עדיין בסדר?

מיכי 10

Member
אמש במועדון יוסי שמר.

היינו 15 חברים הפעם.
אלדד פתח את הערב בהקראת בדיחות יהודיות מהאוסף של יוסי, כהמשך לתוכנית השבוע שעבר. וכרגיל, הסביר מה שהיה צריך ולמי שהיה צריך. וכך למדנו שוב מילים חדשות. למשל:

graco - חסד [מורז'ן מתרגם ל-: חסד האל].
kristaniĝintoj - מתנצרים. וינאי הגדיר יפה מאד, שזה בינוני פּוֹעֵל בזמן עבר

אחרי כמה בדיחות, אלדד נתן לנו את השיעור שהבטיח בשבוע שעבר שיִּתן השבוע, בנושא הקידומת el-. הוא הוסיף גם את ההבדל בין el- ובין en-.
לא אפרט במצב העייפות שלי, כדי שלא אֶטעה ואַטעה אחרים. אבל אציין שזה היה מעניין ומלמד.

זה הביא אותו ללמד בהזדמנות זו, גם על שלוש משמעויות לסיומת n-.
1. אקוזטיבו.
2. n הכיוון.
3. n שמציינת כמות (משקל, גובה וכו').
ושוב, לא אפרט.

בינתיים הוא נתן לנו גם שני משפטים חמודים של משחק מילים:

1. Mi vidas la ĉevalon ĉe valo.
2. Ĉevalo ĉe valo ĉevalon vidas.

אלדד, תודה

נראה לי שתוכל להוסיף בעצמך פירוט, אם תרצה.

Eldad S

New member
רבה, מיכל.

במסגרת ההסברים, לימדתי גם משמעות נוספת לסיומת n-, והיא – תיאור זמן:
.Lundon ni havos novan programon en la klubo

ביקשתי מינאי להסביר מה ההבדל, בהזדמנות זאת, בין lunde לבין lundon, והוא הסביר יפה מאוד:
lunde - בכל יום שני; lundon - ביום שני ספציפי (כלומר, במקרה הנוכחי, ביום שני הקרוב).

מיכי 10

Member
תודה, אלדד. אבל האם יתכן שאת המשמעות הזאת

לימדת רק אחרי שהלכתי?
אם לא, אז אולי פספסתי איכשהו, כי אני לא זוכרת את זה בכלל.

Eldad S

New member
מיכל, כל הכבוד.

את תמיד מפתיעה אותי מחדש בדייקנות שלך

לכן אני מאוד אוהב שאת מדווחת, כי הדיווחים שלך תמיד מצטיינים בדיוקם.
את צודקת לגמרי, לקראת סוף הערב נזכרתי שלא הוספתי גם את ההדגשה הזאת, שמדובר לא פעם בתיאור זמן - וכנראה זה היה כעשר דקות או יותר לאחר שהלכת.

מיכי 10

Member
טעיתי. הם לא תיקנו שום דבר בינתיים!

כך שכדי להגיב אליך, אלדד, נאלצתי למחוק שוב את הקוקיז הנקיים שלי, damne...

הדבר הטוב היחיד הוא העובדה שמרוב ניקויי קוקיז בימים האחרונים, למדתי כבר לעשות זאת בע"פ - בלי ההוראות של גוגל - ואני עושה זאת במהירות. ובכל זאת, אני לא מוכנה להיות שפוטה של תפוז, ונכנסתי הפעם רק כדי להודות לך על הדברים היפים שכתבת.
כי הם לא רק החמיאו לי, אלא חיזקו בי את ההרגשה שלא איבדתי לגמרי את הזיכרון וגם לא את כוח הריכוז שלי, Dank al Dio' kaj
Dankon al vi.

מיכי 10

Member
ועכשיו משהו פרטי, אבל קשור לאספרנטו:

יצאתי אמש כמה דקות לפני סוף התוכנית (שהתארכה קצת), כי מיהרתי אל השיעור המשפחתי השבועי בבית של אחי וגיסתי. נתבקשתי ע"י אחד האחיינים שלי, להכין את השיעור להפעם, בהרצאה על אספרנטו

כיוון שאני לא בדיוק יודעת להכין מצגת, הכנתי הרצאה בנושא:
"שיעור *על* אספרנטו וזמנהוף".
על אספרנטו - כי "הותר" לי להרצות בעברית, ולא בְּאספרנטו, מה שכמובן הקל עלי מאד.

אז במקום מצגת, הבאתי הרבה דברים להראות להם: כתבי עת, ספרוני ילדים שעמרי תרגם מעברית לאספרנטו, ספר באספרנטו, וכן מילונים אחדים. חולצה, מפת שולחן ירוקה, שני כוכבים ירוקים וסימניה שאותם לאה הכינה לי לפני כמה שנים ועוד.

סיפרתי על זמנהוף ועל אספרנטו, ואמרתי מראש שכל מי שיהיו לו שאלות, שישאל מתי שהוא רוצה, וזה לא יפריע לי. אז באמת שאלו שאלות שונות, טובות ומעניינות. ובכלל לא את השאלות הנדושות שבדרך כלל אנשים שואלים אותנו...
לבקשתם, גם הקראתי קטע באספרנטו, עם תרגום לעברית.

בין השאר, שאל אחד האחיינים אם יש אספרנטו בגוגל. הוא התכוון לגוגל טרנסלייט. הסברתי שכן, אבל צריך להיזהר מאד, כי גוגל מתרגם לאספרנטו דרך אנגלית, ואז קורות שם המון טעויות. אמרתי להם שבפעמים המעטות שאני משתמשת בתרגום זה, אני בודקת הכל במילון, כדי שלא יהיו לי פדיחות.
ואז קיבלתי אחרי השיעור (ואחרי כל התודות של 12 הנוכחים, שנהנו מאד לדבריהם) וואטסאפ שחיברו אחדים מהאחיינים שנכחו בערב. הם כתבו באספרנטו של גוגל טרנסלייט, שכזכור לא הכי מדייק, ומתחת לזה כתבו בעברית את המקור, כך:

"תודה רבה לדודה מיכל על שיעור באספרנטו.
היה מענין, מחכים ומועבר בצורה קולחת ונעימה.
יישר כוח."

אז כתבתי להם בתשובה:
"תודה לאחיינים שלי, ושמחתי ששלחתם לי גם את התרגום לעברית.
לי זה בהחלט עזר להבין את האספרנטו
".

מיכי 10

Member
נזכרתי במשהו משעשע (מתוך הרבה שהיו), כשכתבתי קודם את המילה

damne, כשכעסתי על הנהלת תפוז.

בהרצאה על א-ו למשפחה, סיפרתי בין השאר על התרבות העשירה שלה בכל התחומים. אבל סיפרתי גם והדגמתי, שחוץ מברכות רבות, יש בה גם מילות סלנג וגם קללות. ציינתי שאני מכירה רק שתי קללות = damne, diable (שאלו אותי "והשאר בערבית?"
).
אז כשדיברתי קצת אחרי זה על denaskaj esperantistoj, אמר אחד מהם: "אבל אמרת שיש רק שתי קללות".

{כיוון שאף אחד מילדיי לא יכול היה להגיע להרצאה שלי, הצעתי להם שבהזדמנות אחרת, אתן אותה במשפחה שלנו, אך נראה לי שהם בכלל לא התלהבו מהרעיון.
כמו שנאמר "אין נביא בעירו"...}.

Eldad S

New member

אהבתי את "אבל אמרת שיש רק שתי קללות..."

אכן, אין נביא בעירו. טוב שאת יכולה להתנבא במשפחה המורחבת

DoronModan

New member
בוודאי בסדר - חיכינו בסבלנות

פחות או יותר בסבלנות...
תודה על הדיווח שהפך למסורת.
ועכשיו אני מנסה לשלוח הודעה בלי למחוק עוגיות, אלא לאחר יציאה מהמערכת והתחברות מחדש.

מיכי 10

Member
בשמחה. ואת הסבלנות אני מעריכה מאד.

במיוחד במועדון אני נהנית ממנה, כי החברים במועדון מגלים הרבה סבלנות, גם כשאני מדברת אספרנטו קצת לאט ובהיסוס. זה מחזק, וללא הסבלנות הזאת, בוודאי הייתי פורשת מאל"י כבר מזמן.
..._..._..._..._..._...

אהה. אולי עזרת לי בזה להבין את מה שהנהלת תפוז כתבה לי היום. הם כתבו:
"היי, ניסית להתנתק מהמשתמש ולהתחבר מחדש?"
ולא הבנתי מה הכוונה ב"להתנתק מהמשתמש". עכשיו אני מבינה.
בכל פעם שמחקתי קוקיז, זה בין כה וכה העיף אותי החוצה מהמערכת, והיה עלי להתחבר מחדש. אז אם שוב אראה את הודעת השגיאה השחורה, אנסה רק להתנתק ולהתחבר מחדש, שזה הרבה יותר קל ומהיר מאשר גם לנקות קוקיז וגם להתחבר מחדש.

DoronModan

New member
זו עגה של אנשי המחשבים

כשאדם מתחבר למערכת הוא מתחבר באמצעות שם משתמש מסוים. או באנגלית: ה-י"וזר".
שניהם קיצור ל'שם המשתמש".
וב"עברית" נוהגים לומר ברבים: יוזרים.

DoronModan

New member
את ההודעה הנ"ל העליתי בלי להתנתק

אם כי כנראה מאז אמש, שהתנתקתי והתחברתי והעליתי את ההודעה הקודמת, לא גלשתי כמעט עוד, אז בטח לא היתה הזדמנות לעוגיות.

מיכי 10

Member
נכון, הן נוצרות כנראה רק כשהמחשב בפעולה.

העיקר שעכשיו נהיָה קצת יותר סביר לכתוב כאן, אם כי בעיני זה עדיין לא פתרון כפי שצריך להינתן ע"י המערכת עצמה. כי גם לצאת שוב ושוב מהמערכת ולהתחבר אליה, זה לא מתאים למאה ה-21.
Es passt nicht

אבל כשרציתי לשלוח את זה, קיבלתי הודעת שגיאה מסוג חדש ומחודש:

מיכי 10

Member
את זה אני יודעת. פשוט בהתחלה לא הבנתי אותם, כי חשבתי

שהם מתכוונים ליציאה מכל המערכת. כלומר, כיבוי המחשב והדלקתו מחדש.
רק אחרי מה שאתה כתבת, הבנתי שהכוונה ליציאה מ"תפוז" בלבד, והתחברות מחדש.
אפשר לומר שהיתה לי הצתה מאוחרת.

תודה.

בינתיים שלחו לי אנשי תפוז מסר חדש, ובו הציעו את אותו דבר שוב. רק שהפעם השתמשו במילה 'יוזר' במקום במילה 'משתמש'.
כלומר, הסבירו לי ש'שולחן' זה 'שולחן'...

עכשיו, כדי להתגבר על השגיאה, אצא מהמערכת ואתחבר שוב, בתקווה שאכן, גם לי זה יעזור. מאמינה שכן.

מיכי 10

Member
עוד ניסיון אחד - מקווה שהאחרון.

הנהלת תפוז כתבה לי קודם, בין השאר, "כל מי שמופיעה אצלו השגיאה צריך לנקות קוקיז, להתנתק ולהתחבר מחדש
בעקבות עדכון כללי של המערכת".

כיוון שמה שעשיתי הבוקר לא נתן לי עכשיו לשלוח, עשיתי את כל מה שהם כתבו במסר. ומנסה שנית לשלוח לפורום, בתקווה שהפעם זה יספיק, ושלא אצטרך שוב לבצע את כל התהליך בכל יום.

כי אולי בשורה האחרונה שלהם, הם מתכוונים שהם תיקנו בינתיים את כל המערכת שלהם... האמת שאני עדיין לא בטוחה שנעשה תיקון כללי של הבאג.

אם כן, אוכל מיד לענות, ולאחל גם להם סופ"ש נעים, כפי שאחלו לי.

למעלה