...Ho ve, mi preskaü forgesis raporti ĉi tie

מיכי 10

Member
...Ho ve, mi preskaü forgesis raporti ĉi tie

וזאת, כיוון שאמש, חזרתי בשעה מאוחרת מאד מהשיעור המשפחתי שלנו.
והבוקר, אחרי שמילאתי את חובתי האזרחית (בלֵית ברירה), נסעתי לבילוי משפחתי נעים ומעניין בביה"ס החקלאי מקווה ישראל. בין כל הצמחייה הנהדרת והמִּבנים הישנים המרשימים, נכנסנו אל בית הכנסת. ולדעתי, זה בית הכנסת היפה ביותר שראיתי עד היום.

ואחרי ה"התנצלות" על האיחור, הנה הדיווח:
חשבתי שלכבוד הופעתם של צמד "קייטו"; אנקי ונַנֶּה, נהיה הרבה יותר משתתפים. מי שלא הגיעו, כנראה לא יכלו וחבל, כי הם הפסידו. אבל בכל אופן, היינו אמש 19 חברים.

זה כולל את אנקי וננה מהולנד, זוג חברים של יעל (התלמידה) מגרמניה, דוד מבאר-שבע, לואיזה מחיפה (או שעברה כבר למקום קרוב יותר?), שני תלמידים מקורס המתחילים של אלדד, ואנחנו - חברי המועדון הוותיקים והפחות ותיקים. :)

אחרי התארגנות למצגת, וכיווּן הכלים של הזוג קייטו, הצגתי אותם בפני החברים, ואז הם הגישו לנו את הקונצרט שלהם בצורה מאד לבבית וחברית

הם שרים מאד יפה ובהרמוניה, בתיאום מושלם ביניהם.
אפילו כשמישהו מהם עושה איזו טעות קטנה, השני מתאים עצמו אליה מיידית, והכל עובר חלק.

הם שרו וניגנו על ארבעה כלים שונים: חלילית עץ מיוחדת, ארוכה מאד, גיטרה, עוד כלי מיתר קטן יותר ומעֵין אקורדיון ידיים קטנטן. אנקי גם הוסיפה לפי הצורך תנועות ריקוד שמחות ונחמדות.
במצגת, היו מילות השירים, ומדי פעם הם הראו אותן, והזמינו אותנו להצטרף אליהם בשירה.
נראה לי שיתכן שאנקי מורָה לנגינה, כי היא עזרה לנו הרבה בתנועות יד, שהראו את גובה הצלילים, וזה היה ממש חמוד ומסייע מצידה. :)
בחלק מהשירים, הם הִנחו אותנו לשיר בשתי קבוצות בקנון, תוך ששניהם מנצחים עלינו, כל אחד בצד שלו. הם גם ניסו עלינו שיר חדש, שקיוו שהם יזכרו כבר בעל-פה את מילותיו.
על שני שירים, הם סיפרו שכתב אותם מישהו בשם דניאל, מאוסטרליה. וניסו להסביר לנו בצורה קצת מסורבלת, מי תרגם בשבילם את השירים לאספרנטו; התברר שהם מתכוונים לאמיר נאור שלנו, שמשום מה לא חשבו שאנחנו מכירים גם מכירים אותו.

בין השירים היה שיר, אשר אנקי סיפרה והסבירה את הסיפור שלו. זה סיפור עממי מוכָּר על הדלי (או הכד) הסדוק. אבל היה נחמד לשמוע אותו פתאום באספרנטו, ואחר כך לשמוע אותם שרים אותו. יש לסיפור גרסאות שונות. למשל על איש הודי, ולפעמים על אישה סינית.
(תוכלו למצוא אותו בגוגל, אם תכתבו 'הדלי הסדוק').

קיבלנו גם שלושה "הדרנים" בסוף. ובסך הכל, נראה לי שכולנו התענגנו מאד על הקונצרט של אנקי וננה, התצטערנו להיפרד מהם, ומודים להם מאד

בהמשך, הִנחה אלדד את שיעור העשירי למתחילים.

DoronModan

New member
תודה על הדיווח המפורט והיפה

אמנם הייתי שם, אבל נחמד להיזכר בערב הקסום.

מיכי 10

Member
יופי. תודה על החיזוק.

כי בינתיים חששתי קצת, כיוון שכתבתי אותו באיחור.
תמיד אני מעדיפה "להכות בברזל בעודו חם". כלומר, לכתוב מיד כשאני חוזרת הביתה (עם או בלי עיכובים שונים אחרי המועדון), ובכל אופן, עוד באותו ערב או לילה.

וכל הכבוד לך על שהקפצת את ה"קייטו"אים למלון שלהם, אף שזה גרם לך להפסיד את התוכנית שהיתה לך.

מיכי 10

Member
בזכות ישראלה, שהבהירה לי, אוכל לדייק פרט מהדיווח שלי:

כתבתי, בין השאר, על כלי נגינה דמוי אקורדיון יד קטנטן, אשר באמצעותו מנגן נַנֶּה בחלק מהשירים שלהם.

ישראלה כתבה לי שזאת קונצרטינה, אשר בה היו משתמשים לפני שנים רבות (ואפילו אמא שלה ודודה שלה הפליאו לנגן על כלי כזה).
ואנחנו מכירים את שם הכלי משירם של נתן אלתרמן וסשה ארגוב, אשר אותו ביצעו אילי גורליצקי ויונה עטרי ב"שוק המציאות".

בוויקיפדיה מצאתי שבעברית נקרא הכלי מפוחית יד, שֵׁם שנשמע הגיוני.

ואכן, גם צלילי מפוחית פֶּה, תמיד הזכירו ומזכירים לי את צלילי האקורדיון, המוכָּר לכולנו, בעיקר מימי תנועות הנוער והלהקות הצבאיות.
והנה צילום, שהעתקתי כקובץ, מוויקיפדיה.
(אם כי לא בטוחה שבקבצים המצורפים בפורומים, אפשר לראות את מה שנשלח).

מיכי 10

Member
אגב, אם אני כבר כאן, ואם זה מעניין מישהו,

אז השיח/עץ שצילמתי, עם הפרחים האדומים-ורודים-כתומים, הוא גְּרָוִוילֵאָה כלשהי.

(יש גם עצי גרווילאה גבוהים, ואולי מוכרים יותר, אשר הפריחה שלהם בצבע צהוב חם ויפהפה. ובכלל, יש הרבה מיני גרווילאה).

למעלה