Post mi finfine solvis la enigmon, mi volas reveni al

מיכי 10

Member
Post mi finfine solvis la enigmon, mi volas reveni al

io, kion mi kutimis fari en la pasinteco; rakonti malgrandajn rakontojn en Esperanto, por praktiki kaj plibonigi mian lingvon.

Do, hodiaŭ, mi estis kun mia plej juna filino, en io tre bela kaj pura naĝejo, dum kelkaj horoj.
Ĉar mi preskaŭ dronis dufoje antaŭ tri jaroj en la maro de Ejlat, mi tute perdis mian memfidon en la akvo, kaj tre tre timis provi naĝi denove.

Do mi nur eniris en la naĝejo, matene, kaj iris reen kaj antaŭen en la akvon, je profundo de pli mal pli 1.00 ĝis 1.20 metroj, pensis kaj hezitis eble ĉirkaŭ 30, 45 minutoj...

‎Tiam, mi decidis mi devas venki la timon, kaj naĝi! Do mi naĝis ĉe (apud) kaj renkonte mia filino, kion instigis min kaj poste mi naĝis multe kaj sole!

Intertempe, mi ne kuraĝis naĝi en la profunda akvo, sed estas tre ĝoja kun mia granda progreso
 

DoronModan

New member
gratulojn

kaj pro la atingajxon kaj pro via lingvajxo
mi korektos nun nur unu aferon, lasante la podion ankau al Eldad.

Mi eniris en la basenon
 

DoronModan

New member
memkorekto

pro tio ke la -n estis en mia kapo, mi aldonis superfluan. Oni diras, kompreneble: pro la atingaĵo.
 

DoronModan

New member
ne nur baseno, naĝejo ankaŭ enordas

sed atentu pri la -n en: mi eniris (en) la basenoN/naĝejoN. (אל)
 

מיכי 10

Member
ׁbone, dankon.

Mi bedaŭrinde forgesis la N-on...
Kaj vere devas ripeti la lecionojn de la kurso. Mia ferio estas tre plena kun familiaj programoj kaj hejmaj ŝuldoj.
Mi klopodos trovi tempon por ripeti la materialon.
 

DoronModan

New member
fakte baseno ne estas nur por naĝi

,tial indas diri naĝbaseno
sed ekzemple en la poemo "La baseno" de Bjalik oni ne naĝas,
kaj tiam kompreneble estas nur baseno, ne naĝbaseno.
 

מיכי 10

Member
kompreneble.

Estas (aŭ almenaŭ estis) irigaciaj basenoj por citrusĝardenoj (פרדסים)
, por ekzemplo. {En ioj kibucoj, antaŭ multaj jaroj, ili estis uzata ankaŭ kiel naĝbasenoj}...
Estas ankaŭ fiŝoj-basenoj
, akumulaj basenoj, belaĵaj basenoj (kun aŭ sen belaj fiŝoj/vegetativoj)
k.t.p.
 

מיכי 10

Member
Dankon pro la korekto

de la j.

Ekzemple - mi kompreneble scias kaj uzas, sed ĉi foje, mi intencis nuanci. Ĉu gi tute ne konformas?
 

DoronModan

New member
באספרנטו יש התאמה במספר וביחסה

כמו שבעברית אומרים הוא נבנה אך הם נבנו.
 

מיכי 10

Member
ואתה *באמת* חושב שאת *זה* אני לא יודעת עדיין


הרי כתבתי בפירוש לעיל תודה על התיקון, ושאכן, שכחתי את ה-j.

שאלתי רק אם זה לא בסדר שכתבתי לשם גיוון, por ekzemplo, אעפ"י שאני מכירה (ואפילו יותר טוב), את הצורה ekzemple.
 

DoronModan

New member
אה, זה בסדר

לטעמי האישי נשמע קצת עילג, כאילו את לא יודעתעל ekzemple, למרות שאת אומרת שאת יודעת.
 

מיכי 10

Member
אני לא רק *אומרת* שאני יודעת.

אני יודעת את זה, ומשתמשת בצורה זו כתשע שנים. באמת רק גיוונתי הפעם. אם הצורה ekzemple עדיפה תמיד, אחזור להשתמש רק בהּ. תודה על התשובה.
 

DoronModan

New member
כדי לגוון, אני אישית הייתי בוחר por doni ekzemplon

או משהו פחות פשוט מ-por ekzemplo
אולי זה רק טעם אישי שלי.
 

DoronModan

New member
הרבה מההתנסחויות שלך נכונות

רק פחות מקובלות. את יכולה לומר שלא אכפת לך, כל עוד זה נכון דקדוקית, אבל שפה זה כמו אופנה. כדאי לדעת מה מקובל, ובלדעת אני בעצם מתכוון לחוש. והדרך לזה היא לדבר אספרנטו יותר ויותר, עם אנשים שמדברים שוטף. באופן אידיאלי כדאי (באופן כללי, לך ולכל אחד)לנסוע לקונגרס אספרנטו בחו"ל. לפחות פעם אחת בחיים (כמו חאג'). אם זה לא מתאפשר, יש לנו גם קונגרסים בארץ שאפשר להיות בהם. גם אם זה לכמה שעות, ורצוי ליותר מיום אחד. רק שבקונגרס ארצי קיים לפעמים פיתוי עז לדבר בעברית, בפרט עם אנשים שלא יודעים היטב אספרנטו.
אם לא, רצוי לקרוא אספרנטו באופן שוטף. יש המון ספרים מעניינים מכל הסוגים, וחבל לא לנצל זאת. את יכולה לעשות לעצמך אתגר, לקרוא רומן/סיפור בשלמותו.
האמת היא שהאספרנטו שלך בליגה אחרת לגמרי ממה שהיתה, השתפרה מאוד גם בדיבור וגם בכתיבה. ועדיין ההמלצות.שלי תקפות לך ולכל אלד, כאמור.
 

מיכי 10

Member
תודה על כל העצות, ובמיוחד גם על המחמאות לגבי השפה. שמחתי. :)

לנסוע לקונגרס בחו"ל, לא בטוחה שיזדמן לי בכלל, וגם לא בדיוק מושך בעיני. אלא אם יהיה קונגרס בשוויץ, ואז זה בטח יהיה בשבילי פיתוי אמיתי, ותקווה להזדמנות גם לבקר ואולי אפילו לשהות קצת אחרי הקונגרס, אצל בני הדודים שלי שם.


לקונגרסים בארץ לא מתאים לי, כי הם תמיד כוללים את השבת. אלא אם לנסוע לכמה שעות בחמישי או בשישי, כפי שהצעת.

קשה לי להסביר אפילו לעצמי, למה אני לא קוראת ספרים באספרנטו. התחלתי כמה וכמה פעמים לקרוא ספר (פו הדב, החביב עלי במיוחד) וספרונים אחרים. אבל אף פעם לא סיימתי את קריאתם, משום מה.
הלימוד העיקרי שלי בא מכתיבה באספרנטו וממעט התכתבויות. ולפעמים, כשאין לי ברירה וחייבת לדבר בהּ, אני מפתיעה את עצמי ביכולת שקיימת בי, ואני לא כל כך מודעת אליה.
 
למעלה