סוף סוף הגענו
חידת היגיון רמ"ז

DoronModan

New member
סוף סוף הגענו
חידת היגיון רמ"ז

החידה שהיא רמ"ז בפני עצמה

Olda muzikilo.
Kvar literoj.

DoronModan

New member
צריך ארבע אותיות באספרנטו+הסבר על חידות היגיון

ארבע אותיות באספרנטו ולא בעברית.
אני מאוד שמח על שהצטרפת ועל הניסיון. אכן, שופר הוא כלי מוזיקלי ישן. אבל לא לזה התכוון ה-poeto
וזו הזדמנות עבורי לחזור על מהות חידות ההיגיון, כפי שהסברתי בפורום פעם מזמן(כשאלדד נכנס לעניינים...)
יש בניסוח חידות היגיון לפחות שני אגפים, כאשר כל אחד מהם מהווה הגדרה לאותו פתרון, אם כי מכיוון אחר.
דוגמה מחידת עבר: ne nokt', sed tamen
חמש אותיות.
אגף אחד הוא 'ne nokt, ומוליך לפתרון 'maten.
(לפי המוסכמה שאם בהגדרה יש רק השורש, בלי o-, גם בפתרון ה-o לא יופיע.)
האגף השני. שיש בו tamen, גם הוא מוליך ל-'maten, בזכות שיכול אותיות.
אכן שיכול אותיות היא אחת התחבולות החביבות אצלנו, אך לא תמיד.
הנחיה נוספת, היא לכתוב את הפתרון (או את הניסיון) בצירוף סימן ה-
, כדי שהפותרים ידעו לא להיכנס להודעות האלה.

מיכי 10

Member
saluton ישראל. אסביר לך משהו בקשר לחידות.

אנחנו נוהגים בפורום, שמי שפותר חידה, או מנסה לפתור חידה, מסמן בכותרת אזהרת ספוילר כזאת:
. אפשר למצוא את האייקון הזה בין שאר האייקונים, בפרק "כללי". או להקליד את המילה בכתיב המדויק שלה, בין שני קווים מאונכים כאלה || , וללא רווח בינם ובין המילה.

וכך אנחנו מאפשרים למי שרוצה לפתור את החידה, לעשות זאת בזמנו החופשי, מבלי לראות קודם פתרון נכון (או לא נכון) של מי שענה לפניו.

הפתרונות - רק באספרנטו, אלא אם לעיתים ממש ממש רחוקות, יש חידה בעברית, אבל אז אנחנו מציינים זאת בכותרת, כי זה יוצא דופן.

בהצלחה ומקווה שתיהנה,
שבת שלום,
מיכל.

DoronModan

New member
דווקא כן

בשיכול אותיות.
הכלי עצמו לא ישן עד כדי כך.
הכרת את הכלי הזה באפרנטו?

מיכי 10

Member
למעשה, גם את המילה olda

לא הכרתי, אלא רק את המילה המוכרת יותר, malnova.

הכיוון הראשון שלי היה כלים עתיקים (antikvaj muzikiloj), שחיפשתי תחילה בתנ"ך. אבל שום דבר לא התאים. עם זאת, הבנתי שלא סתם נכתבה המילה olda, דווקא. ואז מצאתי את aldo, שכמובן לא הכרתי מקודם.

מ.ש.ל.

DoronModan

New member
בדיוק, לא לחינם נבחרה המילה

ורצוי לא להשתמש במילה olda, אלא אם רוצים להשיג אפקט מסוים, חגיגי או אחר,כמו בשירה, משל. במקרה רגיל כדאי להשתמש ב-malnova

מיכי 10

Member
תהייה קלה בעברית...

האם לא עדיף להשתמש במקרה כזה במילה לשווא במקום במילה לחינם?
חינם, מתקשר אצלי לפחות, רק לכסף - "חינם אין כסף", או למתנות חינם.
כאן בוודאי התכוונת שלא לשווא נבחרה מילה זו דווקא. וזה הרי היה (ועדיין) ברור לגמרי.

מיכי 10

Member
או.קיי., קראתי.

מסתבר שאתה צודק, ואעפ"כ אני לא אוהבת את המילה "לחינם" (משום מה היא נשמעת לי גלותית). אמשיך להשתמש במילה היפה "לשווא".

Eldad S

New member
כמה

הערות ראשוניות:
חשבתי ש-olda אמור להיות הפתרון, שצריך להיות כלי נגינה. אבל בשיכול אותיות לא הגעתי לכלי נגינה מוכר (lado או dalo).

חשבתי גם על החידה כפשוטה, ועלתה במוחי, בארבע אותיות, ה-liro - הלירה הישנה. אבל אז זו לא חידת היגיון...

עכשיו חיפשתי ב-PIV גם adlo, למרות שהייתי בטוח שאין מילה כזאת. יוק. בקיצור, אין לי כרגע רעיון לפתרון שישקף את היותה של החידה חידת היגיון. אתה חושב שיהיה לי רעיון אחר כך?

Eldad S

New member
אוקיי,

במחשבה שנייה, אתה רוצה לטעון שאם liro הוא [היא] כלי נגינה (ישן), הלירה גם היא ישנה, כי היום זה כבר שקל.
נו טוף, זאל זיין

DoronModan

New member
אתה ככה קרוב

כמעט הגעת.
אם תמשיך לחפש ב-PIV (ולא נשאר עוד הרבה) - אין ספק שתמצא.

Eldad S

New member
אוי, מתעתועי המוח...

נזכרתי שאילו היו שואלים אותי, הייתי אומר ש-aldo הוא כלי נגינה ישן... אבל קודם משום מה זה לא עלה במוחי.
לא בדקתי עכשיו במילון, אבל נראה לי שלכך התכוונת, הלא כן?

Eldad S

New member
המממ.... אַ גוטע

פראגע...

או, במילים אחרות, אַ שאלה... :)

למעלה