חידת היגיון רל"ו

Eldad S

New member
Karulo, dankon

?pro la nova enigmo, sed... kiom da literoj

Eldad S

New member
בינתיים זה

קשה. יש לי בעיה עם חמש אותיות, וגם עם חלק מההגדרה.
את צ'מיזו פתרתי ב- to (כלומר, to-chemizo). איך לתרגם rajdilo? האם auxto?
מה יש en la cxielo? האם arko? או שמא nubo?

חשבתי גם על kajto, ויש כאן to, שמסתתר בפנים, אבל זה לא בדיוק כלי רכיבה בשמיים.
אם חושבים על rajdilo en la chielo, אפשר לחשוב על aviadilo (יותר מדי אותיות), ועל cepelino, ועל balono - אבל אף אחד לא מתאים להגדרה.

בקיצור, כרגע אין לי מושג, או יותר נכון, יש לי, אבל חלקים גדולים בחידה נשארו ללא פתרון, כך שאין לי מושג איך לפתור.

Eldad S

New member
מה אתה

עושה לי...

אחרי חצות העליתי כאן כמה רעיונות בניסיון לפתור, והגעתי ל- sakstrato (מבוי סתום, cul de sac...
)

לפני כמה דקות חשבתי לרגע שוב, ואז... הפתרון הבריק במוחי, כמו כוכב זוהר בשמי הרקיע.

ניסיתי לחשוב מה יש בשמיים, לאחר שמה שהצעתי אתמול - עננים, או קשת בענן, ועוד רעיונות, לא הביאו לשום דבר. חשבתי עכשיו שוב, אולי על birdo, ועל עוד דבר או שניים, ואז נזכרתי שבשמיים יש גם stelo (יש כמובן steloj, אבל לצורך החידה מספיק רק אחד, כמובן, כי צריכות להיות פה רק חמש אותיות). זה כבר הרגיש לי שמשהו ממשי נתפס כאן בחכה, כי המילה מכילה את t, שאמורה להיות החולצה.

אז, כמובן, הצעד הבא היה הסרת את ה-t, ה"מסתתרת" בתוך מילה אחרת, וזה הותיר את המילה selo. וכאן כבר היה ברור שזה הפתרון - "אוכף" הוא כמובן rajdilo. לא חשבתי על כך אתמול.

המון המון מחמאות!
נראה לי שזו אחת החידות היפות ביותר שלך.

DoronModan

New member
איזה יופי! הצלחת להפתיע אותי

כבר התרגלתי שאתה מוצא את הפתרון תוך כדי תלונה על כך שאתה לא מוצא את הפתרון

אבל הפעם, בהודעה השנייה שלך, הרגשתי שכמו בהודעה הראשונה לא יסתתר פתרון, ופתאום אני רואה שפתרת. קטע.
וחידשת לי את המילה sakstrato.

Eldad S

New member
מעניין, שדווקא במילה

sakstrato הייתי בטוח שאתה מכיר אותה, אבל צירפתי הסברים עבור קוראי הפורום, כדי להעשיר את אוצר המילים של הקורא - ובסופו של דבר העשרתי גם את אוצר המילים שלך

כן, התפלאתי גם אני עצמי הבוקר, שהפתרון בא לי בקלות יחסית. אבל אני מסביר את זה בכך שבלילה העליתי לא מעט אפשרויות, כך שמיציתי אפשרויות מסוימות ופיניתי את המחשבה לחשוב בכיוונים אחרים.

שא12

New member
נראה פתור

נראה לי שהפתרון הוא
selo אוכף
t החולצה
stelo
למרות שהתלבטתי בין הפתרון ל ...vento רק ש veno לא הסתדר לי בכלל ול nubo לא מצאתי תואמים

מיכי 10

Member
אין לי זמן בכלל, ולא פתרתי. וצריכה לארח גם היום

או להתארח. אבל אם "לשפוך" רעיונות בינתיים, כמו שאתה מציע ואלדד עושה, אכתוב מה עלה לי בראש כשראיתי את החידה, אך בינתיים לא הוביל אותי לפתרון:

קודם כל, חשבתי מיד על העגלה הגדולה והעגלה הקטנה, אלא שבאספרנטו אלה הדוב(ה) הגדול(ה) והקטן(ה)... [לא ursoj ולא ĉaroj - על משקל "לא דובים ולא יער"]. ואיך ה-ĉemizo aŭ la bluzo תסתתר בתוכם?

חשבתי גם על "רכב אש ופרשים". על ה-astroj kaj la steloj.

נדמה לי שלמילה ciklo יש בא-ו שתי משמעויות.
גם גלגל המזלות עלה, משום מה, בדעתי.

DoronModan

New member
משהו מההצעות שלך

קשור מאוד לפתרון
אבל כשיהיה לך פנאי תחשבי על החידה בצורה מסודרת ושיטתי (כמו שעשה אלדד לפי תיאורו) ויש מצב שתגיעי לפתרון.

מיכי 10

Member
יופי. תודה.

בינתיים אני עסוקה מאד בימים שעברו ובאלה שיבואו, בענייני המשפחה הקרובה והמורחבת, עם הרבה מחויבויות והשקעה.
אנסה למצוא מדי פעם דקות לחשיבה מסודרת יותר. אבל אם רוצים להמשיך לחידה הבאה, אל תחכו לי סתם. מכסימום "אשלים את החומר".

מיכי 10

Member
שכחתי לכתוב עוד רעיון, שגם הוא לאו דווקא רומז לי

על הפתרון.
קודם זה היה Dio ואחר כך radio = קרן (וגם רדיו).

(הרהרתי גם בסוגי הרכב והרוכבים השונים).

DoronModan

New member
נסי לחלק מחדש לאגפים

את עולי חושבת על rajdilo en la ĉielo כעל יחידה אחת, אבל את צירוף המילים האלה צריך לחלק עוד.

מיכי 10

Member
תודה.

אני בקניון בירושלים, ולא יכולה כרגע לעסוק בחידות.
אולי מהבית באפרת אוכל לנסות לפתור אותן הערב. או כשאחזור הביתה בהמשך השבוע.

למעלה