובהזדמנות זו, ראיתי עוד דבר נחמד. שההגדרה שרוצים לפתור, נכתבת בצורה מסודרת גם מעל לתשבץ.
לא הבחנתי בכך קודם.
או שזה חידוש נוסף?

בינתיים, החלטתי לנסות לפתור לפי הפתרונות המוכנים - Montro solvon, כדי לנסות מהר, אם אוכל להכניס את הפתרונות בזה אחר זה בשטף. אבל ממש לא!
אז עזבתי את זה.

אך בהזדמנות זו, ראיתי שלמשל הפתרונות להגדרות H-1, H-17, V-5 מסתיימות באות O, אעפ"י שהבנתי שאין להשתמש בה בסופי שמות עצם, אלא יש לכתוב רק את השורשים שלהן.

Namiro

New member
אני שמח שיש התקדמות

ההגדרה מופיעה מעל לתשבץ, לנוחות הפותרים. זה היה כבר קודם.
את האות O בסופי שמות עצם ניתן להשמיט, בדומה למקובל בשירה. אבל בהחלט ניתן להשאירה. אחרת התשבץ מאוד חד גוני ומלא ב-O שלא מתחברים בעצמם למילה בעלת משמעות. זה מקובל בתשבצים באספרנטו.
האפשרות לראות פתרון של כל מלה בנפרד נועדה לסייע, אבל היא מורידה מהאתגר, לא? אולי אגביל אותה רק למילים הראשונות בכל תשבץ בעתיד. אבל בינתיים אשאיר אותה.
אז עכשיו את מצליחה לכתוב בתוך המשבצת הצהובה? מה השתנה מקודם?

מיכי 10

Member
בכלל לא התכוונתי מלכתחילה לפתוח את הפתרונות של המילים.

עשיתי זאת רק מקודם, כאשר כבר התייאשתי לגמרי מלכתוב בתוך התשבץ, ורציתי להיות בטוחה שלפחות התשובות שלי נכונות.
אבל האמת, שגם התקשיתי בפתרון חלק מההגדרות, שהיו מסובכות לי.

בכל אופן, התשובה שלי לשאלתך היא: לא תמיד. לפעמים מצליחה, ולפעמים לא. ולפעמים האות נכתבת מתחת לתא שלה. כלומר, בתא הבא, ולא ניתנת למחיקה, וגם לא מתאפשר לי לכתוב את האות בכל זאת, בתא המתאים לה.

בשורה התחתונה של התשבץ, יש אותיות שנכתבות לי מתחת לגבול התחתון של התשבץ, מחוצה לו.

בקיצור, אין לי באמת שום כיף בינתיים במילוי התשבץ. לא רק שאני לא נהנית, אלא אפילו מתעצבנת. והרי זאת אינה המטרה, כמובן.

Namiro

New member
תודה על המאמץ

וזה כמובן לא אמור להיות מאמץ. לא ברור לי מדוע אצלך זה לא עובד טוב. האם גם למשתמשים אחרים יש בעיות דומות? אשמח אם תבדקו ותעדכנו אם זה עובד טוב אצלכם ובמיוחד אם לא.

מיכי 10

Member
תודה. והאם זה תלוי בסוג הדפדפן?

כי בסך הכל, אני דווקא מרוצה מגוגל כרום, אשר בו אני משתמשת כבר לפחות שש שנים.
(לפני זה השתמשתי באינטרנט אקספלורר).

Namiro

New member
לא אמור להיות תלוי תוכנה

התוכנה סטנדרטית ואמורה לעבוד בכל דפדפן מודרני.
בדקתי את התוכנה בכרום, אקספלורר ופיירפוקס - ולפחות אצלי היא פועלת היטב בכולם. וגם בטלפון נייד (אנדרואיד) אין בעיות. אודה אם מישהו יכול לבדוק באייפון ולדווח.

מיכי 10

Member
לא ייאמן, אבל דווקא בטלפון, הכל הולך פשוט יותר!

נכנסתי מהקישור שהבאת לוואטסאפ. הטלפון, שלא כמו המחשב הביתי, נענה לי בקלות. אומנם היו כמה תקלות, אך על כולן למדתי להתגבר די מהר, תוך כדי הכתיבה.
מאחר שהייתי כבר באמת חסרת סבלנות, "פתרתי" את הרוב בעזרת הפתרונות שלך ב-Montru solvon, שזאת באמת לא חוכמה. אבל הייתי חייבת להתגבר על הבעיות הטכניות, ובכך הצלחתי. סוף סוף.
מעניין למה במחשב זה בכלל לא הולך לי.

האם יתכן שזה קורה כי התוכנה שלי גנובה?
קניתי תוכנה כדת וכדין, ובמלוא המחיר. אך לטכנאי שהתקין לי את המחשב לפני שש שנים לא היתה סבלנות לחכות למדבקה (שמשום מה לא הגיעה עם המחשב עצמו), ולכן השתמש בתוכנה של האוניברסיטה שבה הוא עובד. ומאז יש לי צרות רבות במחשב, שאינו תומך בדברים שונים, כי הוא מזהה את הגנבה.

Namiro

New member
טלפון נייד כיום הוא מחשב לכל דבר

התוכנה אמורה לעבוד בטלפון היטב, והבעיה היא המסך הקטן, כאשר המקלדת שנפתחת מסתירה את רובו.
כנראה משהו אצלך במחשב מותקן לא כשורה. ממש מוזר איך נכתבות אותיות מחוץ לריבוע הצהוב, כי אותו חלק בתוכנה שצובע בצהוב כותב באותו מקום את האות.
כעת מופיעות הפניות לתשבץ באתר, והתחילו להיכנס אליו מחו"ל. נראה אם גם משם יהיו תלונות דומות (בינתיים אין). אולי הבעיה שלך יחודית.
נסי לפתוח את התוכנה בדפדפן אחר, אם מותקן אצלך - תמיד מותקן גם אקספלורר במחשב. ראי אם שם זה פועל היטב.

מיכי 10

Member
עוד בעיה: אתמול, לא הצלחתי לפתוח את דפי verkoj במחשב.

בכל פעם ובכל דרך שניסיתי, נכתב לי שהדף אינו זמין כעת.

עכשיו אני נכנסת בלי כל בעיות.
אבל... כשאני נכנסת ל-http://verkoj.com/krucenigmoj/
התשבץ נמצא באותו מצב כמו בצילום ששלחתי לכאן קודם. והוא כבר אינו ניתן לשינוי: אין לי אפשרות למחוק, וגם לא לכתוב בו.

אגב, אתה מוכן לנסות?: אם אתה תיכנס עכשיו לקישור שלי כאן, האם תגיע אל התשבץ הריק, או אל התשבץ שאני התחלתי למלא??

Namiro

New member
התוכנה זוכרת את המצב האחרון לכל משתמש

התוכנה חכמה - תמיד זוכרת לכל תשבץ את המצב האחרון שהיה בו. כל אחד רואה כמובן את התשבץ שלו. זה שמור במחשב שלך, ולא באתר. זה נועד לאפשר להמשיך מהמצב הקודם, ושימושי בעיקר לתשבצים גדולים יותר, שאי אפשר לפתור בבת אחת.

את יכולה תמיד למחוק את כל ההגדרות ולנקות את התשבץ - השתמשי בכפתור nuligu ĉion. לאחר שאלת אישור (כדי לא למחוק בטעות) יימחק הכל. עדכני אם זה עובד אצלך.

מיכי 10

Member
תודה. זהבאמת חכם. אותי זה הרגיז קודם, עד שגיליתי בעצמי את

האפשרות למחוק הכל, כפי שכתבתי לך לפני שקראתי את התגובה הזאת שלך. :)
אז כן. הוא עובד אצלי, וזה טוב.

מיכי 10

Member
הנה צילום מסך המחשב באחד הנסיונות למלא את התשבץ.

שים לב בעיקר לתא מס' 13, ואל מתחת לתשבץ. כל אלה אינם ניתנים למחיקה.

וגם למלא את התאים 14, 15, למשל, לא ניתן. אצלי.

Namiro

New member
שאלה

האם תמיד האותיות שנכתבות מחוץ לתא שייכות לתא שמופיע בו מספר ההגדרה? כך נראה בצילום ששלחת. בתאים אחרים (שאין בהם מספר) אין בעיה? והאם הבעיה מתרחשת רק בשורה התחתונה?

מיכי 10

Member
לנסות לעבור לדפדפן אחר לא בא לי. כי זה יבזבז לי יותר מדי

זמן בלהחזיר אחר כך הכל לקדמותו, עם כל התקלות שבמחשב ועם האיטיות שלו.

לגבי התשבץ. אז קודם כל, גיליתי עכשיו לשמחתי, ש-Forigu ĉion, מוחק לי את הכל בתשבץ (אחרי קבלת רשות ממני). :)
ואז ניסיתי כמה וכמה פעמים, עד שהצלחתי שוב לכתוב בו.

אגב, אי אפשר להשתמש באות כתובה, כדי להמשיך ממנה למילה שמצטלבת בה. אלא צריך לחזור ולכתוב את אותה אות שנית, אעפ"י שהיא כבר כתובה. זה די מבלבל, אבל הבנתי שזה מה יש.
אז מה ששאלת, קורה תמיד מתחת לתאים, כפי שתוכל לראות מצילום חדש שאשלח מיד. כולל שתי אותיות בתוך תא אחד.

ויש תאים, שבתוכם אני לא מצליחה לכתוב בכלל ובשום אופן. למשל 15, כבר משלשום לא הצלחתי לכתוב בו. וכנ"ל גם לגבי 12, 14. פשוט לא ברור לי מה קורה בהם. אז אותיות קופצות ומדלגות מעל התאים האלה.

הנה:

Namiro

New member
אני רואה מה הבעיה

הספרות אצלך מאוד גדולות, ולא נשאר מקום לכתוב את האות. ראי איך זה אצלי, בתמונה המצורפת. המספרים צריכים להיות קטנים, בערך חצי מגודל באותיות.
בטלפון הכל עובד בסדר, והספרות קטנות?
את יכולה לבדוק איזו גרסת כרום רצה אצלך במחשב? לוחצים על שלוש הנקודות בצד המסך, ונפתח תפריט. בוחרים בו HELP או עזרה, ושם "אודות גודל כרום". כתוב שם מספר הגרסה. את יכולה גם לצלם ולשלוח את הפרטים המופיעים.

למעלה