חידת היגיון רמ"ו לשנה החדשה

DoronModan

New member
חידת היגיון רמ"ו לשנה החדשה

Posttagmeze forigas la cxemizon por la Nova Jaro
kvar literoj

Eldad S

New member
איזה יופי! סחתיין עליך

עדיין לא הצלחתי, אבל כדרכי בקודש, אני כותב לך את מהלך המחשבה הנוכחי שלי.
בהנחה שה-ĉemizo היא (כדרכנו) to, ואם צריך להסיר אותה, צריך לחפש מילה שבאמצעה יש to, או רק t (מה שסביר יותר להניח), להסיר את ה-t, ואז המילה (בת שש האותיות מלכתחילה, לפני ההסרה) תהיה התשובה.

מה שלא הצלחתי למצוא זה איך אחר הצהריים מתקשר, ומה עושים לקראת השנה החדשה (במשתמע, השנה העברית החדשה, או שמא שנה חדשה בכלל?) אז... עדיין קשה לפיצוח (והאמת, בלי ציניות - נראה מעט קשה לפיצוח גם להמשך).

אבל אתה יודע איך זה, הגלגלים ימשיכו לעבוד...

DoronModan

New member
דרך המחשבה נכונה בגדול

אבל לא נכון שהמילה היתה במקורה בת 6 אותיות.

cvi1

New member
ebla solvo

Feliĉan novan jaron!

Mi legis la mesaĝon de Eldad
Kun tia helpo, la respondo tuj aperis - pomo
p.t.m=posttagmeze
p.m. = pomo
Cvi

Eldad S

New member
עדיין,

לא זזה רוורס...

ניסיתי לחשוב בכיוון מסוים: נגיד ש- posttagmeze הוא רמז לפתרון. אז האם אני יכול למצוא תרדיף ל-posttagmezo באספרנטו? לפי מה שכתבת לי קודם לכן, המילה הקודמת לא תהיה בת שש אותיות. משמע, היא תהיה בת חמש.

אז אם, לדוגמה, המילה הקודמת היא nokte (אחר הצהריים - לא ממש מתאים, הייתי חושב דווקא על ערב, vespere, אבל זה לא יתאים, כי כאן יש שש אותיות), ו... kaj mi forigas la cxemizon, מתקבל noke.

אבל noke לא אומר שום דבר ביחס לשנה החדשה.

האם משהו שכתבתי כאן מתכתב עם הפתרון, או שאין שום דבר שקשור לפתרון בדרך החשיבה שהצעתי כאן?

כרגע מסתמן שאצטרך רמז, כי החידה הזאת קשה עבורי. כן, אני יודע, מן הסתם אגיד אחר כך שהיא לא הייתה קשה כל כך, אבל אני מתקשה לחשוב על כיוון מתאים לפתרון. כדאי להמתין לתחילת השבוע הבא, ולפותרים נוספים, ואז תראה אם יש צורך ברמז.

DoronModan

New member
התשובה לשאלתך (לא ספולר, רמז לכולם)

האם יש תרדיף לposttagmeze, אז כן, ניתן להציג את המילה הזו אחרת.

Eldad S

New member
אז זה

מאוד מטריד אותי, כבר יומיים :)
אני ממש לא מוצא מילה נרדפת. אבל אם אתה אומר שיש, אנסה להעביר את זה בחזרה לתת-מודע, ולתת לו לנסות לחפש "ברקע"

Eldad S

New member
Bone

אז ככה:
posttagmeze יהיה, בקיצור, ptm. אם נחלץ מתוכו את החולצה, יישאר PM.
ואם נכתוב את זה באספרנטו, pomo זה תפוח - עבור השנה החדשה.
אהבתי את החידית.

Eldad S

New member
נ"ב: אני מניח

שזו התשובה הנכונה. אני סקרן לקרוא את התשובות האחרות, אבל בינתיים אני עדיין לא נכנס אליהן, כי אני ממתין לאישור הסופי.

מיכי 10

Member
תהייה.

אחרי שאלדד כבר הסביר הכל (אני בכוונה לא הסברתי, מטעמים מובנים...), אוכל לכתוב את התהייה שלי:
חשבתי שהחידות כאן, כולן מיועדות לאספרנטיסטים בכלל, ולאו דווקא לבני עמנו בלבד...

Eldad S

New member
סביר

שהחידה הנוכחית הייתה חריג בנוף החידות הקבוע של דורון.
אבל הוא לא בהכרח התכוון לזה, זה פשוט יצא כך.

תשובה אחרת, נוספת, היא שהקורא, גם הלא-עברי, אמור לדעת מה הסממנים של ראש השנה אצל היהודים, ולפי זה לנחש את פתרון החידה.

נ"ב: מיכל, כל הכבוד על הפתרון (קרי, על אופן הצגתו). אני באמת הסברתי באופן מפורט מאוד....

למעלה